Lewisia

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Odpovědět
Alojz
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 1 x

Lewisia

Příspěvek od Alojz » 20 kvě 2012, 16:26

Prebehol som vo fóre sukulenty,ale nič o levíziach som nenašiel,tak som otvoril novú tému.Niekto by mohol namietať, že veď ide o skalničky,áno sukulentné skalničky a skutočne krásne. A že ide o sukulenty dokazuje o.i. aj Atlas sukulentov,kde bolo doteraz zobrazených 5 taxónov.Malo by byť popísaných 16 druhov,ale je aj veľa hybridov,či už prírodných, alebo umelo vytvorených.O mojich skromných skúsenostiach s pestovaním niekedy nabudúce /Nedá sa naraz písať a pozerať hokej :)/.Zatiaľ len ilustračné snímky troch rôznych hybridných rastlín Lewisia cotyledon vysadených v pôvodných sadbovačoch,umiestených ako dočasná dekorácia na stole na terase.Že ide o skutočne krásne kvety a pomerne dlho kvitnúce ,dokazuje najmä detailný snímok jednej farby.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 1 x

Příspěvek od Alojz » 24 kvě 2012, 22:07

Na pripojených dokumentačných snímkoch v tomto príspevku je hybridná Lewisia cotyledon s inak sfarbenými kvetmi ako predtým uvedené.Tieto snímky boli urobené v máji 2010,kedy som prvý krát kupoval levízie.Mimochodom sú to vysokohorské rastliny,ktoré ešte v roku 1807 objavil kapitán Lewis a zniesol ich do nížiny.Po ňom pomenoval rod americký botanik Pursch.Už zobrazená Lewisia cotyledon je najčastejšie pestovaná rastlina rodu,hlavne jej hybridy.Botanicky čistý druh sa vyznačuje listami skoro s hladkým okrajom a viac širokými,s kvetmi s bielymi okvetnými lístkami so širokými karmínovými prúžkami, ale neviem,či sa dá aj bežne kúpiť,hoci aj takú rastlinu som už pestoval.

O všetkom píšem v minulom čase.Vtedy kúpené levízie som tiež použil ako dočasnú dekoráciu,s tým,že ich po odkvitnutí presadím.Ale váhal som tak dlho,že všetky vyhynuli.Lebo v dnešných časoch či kúpite levízie,jahody,sadenice viniča, skalničky a často aj kaktusy,všetky sa predávajú v podstate v rovnakom rašelinovom substráte.Určitý čas vám to rastie bez problémov,ale dlhodobo/až na výnimky/použitý substrát už nevyhovuje,potom vám napr.levízia odkvitne a za kratší či dlhší čas vyhynie.

Pri levíziach by tá rašelina mohla vyhovovať.lebo vyžadujú mierne kyslú alebo aspoň neutrálnu,ale nevápenitú pôdu.Ale zas rašelina sama o sebe drží vlhkosť alebo vyschne na "padrť".Substrát pre levízie by totiž mal obsahovať podstatnú časť piesku alebo kamennej drviny/nevápenitej/.Pretože rastliny potrebujú aj dostatok živín,treba dať do substrátu aj časť výživnej kompostovej zeminy/alebo to riešiť prihnojovaním vhodnými hnojivami/.Všade v literatúre sa zdôrazňuje,aby citlivý krčok rastlín bol v kamennej drvine/rozhodne nie v pôvodnej rašeline/.Tak toto všetko chcem u levízií,teraz po odkvitnutí urobiť - ohľadne presádzania.

Ďalej ,ale treba spomenúť nemenej dôležitý zálievkový režim, kde rôzne druhy potrebujú sucho alebo mokro v rôznom období,čo uvádza príslušná literatúra.Preto aj býva na pestovanie doporučovaný skleník,kde možno tieto požiadavky ľahšie splniť.V tom spočíva aj moja kladná skúsenosť so zimovaním Lewisie cotyledon v nevykurovanom skleníku spolu s ďalšími mrazuvzdornými sukulentami a kaktusmi/v podstate v mierne vlhkom substráte/.Nezaoberám sa pestovaním na skalke,kde okrem drenáže /navyše/,treba splniť aj ďalšie požiadavky.

