Euphorbia

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Re: Euphorbia

Příspěvekod Pavel Zouplna » 25 pro 2013, 21:52

Mám ve skleníku jednu starou rostlinu rodu Euphorbia (soudě dle růstového vrcholu a květů). Bohužel ji teď nejsem s to nafotit, je už na zimovišti, tak jsem si vypomohl starší fotkou:
2010.06.14 Domov 003.JPG

Tělo zelené a hrbolaté jako pravěká ještěrka křížená s Mammillaria heyderi s jedním lámavým dlouhým trnem na konci každé bradavky. Rostlina u mě zimuje při asi +6 až 8°C na sucho, 2x za zimu mírně zavlažím. Vážím si jí pro velkou odolnost. Získal jsem ji od jedné "pěstitelky", která ji nechala asi 8 měsíců bez vody na jižním okně (cesta). Po návratu všechny rostliny uschly, ale tato přežila. Opadala a stonek byl vyschlý jak vyfouknutá duše. Nechal jsem ji nasávat nějakou dobu vodu celým povrchem těla a pak ji přesadil a dal do skleníku. A za měsíc byste ji nepoznali. Odnožuje opatrně odspodu a hlavní stonek poléhá a stále přirůstá. Má už asi 50 cm na výšku a asi 5 až 7 cm v průměru. Letos jsem ji dost poškodil, když na jaře po odzimování byl místo plánovaného zamračení slunečný den ... popálila se, ale zase zregenerovala. Nevíte někdo správné jméno? Při pátrání na netu jsem moc úspěšný nebyl ...
Pavel

bogo
Obdržel poděkování: 9 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bogo » 26 pro 2013, 02:19

Správne meno bude vedieť len ten pestovateľ ktorý ju vypestoval zo semena ,mam podobnu ,kupil som ju už dávno z čiech pod nazvom bupleurifolia čo pravdaže môže byť len jeden z jej rodičov ,sudiac podla pseudošupinateho povrchu ,a listov tvoriacich sa na temeni ...mam samčiu rastlinu , ale je asi sterilna mlebo nevytvára plody a mam aj vlastny vytvor križenec e. bupleurifolia ,otec a e. echinus ,matka
DSCF1413.JPG
hybrid ,,Maša,,

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 26 pro 2013, 09:27

Dík za ukázku, pokud srovnám naše rostliny, pak ta moje musí být už dost letitá. Pokusím se ji odpoledne nafotit (má být teplo, tak ji vezmu ven na procházku). Moje rostlina je určitě Euphorbia, před několika lety jsem ji našel v jakémsi atlasu. Jenže paměť je děravá a cedulku odnesl kos a já teď tápu ... h:h Kvete bohatě každé jaro, ale semena netvoří. Nebo jsem si jich zatím nevšiml.
K pěstování na straně 1 této kapitoly si dovolím malou poznámku. Kdosi tam uvádí, že Euphorbie tam nafocené jsou vytažené nedostatkem světla. Dovolím si oponovat. Jsou nádherné a mají normální skleníkový tvar. A na rozdíl od těch mých nejsou popálené nešikovností pěstitele ... Tyto rostliny jsou velmi citlivé na přímé slunce. Proto je při vynesení do skleníku adaptuji v zadní přistíněné části. Po asi 14 dnech je dám na světlé místo na jejich polici, když předpověď hlásí týden zamračeno. Vycházelo to dokonale, jenže letos se předpověď spletla a sluníčko udělalo za pár hodin dost škod. Příště je nechám v polostínu celou sezonu a myslím, že budou spokojenější ...
Pavel

basarek
 poděkoval: 11 krát
Obdržel poděkování: 30 krát

Příspěvekod basarek » 26 pro 2013, 10:32

Pavle, skus se podívat na http://www.euphorbia.de/index.htm, možná ji tam najdeš i když to bude asi na dlouho

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 26 pro 2013, 12:37

Výborná rada, děkuji. Prošel jsem vše a nakonec dospěl k závěru, že i přes větší rozměry, než udává popis, mám druh Euphorbia pubiglans N.E. Brown. Zřejmě je celkový habitus zaviněn pokojovým pěstováním v mládí. Ve skleníku začala odnožovat a měnila vzhled. Zkusím odebrat odnože a zasadit znovu - uvidíme, jaký tvar nasadí.
Pavel

bogo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bogo » 26 pro 2013, 14:36

