Agave

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 19 pro 2010, 12:55

...při mé listopadové návštěvě v ostravském KK (měl jsem tam přednášku) jsem dostal letošní ročník místního tisku - OSTNÍK http://www.gardening.cz/kko/ostnik.htm , kde v dubnovém čísle (Ostník, č. 389, ročník 39, duben 2010, str. 60-61) je velmi zajímavý pěstitelský článek od Romana Štarhy - Chladuodolnost agáví . Na ostravském webu je zveřejněný zatím Ostník do r. 2009, takže tento článek tam bude asi až příští rok...Sám článek je velmi objevný, protože zatím se testují na mrazuvzdornost jen známé druhy z USA...kdežto Roman pokouší i jiné, jako třeba A.victoriae-reginae...a tak jsem sám letos také zkoušel/zkouším...

Nadine

Příspěvekod Nadine » 02 led 2011, 16:00

Dávám sem zajímavý odkaz. Myslím, ?e zejména Pepan to ocení: :arrow:

http://davesgarden.com/guides/articles/view/470/

Nadine

Příspěvekod Nadine » 12 led 2011, 16:21

Zkoušela jsem si postahovat Ostník z odkazu Jirky ale ostraváci mají nový WEB

http://www.pavko.cz/kko/

kde to chce registraci přes Xichtoknihu (facebook). Připadá mi hodně stupidní podmínka registrace ,když si chci něco stáhnout, co se nabízí volně ke ztažení. Nemá někdo poslední 2 ročníky ostníku v pdfku? Nebo zkuste ostravákům nadhodit ať zruší tu přihlouplou regisraci. :wink:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 12 led 2011, 19:54

Nadine - na původních stránkách je ten Ostník v pdf, tedy do r.2009...ten článeček od Romana Štarhy tam ale není...

No, dnes jsem vyfotil ty moje Ag.victoriae-reginae, co jsem na základě Romanova článku také mučil mrazem...V Brně ve skleníku (v prosinci) bylo 1x -12°C, 3x -10°C, to byly nejnižší teploty, ty -5°C už tedy nepočítám...často ovšem přes den bylo ve skleníku kolem nuly a svítilo-li slunce, tak klidně i +15°C, přestože venku byl celodenní mráz...
Kytky jsou v suchu, poslední voda byla začátkem září a i větší květináče asi vyschly (substrát je můj oblíbeny bratčický písek)...na obrázcích jsou tři semenáče, které jsem pořídil u PP v roce 2000 s popiskou "Huasteca Canyon"...jako malé asi 4-5ti listé kytičky.

Jak je vidět, asi bude pravda, že jim NOČNÍ mráz nějak zvlášť neuškodí, zvláště pak někteří jedinci nebudou ani trochu poznamenaní - tj. "uschlé" špičky listů... Je jasné, že ještě není vyhráno, ale zatím i na omak vypadají rostliny zdravě...Předpokládám, že jsou z jednoho výsevu, kde je vidět i jistá variabilita v kresbě na listech...no, uvidíme... :arrow:
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 16 led 2011, 18:05, celkem upraveno 1 x.

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 14 led 2011, 21:56

Ten článek je v Ostníku 4/2010
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 15 led 2011, 14:53

Jo, Miro, píšu to v prvním příspěvku na této straně...

Je tedy s podivem, že to ty kytky tak snášejí, zejm. ty mexické...a jak píše Roman Štarha, tak zmrzla prakticky jen jediná - A.potatorum ze státu Puebla...

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 15 led 2011, 17:33

Jirko, victoriae-reginae je moje nejoblíbenější agave. Sukulenty moc nepěstuju, ale tyto Agave mám čtyři.
Za ty roky pěstování jsme zjistil, že jim nejlépe vyhovuje, když je během zimy lehce zalévám (trochu vody asi 1x za měsíc). Nezasychají jim špičky listů, nečernají listy a rostliny celkově vypadají lépe, než když jsem je mučil v zimě nasucho.
Je mi ale jasné, že když z nich chceš mít mrazuvzdorné rostliny, vodu jim dát nemůžeš :mrgreen: .

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 16 led 2011, 18:10

Pepo, Ag. victoriae-reginae není a nebude mrazuvzdorná kytka, ona je pouze mrazu odolná, tedy v noci mráz, ale ve dne nad nulou! Pak vydrží...zítra má být slunečno, tak vyfotím ty zbývající tohoto druhu...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 20 led 2011, 15:46

Tak toto je moje největší Ag.victoriae-reginae...je to kulturní kytka, resp. jsem ji koupil před mnoha lety v Bauhausu a moc se jí nevěnoval...až když jsem ji před třemi lety přesadil, tak se zase rozjela...květináč má prům. 30cm. Tato kytka byla také vystavena mrazům, jako ty předešlé. Zdá se mi, že je trošku více poškozená, resp. má těch "zaschlých" špiček...

...přiblížená špička... Možné je, že není až tak moc dobré, aby byl substrát až tak úplně suchý...a je docela možné, že kytka neměla k dispozici vodu na doplnění a tedy došlo k odumření špice... :?: Napadlo mne to, když jsem prohlížel ty moje menší kytky, které stály opodál na zemi a substrát mají mírně vlhký...a nejeví ani náznak pošlození mrazem...u ostatních agaví (mrazuvzdorných) je také lepší, když jsou v mírně vlhkém, ba dokonce jsou volně vysazené na skalkách - viz předcházející Prpanovy fotky...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 21 led 2011, 15:08

Ještě fotka menších kytek Ag.victoriae-reginae, které byly vystaveny stejným podmínkám, jako ty větší...akorát, že substrát není a nebyl zcela suchý, protože stály na betonu a občas trošku nasály okolotekoucí vlhkost... :wink: , jako vedle stojící různé Ag.utahensis & spol...

