Orchidaceae

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 602 x
Obdržel poděkování: 481 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Orchidea

Příspěvek od Mário Snopka » 30 bře 2013, 15:43

Martin, máš v tom úplnú pravdu, v podstate to tak bolo myslené, len dúfam, že sa tu rozvinie debata o sukulentných orchideách.

No zatiaľ ja nikoho osobne nepoznám kto by tieto pestoval a zároveň aj sukulenty alebo kaktusy.

Tak si dovolím, aby tu nebolo len samé blablabla, pridať nejakú tú fotečku. Samozrejme nie sú to moje fotky, pochádzajú zo stránky: http://www.orchideenhobby.at

No a tu sú aspoň 2 sukulentné:
Obrázek

Obrázek
Len by ma zaujímalo ako sa to pestuje, či rovnako ako trebarz Euphorbie, či čo.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Martin
Poděkoval: 268 x
Obdržel poděkování: 25 x

Příspěvek od Martin » 30 bře 2013, 16:18

Pěstování takových rostlin závisí na tom, z jakých podmínek pocházejí. Mexické a madagaskarské druhy ( Pleurothallis, Polyrrhiza, Laelia, Microcoelia ...) se pěstují podobně jako tillandsie tzn. navázat na kůru a rosit, asijské potom asi jako epifytické kaktusy s trochu vyšší vlhkostí. Ale nedá se to zobecnit, je potřeba zkoušet. Se sukulentními druhy co já vím moc pěstitelské zkušenosti nejsou, pravověrní orchidejáři většinou pěstují vlhkomilné a do sbírek sukulentářů zatím nějak nepronikly. Já taky žádnou nemám i když orchideje jsem pěstoval. Jinak jestli se chceš Mário těmto krásným rostlinám věnovat, chce to načíst literaturu, orchideje mají 20 000 druhů a rostou všude na světě (na Slovensku jich máte ve volné přírodě mnoho), takže pěstitelské podmínky jsou dost rozdílné. Tady http://orchidspecies.com/ je v současné době nejrozsáhlejší databáze čeledi Orchidaceae.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 10 x
Obdržel poděkování: 10 x

Příspěvek od Pavel Zouplna » 30 bře 2013, 18:43

Také přidám jednu orchidejku. Koupil jsem ji před řadou let jako Oncidium varicosum var. rogersii, ale nejsem si jist, zda byla správně pojmenovaná. Jako amatérovi mě to bylo jedno, u orchidejí pěstuji klidně i hybridní druhy, když jsou krásné. Konečně - ne každý má doma podmínky pro pěstování botanických druhů, které jsou mnohem náročnější než novodobé kultivary. Pro vlastníka malé sbírky je důležité, že rostliny řadu let prosperují a opakovaně kvetou. V tomto případě koncem roku velkým množstvím drobnějších květů (asi 3 - 4 cm v průměru).
Pěstuji je od května do září venku, v poloze s pozdně odpoledním sluncem, zalévám nepravidelně dešťovkou kropením asi 3x týdně. Celé léto nemají podmisky a co nasají do propustného substrátu (borová drť + substrát pro orchideje), to mají. Občas slabě přihnojím - květináč postavím na hodinu do kbelíku s hnojivým roztokem, oproti návodu zředěným (asi 1 g na litr vody). Krátké poklesy teploty na cca +5°C jim nikdy nevadily, kolísání teplot milují. Po přenesení do chladnější místnosti na světlé okno
na podzim brzy nasadí květy, které vydrží řadu týdnů. Oč jsou menší, o to je jich víc.
Detail květenství:
Obrázek

Celkový pohled, květy patří k rostlině vzadu na parapetu:
Obrázek
Pavel

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 602 x
Obdržel poděkování: 481 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Orchidaceae

Příspěvek od Mário Snopka » 30 bře 2013, 19:25

Pozeral som stránku, ktorú sem dal Martin a sú tam naozaj zaujímavé Orchidejky.

Dosť ma zaujala Pleurothallis blancoi
Obrázek
Foto pochádza odtiaľto: http://orchidspecies.com/pleurblancoi.htm

Alebo táto Pleurothallis breviscapa
Obrázek

Samozrejme pozeral som len tie, čo si mi Martin vypísal, takže aj táto je dosť zaujímavá a už som ju aj u niekoho videl.
Microcoelia bulbocalcarata
Obrázek
Určite by som nejakú tú orchidejku vyskúšal, či by som to dokázal pestovať. Na stránke je aj akýsi návod, alebo výpis v ikonách, čo to potrebuje, dobrá stránka.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Martin

Příspěvek od Martin » 31 bře 2013, 10:49

Mário, ještě posílám link na orchidejové fórum http://forum.orchidej.net/

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 178 x
Obdržel poděkování: 350 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 31 bře 2013, 12:43

Orchideje...jistě je to krásné téma, ale určitě tu nebudeme mít fundované příspěvky od orchidejářů...nicméně - orchideje, jako třeba Oncidium, rostou spolu s kaktusy (Argentina, Uruguay, Brazílie...)...klidně tu mohou být příspěvky o orchidejích...jistě jich nebude mnoho, ale snad by tedy už na začátku mohly být rozděleny na botanické druhy a ty hybridy...většina orchidejí v bytech jsou v poslední době velmi popularizované Phalenopsis kultivary...na druhou stranu i u nás rostou orchideje...a snad každý návštěvník Pobeskydí pak navštívil tu louku/mokřad za hotelem, kde ty 3 druhy právě v tu dobu - poslední víkend v červnu - kvetly...letos bude Pobeskydí už jinde...

Dnes Oli kontrolovala své kytky a tato kvetla...Cymbidium...

