Adenium

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Odpovědět
serapis
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

Adenium

Příspěvek od serapis » 31 říj 2008, 23:51

Ahojte!
Kupila som si adenium obesum asi pred 2,5 mesiacmi, ma asi tak 10-12 cm, predavajuci mi povedal, ze ho mam presadit do zeminy pre izbove rastliny, mne sa to nejak nepozdavalo, tak som ho dala aj do izbovej, aj do zeminy pre kaktusy a sukulenty, tak 50/50. Vcelku sa chytil, nove listy stale vyrastaju, ale problem je v tom, ze stale mi odpadavaju, zacnu postupne schnut od spicky listu, az nakoniec odpadnu. Skusala som nepolievat, aj polievat viac, ale ziadny rozdiel. Co robim zle?

Filord
Obdržel poděkování: 1 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Filord » 01 lis 2008, 22:27

Môže to byť spôsobené suchým vzduchom, Adenium obesum má radšej vlhký vzduch v období vegetácie - Jar -jeseň, v období kľudu (v prírode, temperovaných skleníkoch) znáša v bezlistom stave suchý vzduch bez problémov, aj mne sa toto stáva na niektorých, ktoré mám v byte, udržujem ich v "olistenom" stave občasnou zálievkou.
Ďalšia príčina môže byť premokrenie substrátu, podchladenie(v tom prípade však rastlina zhadzuje aj zelené listy), na príčine môžu byť poprípade iné faktory: disproporcia vo výžive...
Substrát by som volil radšej na kaktusy a sukulenty s dobrou drenážou.

Vlastik

Adenium obesum - výsev

Příspěvek od Vlastik » 09 srp 2009, 17:50

Dne 31.7. jsem vysel semínka adenia která jsem dostal.
Celkem se jednalo o 10 semínek. Dle rady jsem je před výsevem namočil na 4 hodiny do vlažné vody a pak vysel na povrh substrátu tvořeného lignocelem, křemičitým pískem a substrátem na kaktusy.
Zalil jsem jej den předem a přidal jsem tam proti plísním Supresivit.

První semínko začalo klíčit už druhý den.
Dle rady jsem každý den cca 30 minut větral.

Na obrázku je stav dne 7.8.
Obrázek

Mám v úmyslu držet výsev zavřený ještě týden (s pravidelným větráním).
Pak jej chci otevřít.

Mám několik dotazů :

1. Jaká je snášenlivost tak malého výsevu na sucho?
Mám neustále udržovat výsev mokrý? Předpokládám že ano.
V jakém věku se to změní a bude třeba ho nechat vyschnout?

2. Jak je to se snášenlivostí slunečních paprsků? Mohu ho dát už na slunce?

3. Jak to je se zimováním výsevu? Mohu ho zimovat v bytě při udržování vlhkosti?

Předem děkuji za rady.

Igor Moravcik

Vysev Adenium obesum

Příspěvek od Igor Moravcik » 30 srp 2010, 11:09

Dotaz na postup pri vyseve som si precital az dnes, ale aj tak sa chcem pripojit. Vysieval som pred 2,5 rokom. Osobne som zacal vetrat az ked sa mi dokoncilo postupne klicenie. Vysevy som mal po 10 ks v plochych kelimkoch od nanukovej torty. Vetrat som yacal tak, ze na jednu stranu priehladneho krytu som podlozil na lezato pero. Po tyzdni som nadvihol poklop cca na 35 stupnov a dalsi tyzden som odstranil kryt. Neviem, ci je to spravny postup, ale mne sa osvedcil. Co vyklicilo, tak to prezilo. Pokial ide o zalievanie, tak si myslim, ze je dolezite vzsievat do plytkych nadob / lepsie sa sleduje vlhkost.Ked sa objavili 3. a 4. listok, tak som po kazdej zalievke malicko nechal preschnit substrat a dalsiu zalievku som vykonal podmokom. Prebytocnu vodu som vylial. Vysev som mal od zaciatku na juhovychodnom okne uplne pri skle, len kym prebiehalo klicenie, tak som prekryl vysev pauzakom. Presadzal {rozsadzal som po jednom kuse) az rocne semenaciky do kelimkov 4 cm, dalsi rok do kelimkov 8 cm. Pisem hlavne preto, lebo teraz, ako 2,5 rocne semenaciky mi prvy y dvadsiatich nasadzuje na kvet. Tak dufam, ze tento prvy pojde vzorom ostatnym a buduci rok pokvitnu dalsie.
Na zaver by som mal tiez dotaz / ako opelovat? Ako dostat pelove zrna na bliznu, ktora je velmi hlboko schovana ?

