Allium

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
jezour
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 118 x
Obdržel poděkování: 182 x

Re: Allium

Příspěvek od jezour » 02 srp 2015, 21:13

V těchto dnech a týdnech kvete ve sbírkách i na nalezištích spousta příslušníků rodu Allium. V dnešním příspěvku ukážu dalšího příslušníka tohoto rodu. Je jím Allium leucocephalum. Malé cibulky jsem získal v BZ v Plzni, cibulky bez problémů pustily a rostou. Na jmenovce v BZ Plzeň jsem se dočetl tento údaj: "Mongolsko, Hently Mts." Rostliny u mě letos poprvé vykvetly. Kvetou bílo fialovými květy.
Co k rostlinám dodat? Jedná se o celkem snadno pěstovatelný druh česneku. Pěstuji jej spolu s netřesky v záhoně. Někoho možná od pěstování odradí docela větší velikost rostlin. Kvetoucí rostliny na záhoně mají okolo metru a půl, ve skalce jsou o něco málo nižší. Vzhledem k bezproblémovosti se zdá, že se rostliny na suchých místech mohou stát docela slušným plevelem. Nicméně jde o krásné kytky. Posuďte sami.
9 Allium leucocephalum Mongolsko Hently Mts BZ Plzeň.jpg
Allium leucocephalum Hently Mts. Mongolsko - jde o vysoký česnek v popředí
8 Allium leucocephalum Mongolsko Hently Mts BZ Plzeň.jpg
Allium leucocephalum Hently Mts. Mongolsko
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 06 srp 2015, 21:14

Obrázků kvetoucích česneků není nikdy dost. Dnes přidávám fotku již diskutovaného Allium flavum. Areál začíná už na jihu ČR a Slovenska, nicméně je nesmírně rozsáhlý. Kytky pochází ze Srbska z hory Baba nad vesničkou Lešje.
29 Allium flavum SRB Lešje hora Baba nad vsí SZ úbočí 527m.jpg
Allium flavum
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 20 srp 2015, 22:03

Květy Allium senescens subsp. montanum. Fialové, krásné. Pozorujete také přírodní česneky?
6 Allium senescens montanum CZ Nečtinsko hrad Nečtiny vrch Preitenštejn skály 550m.jpg
Allium senescens subsp. montanum
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 08 lis 2015, 21:46

I podzimní období je u některých česneků velmi zajímavé. Zatímco se ostatní rostliny připravují na zimu, u některých česneků je situace odlišná. Po odkvětu a vytvoření semen dojde k zaschnutí nadzemní části rostlin. Během podzimu se nad zemí objeví nové výhony. Zřejmě k tomu česneky vede nutnost nashromáždění co největšího množství zásob na zimní období. Česneky zatím nepěstuji dlouhou dobu, nemám zkušenosti, jak vypadají během tužších zim (poslední zimy byly v Plzni hodně teplé, nebo spíše nebyly). Během posledních dvou teplých zimních období vydržely tyto nadzemní výhony až do květu.

Vzhled Allium flavum původem ze Srbska u mě ve sbírce v těchto dnech
1 Allium flavum SRB Lešje hora Baba nad vsí SZ úbočí 527m.jpg
Allium flavu, SRB, Lešje, hora Baba
-- Administrátor --

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 58 x
Obdržel poděkování: 425 x

Příspěvek od African » 08 lis 2015, 21:52

Tak hlavně ať ti to nevleze do skalky. Já jsem kdysy A. flavum neprozřetelně vysadil do skalky a tak se mi přemnožilo, že malinké cibulky vytahuji dodnes. Ono když se to vysemení, je to skoro jako oxalis. Ale na horách v Rumunsku jsou kouzelné :-)

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 08 lis 2015, 22:15

Romane, máš naprostou pravdu. Česneky jsou velmi bujně rostoucí a rychle se množí. Z páru cibulek je za chvíli velká skupina rostlin (klidně během dvou sezon). Dva česneky mám v záhonu, kde jsem jim vymezil určitý prostor, přes který nesmí přejít. Zbylé česneky držím v miskách, či v květináčích spolu s netřesky. A to se ještě česneky snažím omezit tak, že je nenechám vytvořit semena. Hned po odkvětu to ostříhám. Jinak by trochu zafoukalo a byly by všude. Stejně ale přibývají, množí se vegetativně.
Na druhou stranu se jedná o krásné kytky, které často doprovází i netřesky. A na lokalitách spolu s netřesky vypadají opravdu hezky.
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 05 srp 2016, 18:55

Opět po roce kvete u mě ve sbírce Allium senescens ssp. montanum. I když patří rozměrově ke středně velkým česnekům, jeho pěstování jistě stojí za to - v podmínkách spolu se suchomilnými kytkami roste bez problémů. Jedinou nevýhodou je jeho bujnější růst. Nicméně fialové květy uchvátí každého.
59 Allium senescens.jpg
Allium senescens
Títo uživatelé poděkovali autorovi jezour za příspěvek:
jara
Hodnocení: 9.09%
-- Administrátor --

Odpovědět

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“