Výsevy - rod Echinocereus

Výsevy a množení kaktusů a sukulentů - rady, návody, postupy...
Výsevy a množenie kaktusov a sukulentov - rady, návody, postupy....
Odpovědět
bcm
Poděkoval: 20 x
Obdržel poděkování: 47 x
Kontaktovat uživatele:

Výsevy - rod Echinocereus

Příspěvek od bcm » 16 lis 2015, 14:02

Dovolil som si zalozit
Přílohy
P1110051.JPG
E. viridiflorus ŠN 1072, Pownee Butte National Grassland, Colo, -23°C, vysev-2012
P1110052.JPG
E. reichenbachii DJF 1329 'castaneus', Llano, Tx, vysev-2012
P1110060.JPG
E. reichenbachii SB 941, Kerr Co, TX, (-18 °C), vysev-2015
P1110058.JPG
E. reichenbachii SB 941, Kerr Co, TX, (-18 °C), vysev-2015
Títo uživatelé poděkovali autorovi bcm za příspěvek:
Štefan
Hodnocení: 9.09%
Botanika, Kaktusy, Sukulenty, Chilli

JakubV
Poděkoval: 17 x
Obdržel poděkování: 45 x

Re: Výsevy - rod Echinocereus

Příspěvek od JakubV » 21 črc 2019, 21:11

Zdravím Vás. Mál by som jednu otázku... Vysial som niekoľko druhov Echinocereusov od pána Pavlíčka z Chrudimu, mali v popise, že sú mrazuvzdorné, boli vysiaté 23.12.2018 a neviem ako s nimi ďalej zaobchádzať. Mám ich nechať už vonku? Alebo ich dať na zimovisko s ostatnými kaktusmi kde je okolo 15° celú zimu? Ďakujem za Vaše rady ><:.

Alojz
Poděkoval: 67 x
Obdržel poděkování: 75 x

Příspěvek od Alojz » 21 črc 2019, 21:43

Záleží na tom,ako sú semenáče vyspelé,ale keďže píšeš ,že boli vysievané 23.12.2018,lepšie je ich nechať "vonku".Teraz,ale ako to myslíš - vonku ? Pretože niektoré mrazuvzdorné echinocereusy prezimujú aj na skalke,či už na zimu prikryté,ale aj úplne bez ochrany ,čo však už vyžaduje určité pestovateľské skúsenosti.Oveľa jednoduchšie je ich nechať v nevykurovanom skleníku,kde treba polievať tak,aby v priebehu októbra už substrát úplne vyschol.Pretože rastliny sú ešte malé ,môžu sa na jar zaliať podľa možnosti čím skôr,lebo zálievka vzhľadom na to,že nie sú ešte kvetuschopné,neovplyvňuje vývin kvetných pukov.To je potom v budúcnosti u niektorých druhov dosť zložitá otázka, v ktorej sa jasne nevyznám ani ja,ktorý ich pestujem už roky :?:
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek:
JakubV
s kaktusmi ma zivot bavi

JakubV

Příspěvek od JakubV » 21 črc 2019, 22:36

Mám pár kúskov v skalke aj ja, tiež sú tam celoročne a úplne bez ochrany. Tieto semenáče teraz môžu mať v priemere tak 0,5-0,8 cm približne. Tak som to myslel, či ich nechať vonku v skleníku bez kúrenia a zateplenia. Takže v takejto veľkosti by mali prežiť aj väčšie mrazy?

peri
Poděkoval: 2 x
Obdržel poděkování: 31 x

Příspěvek od peri » 22 črc 2019, 13:36

Takto malé semenáče, i když mrazuvzdorné, bych nechal prvním rokem v pohodě s ostatními kaktusy a pak už bych je přivykal na trvalé venkovní stanoviště.
Títo uživatelé poděkovali autorovi peri za příspěvek:
JakubV

Husi
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 22 x
Obdržel poděkování: 239 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Husi » 22 črc 2019, 16:14

Súhlasím s Perim.ale v zásade....čím staršie rastliny, tým ťažšie je ich prezimovať na mraze, resp. tým skôr treba ukončiť zálievku, aby sa stihli do mrazov zbaviť vody a zahustiť telesné tekutiny.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Husi za příspěvek:
JakubV

Alojz

Příspěvek od Alojz » 22 črc 2019, 21:43

Bohužiaľ nemôžem súhlasiť s Perim ani Husim.Mám v nevykurovanom skleníku množstvo semenáčov pri starých rastlinách,ktoré vo veľkosti ako uvádza Jakub,bez problémov prezimujú.Je pravda,že do konca sezóny väčšina trošku narastie,ale mám skúsenosti,že v takých teplotách ako uvádza Jakub väčšina pri suchom prezimovaní v pivnici aj vyschne.V tom nevykurovanom skleníku sa môže vegetácia /poliatím/začať oveľa skôr.Navyše p.Kurka už dávno dokázal,že malé rastliny sú "mrazuvzdornejšie" ako väčšie,takže nevidím v tom mrazivom zimovaní žiadny problém...
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek (spolu 2):
ŠtefanJakubV
Hodnocení: 18.18%
s kaktusmi ma zivot bavi

peri

Příspěvek od peri » 23 črc 2019, 10:54

Alojz má v tomto pravdu, nicméně, je zkušený pěstitel a ví přesně, zda ten či onen druh je mrazuvzdorný. Tak mě nějak připadlo, že Jakub s tím až takové zkušenosti nemá a proto jsem volil takovou odpověď . Samozřejmě, svoje semenáčky např. sclero nebo pedio nechávám v nevytápěném skleníku také, ale zase- vím přesně, co si mohu dovolit. Tak asi tak. :wink:
Títo uživatelé poděkovali autorovi peri za příspěvek (spolu 3):
ŠtefanJakubVAlojz
Hodnocení: 27.27%

