Conophytum

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 58 x
Obdržel poděkování: 425 x

Re: Conophytum

Příspěvek od African » 30 zář 2015, 10:54

:sa Tohle už ti kvete? Když kvetou obkordela, tak většinou do 14 dní padne sníh :snow :snow
Teda pokud to nemáš nadopovanou, čerstvě zakořeněnou odnož - ta kvete kdykoli 8)

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 30 zář 2015, 16:01

Tak zase pár obrázků a přidám i pár postřehů (nebo spíše plků). :D
Na prvním snímku je C. bicarinatum, kdo chce, může si o něm přečíst tu: Conophytum bicarinatum a Conophytum violaciflorum, Cactaceae 20 (3), 105-107 (2000) Patří mezi moje oblíbence a ve sbírce je mám dobrých dvacet let. Všichni pěstitelé i nepěstitelé si myslí, že je náročné (kdysi jsem si myslel stejnou hovadinu)... já si myslím, že z dané sekce jsou nejméně náročné, čímž bych je zařadil mezi příbuzné plevely, jako je bilobum nebo gratum :)
O druhém mém favoritu - C. violaciflorum - se dočtete ve stejném článku, kvete stejně ochotně jako předchozí druh .... a krásně se s ním kříží...
Okruh "tantillum" je poměrně komplikovaný. Conophytum tantillum, Cactaceae 20 (1), 3-6 (2000). Všichni se honí aby měli typovou rostlinu nebo ssp. helenae. Pro mne je nejzajímavější ssp. inexpectatum. Už proto, že barvou květu v sekci "minuscula" vyniká. A hlavně skoro nejde zahubit (na rozdíl od jiných kousků).
Pellucida nejsou snadno pěstovatelné rostliny. Ssp. cupreatum ale patří k těm nejodolnějším. Kvete v sekci jako první, ochotně se množí a někteří pěstitelé/prodejci je mají každoročně v nabídce. :snail
Takže tak. :L
Přílohy
P1300439  bicarinatum LAV26036 W Beukesfontein.JPG
C. bicarinatum LAV26036 W Beukesfontein
P1300441 violaciflorum.JPG
C violaciflorum
P1300446 tantillum inexpectatum.JPG
C. inexpectatum
P1300448 pellucidum cupre Doodrink.JPG
C. pellucidum ssp. cupreatum, Doodrink, RSA
P1300451 pellucidum cupre Doodrink.JPG
C. pellucidum ssp. cupreatum, Doodrink, RSA

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 04 říj 2015, 14:19

Conophytum wettsteinii. Pokud ho někdo měl a povedlo se mu toto "kono" zahubit, pak a´t se znovu vůbec do pěstování konofyt nepouští. Společně s C. bilobum je to nejodolnějšíé konofytum, které snáší i pěstitelské přehmaty, jako např. zalití v době dormance nebo v době převlíkání listů. Tyhle rostliny jsem si pořídil v roce 1987 a byly to moje druhé konofyta vůbec. Tehdy se u nás pěstovaly zejména litopsy a nějakým zázrakem se mi tohle povedlo sehnat (původ pan Gloser, ale rostliny byly pod úplně jiným názvem).
Přílohy
P1300528 C wettsteinii.JPG

tozi
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 28 x
Obdržel poděkování: 34 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 04 říj 2015, 20:21

Diky moc za infa Romane. :L

Dalšie v noci kvitnúce Conophytum zo zbierky. Conophytum angelicae. Tak teda typová lokalita je Eendoorn v Namíbii. Rozšírené je aj v prihľahlých oblatiach Namíbie. Rastie vo výškach okolo 900 m.n.m. U tohto druhu si treba dať trocha pozor na zálievku, rada praská epidermis. Vraj znáša teploty až do alebo okolo -2°C. Ale kto by to testoval :lol:
Přílohy
angelicae.jpg
DSC_0018.jpg

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 05 říj 2015, 17:48

Zástupci oftalmofyl jsou si v kultuře hodně podobní. Více si můžete přečíst v časopise: Sekce Ophthalmophyllum (Dinter&Schwantes) Tischer. Cactaceae 21 (4), 153-160 (2001)
Ve sbírkách se nejčastěji vyskytuje Conophytum (Opthalmophyllum) praesectum, no a v příloze ho máte, jak právě začíná kvést jeden kousek.

Kdosi se mě tady na fóru ptal na nějaká conos na prodej, tak další fotky ukazují velikost rostlin, které běžně nabízím k prodeji.
Přílohy
AP1300530 Cpraesectum.jpg
Conophytum praesectum
P1300536 conos.JPG
P1300537 com.JPG
P1300538 conos.JPG

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 10 říj 2015, 13:08

Conophytum taylorianum bylo (myslím) moje úplně první konofytum. Nebyla to konkrétně tahle rostlina na obrázku, i když i ta už hodně pamatuje (podle sběrového čísla - PV1473 Eksteenfontein, RSA). Tyto namíbijsko-jihoafrické rostliny jsou poměrně odolné a pravidelně kvetou. Nesmíte je pouze v létě "upéct", protože (kupodivu) chtějí u nás o něco nižší teplotu. Letošní léto tedy nebylo nejvhodnější :evil: Poměrně dlouho jsem měl C. taylorianum ssp. ernianum v práci na okně a vůbec mu to nevadilo, prospívalo dokonce i kvetlo. Květy jsou typické pro rostliny v sekci, a pokud nevidíte tělíčko, tak si květ snadno zaměníte za květ C wettsteinii. Asi bych řekl, že tyto dva taxony jsou si v sekci "wettsteinia" nejpříbuznější (byť mají trošku jiný "shape").

