Kedrostis a Ibervillea

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
oapk1
Obdržel poděkování: 2 krát

Kedrostis

Příspěvekod oapk1 » 24 črc 2008, 20:51

Ako stará je tá rastlina? Ja mám tiež takú, ale kaudex je vysoký zatiaľ
asi len 3cm. Tie malé sú semenáče alebo odrezky?

Baruna

Příspěvekod Baruna » 24 črc 2008, 21:38

To budou semenacky, jestli muzu k teto rostline moje postrehy, tak pokud by nekdo vyseval, prvni dva roky se doporucuje nesetrit vodou a zivinama, dokazi pry narust az pul kg za rok (to se ted me nepovedlo). Substrat se doporucuje v tech prvnich letech vyzivny, skoro "okurkovy", nekdo dokonce pestuje ve volne pude ve skleniku. Az dalsi roky se kaudex vytahne nad substrat a pak uz bych byl opatrnejsi, myslim ze potom uz ani neporoste tak rychle. Kamarad ma stejne stary vysev jako ja, ale susi ho a ma brambory sotva tretinove.

petr 21
 poděkoval: 11 krát

Příspěvekod petr 21 » 25 črc 2008, 06:47

Ta rostlina je stará asi devět let.
Jak píše Baruna, je dobré použít výživný substrát a v prvních letech nechat "hlízu" v zemi.
Je to výsev. V minulosti se mi podařilo (nechtěně) odlomit několik kořenů při přesazování a ty jsem se pokusil dál pěstovat. Za dva roky nedokázaly vytvořit nový vegetační vrchol, tak jsem to vzdal. Vytvořily sací kořínky, napily se, spolu s ostatními přezimovaly, v další sezoně to samé, ale listy žádné.

Vlastik

Příspěvekod Vlastik » 11 bře 2009, 11:52

Od Petra21 jsem dostal semínka Kedrostisu (ještě jednou moc díky).
Vysel jsem je 24.2. do misky od salátu na mokrou vatu a nechal na okně (samozřejmě uvnitř).
Asi po 5 dnech začala první semínka klíčit a postupně je přesazuju do směsi hlíny, křemičitého písku a lignocelu (přibližně 1:2:1).

Obrázek

Postupně jak klíčí je přidávám do hlíny takže vlevo jsou ty první.
Ty už mají cca 3 cm. Jak by měl vypadat první rok?
Rostou hodně rychle tak je asi budu muset během pár týdnu přesadit.
Do jaké výšky dorostou v prvním roce?

petr 21

Příspěvekod petr 21 » 11 bře 2009, 12:23

V prvním roce může nať s listy dosáhnout přes metr, záleží hodně kolik mají vody a živin. Je možné nať nechat pnout po drátě, síti, provázku atd. Já to dělám tak, že u semenáčů ji nechám volně růst a když mi ve folníku začne překážet a moc se rozlézat, tak vezmu nůžky a zkrátím ji na ůnosnou mez.

Artur

Příspěvekod Artur » 11 bře 2009, 20:25

Taky jsem vyséval semena Kedrostisu od Petra21 a děkuju za ně:) Zdají se mi ale světlejší, slabší a trochu vytáhlý než na fotce od Petra21.
A další problém mám s lístkama, který chřadnou, usychají a žloutnou. Nemůže to být třeba popálený od sluníčka?

petr 21

Příspěvekod petr 21 » 12 bře 2009, 08:24

Ty lístky jsou trošku světlejší ale to nevadí , to se srovná až se dostanou ven. Ta moje fotka je z výsevu, který jsem dělal přímo do foliovníku, kde mají hned od vyklíčení plný světlo. A osychání prvních lístků taky nebude problém, rostlinka si vytvoří další. Až ti to bude překážet. :lol:

Vlastik

Příspěvekod Vlastik » 12 bře 2009, 08:53

Já bych se ještě chtěl vrátit k tomu Kristalonu. V obchodě jsem ještě nebyl, ale na stránce www.kristalon.cz je jich 12 druhů.
Vím, že některé to určitě nejsou, ale chci se zeptat který mám použít?
S jakým máš nejlepší zkušenosti?

petr 21

Příspěvekod petr 21 » 12 bře 2009, 12:43

Já na vše používám "plod a květ" ale jistě by se nechal použít i "start".

