Massonia

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Odpovědět
African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 58 x
Obdržel poděkování: 425 x

Massonia

Příspěvek od African » 11 pro 2013, 18:49

No pár už jsem jich viděl, ale tahle je i na mne moc krásná.
Naposledy upravil(a) African dne 30 pro 2014, 10:10, celkem upraveno 1 x.

Milan H.
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

Re: Massonia

Příspěvek od Milan H. » 11 pro 2013, 18:57

Připomíná mi trochu Wittebergensis, ale ta asi bude menší, bohužel jsem o semenáčky v letošní hektické zimě kdy se katedra rozhodla v zimě (!)
přesklít skleník přišel. Prý by měla vydržet i v alpinkovém skleníku. Semínka mi klíčila až po třídenním namáčení
v kyselině giberrelové téměř na 100 %, no, zkusím druhou várku a rovnou to asi hodím na agar, myslím, že nejsem
sám, kdo by o tuto krasavici stál ;-)

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 11 pro 2013, 19:38

wittebergensis je asi nejběžnější ve specializovaných sbírkách - a ta to určitě není, neb má na listech "chlupům podobné" výrůstky. Ta rostlinka na fotce není podobná ničemu co jsem kdy v massoniích viděl. Ono obecně u těch hyacintovitých je to těžké. Popsaných je málo druhů (deset???) a pokud se jede trochu mimo hlavní tahy, tak se dá předpokládat nález něčeho nového nebo zajímavého. Nám se v Zambii povedlo něco podobného, jeli jsme "polní cestou" a při jedné zastávce jsem našel nový druh Resnovy.
Naposledy upravil(a) African dne 12 pro 2013, 19:36, celkem upraveno 1 x.

tozi
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 28 x
Obdržel poděkování: 34 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 11 pro 2013, 21:31

Milan aké si použil dávkovanie kyseliny?

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 11 pro 2013, 22:10

Pěstování rostlin, jejich množení a šlechtění v současnosti není jenom záležitostí zkušeného zahradníka, kvalitního botanického materiálu a vhodných podmínek. Čím dál tím více je nutné znát základy chemie a potenciálně úspěšný pěstitel je musí umět vhodně používat. V minulém příspěvku se čtenáři dozvěděli základní informace o insekticidech a fungicidech, a to zejména o těch přípravcích, které jsou schválené a povolené pro použití v ČR. Následující příspěvek jsem nejprve chtěl pojmout obšírněji a seznámit čtenáře se stimulátory růstu kořenů a stimulátory klíčení semen, ovšem po posouzení rozsáhlosti tématu jsem se zaměřil pouze na jednu aktivní skupinu sloučenin, o které se v posledních deseti letech v oblasti výzkumu fytohormonů (rostlinné hormony) intenzivně mluví.
Snad každý pěstitel se pokusil množit rostliny výsevem. A bohužel, právě u těch vzácnějších nebo méně dostupných položek jsou semena buď omezeně klíčivá nebo neklíčí vůbec. Po marných pokusech s laickou „aktivací“ semen většina pěstitelů neúspěšných pokusů zanechá. A právě u těchto obtížně klíčících nebo „spících“, ale přesto životaschopných semen lze použít fytohormony.
Základní informace pro řízení růstu rostlin je kódována v DNA každé rostlinné buňky, ale každá buňka se navíc okamžitě „přizpůsobuje“ okolním podnětům. V této oblasti jsou patrně nejdůležitější fytohormony tří hlavních skupin (gibberelliny, auxiny a cytokininy). My se zaměříme na snadno dostupné, populární a značně účinné gibberelliny.
Již koncem 19 století japonští fytopatologové popisovali onemocnění rostlin, které se projevovalo abnormálně rychlým růstem. V r. 1898 Shotaro Hori poukázal na fakt, že tuto abnormalitu způsobuje houba Gibberella fujikuroi. Roku 1926 Eiichi Kurosawa potvrdil, že tyto „poruchy“ růstu způsobují poměrně stabilní (4 hod při 100 oC) produkty této houby a roku 1935 byla poprvé Teijiro Yabutem vyizolovaná aktivní složka pojmenovaná Gibberellin. V současnosti známe přibližně 80 různých sloučenin odvozených od kyseliny gibberellové (GA) vyskytujících se jak v přírodních materiálech tak i cíleně „vyprodukovaných“ houbami (biotechnologicky). Kyselina gibberellová (2,4a,7-Trihydroxy-1-methyl-8-methylenegibb-3-en-1,10-dicarboxylová kyselina 1,4a-lakton) a její deriváty patří mezi nejúčinnější přírodní růstové regulátory vůbec.

