Kedrostis a Ibervillea

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Artur

Příspěvekod Artur » 28 kvě 2010, 12:20

Zdravím, rostliny jsem zimoval spolu s kaktusy jen zabalené v novinách a takhle se všechny lístky seschly...
Nyní už ale po zasazení pučí lístky a kytičky vypadají relativně spokojeně :)
Díky za ně Petrovi 21...

A jak jsou na tom ty Vaše?...

mamlas

Příspěvekod mamlas » 28 kvě 2010, 13:59

V době sukulentů jsem je vyséval v březnu pod zářivky a semenáčky sázel po sklizni ředkviček do pařeniště u plotu, po kterém se pnuly šlahouny s listy. No a na podzim byly některé kaudexy půlkilové, vyryl jsem je až když listy spálil mráz. Semínka byla od Milana Douděry z Plzně.

Artur

Příspěvekod Artur » 28 kvě 2010, 15:59

Ja je vyséval minulý rok a pravda...občas jsem je hodně trápil suchem ale občas jsem je nechával pořádně propršet...je fakt, že zatím jsou to takový vajglové, ale já nikam nespěchám :wink:

petr 21
 poděkoval: 11 krát

Příspěvekod petr 21 » 30 kvě 2010, 18:44

Pěkný. Výsadbou do volné půdy skleníku nebo pařeniště lze snadno a rychle dosáhnout velkého kaudexu, který se potom vysadí do vhodné menší nádoby. Znovu opakuji, je to pěkný a nenáročný sukulent.

Radovan

Příspěvekod Radovan » 10 pro 2010, 19:58

Priatelia, ked ich presadzate male semenace kedrostisu, velkost asi 10 cm, tak tu malu bulvu (kaudex) nechate v zemi aby narastla, alebo ju vytiahnete nad uroven substratu? Moje asi 6 tyzdnove maju cca 10 cm na vysku a tie male bulvy maju priemer tak 4-5mm. Dakujem za odpoved.

mamlas

Příspěvekod mamlas » 13 pro 2010, 12:11

Teda tak malé semenáče jsem nikdy nepřesazoval, ale hlíza nad zemí neroste, jen pod zemí. Lepší je jarní výsev k plotu a na podzim vyrýt.

Radovan

Příspěvekod Radovan » 13 pro 2010, 12:20

Musel som ich presadit, lebo boli vysiate v perlite v kvetinaci 4x4 a bolo ich tam asi 20 a uz sa tlacili, zacali im uschynat spodne listy a korene vyliezli spodkom kvetinaca.

Artur

Příspěvekod Artur » 13 pro 2010, 13:10

Pravda že hlízy nad zemí nerostou...ty co jsou na té poslední fotce v květináči jsem přesadil právě nad zem a po roce jsou téměř stejně velké...rostou jen listy. Takže než se dočkám pořádných kaudexů tak to bude asi trvat dosti dlouho. No počkám jestli dají semena a pak to zkusím zasejt jako brambory :D a snad z toho budou trochu větší cvalíci.

Radovan

Re: Kedrostis africana

Příspěvekod Radovan » 31 říj 2011, 15:21

Pripájam foto môjho kedrostisu. Z tých cca 20ks semien čo som v novembri (listopad) 2010 vysadil vyklíčili asi všetky pod žiarivkami. Avšak presadenie a následné skôr suché pestovanie prežili len 2. Tie som v máji (kveten) 2011 presadil do voľnej pôdy do fóliovníka k paprikám. Tento víkend som si všimol, že listy uschli, tak som obe hľuzy vykopal. Pre porovnanie, kvetináč má 10x10cm a tá veľká hľuza váži dobre cez 1,5 kg. Metóda okurková teda funguje, teplo a voda celé leto a toto je výsledok. Najprv som vykopal tú menšiu, čakal som podobnú veľkosť aj u tej druhej.