Vlastik

Příspěvekod Vlastik » 17 bře 2009, 07:54

Rostlinky rostou jako zběsilé :D Ty první mají už 8 cm.
Rád bych se ještě zeptal na potřebné místo. Nečekal jsem, že růst bude tak rychlý a tak jsem semínka dal do malého květináče cca 10x20 cm.
Semínka jsou od sebe cca 2-3 cm.
Teď už vím jak rychle rostou stonky. A co hlízy ???
Mám to hned rozesadit nebo jim to pro první rok bude stačit???
Předem díky za vysvětlení. :D

petr 21

Příspěvekod petr 21 » 17 bře 2009, 08:52

Myslím že jim to místo bude stačit, můj loňský výsev byl proveden "naširoko" do hlubší misky a celý rok nepřesazen. Na zimu jsem je vybral ze substrátu a největší hlízky měli asi čtyři cm. Když se budou trochu tísnit, tak jim to vadit nebude.

Baruna

Příspěvekod Baruna » 21 bře 2009, 00:51

Podle me, cim vic mista pro koreny a cim vyzivnejsi pudu jim das, tim bude vetsi narust kaudexu. Ja to loni napichal do stareho truhliku po muskatech, ctyri az pet rostlin, nesetril zalivkou a hnojenim a myslim, ze docela uspech. Kolegovi jsem dal jednu rostlinu, nechal ji v malem kvetniku a choval se k ni jako k ostatnim sukulentum,na podzim byla sotva polovicni. Hlavne to co neudela prvni roky, dohani potom uz jen pomalu :wink:

Vlastik

Příspěvekod Vlastik » 24 bře 2009, 12:35

Baruna píše:Podle me, cim vic mista pro koreny a cim vyzivnejsi pudu jim das, tim bude vetsi narust kaudexu. Ja to loni napichal do stareho truhliku po muskatech, ctyri az pet rostlin, nesetril zalivkou a hnojenim a myslim, ze docela uspech. Kolegovi jsem dal jednu rostlinu, nechal ji v malem kvetniku a choval se k ni jako k ostatnim sukulentum,na podzim byla sotva polovicni. Hlavne to co neudela prvni roky, dohani potom uz jen pomalu :wink:

Můžu se zeptat konkrétně ???
Jak velké byly kaudexy na konci roku?? Nemám totiž vůbec představu jak velké mohou být. Chápu, že když bude rostlina v horších podmínkách tak bude kaudex menší, ale jak byl velký (v cm) ten tvůj??? :D

petr 21

Příspěvekod petr 21 » 24 bře 2009, 17:00

Vlastíku, někde na netu byl popsán postup, jak hlízy pěstovat ve volné půdě va skleníku, jako okurky. Pak kaudex za rok dosáhne několika kilogramů. Ale už si nepamatuji, jak staré rostliny takto byly vysazeny. Pokud pěstuješ vlastní okurky, tak se ti naskýtá možnost pro experimentování. :lol: :?:

petr 21

Příspěvekod petr 21 » 02 říj 2009, 08:16

Už je nezalévej, já je vyjmu ze substrátu, šlahouhy zkrátím na 8-10 cm, a ve tmě je nechám do jara na lísce společně zimovat s kaktusy. Při tuhých zimách mi tam teplota klesá i k nule. "Hlízy" se přes zimu trošku seschnou ale to není na škodu, po jarním zasazení vodu doplní. Takhle zimuji velké kusy i semenáčky s průměrem 1cm beze strát.

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“