Gibberelliny, vysoce účinné deriváty GA, jsou široce používané v zemědělství k regulaci a iniciaci růstu rostlin. Účinky kyseliny gibberellové na rostliny se dají shrnout do následujících bodů:

1. Přerušení dormance. Ošetření semen roztokem GA přeruší dormanci (klidovou fázi) semen a dochází k rychlému, jednotnému a hromadnému klíčení semen.
2. Předčasný květ. Dostatečně vzrostlé rostliny lze přinutit ke květu ošetřením100-300 ppm GA. Koncentrace vyšší než 600 ppm naopak tvorbu květů potlačují. Koncentrace 2 ppm podporuje časnější rašení pupenů.
3. Zvýšení plození. Týká se především užitkových rostlin. Aplikace GA zvýší sice tvorbu a velikost plodů, ale tyto plody mohou být částečně nebo úplně bezsemenné.
4. Křížení. Aplikací GA se může podpořit opylení (manuální) a hybridizace příbuzných i nepříbuzných druhů rostlin.
5. Zvýšení přírůstků. Aplikace 10000 ppm zvyšuje přírůstky dřevin.
6. Inhibice tvorby kořenů. Použití GA na řeznou plochu potlačuje tvorbu kořenů.
Důležitou otázkou je jistě správná příprava roztoku a také, co to jsou za jednotky ppm? Jednotka ppm (parts per million) se zpravidla používá v analytické chemii a biochemii. 1000 ppm je totéž jako 1 g /1 litr. Pro aplikace v zemědělství se připravuje roztok krystalické GA v destilované vodě. Pro přerušení dormance a nastartování klíčení rostlin se používají nejčastěji koncentrace v rozsahu 700-1000 ppm. Minimální popsané koncentrace byly 500 ppm, někteří autoři aplikovali koncentrace až 2000 ppm (Zde si myslím, že v případě sukulentů a kaktusů by při této koncentraci došlo k degradaci semen). Semena byla namáčena 24 hodin, pak osušena a vyseta na vhodný substrát. U semen se silným osemením lze máčet 2-3 dny. Zvýšení účinku GA se někdy podporuje kombinací 750 ppm GA s 1000-2000 ppm roztokem dusičnanu draselného.
Z komerčního hlediska se GA prodává buď jako 99 %, bílo-žlutá, krystalická látka s velkoobchodní cenou 1590kč/1 g nebo 90 % 895 kč/1 g. Patrně nejvýhodnější je zakoupení směsi GA s kyselým fosforečnanem amonným (který následně funguje jako hnojivo). Zde je cena cca 200 kč / 1 g a z tohoto množství GA lze připravit až 100 ml roztoku o koncentraci 1000 ppm (nebo 200 ml/500 ppm), což bez problémů vystačí na několik desetitisícovek semen. Takto připravený roztok lze opakovaně použít (skladuje se v lednici a ve tmě) ke stimulaci klíčení semen rostlin, nebo jej dále naředit a použít k urychlení kvetení nebo k pokusům při opylování rostlin.

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 11 pro 2013, 22:11

Stačí :?: :D :D :L

Neb jsem ji kupoval dávno, ceny se mění.
Jen pro doplnění, u nás na firmě se v současnosti
Giberelová kyselina prodává (dle čistoty):
(tech. čistá) 1 g/24 EUR
>90% 1 g 55 EUR
>90% 5 g 190 EUR
>99% 1 g 61 EUR
>99% 5 g 210 EUR

tozi
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 11 pro 2013, 22:31

Stačí šéfe. Ale môžeš rozpísať bod 4.? To ma v celku zaujíma. Neviem si predstaviť postup...sa ňou postrekujú kytky ktoré chcem skrížiť alebo? :ja_nic

Milan H.

Příspěvek od Milan H. » 12 pro 2013, 16:06

African, mohu Tě prosím požádat o nějaké linky na koupi semen té Massonie wittebergensis popř. i dalších v létě rostoucích druhů
(na zimní nemám podmínky), zarazilo mě tvrzení, že je běžná, já jí sháněl horko těžko (např. cibulka na rareplants UK 60 liber...)
až my jeden borec na Naudes Nek Pass sebral pár zrníček, chtěl bych této kytky mal políčko a trochu zaexperimentovat, stejně tak
s dalšími Massoniemi, třeba echinata aestivalis aj..., jsou to zajímavé rostlinky.

tozi, to dávkování jsem zatím na všechno používal 0,1 g na 100 ml destilované vody, plus jsem do toho jako smáčedlo a stimulátor použil
Black Vodku s huminovými kyselinami, jen panáka, na "obarvení", jíž jsem na oslavu úspěšného setí pak dorazil :ja_nic je to recept od
pana Vondruše, známého orchideáře a in vitro pěstitele z jihu Čech..., po 24 hodinách většina semen už začíná bobtnat,
neměly by tam však být déle než 72 hodin, okamžitý výsev netřeba připomínat... Sil jsem takhle Maihuenie, rosulátní Viola, Pinguicula chilensis
a tu Massonia, klíčilo to dobře.