Nadine

Příspěvek od Nadine » 30 srp 2010, 17:16

Na opylování adenií, pachypodií, gastérií ale třeba i konofyt používám chlup ze smetáku (syntetický, černý). Někteří kolegové a známí používají kousíček z Tillandsia usnoides - a taky s úspěchem. 8)

mamlas

Příspěvek od mamlas » 31 srp 2010, 08:30

Trochu pozdě ale přece:
Adenium je tropická rostlina, pokud má dost teplo, pak je vyschnutí kořenového balu v růstové sezoně nežádoucí.
Postup výsevu, co se mě osvědčil:
Vyset po 1 semenu do květináčku (např 4 x 4 cm)
Výsev namočit a udržovat kolem 30°C přes den.
Od druhého dne kontrolovat a při tom stříknoul 1% peroxidem. PLesnivá semena šumí a pění - ty vyhodit.
Od a z vyklíčených rostlinek odstraňovat prázdnou testu semene, plesniví.
Vyklíčené udržovat ve vysoké vzdušné vlhkosti a horku, např. v uzavřeném skleníku, ale ne dlouhodobě přes 50°C, to je nebezpečí spálení listů.
Dávat dostatek živin.
Jakmile se vytvoří kompaktní bal, přesadit do většího květináče bez porušení kořenového balu. Při přesazování nenecháváme kořeny zaschnout, to je velmi důležité!!!!
Potřeba přesazení se pozná tak, že z odtokových otvorů na dně květníčku začnou vylézat kořeny. Dubnový výsev by měl koncem srpna být cca v 8 cm kontejnerech, kytičky vysoké 20-30 cm pří průměru baze 3-4 cm a nasazovat na květ.
Kultura je zcela jiná než pro většinu kaktusů, kaktusová kultura taky funguje, ale s podstatně pomalejšími výsledky a přiměřeně méně květy - viz Igor výše.

bcm
Poděkoval: 20 x
Obdržel poděkování: 46 x
Kontaktovat uživatele:

Adenium

Příspěvek od bcm » 10 úno 2013, 00:57

Adenium arabicum
Výsev: 8. február 2013
Kultivátor: teplota - 32/24°C, deň/noc
substrát: akadama, jemný štrk 1-3 mm, agro perlit
kvetináče: 4x4
Obrázek
Naposledy upravil(a) bcm dne 04 bře 2013, 12:44, celkem upraveno 6 x.

Ivan Behul
Obdržel poděkování: 5 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan Behul » 10 úno 2013, 12:50

Adéniá som ešte nevysieval, ale semená vyzerajú byť dosť veľké. Nie je vhodné ich prekryť vrstvou substrátu?

bcm
Poděkoval: 20 x
Obdržel poděkování: 46 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bcm » 10 úno 2013, 13:50

Ahoj Ivan,

Ja vysievam po prvý krát, avšak nieje potrebne ich prekryť substrátom.
Postupne budem pridávať ďalšie foto.

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 602 x
Obdržel poděkování: 481 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 10 úno 2013, 17:02

Náš kolega z klubu ich vysieva už niekoľko rokov a on ich zatláča do substrátu špičkou dolu, len musíš vedieť čo je vrchol. A má slušnú úspešnosť. Za tri mesiace ich už aj predáva, takto robí výsevy 2 krát do roka po 500 semien a všetko hneď predá.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

VVV
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od VVV » 10 úno 2013, 19:11

Martin, daj na starých harcovníkov a zatlač semienka mierne do substrátu, viac ti vyklíči :-) Možno ich máš vo vysokej vzdušnej vlhkosti, ale to zatlačenie veľmi pomôže. Semienko prvé zľava, v druhom rade leží na kamienku, vlhkosť zo spodu má minimálnu, veľa šancí na vyklíčenie mu nedávam :-(

Nadine

Příspěvek od Nadine » 10 úno 2013, 19:57

Ahoj, já mám zkušenost pouze s výsevem A. somalense. Semena klíčila velmi dobře. Výsevní substrát byl perlit a semena jsme zasypali velmi nepatrnou vrstvou písku tak, že část semen byla vidět. To vše jen kvůli vlhkosti, obecně by semena měla dobře klíčit i položená na substrátu, pokud bude dobrá vzdušná vlhkost.

tozi
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 28 x
Obdržel poděkování: 34 x
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od tozi » 15 úno 2013, 22:27

Lidičky,polovička sa venuje adnéniám (aj výsevom). Zatlačovať ani zasypávať netreba (sa zhrozila pri spomienke na zatláčanie semien). Dáva nadklíčovať na perlit v uzavretej nádobe.
Po vyklíčení ich presádza do substrátu hlina+piesok šmrncnuté trochou štrku. Pár fotiek nižšie.
adenko2.jpg
cca polročné
adenko1.jpg
cca 3 týždnové
Hnojivom na muškáty sa dajú dostať do kvetu už v prvom roku. Naše sú nehnojené.

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 602 x
Obdržel poděkování: 481 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Adenium arabicum

Příspěvek od Mário Snopka » 16 úno 2013, 11:54

je vidieť, teda, že ich asi ani zatláčať netreba. No kolega to má hlavne na kšeft a myslím, že sa mu to zatláčanie opláca , keď má takmer 100% klíčivosť. Už niekoľko rokov vysieva a stále ich zatláča, ja mu to vyvracať nebudem, hlavne, že mu to ide. ročne ich má okolo 1000 rastlín a všetko predá. Keď som to videl koľko tam toho má, neuveriteľné.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

tozi
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 28 x
Obdržel poděkování: 34 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Adenium arabicum

Příspěvek od tozi » 16 úno 2013, 12:05

Jasne,každý máme svoju metódu. Klíčivosť závisí od čerstvosti a kvality semien.
No to množstvo ktoré predáva....to asi predáva kvetinárstvam :) .
Musí byť super pohľad.

Odpovědět

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“