Agave

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 24 lis 2008, 18:12

Když u těch palem je mrazuvzdornost problém. I v mírný zimě ničí listy slunce, bez dobrý ochrany nemají šanci přežít. Na jaře zas klidně vyhnije střed kvůli vlhkosti - alespoň u chamaerops humilis. O to větší obdiv patří pěstitelům co je na zahradě udrží.

Prpan
 poděkoval: 1 krát
Obdržel poděkování: 95 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Prpan » 24 lis 2008, 19:50

Ano Ch.humilis je na tom s odolností podstatně hůře než fortunei a hlavně velmi
špatně a pomalu regeneruje.Ale formy se stříbřitými/argentea/ a namodralými listy
/cerifera/ jsou na tom o něco lépe.Ale hlavně je si potřeba uvědomit,že hranice odolnosti se týkají vzrostlých,silných ,100% zakořeněných a adaptovaných rostlin a nelze to aplikovat na nějaké sazeničky.

Josef

Martin
 poděkoval: 259 krát
Obdržel poděkování: 24 krát

Příspěvekod Martin » 04 led 2009, 11:36

Teda Prpane já úplne slintám blahem. A jsem hodně zvědavej, v jakým stavu budou tvoje rostliny na jaře - od listopadu do vánoc pršelo a hned nato silné mrazy, tak to mě velmi zajímá. Myslím si, že zimovzdorné kaktusy, sukulenty, palmy a exotika vůbec, má u nás velkou budoucnost. Je to jen otázka času, kdy se o této možnosti dozví víc lidí a kdy budou tyto druhy a jejich odolné klony ve větší míře dostupnější v prodeji.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 04 led 2009, 12:37

:D jo, jak mnohé fotky ukazují Pepa má krásnou zahradu a krásný "kytky", věřím, že skutečnost bude ještě úžasnější, pokud jde o středoevropské klimatické podmínky, vždy budeme u mnoha dospělých "exotických" rostlin závislí pouze na importu ze zahraničí - takže spíš než o dostupnosti je to o odvaze se do toho pustit (jak je vidět někdy to stojí za to), jak už tu někde bylo napsáno stáří mnoha vzrostlých rostlin je v desítkách let, ze semene velikánskou stromovou yuccu či palmu u nás během krátkého lidského věku dopěstovat v potřebném množství a velikosti nelze, neboť to trvá leta (vlivem vlhčího klimatu a hlavně mnohem menšího počtu slunečních dnů, v oblasti výskytu yucc se udává až přes 300 slunečných dní v roce), navíc u nás podstupujeme riziko náhodného vymrznutí či vlivem pěstitelských chyb v podstatě každoročně, lépe tomu je u nižších bylinných druhů (agave, kaktusy, zimovzdorné opuncky...), zde se experimentuje již desítky let...tak Pepo ať Ti to pěkně zimuje a přes sezónu i narůstá :arrow:

Martin
 poděkoval: 259 krát
Obdržel poděkování: 24 krát

Příspěvekod Martin » 04 led 2009, 15:08

No u těch palem a Yucc maš Petře pravdu, že tam to bude asi vždy závislé na importu. Ale co se týče kaktusů, u těch s množením není problém a časem by se mohly nějaké ty "osvědčené" klony stát snad běžnějšími, pokud se tomu bude věnovat víc lidí. Nakonec třeba v Německu už jsou firmy, které se množením a následným prodejem těchto kytek zabývají. U nás to teda bude asi víc na té "amatérské" úrovni, ale i tak by to bylo dobře. A diskuse třeba na tomto foru o takovéto problematice je k nezaplacení, informací není nikdy dost.