Obrázek

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 29 lis 2011, 11:16

Tahle kytka chce jedno, semínka dát v lednu na parapet do hodně hlubokého kvétináče. Ona vyklíčí a potom bez přerušení růstu, teda vyndat i se substrátem, přesadit do skleníku (paprika je dobrá a lepší jsou okurky) a musí mít poŕádnou lehkou humózní půdu. Hodně vody a ona potom jede a jede (d není b) a naroste fakt veliká. No a pokud zakopete do země plastový soudek bez dna a bude v něm, tak na zimu okolo nad soudkem s přesahem alespoň metr uděláte ohrádku ze dřeva, vysokou tak 50 cm, tam nasypete "zimovací substrát" perlit s polystyrenem a zeminou, zlehounka a neudupat, na to všechno popŕípadě netkanou textilku (černou) a jde spát. Prostě to necháte zimovat v nezámrzlé hloubce ve skleníku. Pro jistotu si už pŕedem zakopejte vedle i kabel od digi teploměru, budete se divit. V březnu todhrabete a necháte jenompůvodní úroveň terénu a necháte ale pŕekryté textilkou, bílou. Až je teplo a naraší tak péstujete s okurkama dále. No a podzim vykopete a máte něco, co s přehledem bude jako rekordní řepa co tahala babka s celou rodinou. U všech těhle koŕenovokaudexních kytek dělaj pěstitelé chybu. Ohromnou, a to je i v bytech to chce vysoký a široký kvétináč, do doby než naroste spodek. Jakmile spodek vyberete a necháte jenom tak zimovat, zastaví růst a už jenom "hrubne šlupka". Na experimentování je úžasný bombax, prostě ho přihrnujete a potom odhrnete. Kedrostis je dobré i na jaře semínka přímo sadit do země, pořádné vyhnojené a vodu a vodu, jinač zastagnuje a neroste. A i v létě v zahradě, volně na záhonech, žádný skleník, jenom voda a voda a vzduch. Nesmí zastavit růst pro nedostatek vody, nejsme v Africe.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Radovan

Příspěvekod Radovan » 04 čer 2012, 14:08

Moje dva kedrostisy padli vo foliovniku za obet okopavania. Nejake "suciastky" z nich ostali, takze skusim ich nechat zaschnut a zakorenit. Uvidime ci preziju netradicnu formu vegetativneho mnozenia motykou. Skoda, ten vacsi mal seoznu dobre rozbehnutu. Mate niekto semena?

Alojz
Obdržel poděkování: 1 krát

Příspěvekod Alojz » 05 čer 2012, 20:29

Tak tu je odpoveď na otázku,či možno čakať alebo nie,a ešte kde čakať vyrašenie nového výhonu.Mne sa to stalo pri zatienení rastlín vynesených do skleníka,keď sa mi "podarilo" pri manipulácii odlomiť niekoľko cm dlhý nový výhonok.Pokračoval som v polievaní a čakal ako v tej rozprávke O repe.A veru trvalo to do 3 týždňov,dokiaľ sa objavila zelená bodka,ale potom to už išlo oveľa rýchlejšie a dokonca pribudla aj druhá zelená bodka.Ako vidieť obidve inde ako bol odlomený výhonok v strede.

Táto rastlina bola vypestovaná z vlastných semien a pestovaná v pomerne malom kvetináči,kaudex je menší,presne rastlina pre tých čo nemajú až tak veľa miesta.../ o tej väčšej rastline až neskôr/.
22.5.2012:
Obrázek
30.5.2012:
Obrázek
5.6.2012:
Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvekod Alojz » 07 čer 2012, 22:49

A teraz o tej väčšej rastline.Vypestoval som ju pred časom zo semien tzv.uhorkovou metódou/ako sa teraz snaží Rado/.Čiže zo semena som ju pestoval v skleníku voľne v pôde,výhonnmi som nechal potiahnuť armovaciu sieť,na jeseň som ju vykopal, výhony zaschli,prezimoval som ju v pivnici.Na jar som ju znova zasadil do skleníka k tej armovacej sieti,kaudex zatiaľ nechal pod zemou/dôležité/,na jeseň som to zopakoval,ale na jar už povytiahnutý kaudex som zasadil do plochej misky.A takto mi rastie už niekoľko rokov.Na fotkách dva rôzne pohľady,na poslednej celkový záber - rastúce výhonky vyväzujem na trubku z konštrukcie skleníka...

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Ak vas zaujímajú pestovateľské podrobnosti - pýtajte sa :idea:
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvekod Alojz » 03 črc 2012, 22:13

A tu ešte taký malý doplnok k dvom predchádzajúcim príspevkom. Aby ste zbytočne nevyhadzovali kaudex kedrostisu, keď sa vám odlomí výhonok,tu je fotografia tej menšej rastliny,na ktorej je vidieť,že sa odlomila nielen zelená,ale aj zdrevnatelá časť nad kaudexom.Ako som ukázal v predchádzajúcom príspevku aj takto "okýptený"kaudex obrazil.
Obrázek

Na druhom obrázku väčšia rastlina aj s celkom vzhľadnými dozrievajúcimi plodmi/keď bola v druhom roku ešte ťahaná na armovacej sieti pri pestovaní uhorkovou metódou ,boli na nej stovky takýchto plodov/:
Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvekod Alojz » 28 srp 2012, 23:23

Na mojej marhuli sa objavila"druhá úroda".Plody sú tiež oranžové,ale marhule to nie sú:

ObrázekObrázek

A tu je prozaické vysvetlenie,to len výhony Kedrostis africana sa zo skleníka dostali až na konáriky marhule, kde sa im evidentne páči,čo dokumentujú tvorbou a dozrievaním plodov :D

Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“