Talinum

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Odpovědět
Alojz
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 1 x

Talinum

Příspěvek od Alojz » 14 bře 2012, 19:09

Rod Talinum patrí do čeľade Portulacaceae.Dá sa rozdeliť na dve skupiny:druhy s čiarkovitými listami a druhy s listami inými ako čiarkovitými.Je ešte zima,takže je celkom na mieste,keď predstavím v tomto rode rastlinu z prvej skupiny,ktorá je spoľahlivo mrazuvzdorná v nevykurovanom skleníku,ale niekoľko rokov mi už prezimovala aj na drenážovaných záhonoch bez akéhokoľvek krytia.Ide o Talinum teretifolium.

Rastlinu som vypestoval pred niekoľkými rokmi zo semien z Chrudimi.Postupne po nadobudnutí skúseností,som úplne prestal so zimovaním v pivnici.Rastliny som zimoval v nádobách v nevykurovanom skleníku.Zhruba od októbra začínajú rastlinám žltnúť listy,kedy obmedzíme zálievku.Nakoniec po uschnutí listov ostanú len zhrubnuté korene.Vyspelejšie rastliny prezimujú aj úplne nasucho,ale nič sa nestane,keď je substrát aj vlhký.Lenže,keď som zistil,že rastliny sú schopné prezimovať aj na drenážovanom záhone bez akéhokoľvek krytia,v skleníku už zimujem len zásobné rastliny/je však pravda ,že tie začnú vegetovať podstatne skôr,ako tie vonku/.Fotozáber z dnešných dní - rastlina na drenážovanom záhone:
Obrázek

Ale ,aby som priniesol aj troška farby,na ďalších záberoch sú rastliny vo vegetácii.Na prvom sú dve mladé rastliny,kde pekne vidieť stavbu rastliny,postupne rozvetvujúse sa stonky s čiarkovitými listami presahujúcimi 5 cm.
Obrázek

Rastliny sa vám namnožia v skleníku aj samy,samovýsevom/ale pozor,keď už máte viac taxónov/.Semená sú čierne,asi 1 mm veľké,diskovitého tvaru/tvarom pripomínajú semená opuntií/. Fotozáber z mikroskopu:
Obrázek

Na posledných záberoch z 13.9.2011 rastlina v kvete na drenážovanom záhone - celkový záber a detailnejší záber na fialovoružové kvety,ktoré sú síce len okolo 1 cm v priemere,ale je ich veľa - postupne sa otvárajú.Súčasne sa vytvárajú zelené plody,ktoré dozrievaním blednú viac do žlta.
Obrázek

Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Milan H.
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

Re: Talinum

Příspěvek od Milan H. » 19 čer 2013, 16:36

Mrazuvdorná Talina mám ve své kolekci také zastoupena, zrovna teď vykvetlo Talinum brevifolium, jež na lokalitách často doprovází Pediáky, jen není tak háklivé na vodu v nevhodnou dobu :-) . Určitě by se hodilo do sukulentních skalek. Předloni jsem vyséval importní semena z Emory County v Utahu.

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“