Euphorbia

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Vladim
 poděkoval: 8 krát
Obdržel poděkování: 51 krát

E.obesa a vaše zkušenosti s pěstováním a výsevy

Příspěvekod Vladim » 03 úno 2008, 18:22

Moje možnosti zimování mi nedovolují více se zaměřit na sukulenty,
i když z pachypodiema jsem začínal mezi prvními kdy se tento atraktivní rod začal objevovat v našich sbírkách. Ale zpět k tématu. E.obesa u mně v pohodě přežije sklepní zimovací podmínky a tak snažím se jakési semínko před odstřelem zachytit a vyset. Dlouho jsem je měl jen tak volně, mezi ostatními kytkami. Nebavilo mně dávat sólo na každou rostlinu kousek punčochy a pod. a tak jsem loni zvolil metodu dát obesy do volného akvárka, a když vidím že semeníky jsou před praskáním, přehodím přes vrch akvárky kus záclonoviny.
No a když mám čas tak pak semena které najdu v akvárku, posbírám.
A mám-li čas vyseju hned na obyčejný kaktusářský substrát. Ale s tím klíčením je to na etapy.Něco vyklíčí hned, něco přes vánoce.Třeba - dnes jsem v odložené krabičce kterou jsem z prostorových důvodů dal před časem jen tak na parapet volně a sem tam podlel, zjistil další kličence.Mám to jižní straně takže i to zimní slunce na to pěkně buší.
Ale stejně nejkrásnější malé obesa byly ty které si vyklíčily tam, kde to po odstřelu dopadlo. Na ně jsem přišel třeba až při ukládání na převoz na přezimování.Krásné, cca 1cm v průměru, kulatoučké, žádné vytáhliny jak když to klíčí doma. A jestli situace dovolí tak je letos dám na jižní balkon kde to slunce pere a je tam v tom koutě u zdi pěkný hic. Budou jen tak, maximálně z jara nechám kryt z kašírované folie, pak až si zvyknou ze sklepa na slunce, budou jen tak volně. U těch malých chci aby byly co nejvíc placaté. Ty starší - s tím už nic nenadělám, jsou to kytky pro semena.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Vladim

ještě detail na pohlaví

Příspěvekod Vladim » 03 úno 2008, 21:53

"Ženská" :lol: :lol: :lol:
Obrázek
"Chlap" :lol: :lol: :lol:
Obrázek

kadrnožka
Moderátor
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kadrnožka » 03 úno 2008, 22:53

To už máš teda superfarmu na obesy k závideniu. Keď budeš vytrieďovať odpad tak ..... Aký máš na nich substrát - viac minerálny, rašelinový, alebo hlinitý ? Prihnojuješ ?
-ono-

Vašo Kollár

Příspěvekod Vašo Kollár » 04 úno 2008, 13:07

Vladim, tie Tvoje obesy sú fakt pekné, nádherne vyfarbené, trošku vyššie, ako tie z prírody, možno by to chcelo trocha menej vody a viac slnka, trocha tvrdšie zaobchádzanie s nimi. Ja som koncom decembra vysial semená tzv. pražského moru (obesa hybr., cv.?), tiež sú dosť vysoké :? , z tridsiatich semien mi sedem v kultivátore vyklíčilo, minulý týždeň som ich prepikíroval, rastú uspokojivo. misku s ostatnými som odložil, skúsim ich doklíčiť na jar, uvidím, čo z toho ešte bude...
Moje až dve E. obesy cv. držím v zime spolu s kaktusmi vo vyhrievanom skleníku pri cca 5 - 12 stupňoch, keď to slniečko vyhreje na viac, nebránim tomu (včera napoludnie až 28 stupňov) - samička sa už prebudila a je obsypaná cyathiami.

Vladim

Příspěvekod Vladim » 04 úno 2008, 19:57

Chlapi tak velká farma na obesy to zas u mně není. To je jen vypadá tak na fotkách. :lol: :lol: :lol:
Semenáčky 1-2-3 cm jsou /snad OK/ ve sklepě. Zkontroluji. Najdu.
Dám osobně nebo pošlu. :lol:

Substrát - obyč kaktusářský což je u mně zahradní zemina+ naplavenina říční písek+ zemina zpod kopřiv+ antuka+trochu hrabanky z lesa.
A je fakt že se k ním chovám jak k ostatním kytkám - když zalívám, většinou podmokem /ale někdy i konví vrchem / tak dostanou taky.
A chtělo by to dát co nejvíc na slunce. Já je mám ve folníku , nemám pulty, vše na zemi.