Je škoda z levízií urobiť jednorazové rastliny,lebo aj teraz na Gardenii boli ceny od 3 do 5 Eur za kus,hoci mne sa ich podarilo v záhradníctve kúpiť po 1,3 Eura :D .

A ešte na záver,kto má s pestovaním rodu Lewisia nejaké skúsenosti píšte,nech sa poučíme/mám záujem aj o nejaké prebytky.../.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Vladimír
Poděkoval: 35 x
Obdržel poděkování: 5 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Lewisia

Příspěvek od Vladimír » 09 pro 2015, 11:35

Na stránke http://www.skalnicky.cz/lewisia.php sa píše o jej pestovaní a odstránení rašeliny. Mňa by zaujímalo či sa dá pestovať aj dlhodobo celoročne na balkóne v miskách (kvetináčoch)?

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 75 x
Obdržel poděkování: 35 x

Příspěvek od miro » 09 pro 2015, 14:46

Ja som mal niekoľkokrát za sebou var. chcipensis a mne sa nedalo. Ale poznám jeden balkón, kde to má v koryte z tufu a tam to má ako trvalku.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

jara
Poděkoval: 585 x
Obdržel poděkování: 84 x

Příspěvek od jara » 09 pro 2015, 17:49

Vladimír píše:Na stránke http://www.skalnicky.cz/lewisia.php sa píše o jej pestovaní a odstránení rašeliny. Mňa by zaujímalo či sa dá pestovať aj dlhodobo celoročne na balkóne v miskách (kvetináčoch)?

Kdysi jsem v Receptáři, který uváděl zesnulý pan P. Podlaha viděl záběry ze Šumavy, z chalupy herce p. Pohana. Vyprávěl, že jezdí na mopedu po okolí a sbírá kameny. Z nich staví suchou zídku. Některé měl povytažené, aby tvořily krátkou stříšku. Ve štěrbinách měl samé Lewisie. Přenádherné. Určitě se Lewisie dají pěstovat i v mísách. Podívej se na stránky skalničky Piatekovi.
Jara

tozi
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 28 x
Obdržel poděkování: 34 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 22 bře 2016, 19:15

Dnes začína kvitnúť L. pygmaea. Teším sa na plné kvitnutie. :>
lpygmaea.jpg
Títo uživatelé poděkovali autorovi tozi za příspěvek (spolu 2):
jaraJiri Kolarik
Hodnocení: 18.18%

jara
Poděkoval: 585 x
Obdržel poděkování: 84 x

Příspěvek od jara » 23 bře 2016, 08:08

Máš ji celoročně venku bez krytu? Jara

tozi
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 28 x
Obdržel poděkování: 34 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 23 bře 2016, 12:41

Ahoj, nie tieto mám v poly skleníku. Ale poznám človeka ktorý ich má celoročne vonku. Ja som sa zatiaľ neodvážil. Až keď budú semenáče. :>
Títo uživatelé poděkovali autorovi tozi za příspěvek:
jara
Hodnocení: 9.09%

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 10 x
Obdržel poděkování: 10 x

Příspěvek od Pavel Zouplna » 23 bře 2016, 16:56

Taky jsem jejich kráse neodolala. V roce 2005 jsem koupil směs barev Lewisia cotyledon, Vysel s kaktusy a hned zasadil ven. Klíčivost 100%. Vysazeno na sukulentní skalku na plný úpal do vysoké vrstvy štěrku. Kvetly od druhého roku bez jakýchkoli ochran a krytů.
Foto 001.jpg
Foto 002.jpg
Foto 003.jpg
A ještě 2010:
Foto 001.jpg
Nyní už stárnou. Pěkně kvetou, ale květy jsou menší a rostliny staré. Samovýsev na rozdíl od hvozdíků nepraktikují,
Títo uživatelé poděkovali autorovi Pavel Zouplna za příspěvek (spolu 3):
jarajosskaJiri Kolarik
Hodnocení: 27.27%
Pavel

Odpovědět

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“