Vegetativní množení kaktusů-roubování

Výsevy a množení kaktusů a sukulentů - rady, návody, postupy...
Výsevy a množenie kaktusov a sukulentov - rady, návody, postupy....
Odpovědět
Taro
Poděkoval: 10 x
Obdržel poděkování: 0

Vegetativní množení kaktusů-roubování

Příspěvek od Taro » 08 led 2021, 11:54

Rád bych radu, jak co nejlépe a efektivně zakořenit články Schlumberegera. Chci na ně roubovat klíčence ariokarpusů. Co je lepší - klasicky do skleničky s vodou, zapustit do vlhkého písku, položit na vlhčené papírové ubrousky a zavřít do plastového boxu? Nebo ještě nějak jinak? :L

Taro

Re: Vegetativní množení kaktusů-roubování

Příspěvek od Taro » 08 led 2021, 13:35

Má někdo praktickou zkušenost, pro jaké rody/druhy kaktusů by zakořeněné řízky Selenicereus sp. mohly být trvalou podnoží? :-k.

peri
Poděkoval: 30 x
Obdržel poděkování: 49 x

Příspěvek od peri » 08 led 2021, 22:20

Taro píše:
08 led 2021, 13:35
Má někdo praktickou zkušenost, pro jaké rody/druhy kaktusů by zakořeněné řízky Selenicereus sp. mohly být trvalou podnoží? :-k.
V podstatě pro všechny "teplé" druhy, na seříznutých a zakořeněných selenicereusech mám i echinocactusy(horizonty, polycephalusy) a budte se divit, ale i sclerocactusy polyancistrusy a to z toho důvodu, že polyancistrusy nesnáší nízké teploty, tak že i selenicereus může pro ně být možnou volbou. Samozřejmě mrazuvzdorné echinocereusy jsou určitě lepší, aby mě zde někdo nevypral kožich :D , ale ptal jste se na možné použití.
Títo uživatelé poděkovali autorovi peri za příspěvek (spolu 2):
TaroŠtefan
Hodnocení: 18.18%

malykaktus
Poděkoval: 22 x
Obdržel poděkování: 32 x

Příspěvek od malykaktus » 11 led 2021, 16:46

Peri a koľko rokov mas tie rastliny na zrezanych seleni? zaujímajú ma tie najstaršie...

peri
Poděkoval: 30 x
Obdržel poděkování: 49 x

Příspěvek od peri » 11 led 2021, 19:07

malykaktus píše:
11 led 2021, 16:46
Peri a koľko rokov mas tie rastliny na zrezanych seleni? zaujímajú ma tie najstaršie...
Polyancistrusy 3 roky, E. polycephalusy 5 let. Je to děláno klasicky, tj. naroubování semenáčku na selenicereus, nechal jsem to narůst, poté seřízl zhruba na 1 cm a nechal zakořenit. Je i možné, že seleňák se už někde ztratil a rostlina žije na svých, ještě jsem nepřesazoval. Ale určitě se to nedá šmahem doporučovat, mě šlo spíš o to, že když jsem urychlil růst, tak se mi už nechtělo rostliny přeroubovávat. Roubování moc nemám rád kromě nutného, jako je pro sclero nebo vybrané mastusy. Takže jsem to prostě nechal na těch seleňákách.
Títo uživatelé poděkovali autorovi peri za příspěvek:
nosferatu
Hodnocení: 9.09%

malykaktus
Poděkoval: 22 x
Obdržel poděkování: 32 x

Příspěvek od malykaktus » 11 led 2021, 20:55

ja to tak tiež robím, len nemám odskúšané z dlhodobého hľadiska

rado
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 6 x

Příspěvek od rado » 14 led 2021, 12:23

Taro píše:
08 led 2021, 11:54
Rád bych radu, jak co nejlépe a efektivně zakořenit články Schlumberegera. Chci na ně roubovat klíčence ariokarpusů. Co je lepší - klasicky do skleničky s vodou, zapustit do vlhkého písku, položit na vlhčené papírové ubrousky a zavřít do plastového boxu? Nebo ještě nějak jinak? :L
Ahoj, keď som robil pokusy tohoto typu, tak som narezal články, nechal ich asi deň-dva zaschnúť a potom som ich dal rovno do kvetináčov s čistým pieskom. Tie som nechal v takom plastovom výsevnom boxe, na spodok som nalial asi 1 centimeter vody, zavrel, dal do kotolne, každý deň som to nachvíľu otvoril a vyvetral a o zhruba 2 týždne som na to vrúbľoval. Články zakorenili všetky, ale o chytení vrúbľov sa to povedať nedá. Foto nemám tak nedám. Na youtube nájdeš kopec variánt, niekto používa vlhčené kuchynské utierky, mne sa to zdalo byť zbytočné, sprav ako ti vyhovuje, ono sú to dosť nezmary tie vianočné kaktusy. Akurát nesmú kvitnúť, asi vtedy nie je dobré odoberať články a vrúbľovať.
Títo uživatelé poděkovali autorovi rado za příspěvek:
Taro
Hodnocení: 9.09%
Kaktusy? Páčia sa mi všetky :-)

Taro

Příspěvek od Taro » 14 led 2021, 21:51

Díky za zprávu! Uvažoval jsem, že po seříznutí a zaschnutí zapustím v březnu články Schlumbergera po odkvětu do menší sklenice od okurek, zčásti naplněné vlhkým říčním pískem a zavřu to plechovým originálním víčkem. Možností bude asi víc. Kdo nic nezkusí, nic nezjistí! :L

Odpovědět

Zpět na „Výsevy a množení - Výsevy a množenie“