Výsevy běžných rodů

Výsevy a množení kaktusů a sukulentů - rady, návody, postupy...
Výsevy a množenie kaktusov a sukulentov - rady, návody, postupy....
ppztt

Příspěvekod ppztt » 25 pro 2006, 20:15

Dnes som to vysial aj ja tých 45 porcií Aylosterí a Lobívií a je to tak akurát na takú zdravú únavu. Miestečko pod výsevným zariadením je už pekne celé zaplnené takže už som si splnil svoj limit. Takže túto zimu už nevysievam lebo by to potom na jeseň nebolo kam dať. :roll:

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 92 krát
Obdržel poděkování: 128 krát

Jak vysévat?

Příspěvekod jezour » 27 pro 2006, 09:05

Prosím o radu starších a zkušenějších. Zkusil jsem asi dvakrát výsevy, ale dopadlo to strašně. Jak se správně vysévá. Nevím, jaké přípravky mám použít proti plísním, složení substrátu, atd. Za každou radu předem děkuji.

rastislav
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

výsevy

Příspěvekod rastislav » 27 pro 2006, 09:51

ahoj,

nepatrím určite medzi skúsených kaktusárov, som stále poriadny zelenáč, ale výsevy sa mi celkom podarili.
vysievam absolútne prirodzeným spôsobom, bez akejkoľvek chémie, semená ako prídu, tak ich vysejem, žiadne morenie, substrát používam štandardne kúpený kaktusový z Hornbachu, nesterilizujem ani nepridávam žiadne fungicídy či iné prostriedky.
Jediné s čím si dám prácu je označenie políčok s jednotlivými druhmi podľa toho čo vysievam, misky s výsevmi mám na okne v práci aj doma, žiadne prisvetľovanie ani výsevné zariadenia. už som síce bol nalomený a chcel som si jedno vyrobiť, no potom som predsa len od toho upustil, tie rastlinky pod umelým svetlom asi nerastú moc prirodzene.
netvrdím že moje rastú do ideálnej krásy, samozrejme že tunajšie podmienky sú pre nich nepostačujúce, ale ak majú vyklíčiť a prežiť, tak nech sú plne adaptované na naše klimatické podmienky a nie umelo udržiavané pri živote. ale čo kaktusár to iný názor... teším sa na ďalšie rady, skúsenosti :wink:

inak celkom pekný článok nájdeš na stránkach klubu kaktusárov z Ostravy:

http://www.gardening.cz/kko/koutek/vysezima.htm

veľa zdaru...

Vašo Kollár

Příspěvekod Vašo Kollár » 27 pro 2006, 21:23

Čau,
ja už roky vysievam do perlitu alebo do kremičitého štrku pod žiarivkami a som s tým spokojný - morím previcurom a straty temer ani nie sú. Kedysi dávno som skúšal vysievať do bežného kaktusového substrátu, ale výsledky boli mizerné, tak som sa preorientoval na perlit a štrk, ale poznám ľudí, čo sa im darí vysievať do bežného substrátu aj lithopsy takmer bez strát.

PS: Aj tu nájdeš celkom pekný článok http://www.cact.cz/kaktusy/praxe_7.htm

malykaktus
 poděkoval: 19 krát
Obdržel poděkování: 20 krát

Příspěvekod malykaktus » 28 pro 2006, 08:57

je uplne jedno do čoho semienka vyseješ ale veľmi dôležitá je čistota semien, pokial budu dobre vyčistené, patogénny nemaju dôvod sa objavovať, aspon ja mam také skusenosti..Ale ak ti tam zostane len trocha z plodu tak sa ti tam plesne určite objavia, pokial nepoužiješ chémiu...

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 28 pro 2006, 10:25

A v jaké velikosti mám semenáčky přepichovat a co předtím udělat, aby nebyly měkké?

kocur

Příspěvekod kocur » 28 pro 2006, 14:55

Nechaj ich chvilu na sucho(bez vody) abi trochu scvrkli a spevneli a s pikyrovaním začni ked sa budú tlačit na seba- malo miesta.

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 30 pro 2006, 13:16

A jaké druhy mám vysadit jako začátečník?

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 30 pro 2006, 13:26

Možno Mammillarie, Cereusy, Astrophytum ornatum, Echinopsisy, niektoré Gymnocalycia, Rebutie - ale iba ak majú dostatok svetla, Echinocactus grusonii...niektoré Ferocactusy...

petr 21
 poděkoval: 11 krát

Příspěvekod petr 21 » 31 pro 2006, 18:39

A taky krásně kvetou! V nabídkách semen kaktusů si vybírej porce s větším počtem zrn za základní cenu. Podle toho se snadno poznají druhy, které nejsou tak náročné.

ppztt

Příspěvekod ppztt » 02 led 2007, 12:02

Ja by som nečakal, kľudne by som to vysial a dal to niekde na parapet kde svieti slniečko. Ak to budú napr. tie lobívie alebo echinopsisi tak tým to bude náramne vyhovovať. Ak máš pod parapetom radiátor tak sa ti tam bude aj meniť teplota, potom už ju len stačí uregulovať napr. aj tým že si zobereš teplomer a spravíš trocha taký výskum ako blízko od okna je aká teplota. Najlepšie by bolo mať južné okno, ale aj na iných to určite vyjde.
Prajem veľa zdaru. :wink:

malykaktus

Příspěvekod malykaktus » 02 led 2007, 13:26

vysievať sa dá hocikedy ja som vysieval tiež pred týždnom na okno...Semenáče nepotrebuju prvé mesiace toľko svetla, skôr ich treba chrániť v čase slnečných dní aby sa neuvarili...Ale po takých dvoch mesiacoch už potrebuju toho slniečka viacej, ale ak neni dá sa to vyriešiť tým že sa trošku prisušia, síce spomalia trošku rast, ale dobehnu tak ked už bude toho slniečka viacej...Ja vysievam pod fytotrony hlavne vtedy ked už neviem kam dávať vysevy, mávam ich strašne vela...

malykaktus

Příspěvekod malykaktus » 21 led 2007, 12:32

Ja mám z lobiviami také skusenosti, že ich tiež vysievam na parapet, kde mám nižšiu teplotu, a asi tak po dvoch týždnoch ich prenášam po tytotron a tam ešte niečo doklíči, rastlinky su tam asi dva mesiace a vôbec sa nevytahuju, a po prvom pikírovaní si už užívaju ozajstného slniečka, myslím že južná amerika do prvého pikírovania nepotrebuje toľko slnka...

kocur

Příspěvekod kocur » 26 led 2007, 21:47

Mne bi semená mali prísť maximalne do 14 dní. Ale neviem či budem visievať podla počasia ale skor sa bojím že neodolám a budem vysievať aj ked bude -10 :D Ešte neviem do čoho budem vysievať :?:

kadrnožka
Moderátor
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kadrnožka » 30 led 2007, 16:13

Je to lepšie, pretože v izbe pri normálnej teplote skôr vysychajú / zasychajú /. Niekto preto radšej necháva zimovať semiačka v nevykurovanom skleníku. Je to rovnaké, ako keď sa semiačka z rastlín pozberajú až na jar po zimovaní. Budú dostatočne vyzreté.
-ono-

Zpět na „Výsevy a množení - Výsevy a množenie“