Kedrostis a Ibervillea

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Kedrostis a Ibervillea

Příspěvekod miro » 23 kvě 2013, 06:42

Zdravím všechny, marně někde hledám jak rychle roztřídím tydle "kedlubnoidní" rostliny, ač se snažím jako blb, lístky mě připadají stejné. Teda i Kedrostis je vícero druhů a tak mi jasně leze jenom africana. Neví někdo kam kouknout na webu a nebo do literatury?
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

tozi
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 28 krát
Obdržel poděkování: 34 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Kedrostis a Ibervillea

Příspěvekod tozi » 23 kvě 2013, 09:29

Miro rozdiel je hlavne v kvete.
Kedrostis
Obrázek

Ibervillea
Obrázek

Mne naopak kedrostisi prídu viac menej všetky rovnaké. U nich by ma zaujímal rozdiel. :L

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 23 kvě 2013, 18:31

Kukal som a rozdieľ je napríklad v lístkoch a tuším úponkoch? No hľadám a hľadám. No kvety, ale to musím čakať kým pokvitne, no teda, idem to v nedeľu posadiť. Jednu som už identifikoval, ide o netradičnú Kedrostis nana var. zeicheri, fakt nádherný kaudex, 20 čísel v priemeru, nádhera.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

jv3
 poděkoval: 22 krát
Obdržel poděkování: 39 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jv3 » 09 led 2014, 19:51

Moje Kedrostisy mi pri zimovaní posledné dva roky hneď začnú vyháňať výhonky. Pestujem ich v sklenníku, pričom normálne ukončia vegetáciu vňať uschne semená dozrejú. Minulý rok som ich nechal v kvetináči a tak som myslel, že tam zostala nejaká zbytková vlhkosť a to ich nakoplo, ale tento rok som ich vybral a len presypal suchým pieskom, no a zase vyháňajú. Teplota je teraz cca 15st.C, vlani bola predpokladám asi o 1-2 st nižšia. Mám tam pri tom aj nejaké kaktusy, ale nerastie ani jeden. Predtým som ich zimoval s väčšinou kaktusov pri nižších teplotách cca. 3-10stC. samozrejme podľa vonkajšej teploty, ale to sa mi zdalo riskantné a tak som ich priradil k tým teplejiším. Vie niekto, ako to má byť správne?
Na foto vidieť tie výhony a naspodu vidieť, že vyháňať začínajú aj jednoročné semenáče.
Obrázek
jv3

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 09 led 2014, 20:24

Kedrostis je potvora a rastie vlastne stále, keď môže. Stačí mu málo svetla a teplota nad 10°C a rastie či je nasucho bez substrátu alebo aj v substrátu. On si dokonca pamätá, že je z Afriky a z druhej strany rovníka a tak to má v tej svoje hľuze obrátené. Na to, aby nerástol je ideálne mať ho trvalo zasadený v poriadnom hrnci a nevyberať a zimovať tak okolo 5°C nasucho. To zatiahne a sedí. Zimné výhony sú slabé ale dá sa to zariadiť tak, že ho držíme v teplote čo najnižšej a na svetle. No a nohy nech má v substráte a cmrdneme mu vodu aby si dal do nosu. Potom keď príde koniec marca zoberiem nožík a odšmrdlám nad hľuzou obrasť a nechám ho nech si zase rastie. To už je viacej svetla a je to lepšie. Po zmrzlých ho zakopem do záhrady do zeme a nechám ho nech si robí čo chce až do konca októbra - novembra. Proste keď majú dobehnúť prízemné mrazíky a vyberám georgínky, vyberiem aj kedrostis. Toto robím aj s imp. hľuzami, ktoré sú pekné, baculaté a macaté a 20 cm v priemere žiadna miera. Aj teraz mám dva v obývačke a krásne si rastie a kvitne. Má to v hľuze zakódované, že je leto, no čo už :)

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 114 krát
Obdržel poděkování: 171 krát

Příspěvekod jezour » 09 led 2014, 23:11

Pěstuji nějaké tři roky Kedrostis africana. Vzhledem k tomu, že rostlina je v květníku, není hlíza příliš veliká. Nyní něco ke zkušenostem z pěstování. Během sezony je mám na balkoně. Samy kytky vycítí, že se blíží zima a tím pádem jim zaschnou horní části. Uschlé části odstřihnu, podle počasí teprve přenáším dovnitř. Nemám pro tyto sukulenty odpovídající zimoviště. Na zimovišti je vždy tepleji, teplota kolísá mezi 15 - 19 °C. Mám tu i teplomilné kaktusy. V těchto teplotách Kedrostisy nevydrží zatažené, nahazují zelené části nad hlízou. Tyto teploty jsou už pro ně teplotami, při kterých dokáží bez problémů růst a vegetovat.
Tím pádem jim musím přizpůsobit i trochu režim. Myslím to tak, že jednou za nějakých 14 dní dostanou trochu vody. Je to z důvodu, aby se hlíza nevyčerpala a rostlina zimování přežila. Vegetační výhony rostou v těchto podmínkách pomalu. Jakmile je přesunu na letní stanoviště a dostanou vodu, vytáhnou velikou rychlostí.
Neměl bych strach o rostlinu, přežije to bez problémů.

Zároveň nemám odzkoušené studenější zimování Kedrostisů. Možná někdo jiný?
-- Administrátor --

Alojz
Obdržel poděkování: 1 krát

Příspěvekod Alojz » 10 led 2014, 00:45

Ja mám odskúšané studené zimovanie kedrostisov,viď moje rastliny v predchádzajúcich príspevkoch.Po zatiahnutí idú nasucho do pivnice.Zimovanie zhruba do 10°C,väčšie rastliny prezimujú aj úplne nasucho,ale nič sa nestane,keď ich pri týchto nízkych teplotách aj sporadicky polejete.Aj tak nevyrazia žiadne výhonky,ale až pri zvýšení teploty zimovacieho priestoru na jar.

Bohužiaľ moje rastliny sú už vo večných lovištiach,mne z nepochopitelných príčin pred odložením na zimné stanovisko sa v sklenníku kaudexy scvrkli a následne uhnili.Pripomínam,že na zimovisko som ich chcel dávať v polovici novembra,tak neskoro som to doteraz nerobil - zimné vlhko :?:
s kaktusmi ma zivot bavi

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“