Prpan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Prpan » 04 led 2009, 17:32

Já zatím průběh zimy považuji za příznivý.Sice dost napršelo jak píše Martin,ale byl vláhový deficit a bylo tam ještě dostatek času a hlavně tak "nepříjemný
ale potřebný vítr který dostatečně vše stačil vysušit.
Jinak i já jsem hooodně zvědavej jak dopadnu,protože každá zima je opravdu jiná,
poslední dvě ani nelze brát vážně a navíc se člověk pouští i do dalších druhů s nižší
"udávanou" odolností.Udávanou v úvozovkách,protože to jsou většinou hodnoty
které pocházejí z oblastí kde průběh zimy je velmi rozdílný a nelze to plně aplikovat
na naše podmínky.Tady se to prostě musí odzkoušet.
Ještě co se týče velkých soliter,tam asi budeme vždy odkázáni na dovozy,
protože těžko se lze tady starat o rostliny 30-50let.To by pak byly drážší
než ty importované.Jsem ale přesvědčen,že pro experimentování jsou
vhodnější vzrostlé silné rostliny a že jejich odolnost je vyšší než u malých semenáčů.
PS.Dnes v noci jen -5 a mírné sněžení ale pokud se vyplní předpovědˇ
tak se máme po neděli na co těšit !!!
Josef

Prpan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Prpan » 04 led 2009, 18:29

Každopádně pokud to jde je nějaká ochrana proti dešti dobrá.Je ale potřeba to pořádně zabezpečit proti větru!!
Hlavně u velkých kytek je to problém.Kyril mi vyvrátil jednu velkou rostratu a honil jsem kusy polykarbonátu až na ulici a u sousedů.To zas mán strach že to pak některé kytky spíše poškodí.
Josef

Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 20 kvě 2009, 10:54

Josefe, nevíš do kolika stupňů vydrží agave americana?

Prpan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Prpan » 20 kvě 2009, 13:43

Ahoj
Uvádí se krátkodobě do-8,ale kamarád s ní měl kaši po -5C.Nebude tam asi záležet jen na stupních ale i délce,vlhkosti a dalších faktorech.
Josef

Pepaa

Příspěvekod Pepaa » 27 črc 2009, 16:36

Nádherky Josefe, jako obvykle, krásně vybarvené, s parádními ostny!
Jen otázečka laika. Ty gumové? černé kroužky na ostnech mají nějaký specifický význam?
Říkal jsem si, že je to nejspíš taková pomůcka aby se člověk orientoval jak agave rychle přirůstá/rozvíjí listy? :oops:
Díky, Pepaa

Prpan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Prpan » 20 led 2010, 19:05

Tady vyšlo něco i v časopise Fajn život/únor 2010/

http://www.exotickazahrada.cz/_ftp/fajnzivot_10.pdf

Josef

Prpan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Prpan » 26 led 2010, 15:26

Palmy samozřejmě zakrývám pokud hrozí teploty nižší než spodní hranice jejich odolnosti.Letos jsem měl pod zábalem -14 a zatím vypadají OK.Pokud by ale hrozily ještě větší mrazy,je vhodné na těch pár hodin/dní/použít např.topného kabelu atd.Variant je několik.Je to lepší
i z důvodu vzhledu,může si poradit někdy i s větším mrazem,ale pak jsou
listy silně poškozeny a palma je celé jaro nevzhledná a taky už to nemusí
"rozchodit" vůbec.Hlavně menší a nedostatečně adaptované rostliny.
Josef

rsv

Příspěvekod rsv » 04 dub 2010, 18:59

Zdravím vás vespolek,
dostal jsem tuto rostlinu a potřebuji poradit co s ní. Mám takovou představu, když vidím ty fotky od Josefa, že bych ji vysadil nastálo venku. Co je to za druh? Vydržela by přes zimu? Je potřeba nějaká speciální zemina?
Minulou zimu strávila v nevytápěné garáži bez zálivky.
Předem díky za jakékoliv info.

Prpan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Prpan » 04 dub 2010, 19:12

Jedná se o běžnou Agave americana která venku bohužel nevydrží.Její odolnost
je někde kolem -8 a to krátkodobě a v suchu.Takže zbývá jen květináč a na zimu
jí uklízet.Stačí jak píšete nevytápěná garáž.Na zeminu není nijak extra náročná,měla by být dobře propustná.
Josef Bučko

Bambitka

Příspěvekod Bambitka » 22 črc 2010, 12:21

Nevím proč mi toto téma skočilo do nových příspěvků od mé poslední návštěvy.... ale když už jsem tady, tak se zeptám, proč tam máš ty kroužky? To abys věděl kolik je přírůstek ?
Jinak moc pěkné. Taky se pokouším o zimuvzdornou skalku a nějaký tyto agave taky mám (ale maličký). Zatím je venku přes zimu nenechávám. Mám strach...

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“