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 12 pro 2013, 17:30

Já jsem zkoušel pouze přerušení dormance semen. Dávkování jsem dělal, jak popisuji v článku. Ostatní body jsem osobně nezkoušel.
Co se týká přerušení dormance - tak určitě má tento okruh fytohormonů pozitivní vliv, jen se jaksi takhle rychle nedá exaktně popsat. U některých položek (Jatropha) se zvýšila klíčivost o 100 %, konkrétně z nuly na 100. Druhý extrém bylo zvýšení klíčivosti (P. brevicaule bílekvetoucí) jen o 4 %. Což taky potěší, ale méně. Můj závěr je, že na každý rod/čeleď a možná i druh, bude účinek odlišný - chce to vyzkoušet.
Jen na závěr, GA4 stále mám, pokud mi něco (zejména vzácnějšího) nechce klíčit, tak to do ní namočím - v podstatě nic nemůžu ztratit.

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 12 pro 2013, 19:31

wittebergensis se před pár lety dodávala/nabízela jako Massonia spec Witeberg. Já je mám od kolegy z RSA, ovšem s rostlinami neobchoduje. :) - takže asi neposloužím ...
Já to nemyslel tak, že je běžná, že by ji měl každý "jouza" , ale k sehnání již nějakou dobu je -( Déle se v Evropě potulují snad jen echinata a pustulata - a všechny tři uvedené se daly někdy v letech 2007-2009 v pohodě sehnat v holandských pěstírnách :-) :-) ).
Já myslel to, že v posledních pár letech se z oblasti Drakensbergu objevilo několik fungl nových hyacyntíků, které se nedají k ničemu přiřadit a ty považuji za MNOHEM vzácnější ... :lol:

Takže tak, prostě nepůjdeš k pěstiteli obyčejného "zelí" s předpokladem, že má masonie :ja_nic :ja_nic to jen někteří .... :arrow:

Milan H.

Příspěvek od Milan H. » 17 pro 2013, 11:26

Omlouvám se za tak zpožděnou odpověď, ale pořád mě to sem nechtělo vpustit :(-( Ta massonka na předchozím obrázku je překrásná, tu bych chtěl :)-- Vlastní sběr? Popř, kde se to nechá sehnat? O nějakých nových v létě rostoucích hyacintech je zmínka na stránkách pacificbulbssociety, chtělo by to se tam vypravit a měsíc po těch horách chodit, těch alojek, delosperem, cibulí... Za vyzkoušení by stály Galtonie, taky hyacinty z Dračích gor... nebo Eucomisy, kurnik toho je a život jen jeden...

tozi
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 29 pro 2013, 22:33

Takým výletom by asi nepohrdol nikto z nás. :D Dostupnosť massonií by zaujímala aj mna. Okrem pár ebay predajcov som nepostrehol žiadne masonie ktoré by sa predávali masovejšie. Alebo že by niekto mal nejaké kúsky nazvyš a nemal nikde ponuku? h:h

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 19 úno 2014, 22:14

Tak v poslední době se roztrhl pytel s experimentátory s kyselinou giberelovou ... I já jsem neodolal, udělal jsem si roztok g/lit a močím "neklíčící" semena mexických miniatur a afrických potvor ... ><:.

Pěstitel bodláčí

Příspěvek od Pěstitel bodláčí » 20 úno 2014, 09:26

Massonia jsou moc pěkné kytky, ale co se dá dělat - na zimní cibuloviny nejsem zařízen. Nebo to někdo úspěšně pěstujete např. doma za oknem?

Ad gibberellin: Předpokládám, že je řeč o GA3. Mimo jiné jsem narazil na směs GA4 a GA7, případně další spousty GAxyz. Předpokládám správně, že se jedná o totéž pouze v jiných sloučeninách?

jara
Poděkoval: 585 x
Obdržel poděkování: 84 x

Příspěvek od jara » 20 kvě 2014, 06:51

Zdravím všechny.
Narazil jsem na tuto rubriku a chci se zeptat, máli někdo zkušenosti s výsevem massonií. Zajímá mně nejvhodnější doba pro výsev. Když jsou to zimní rostliny, jestli by nebyl vhodný výsev nap. až v červenci,také zdali se semena nechávají jenom na povrchu, nebo se trochu zasypou ap.
Děkuji za odpověď. ><:.

Odpovědět

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“