Vladim

Příspěvekod Vladim » 10 úno 2008, 21:55

To už asi všichni víte, ale jen připomenutí - nezoufejte když vám semena E.obesy nevyklíčí hned když je vysejete. Ony klíčí třeba i po půl roce. Teď přes víkend se mi do parapetu u máti pořádně opřelo slunce a zase 3 nové klíčence. A jak jsem psal, je to jen tak, volně s podléváním.

Vladim

Příspěvekod Vladim » 15 úno 2008, 19:57

Ty E.obesy jsou v 8 a 10cm květináčích. A to stáří , já si zas tak pečlivě nevedu. Ty větší určitě přes 15 let.Je fakt že mi jich už i pár odešlo, a tak to furt nějak průběžně doplnuji těmi z menších. Hlavní příčina /podle mně/ spálení sluncem kdy jsem je převezl na letní stanoviště , nestihl rozumně přistínit a prásk ho. Bohužel nejsem u sbírky furt, někdy mi to vyjde - jindy ne. :evil: :evil: :evil:

Vlastik

Euphorbia Obesa

Příspěvekod Vlastik » 28 srp 2009, 13:21

Pokusil jsem se získat semínka opylením mých dvou rostlin.
Obrázek
Obrázek

Po asi dvou týdnech po návratu z dovolené jsem na samičí rostlině (aspoň si to myslím) nalezl toto :
Obrázek

Jedná se o plody ?
Jak poznám že jsou zralé ?

Každá rada je vítána.

petr 21
 poděkoval: 11 krát

Příspěvekod petr 21 » 28 srp 2009, 14:55

Já moc zkušeností s těmito rostlinami nemám ale skutečně jsou to plody. Ale pozor, po dozrání semena opouští semeník rychlostí blesku, prostě vystřelují. Na temeno nasaď nějakou čepičku z fáče, ať semena nezmizí. :lol:

deverac

Příspěvekod deverac » 28 srp 2009, 18:40

Ahoj je dobré je přikrýt vatou nebo dát do akvária apod. jinak není šance je chytit pryšce tohle dělají a pak nacházím semenáčky všude možně

Vlastik

Příspěvekod Vlastik » 28 srp 2009, 18:40

Myslel jsem si to. Jsem rád, že jsem měl pravdu.
Nemáte představu jak dlouho trvá než by mohly být semeníky zralé?
Četl jsem že se na rostlinu dá vata nebo ten fáč, ale nedokážu si představit že by rostlina byla například měsíc pod vatou (fáčem).
Proto bych to tam dal rád až to bude aktuální. Ale jak poznám kdy to bude nevím.

deverac

Příspěvekod deverac » 28 srp 2009, 18:46

No tyhle mají ještě čas potom trochu změní barvu ale kolikrát jsem si říkal zítra dám vatu a pak přídu a semena fuč a i když je na rostlině vata delší dobu nic se nestane

Vlastik

Příspěvekod Vlastik » 01 říj 2009, 21:12

Tak jsem dal gázu a konečně mám první tři semínka.
Může mi někdo poradit jak je vyset? Mám počkat nebo můžu hned?

mamlas

Příspěvekod mamlas » 30 říj 2009, 15:50

Trochu s křížkem po funuse - ale třeba se bude hodit příště:
plody euforbií před vystřelením semen uschnou, tedy zelená se změní ke hnědé a zbytek blizny na vrcholu plodu po zlomení neroní latex. Takový plod lze lehkým tahem sejmout ze stopky a nechat vystřelit v papírovém sáčku. Když tedy nechcete stínit vrchol samice vatou, tak se musí denně kontrolovat a sbírat zralé plody, protože od začátku usychání k vystřelení to v létě ve skleníku není víc než 1-2 dny.
Výsev E. obesa potřebuje teplo a hodně světla, ideální v červenci - srpnu ve skleníku.
Hodně světla při klíčení je důležité pro všechny africké euforbie, ale vhodné teploty se dost liší, třeba populární E. gorgonis klíčí v chladu.

Bambitka

Příspěvekod Bambitka » 12 lis 2009, 17:38

Taky mám posbíraných pár semínek a chystám se je vyset. A další ještě teď zrají. Vyseju je až na jaře. Zajímalo by mě, jestli můžu použít stejný postup jako při výsevu kaktusů (peroxid, hypermangan, zálivka s previkurem), nebo se to dělá v něčem odlišně? Má se mechanicky narušit osemení?
Prosím, kdo jste úspěšně euphorbia sel, podělte se o zkušenosti, případně i fotku výsevu a semenáčků. Díky

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“