Aloe

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
gripen01

Aloe

Příspěvekod gripen01 » 21 úno 2009, 16:17

Zdravím,
dnes jsem dostal aloe, z prostředka ční veliké vysoké poupě. Jak se o sukulent mám starat, aby poupě zdárně vykvetlo? Mám to dát do tepla? Prospěje tomu přímé světlo? Jak mám zalévat?

Rostlina je sice v estetickém hliněném květináči, ale nemá odtokové otvory.. Tak jí budu muset asi co nejdřív přesadit. Kdy je nejvhodnější doba?

Děkuji za pomoc,
Tomáš

Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 24 úno 2009, 10:50

Aloe dej na slunce, ale roste i v polostínu (podle druhu). Přesadit se dá kdykoliv, po přesazení pro jistotu týden nezalévat. Aloe mi kvetou v létě na zahradě.

gripen01

Příspěvekod gripen01 » 24 úno 2009, 14:56

A mám ji zalít, když má suchý substrát?

Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 24 úno 2009, 15:51

Je to sukulent, tak netřeba spěchat se zálivkou, klidně po vyschnutí substrátu. Některé druhy snáší trvalé vlhko, třeba maculata nebo aristata a snad i vera. Jiné je třeba zalévat opatrně. Pokud má měkké zelené listy bez trnů, lze předpokládat větší toleranci k vlhku. Chtělo by to fotku nebo název.

gripen01

Příspěvekod gripen01 » 24 úno 2009, 17:42

Tak jsem tu aloe cvaknul, snad se mi ji povede nahrát. Měla v sobě sice kolosální jmenovku, ale bylo tam napsáno jen aloe, tak bych byl moc vděčný za určení i druhého názvu a za radu jak ji mam zalévat. Už když jsem ji přines, tak měla substrát vyschlý. Nevím jestli by zálivka neškodila tomu poupěti.

Dasa

Aloe

Příspěvekod Dasa » 25 úno 2009, 10:14

Pěstování aloí není nijak náročné. Tu kvetoucí teď rozhodně dát do tepla, na parapet, zalévat , pozor na přelití a klidně přihojit, aby měla rostlina sílu na vyzrání květů.
přikládám odkaz na svoje stránky o sukulentech, konkrétně na rubriku aloe, kde je i Aloe erinacea viz zveřejněné foto.
http://krasa-netresku.blog.cz/rubriky/aloe

Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 25 úno 2009, 11:49

Myslím že je to Aloe humilis. Ta bývá uváděna i jako "hardy aloe", tedy snese teploty i mírně pod bodem mrazu. Ale radši to moc nezkoušet. Vlhka bych se nebál ale ve vodě stát nesmí. Kvetoucí asi do tepla jak bylo napsáno.

josska
 poděkoval: 249 krát
Obdržel poděkování: 8 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod josska » 26 úno 2009, 21:06

Jak uvedl Petr K. je to A. humilis. V pohodě přezimuje nasucho na světle při 10°C (pochází z J. Afriky), lze samozřejmě i tepleji s přiměřenou zálivkou. Je velmi odolná - může být přes léto i venku pod širákem. Časem vytváří trsy. Vždy koncem zimy vykvétá - pouze jednou za sezónu.
A. haworthioides vypadá úplně jinak.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 350 krát
Kontaktovat uživatele:

Aloe

Příspěvekod Jiri Kolarik » 31 říj 2009, 20:56

...často kvetou malé aloe až na podzim nebo v zimě, jako tato malá Aloe bellatula z Madagaskaru. Je to malá alojka s tak 20cm dlouhými kropenatými listy, které jsou úzké. Barva je teď nahnědlá, v létě v růstu více zelená...a květy jak vidět pěkně oranžové....už nějaký ten den kvete, ale dnes svítilo slunce, tak jsem ji vyfotil...

Tady pohled na celou rostlinu, kterou mám s jinými sukulenty na východně orientovaném okně v obýváku, tedy relativně v teple - je z Madagaskaru...

...jo, už aby bylo zase jaro.... :idea:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 19 lis 2009, 17:30

Aloe descoingsii je úplně malá kytička (tady v 5-květináčku), která je už dnes běžnější, protože jak je vidět i bohatě odnožuje...

...také samozřejmě kvete v tuto dobu...nevím, jestli je to tím, že roste na jižní polokouli a má zrovna kvetení obrácené...
...kvítky jsou takové malé zvonečky - tady ještě uzavřené, které se postupně otevírají...
Kytička je nenáročná na pěstování...

bogo
Obdržel poděkování: 9 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Aloe

Příspěvekod bogo » 08 pro 2009, 01:37

[quote="Jiří Kolařík"]...často kvetou malé aloe až na podzim nebo v zimě, jako tato malá Aloe bellatula z Madagaskaru. Je to malá alojka s tak 20cm dlouhými kropenatými listy, které jsou úzké. Barva je teď nahnědlá, v létě v růstu více zelená...a květy jak vidět pěkně oranžové....už nějaký ten den kvete, ale dnes svítilo slunce, tak jsem ji vyfotil...

no presne aj mne kvitne v skleniku... :D :D :D posli mi pel .. aby som opelil tu moju skoro vzdy kvitne sama a tie druhe ako keby čakali na to ked odkvitne a az potom začnu ony kvitnuť :evil: :evil: :evil: :evil: :wink: :wink: :wink: :wink:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 08 pro 2009, 13:16

Joj, Bogo - ta už je dlouho odkvetlá...ale mám také často ten pocit, že kvetou po sobě tak, aby nemohly být sprášeny...ta A.descoingsii to přesně udělala...stvoly vyhnaly ve stejný čas, první má poslední 3 zvonečky a ta druhá má první dva květy otevřené...ale je zataženo, prší...ale pokusím se je sprášit, byť tedy nevím, jestli to nejsou odnože z jedné rostliny...

gripen01

Příspěvekod gripen01 » 03 led 2010, 12:20

Zdravím,
tak po roce mi tato Aloe humilis opět tvoří poupě, zatím je malé, roste ze středové růžice. Od půlky října ji mám na okenním parapetu při teplotě kolem 15 stupňů a nezalévám. Chci se zeptat, jaké je nejvhodnější zacházení, když už začíná vytvářet poupě. Mám ji přenést do většího tepla a zvolna začít zalévat, nebo ji mám dokonce i přihnojit?

Děkuji,
Tomáš

Nadine

Příspěvekod Nadine » 03 led 2010, 15:31

K A. humilis to má sice blízko, ale pravděpodobně bude něčím šmrcnutá, zkus se podívat/poptat u pěstitelů aloí nebo na spolcích: Tipy máš níže:

http://www.sukulenty-sps.cz/
nebo
http://www.aloes.wz.cz/index2.htm

Nadine

Příspěvekod Nadine » 03 led 2010, 16:08

S Aloema je to těžké neb valná většina jihoafrických druhů (a humiliska včetně všech jejích hybridů tam patří), mají hlavní růstové období v naší zimě. Tudíž v tomto období kvetou. Pokud ji necháš pri teplotách 10-13 C tak se jí určitě nic nestane, ovšem problém bude s opylením páč při těchto teplotách je pyl téměř určitě neklíčivý. Zalívání aloí s letní stagnací se provádí od září do ledna. Ovšem netřeba to přehánět - je to přece sukulent :D

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“