African píše:Já Euforbie nevysévám, ale vím, že klíčivost starších semen rapidně klesá. :(

moja skusenosť je že časť čerstvých semien vyklíči hned, ale väčšia časť semien je klíčiva až po roku a dosť dlho drži klíčivosť ,samozrejme nie tak ako u mesems / aj 15 rokov / :D

bogo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bogo » 26 pro 2013, 14:38

basarek píše:Pavle, skus se podívat na http://www.euphorbia.de/index.htm, možná ji tam najdeš i když to bude asi na dlouho

nie nebude tam je to výtvor českých pestovateľov ako aj známy ,,Pražsky mor ,, euphorbia bupleurifolia x e.obesa..... :L

bogo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bogo » 26 pro 2013, 15:28

DSCI0003.JPG
hybrid ktory vznikol skriženim e.bupl x obesa /samica/ môj výtvor
DSCI0006.JPG
euphorbia bupleurifolia original pôvod Afrika
Pavel Zouplna píše:Dík za ukázku, pokud srovnám naše rostliny, pak ta moje musí být už dost letitá. Pokusím se ji odpoledne nafotit (má být teplo, tak ji vezmu ven na procházku). Moje rostlina je určitě Euphorbia, před několika lety jsem ji našel v jakémsi atlasu. Jenže paměť je děravá a cedulku odnesl kos a já teď tápu ... h:h Kvete bohatě každé jaro, ale semena netvoří. Nebo jsem si jich zatím nevšiml.
K pěstování na straně 1 této kapitoly si dovolím malou poznámku. Kdosi tam uvádí, že Euphorbie tam nafocené jsou vytažené nedostatkem světla. Dovolím si oponovat. Jsou nádherné a mají normální skleníkový tvar. A na rozdíl od těch mých nejsou popálené nešikovností pěstitele ... Tyto rostliny jsou velmi citlivé na přímé slunce. Proto je při vynesení do skleníku adaptuji v zadní přistíněné části. Po asi 14 dnech je dám na světlé místo na jejich polici, když předpověď hlásí týden zamračeno. Vycházelo to dokonale, jenže letos se předpověď spletla a sluníčko udělalo za pár hodin dost škod. Příště je nechám v polostínu celou sezonu a myslím, že budou spokojenější ...

samozrejme je to euphorbia o inom sa ani nebavíme, a srovnavať moju s tvojou nemôžme ,maju inych rodičov .....moja ma asi 6 rokov je zo semena vypestovana , a taku ako maš ty skusim nafotiť a dam to tu :D

DSCI0004.JPG
toto je asi ta ista euphorbia ako tvoja pôvod neznamy - Čechy
Přílohy
DSCI0009.JPG
hybrid X pôvod neznámy / e. suzanae x bupleurifolia /
DSCI0008.JPG
hybrid e.bupleurif. x e. echinus ,pôvod u mňa :D

bogo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bogo » 26 pro 2013, 15:34

DSCI0012.JPG
e.hybbrid z e. Pražsky mor,, samica X samec e. ,,undulata ,, - / e. polygona v horrida / môj vytvor
DSCI0012.JPG
e.hybbrid z e. Pražsky mor,, samica X samec e. ,,undulata ,, - / e. polygona v horrida / môj vytvor
dalšie znamae aj nezname hybridy

DSCI0012.JPG
Přílohy
DSCI0011.JPG
euphorbia ,,Undulata,, povod neznamy mam ju z Čiech
DSCI0013.JPG
moje výtvory kde matka bola stale euphorbia mammilaris a samci boli z ľava meloformis a z prava e. tubiglans ...