Druhá rostlinka je kvíz - pro vás, ne pro mne. Kdysi jsem o ni psal do časopisu Cactaceae (tuším, že to už taky bude 15 let). Je to poměrně nezmar, ale přesto se v našich sbírkách moc nezabydlelo. Schválně jsem vybral foto se zaostřením na tělo (to je důležité), květ v tomto případě není podstatný, neb je variabilní v určitém okruhu odstínů... Tak kdo ví? :?:
Přílohy
m10 C taylorianum PV1473 Eksteenfontein.jpg
C. taylorianum PV1473 Eksteenfontein

tozi
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 12 říj 2015, 15:56

To druhé je nejaký hybrid nie?

edit: ešte ma napadlo že by to mohlo byť velutinum alebo auriflorum

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 16 říj 2015, 14:26

Conophytum x marnierianum ( kříženec mezi C. bilobum a C. ectypum ssp brownii)

tozi
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 16 říj 2015, 15:44

African píše:Conophytum x marnierianum ( kříženec mezi C. bilobum a C. extypum ssp brownii)
Zujímavé. čo sledujem tak najvdačnejšie cona na kríženie sú bilobum. Aj vychádzajú s toho krásne farbičky.

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 16 říj 2015, 16:08

Další kousek co se rozhodl kvést: Conophytum auriflorum ssp. turbiniforme, ARM555, Spektakel Pass. Nezapře sekci Minuscula - malé tělo a výrazný květ. Na lokalitě roste společně s C. velutinum a C. frutescens. Pěstuje se středně obtížně až relativně snadno. Chce pozdější zálivku tak od října do ledna. Toť k němu asi vše.
Druhá potvůrka je již zmiňované C. velutinum. Je to lila kvetoucí zástupce sekce Biloba. Náročné je asi jako C. bilobum t.j. téměř nezahubitelné, pokud dodržíte dvě základní zásady: že méně je mnohdy více (týká se vody, osobně zalívám 2x za sezonu a šmytec) a dále, že zalívat se musí až úplně převlečené listy (první zálivka) a druhá zálivka těsně po ukončení kvetení. A zase se mi vypsala klávesnice .... :lol: :lol: :lol:
Přílohy
auP1300573.jpg
Conophytum auriflorum
veP1300597.jpg

tozi
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 17 říj 2015, 19:03

African tak na kytičky na predaj som sa musel pýtať ja :lol:

Tak zas niečo kvitne. Dalšie nočné cono C. truncatum winggettiae a krásna kytička C. longum longitubum
Přílohy
DSC_0009.jpg
C. truncatum winggettiae
DSC_0011.jpg
Conophytum longum longitubum

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 01 lis 2015, 12:00

Conophytum bicarinatum stále kvetou, asi to je tím, že jsou z různých lokalit.
Blízká k bicarinatum je i Conophytum blandum. V kvetoucím stavu jsou však snadno odlišitelné. Jednak blandum jako jedno z mála konofyt voní, dále má extrémně světlé a zanořené květy (krátká trubka).
Přílohy
P1300687  C bicarinatum.JPG
C. bicarinatum
P1300691 C blandum Gieselskapbank.JPG
C blandum - Gieselskapbank

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 01 lis 2015, 14:29

Další zástupce v této galerii je Conophytum globosum. V nekvetoucím stavu si jej - možná - můžete splést s dalším kulovitým kouskem, v noci kvetoucím C. calculus. Ovšem C. globosum kvete přes den a patří do sekce Wettsteinia. Habitem má asi nejblíže k C. minutum, konkrétně pak k varietě pearsonii. Conophytum globosum se pěstuje (dle mého skromného názoru) poměrně snadno. Ovšem všeobecně se ve sbírkách, a to ani specializovaných, moc často nevyskytuje. Jak vidíte, kvete v různých barvách. Je to prostě pěkný kousek, kveteucí v druhé polovině "vlny kvetení konofyt".
Přílohy
P1300716a C globosum Loerkop.jpg
Conophytum globosum Loerkop
P1300730a C globosum Loerkop.jpg
Conophytum globosum Loerkop

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 29 lis 2015, 13:41

Conophytum velutinum je drobnější zástupce ze sekce Bilobum. Kvete v podstatě od začátku doby kvetení konofyt (září) do druhé poloviny (prosinec). Snadno se množí zakořeńováním odnoží. Jelikož je poměrně variabulní jak ve tvaru těla tak i v barvě a velikosti květu, dá se udělat pěkná minikolekce právě z těchto rostlinek. na snímku je kousek, který právě dokvétá a pochází z Komaggasu v RSA.
Přílohy
DSC07504 C velutinum.JPG

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 29 lis 2015, 13:47

je druhá půle vlny kvetení konofyt a začínají ve větší míře kvést v noci kvetoucí zástupci. Jedním z nejmenších konofyt vůbec je C. carpianum ze sekce Saxetana. Když se mi je podařilo v druhé polovině devadesátých let sehnat, bylo to úžasné. Od té doby se mi celkem i namnožily a část skončila u nejmenovaného velkoobchodníka k dalšímu prodeji... takže se dá předpokládat, že tyto rostlinky se potulují i v jiných sbírkách konofyt. Rostliny C. carpianum rostou jen na malé ploše okolo Doornpoort na žulových plotnách. Pěstování není náročné, pokud je nenecháte v létě uvařit nebo vysušit. Kvete v noci, ale ke konci doby kvetení zůstávají květy (podobně jako u quaesitum) otevřené cums durch delý den.
Přílohy
DSC07493 C carpianum Dooringswater.JPG

Odpovědět

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“