Allium

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 114 krát
Obdržel poděkování: 171 krát

Re: Allium

Příspěvekod jezour » 02 srp 2015, 21:13

V těchto dnech a týdnech kvete ve sbírkách i na nalezištích spousta příslušníků rodu Allium. V dnešním příspěvku ukážu dalšího příslušníka tohoto rodu. Je jím Allium leucocephalum. Malé cibulky jsem získal v BZ v Plzni, cibulky bez problémů pustily a rostou. Na jmenovce v BZ Plzeň jsem se dočetl tento údaj: "Mongolsko, Hently Mts." Rostliny u mě letos poprvé vykvetly. Kvetou bílo fialovými květy.
Co k rostlinám dodat? Jedná se o celkem snadno pěstovatelný druh česneku. Pěstuji jej spolu s netřesky v záhoně. Někoho možná od pěstování odradí docela větší velikost rostlin. Kvetoucí rostliny na záhoně mají okolo metru a půl, ve skalce jsou o něco málo nižší. Vzhledem k bezproblémovosti se zdá, že se rostliny na suchých místech mohou stát docela slušným plevelem. Nicméně jde o krásné kytky. Posuďte sami.

9 Allium leucocephalum Mongolsko Hently Mts BZ Plzeň.jpg
Allium leucocephalum Hently Mts. Mongolsko - jde o vysoký česnek v popředí

8 Allium leucocephalum Mongolsko Hently Mts BZ Plzeň.jpg
Allium leucocephalum Hently Mts. Mongolsko
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 06 srp 2015, 21:14

Obrázků kvetoucích česneků není nikdy dost. Dnes přidávám fotku již diskutovaného Allium flavum. Areál začíná už na jihu ČR a Slovenska, nicméně je nesmírně rozsáhlý. Kytky pochází ze Srbska z hory Baba nad vesničkou Lešje.

29 Allium flavum SRB Lešje hora Baba nad vsí SZ úbočí 527m.jpg
Allium flavum
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 20 srp 2015, 22:03

Květy Allium senescens subsp. montanum. Fialové, krásné. Pozorujete také přírodní česneky?

6 Allium senescens montanum CZ Nečtinsko hrad Nečtiny vrch Preitenštejn skály 550m.jpg
Allium senescens subsp. montanum
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 08 lis 2015, 21:46

I podzimní období je u některých česneků velmi zajímavé. Zatímco se ostatní rostliny připravují na zimu, u některých česneků je situace odlišná. Po odkvětu a vytvoření semen dojde k zaschnutí nadzemní části rostlin. Během podzimu se nad zemí objeví nové výhony. Zřejmě k tomu česneky vede nutnost nashromáždění co největšího množství zásob na zimní období. Česneky zatím nepěstuji dlouhou dobu, nemám zkušenosti, jak vypadají během tužších zim (poslední zimy byly v Plzni hodně teplé, nebo spíše nebyly). Během posledních dvou teplých zimních období vydržely tyto nadzemní výhony až do květu.

Vzhled Allium flavum původem ze Srbska u mě ve sbírce v těchto dnech
1 Allium flavum SRB Lešje hora Baba nad vsí SZ úbočí 527m.jpg
Allium flavu, SRB, Lešje, hora Baba
-- Administrátor --

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 51 krát
Obdržel poděkování: 419 krát

Příspěvekod African » 08 lis 2015, 21:52

Tak hlavně ať ti to nevleze do skalky. Já jsem kdysy A. flavum neprozřetelně vysadil do skalky a tak se mi přemnožilo, že malinké cibulky vytahuji dodnes. Ono když se to vysemení, je to skoro jako oxalis. Ale na horách v Rumunsku jsou kouzelné :-)

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 08 lis 2015, 22:15

Romane, máš naprostou pravdu. Česneky jsou velmi bujně rostoucí a rychle se množí. Z páru cibulek je za chvíli velká skupina rostlin (klidně během dvou sezon). Dva česneky mám v záhonu, kde jsem jim vymezil určitý prostor, přes který nesmí přejít. Zbylé česneky držím v miskách, či v květináčích spolu s netřesky. A to se ještě česneky snažím omezit tak, že je nenechám vytvořit semena. Hned po odkvětu to ostříhám. Jinak by trochu zafoukalo a byly by všude. Stejně ale přibývají, množí se vegetativně.
Na druhou stranu se jedná o krásné kytky, které často doprovází i netřesky. A na lokalitách spolu s netřesky vypadají opravdu hezky.
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 05 srp 2016, 18:55

Opět po roce kvete u mě ve sbírce Allium senescens ssp. montanum. I když patří rozměrově ke středně velkým česnekům, jeho pěstování jistě stojí za to - v podmínkách spolu se suchomilnými kytkami roste bez problémů. Jedinou nevýhodou je jeho bujnější růst. Nicméně fialové květy uchvátí každého.

59 Allium senescens.jpg
Allium senescens
-- Administrátor --

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“