Martin
 poděkoval: 269 krát
Obdržel poděkování: 25 krát

Příspěvekod Martin » 26 pro 2013, 15:59

moja skusenosť je že časť čerstvých semien vyklíči hned, ale väčšia časť semien je klíčiva až po roku a dosť dlho drži klíčivosť ,samozrejme nie tak ako u mesems / aj 15 rokov / :D

Díky, asi to bude jak píšeš. Zatím vyklíčila 3 semena a zbytek ani ťuk. Nechávám je pořád v misce a čekám, dokonce jsem k nim po čase přisel i Mam. melanocentru, kterou už budu za chvíli pikýrovat.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 26 pro 2013, 16:22

Ano, ten hybrid je přesně moje rostlina. Udělal jsem dnes aktuální fotky:
2013-12-26 Domov 001.JPG

a ještě detail:
2013-12-26 Domov 003.JPG

Trochu mě rmoutí, že to není botanický druh. Jenže si musím přiznat, že je to snobský postoj. Pokud se mi nějaká rostlina líbí, pak nevím, proč by můj vztah k ní mělo ovlivnit její jméno. Už jsem se kdysi takové diskuse účastnil. A musím říci, že identifikace této rostliny mi trochu otevřela oči. Není důležité, jestli nový druh rostliny vytvořila příroda postupným vývojem nebo člověk ve zkráceném tvůrčím cyklu. Důležitý je jen výsledek. Tolik jen malá úvaha alias zmoudření v přímém přenosu ... :>
Pavel

bogo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bogo » 26 pro 2013, 18:10

Martin píše:Díky, asi to bude jak píšeš. Zatím vyklíčila 3 semena a zbytek ani ťuk. Nechávám je pořád v misce a čekám, dokonce jsem k nim po čase přisel i Mam. melanocentru, kterou už budu za chvíli pikýrovat.

len netreba nevyklíčene semená mať stale vo vlhku ,môžu splesnivieť ,tak by bolo dobre tie kličence po čase presadiť a zbytok výseve nechať preschnuť ...na par mesiacov a potom znovu zaliať ked už bude teplo

bogo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bogo » 26 pro 2013, 18:25

z toho si nič nerob ,ani ja pokial sa mi rastlina páči tak aj ked je to hybrid tak ju predsa nevyhodim,len samozrejme sledujem aby som ,alebo sa neopelil botanický druh ,pokial chcem rozširovať dalej semená ...tu by sa mal ten botanicky pôvod udržať ,aby sme potom po rokoch nemali v tom zmätok a aby sa zachovali pôvodne botanicke druhy,hoci to je pri takej expanzii z holandska,a iných rychlomnožiarňach nemožné :>< ...tak preto treba sledovať a vysievať semená z nalezisk pôvodnych zberaných ren. botanikom a zachovať čistotu danej formy, alebo od pestovateľov čo sa tomu dlhšie venuju a nielen skupuju semená a potom ich rozširuju a ani nevedia čo.... ><:. ...a čo si pestujeme doma pre seba, do toho nikumu nič nie je ,pokial nejaky hybrid nebudem rozširovať ako botanicky druh a tu som sa už viackrat popálil,presne u tejto rastliny a nielen u inej euphorbii ,tak už nekupujem rastliny cez hocijaké ponukove listy ,ale osobne a semená od ren . dodávateľov, ktrých poznám .... :L

DSCF0179.JPG
euphorbia knuthii , t len tak pre zaujimavosť,množim výlučne odrezkami :D

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 26 pro 2013, 18:28

To mě zaujalo. Takže semena navyndaváš a nesušíš, jak píše Zdenda u Eriosyc, ale vysušíš celá květináč a zase po čase zavlažíš? Ptám se i kvůli pomalu klíčícím kaktusům Severní Ameriky ...
Pavel

Martin
 poděkoval: 269 krát
Obdržel poděkování: 25 krát

Příspěvekod Martin » 26 pro 2013, 18:38

bogo píše:
len netreba nevyklíčene semená mať stale vo vlhku ,môžu splesnivieť ,tak by bolo dobre tie kličence po čase presadiť a zbytok výseve nechať preschnuť ...na par mesiacov a potom znovu zaliať ked už bude teplo

Takhle se to chystám udělat, až vyndám semenáčky k pikýrování. Nutno říct, že nevyklíčená semena nevykazují známky plísně ani po 10 měsících na stále vlhkém zeolitu. Někde jsem četl, že semena euphorbií neplesniví kvůli přirozenému obsahu fungicidních látek.

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“