Allium

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
jezour
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 118 x
Obdržel poděkování: 182 x

Allium

Příspěvek od jezour » 08 zář 2014, 13:22

Při zakládání tématu jsem si říkal, zda by nebylo lepší přidat tyto příspěvky do již probíhajícího tématu Cibuloviny. Nakonec jsem usoudil, že bude lepší založit toto téma, jedná se přece také o sukulenty.

Allium, neboli česnek, je poměrně rozsáhlý rod patřící do čeledi Amaryllidaceae. Zástupci rodu obývají stanoviště Evropy, Asie, Ameriky i Afriky. V zemi mají cibule, díky kterým jsou schopny přečkat nepříznivá období. Ne všechny druhy bych nazval "sukulentními." Některé druhy obývají vlhká či mokrá stanoviště. Stejně tak jsou v zahradách pěstovány mnohé kultivary, křížence a nejčastěji vidíme v zahradách česnek do kuchyně. Toto téma bych rád věnoval čistým botanickým druhům, které obývají stanoviště společně s dalšími sukulenty (např. rozchodníky, netřesky).

V dnešním příspěvku představím jeden z našich česneků - Allium senescens subsp. montanum.

Allium senescens subsp. montanum, setkal jsem se s názvy česnek šerý, česnek horský nebo česnek chlumní horský, se vyskytuje v Evropě a Asii. U nás se s ním často setkáme na skalách i na suchoparech. Rostlina má ráda teplo, častěji se s ním setkáme v teplejších oblastech. Cibule je užší, kuželovitého tvaru. Dorůstá velikosti od 10 cm, klidně až do půl metru. Květenství je ještě vyšší, květy jsou fialově zbarvené.
S tímto česnekem jsem se setkal na více stanovištích, na kterých jsem hledal netřesky. Na některých z nich roste společně s netřesky. Příkladem budiž hrad Preitenštejn v západních Čechách.
36 Preitenštejn.jpg
Preitenštejn - zřícenina hradu, pod zdí roste mnoho rostlin Allium senescens subsp. montanum, společně s Jovibarba globifera
Allium senescens subsp. montanum pěstuji také na svém netřeskovém záhoně. Na záhoně, v písčité zemině, se rostlinám docela líbí. Rostliny dosahují výšky přibližně 30 cm. Květenství bylo až 70 cm vysoko nad zemí. Kytky vypadají nádherně a doplňují kolekci netřesků, mezi kterými rostou. Začínají rašit vcelku brzy na jaře, letos rašily už v polovině února. Prostě věděly, že zima už nějak nebude. Květů jsem se dočkal letos, první se otevřely v polovině července.
1 Allium senescens montanum CZ Český kras Koda.jpg
Allium senescens subsp. montanum na záhoně spolu s netřesky
18 Allium senescens CZ Hrad Nečtiny vrch Preitenštejn pod hradní zdí 550m.jpg
Květy
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Re: Allium

Příspěvek od jezour » 17 led 2015, 12:01

Po delší době představím další přírodní česnek. Je jím druh Allium flavum. Jméno se překládá jako česnek žlutý. Žlutá se vztahuje k barvě květů.
Allium flavum roste na obrovském areálu. Areál zahrnuje jižní Evropu, k nám sahá druh na jih Moravy a na jižní části Slovenska. Ač některé prameny uvádějí, že roste téměř výhradně na vápenci, setkal jsem se s druhem kromě vápenců také na žule podobné hornině či na andezitu. K tomu je však nutné dodat, že nejsem problematiky česneků vůbec znalý. Vždy však rostliny rostly na kamenitých, výhřevných stráních, někdy i v křovinách, pozoroval jsem i rostliny na holých skalách. Někdy roste spolu s netřesky, není to však pravidlem. Já jej však podrobněji pozoroval vždy v přítomnosti netřesků. Nicméně dobře vzpomínám na skály nad silnicemi v jižním Srbsku, kde byly porosty těchto česneků, ovšem netřesk ani jeden.
3 Lokalita.jpg
Jedna z lokalit Allium flavum, podloží tvoří žule podobná hornina, výška 150 metrů nad mořem
Jako všechny česneky i tento česnek má pod zemí zásobní cibuli. Z té potom vyrůstá nadzemní část stonku. Záleží na podmínkách, jak hluboko pod zemí bude cibule, avšak vždy to bude do 10 centimetrů. Nemám tak široké znalosti, abych mohl popisovat rozměry nekvetoucích rostlin. Po česnecích pokukuji zatím velmi krátkou dobu. Nicméně kvetoucí rostlina dosahuje výšky odhadem 30 - 50 centimetrů. Květy jsou žluté. Rostliny kvetou nejvíce během července a srpna.
11 lokal1.jpg
Lokalita Allium flavum, podloží je vápenec, výška 530 metrů nad mořem
I bez přílišných znalostí o česnecích mohu napsat, že tento česnek je velmi málo zastoupen v našich sbírkách. Přitom jde o krásné rostliny, které se určitým způsobem přizpůsobily extrémním podmínkám na stanovištích. Bohužel nemám fotky kvetoucích rostlin, doufám, že je pořídím během tohoto roku.
47 Allium_flavum.jpg
Allium flavum těsně před rozkvětem, na lokalitě v jižním Srbsku, podloží je andezit, výška 1330 metrů
-- Administrátor --