...ty tři v osmičkách jsou od PP s označením PP1031, Huasteca Canyon, 2008 - rok pořízení, ta v desítce je z Brna, označená také kaňonem...Jak je i vidět, vůbec žádné poškození ani jedné špičky lístku mrazem. Jistě - menší kytky vydrží více jak velké, alespoň u kaktusů....No, předpokládám, že nikdo jiný už nezkoušel, co tyto kytky vydrží, takže nebude asi tak hned nějaké srovnání... :idea:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 28 led 2011, 18:51

Mimo malé agávky mám je?tě jednu vět?í (tak jsem ji před 2 roky koupil) Ag.utahensis v.eborispina Nye Co. Minulou zimu tro?ku obeschly spodní listy...

...ale jak jsem ji přesadil, tak se vzpamatovala... Je spolehlivě mrazuvzdorná a spí?e mám pocit, ?e by jí bylo lépe ve skalce, nebo alespoň s trochou vody přes zimu..., zejm. kdy? jdou teploty k +10°C....tak jsem ji teď trochu zalil... :arrow:

marek

agávka

Příspěvekod marek » 14 bře 2011, 23:07

..perlička...přidi si s vozíkem,já už na to nemám sílu to pořád smýkat z garáže na zahradu a zpátky,řekl mně jeden pán,a já přijel.Ta agávka byla v cca 0.5m květináči,na výšku plusminus metr.Společně jsme ju naložili a já sem si ju odvezl na zahradu.Měl sem ju 3roky,přesadil ju do 60cm květináča,vyrostla -tak normálnímu chlapovi po prsa,na jaro tam,na podzim zpátky vždycky ve dvojku...Jednou ke mně přišli na návštěvu kamarádi z Ukrainy (manželé) a ona že bez ní domů nepojede,nepomohlo že jí dám menší,ona chtěla tu velků...nakonec sem řekl 'jo'...tak sme s jejim chlapem přemýšleli,jak to nacpem do kombíka,no a ona (zřejmně abych si to nerozmyslel) SAMA tu těžků,špatně nositelnů potvoru dosmýkala až k autu (50m)..Holt ženská,když si něco umane,nemá cenu říkat ne.........

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 11 dub 2011, 15:31

Tak mohu už snad vyhodnotit pokus mrazuvzdornosti Ag.victoriae-reginae v podmínkách mého pěstování...je třeba říci, že jsem i já překvapen, že to proběhlo bez ztráty větších rostlin...a potvrzuji tedy to, co Roman Štarha napsal v OSTNÍKu...

Kytky jsou seřazeny tak, jako v příspěvku výše....a lze říci, že se jejich vzhled oproti fotografování v lednu nijak zvláště nezměnil...

...výsledkem je, že nejvíce poškozená je rostlina č.1...druhé dvě prakticky vůbec... Jistě - je to jen jedna mírná zima, nicméně je to jisté vodítko k tomu, že jsou-li kytky tvrdě pěstovány, nemusí být hned s prvními mrazy pod střechu, ale že klidně -5°C vydrží, aniž by se cokoliv stalo.

Podívám-li se na obrázek z příspěvku 21.01. s foto 3 semenáčů PP 1031, ty přežily s poškozením starších listů...ten v 10x10 květináči zmrznul...nicméně musím říci, že nebyly v suché hlíně, což jsem zjistil až později. Ještě jeden podobný semenáč (nebyl vyfocený) přežil bez větších problémů, byl totiž v jiné misce s kaktusy.
Ta velká rostlina zůstala tak, jak je na fotce...
Závěr - úspěch a potvrzení možnosti zimovat v mírných mrazech...selekcí rostlin by jsme se asi dostali k odolnějším jedincům...ale chtělo by to více rostlinného materiálu...s většími kytkami se asi nebude dobře experimentovat...byla by jich i škoda... :arrow:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Re: Agave

Příspěvekod Jiri Kolarik » 02 srp 2011, 15:13

Tak jsem byl s kolegy na lokalitě této nádherné Agave utahensis v.eborispina...lokalita je známá, byť tedy trochu z ruky...ale stálo to za to! Vlevo od lokality (desítky kilometrů) je známá vojenská základna a už ta dálnice se jménem... Extraterrestrial highway něco napovídá...no, UFO jsme neviděli, ale kytky na skalce rostoucí byly nádherné...

...je jich tam několik desítek..a největší, než tedy rozkvetou, mají tak dobrých 20cm v průměru. Jsou to tedy spíše menší agávky. Kvetou pár exempláři za sezónu, letos kvetla jen jedna, resp. se k tomu chystala...po odkvětu rostlina zahyne, ovšem čile odnožují, takže jsou místy staré trsy (jako na fotce), ale i jasných semenáčů, tedy spíše soliterní malé kytičky, tam bylo vcelku dosti, byť tedy lokalita sama není moc velká...určitě jsou dále v terénu i další lokality...ale na průzkum jako vždy, není dost času...

Milan H.

Re: Agave

Příspěvekod Milan H. » 02 pro 2013, 01:24

Pepo, ta ovatifolia je překrásná. Mám několik otázek, první, kolik let Ti drží na skalce (pokud), a kde se dá sehnat :ja_nic

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“