JakubV

Příspěvek od JakubV » 23 črc 2019, 22:13

Moje informácie siahajú iba po údaje, ktoré boli uvedené v ponuke so semenami a vyberal som iba také, kde bolo napísané, že sú mrazuvzdorné aj pri -20°. Ďakujem Vám všetkým za odpovede, budem veriť údajom z ponuky semien. Skúsim to nechať v nevykurovanom skleníku ako píšete a uvidím čo to spraví, ale mal by som predsa ešte jednu otázku, keď ich tam nechám mám nechať otvorené dvere aby sa vetralo alebo zavrieť? Skleník ma iba 4mm hrubý polykarbonát.

peri

Příspěvek od peri » 24 črc 2019, 12:28

Já nechávám pootevřená větrací okna, aby bylo zaručeno proudění vzduchu. Okna zavírám pouze při kombinaci mlhy a teploty okolo -1C, kdy je vysoká vzdušná vlhkost, která rostlinám nesvědčí.

Miroslav
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 95 x
Obdržel poděkování: 121 x

Příspěvek od Miroslav » 24 črc 2019, 20:38

JakubV píše:
23 črc 2019, 22:13
Moje informácie siahajú iba po údaje, ktoré boli uvedené v ponuke so semenami a vyberal som iba také, kde bolo napísané, že sú mrazuvzdorné aj pri -20°. Ďakujem Vám všetkým za odpovede, budem veriť údajom z ponuky semien. Skúsim to nechať v nevykurovanom skleníku ako píšete a uvidím čo to spraví, ale mal by som predsa ešte jednu otázku, keď ich tam nechám mám nechať otvorené dvere aby sa vetralo alebo zavrieť? Skleník ma iba 4mm hrubý polykarbonát.
Ja by som ich nechal v nevykurovanom skleníku, ale položil by som ich na podlahu a aby boli v tieni aby ich zimné a jarné slnko nevysušilo.Čo je mrazuvzdorné bude žiť čo nie je uhynie alebo sa bude trápiť.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Miroslav za příspěvek (spolu 2):
JakubVAlojz
Miroslav Varček hľadač krásy

Alojz

Příspěvek od Alojz » 25 črc 2019, 10:17

Môj skleník je umiestený tak,že v najstudenejších zimných mesiacoch dostane prakticky veľmi málo slnka/sused bohužiaľ postavil dom do záhrady a skleník stál už predtým/.Čiže ja v podstate v tom období nemusím vetrať,aj vzhľadom na to,že ide o tzv.deravý skleník,kde určité vetranie je stále.Keď Jakub máš skleník v podobných podmienkach drž sa tohto.Keď ti ale na skleník viac menej neustále svieti slnko,drž sa toho,čo napísal Miroslav.Podľa toho,že spomínaš len dvere,ide asi o malý skleníček/alebo sa mýlim?/.V takom prípade,by som tie semenáče polial tak v priebehu marca,počas dňa primerane vetral a na mrazivé noci zatváral,aby bol menší účinok mrazu.Ten termín poliatia,ale presnejšie ťažko v období,keď počasie je stále nestabilnejšie odhadnúť,ale myslím,že tie semenáče sa s tým vyrovnajú. Totiž v tom zimnom období,sa tak malý a tenkým karbonátom opatrený skleník postará len o obmedzenie prírodných podmienok,dážď ,sneh,vietor,ale mráz v ňom bude v podstate rovnaký ako vonku,čo však vôbec nevadí...
s kaktusmi ma zivot bavi

JakubV

Příspěvek od JakubV » 13 zář 2019, 13:57

Ako som sa dnes prechádzal po skalke a sledoval čo sa tam od minulého dňa zmenilo, tak som narazil na veľmi veľa semenáčov E. reichenbachii v. baileyi. Na jar som takto objavil náhodne vyrastené 3 semenáče, ktoré boli pravdepodobne z minulého roku a prežili aj zimu. Mám v sebe nutkanie ich presadiť a dať ich na zimu aspoň do nevykurovaného skleníka, ale zase myšlienka voľnej kultúry v skalke sa mi páči oveľa viac. Dospelé reichenbachii mám v skalke pod holým nebom už štvrtý rok a zatiaľ rastú iba do krásy, tak by to mohli zvládnuť aj semenáče a keby nie tak sa poučím a tie budúco ročné dám už do skleníku. Čo si o tom myslíte?
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Títo uživatelé poděkovali autorovi JakubV za příspěvek (spolu 3):
ŠtefanjaraMiroslav
Hodnocení: 27.27%

iconmaster
Poděkoval: 78 x
Obdržel poděkování: 49 x

Příspěvek od iconmaster » 21 zář 2019, 13:26

Čo tak presadiť a prezimovať v skleníku iba zopár z nich. Potom by sa to dalo aj porovnať, ktorým sa darí lepšie :wink:
Títo uživatelé poděkovali autorovi iconmaster za příspěvek:
JakubV

Miroslav
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 95 x
Obdržel poděkování: 121 x

Příspěvek od Miroslav » 21 zář 2019, 20:08

ja by som ich nechal tam kde sú len proti zimnému slnku by som ich prikryl vetvičkami z ihličnanu aby ich nespálilo a na jar pomaly privykať na slnko.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Miroslav za příspěvek (spolu 2):
Mário SnopkaJakubV
Miroslav Varček hľadač krásy

Odpovědět

Zpět na „Výsevy a množení - Výsevy a množenie“