Miroslav
Poděkoval: 69 x
Obdržel poděkování: 110 x

Příspěvek od Miroslav » 17 led 2015, 15:28

Tiež som ho pozoroval na vápencoch, ale keď sa vyskytuje aj na andezite,môže to byť andezit zásaditý.
Miroslav Varček hľadač krásy

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 17 led 2015, 16:06

S tím andezitem nevím - nejsem chemik ani geolog. Musím zase uvést, že v okolí se těžily kovy. Spíše to vypadá na kyselou reakci. Navíc v Bratislavě roste na nějaké granitoidní hornině (dle údajů geologické služby SR), rozhodně ne zásadité...
-- Administrátor --

tozi
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 28 x
Obdržel poděkování: 34 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 17 led 2015, 18:31

Allium flavum je hojne zastúpený aj na vápenci (tunajšie stepi) nad a pri Nitre.
Pár detailov. Neviem dohľadať celkové foto na oblasť, ešte to nieje potriedené.

Pepo Allium senescens subsp. montanum vyzerá suprovo. U nás som ho ešte nenašiel. Teda čo pozerám u nás je uvádzaná subsp. glaucum.

Okrem flavum, som mal možnosť vidieť/nájsť niekoľko druhov cesnakov. Zatiaľ neurčených, pridám neskôr foto len to pohľadám.
Přílohy
alium1.jpg
alium3.jpg
alium2.jpg

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 17 led 2015, 20:46

Michale, teď si nejsem úplně jistý, ale nějaký česnek jsem viděl na skalách na zřícenině Starého hradu nad Domašínským meandrem. Ke kytkám jsem se blíže nedostal, bylo to už dost nebezpečné, zřejmě by to mohl být právě Allium senescens (možná i subsp. montanum).
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 07 úno 2015, 18:22

V dnešním příspěvku ukážu dalšího příslušníka rodu Allium, se kterým jsem se setkal. S tím samým druhem jsem se setkal dvakrát, v obou případech na lokalitě spolu s netřesky. Ač se snažím najít vhodné botanické jméno pro tento česnek, zatím se mi to nepodařilo. V tomto příspěvku ukážu lokalitu v lázeňském městečku Prolom Banja v Srbsku. Rostliny jsem pozoroval nad silnicí na skalnatém svahu. Kromě Allium sp. zde ještě roste Allium flavum, nebo Sempervivum zeleborii a spousta dalších kytek. Náš neznámý česnek kvete bíle, nerozvinuté prašníky jsou růžově zbarvené, z květu trčí vcelku dlouhé chlupy. Kvetoucí rostlina vypadá moc hezky.

Neznáte náhodou botanické jméno tohoto česneku?
3  Prolom Banja skála ve vsi lokalita.jpg
Lokalita v městečku Prolom Banja
3 Allium sp Prolom Banja skála ve vsi.jpg
Kvetoucí česnek - Allium sp. - neznáte náhodou botanické jméno?
-- Administrátor --

tozi
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 07 úno 2015, 18:33

Už je dosť po odkvetu. Nebola by fotka viac v kvetu?

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 07 úno 2015, 18:36

Postačí tato?
23 Allium vrchol Klepa.jpg
Allium sp.
-- Administrátor --

tozi
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 07 úno 2015, 18:57

Po menšej porade náš tip Allium ochroleucum :ja_nic

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 07 úno 2015, 19:24

Děkuji za pomoc s určením.
Roste Allium ochroleucum i na kyselých horninách? To jsem v příspěvku nezmínil - kytky jsem pozoroval na kyselých horninách - andezit v jednom případě, v druhém případě to bylo něco sopečného původu.
-- Administrátor --

tozi
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 07 úno 2015, 19:45

Tak to neviem povedať. Nič moc o tomto som nenašiel. Určovali sme ho z polvičkou podľa kvetu :) . Ono moc cesnakov v takejto farbe nie je.

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 07 úno 2015, 21:55

Po dalším hledání se mi povedlo najít ještě jedno jméno - Allium guttatum - mohlo by to být ono?
-- Administrátor --

tozi
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 08 úno 2015, 10:24

Hezky. Jo Pepo guttatum sedí viac. :L

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 03 črc 2015, 12:10

Během zimy jsem sliboval nějaké fotky květů Allium flavum. Květů tohoto krásného česneku jsem se dočkal v těchto dnech, kdy rozkvetly první rostliny. Rostliny pochází z Makedonie z pohoří Galičica, díky tomuto údaji si můžeme všimnout, jak je areál výskytu Allium flavum rozsáhlý. Další komentáře nemá zřejmě cenu psát, tyto informace prozradí fotky.
22 Allium flavum MK Galičica Lako Signoj Z úbočí 1720m.jpg
Allium flavum - květy
23 Allium flavum MK Galičica Lako Signoj Z úbočí 1720m.jpg
Allium flavum - detail květu
-- Administrátor --

Odpovědět

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“