Obrázek

Martin

Příspěvek od Martin » 07 zář 2013, 09:25

Tozi, četl jsem tvůj příspěvek na orchidejovém fóru ohledně osvětlení vitríny led pásky. Jak jsi s nimi po čase spokojený, nebo změnil jsi něco? Plánuju taky nějaké přisvětlení na zimu. Teď mi právě kvetou Dinema polybulbon var. minima a Psychopsiella limminghei, mám je teda zatím úplně volně bez přisvětlování asi půl metru od okna a evidentně jim to vyhovuje.

tozi
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 28 x
Obdržel poděkování: 34 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 07 zář 2013, 14:08

Tak to prihoď aj nejaké foto. Hlavne ma zaujíma Psychopsiella limminghei ak ju máš na "voľno".

Tak ja na led pásiky nemôžem povedať krivého slova. Som veľmi spokojný, vo florárku to rastie aj bez mojej prítomnosti (všetko nastavené automaticky). Pre veľkosť je u rodičov na opačnom konci republiky. Tento týždeň som bol doma (nič som nenafotil :x ). Ale kvitnú orchidky v pohodičke, nič nieje vytiahnuté. A to je vitrína v tmavom kúte izby. Novinka alebo vylepšenie je snáď iba v pár watovej trubici v spodnej časti florárka. Ale to je iba pre lepšie vyváženie svetla pre oko diváka :SS .

Tie isté ledky mám aj vo výsevnom aparáte pre kaktusy a sukulenty. Tuším som aj písal tu niekde aký je to typ lediek.

Martin

Příspěvek od Martin » 07 zář 2013, 15:47

No a jak řešíš zalévání, když to máš automaticky? To jako jenom ultrzvukem? Na volno je mám, ale není to vůbec ideální, 2x denně je musím rosit. Chci pořídit vitrínu, protože v zimě mi v bytě klesá vlhkost na 20 - 30% a to už je fakt málo. Ale faktem je, že jsem kdysi měl Pleurothallis, myslim že grobii a nějaký Cirrhopetala a ty mi držely volně asi 5 let, i když s kvetením se jim moc nechtělo. Sigmatostalis radicans mi nepřežil ani první zimu. (na focení miniatur bohužel nemám techniku)

tozi
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 28 x
Obdržel poděkování: 34 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 07 zář 2013, 19:27

Kúpil som zvlhčovač vzduchu za 20e ktorý má vlastnú nádobku na vodu. A občas niekto z rodiny doleje vodu. Prebytočná odteká do vedra pod florárkom. Čiže skoro plná automatika. Svetlá, voda a vyhrievanie (dno je sklenené a pod ním je vyhrevný kábel) sa spúšta hodinami.

ferdinand
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 13 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ferdinand » 04 říj 2013, 23:38

Epifytně pěstovaných orchidejí má pouze několik (Specklinia brighamii, Specklinia grobyi, Platystele stenostachya, Coelogyne fimbriata, Specklinia tribuloides, Gomesa radicans a neurčenou maxillárii). V zimě je asi 1x týdně ponořím cca na 10 -15 minut do dešťovky a celkem bezproblémů to dávají. Vlhkost v místnosti jsem sice neměřil ale předpokládám, že budu mít víc než 30%. A kvetou celkem slušně. S Gomezou (Sigmatostalix)radicans mám zkušenost, že snese i dost necitelné zacházení. V létě jsem jí měl na sluníčku pod makrolonovým přístřeškem, pacibulky byly dost svraštělé, ale na podzim stejně rostlina vykvetla. Jedinou orchidej, kterou jsem musel v průběhu zimy zachraňovat z dřevěného kolíku a dát do květináče s kůrou, byla Restrepia trichoglossa. Záchrana se naštěstí podařila.
Gomesa radicans 7.10.2010 17-27-34.JPG
Platystele stenostachya16.4.2011 16-58-44.JPG
Restrepia muscifera 8.9.2012 15-52-10.JPG
Specklinia brighamii 10.6.2012 15-22-42.JPG
Specklinia grobyi 10.6.2012 15-21-16.JPG

Martin

Příspěvek od Martin » 05 říj 2013, 03:13

Mám objednaný Pleurothallis teres, což je perfektní sukulent. Až mi přijde, tak ho vyfotím. Jinak, Ferdinande, jak tak koukám na ty názvy, tak taxonomové v tom taky začínají dělat pěknej hokej. Specklinia grobyi - to je teda docela síla.

ferdinand
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 13 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ferdinand » 05 říj 2013, 23:32

P. teres je dle fota na googlu velice zajímavá rostlinka.
Jo jo, pro některé je evidentně vymýšlení nových názvů neodolatelná záliba. Koupil jsem si několik maxillarií a po ověření jmen jsem zjistil, že maxillárie z nich není téměř žádná, protože už se jmenují Maxillariella, Christensonella, Brasiliorchis atd.

Martin

Příspěvek od Martin » 09 říj 2013, 11:08

Tak mám zprávy, že po šíleném rozdělení rodu Pleurothallis do 23 nových rodů, kdy z původních 1200 druhů jich v rodě zůstalo okolo dvou set, došlo opět k částečnému slučování. :evil:

Martin

Příspěvek od Martin » 02 pro 2013, 19:38

Právě vychází dvoudílná, poměrně zásadní publikace "A Compendium of Miniature Orchid Species". Podle mých informací by v ní už mělo být použito nové taxonomické členění subtribu Pleurothallidinae. Cena 1 dílu je 1150,- Kč. Objednávat je možné zde: http://ivo.koudela.sweb.cz/items/CMOS.html

Odpovědět

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“