Výsevy běžných rodů

Výsevy a množení kaktusů a sukulentů - rady, návody, postupy...
Výsevy a množenie kaktusov a sukulentov - rady, návody, postupy....
petr

Výsevy a ako na ne

Příspěvekod petr » 29 črc 2006, 22:13

Každý z nás sa skôr alebo neskôr odhodlá k vysievaniu kaktusov zo semien. Táto téma má za cieľ sústrediť skúsenosti každého z vás - kaktusárov s výsevmi.
Preto píšte, publikujte, diskutujte. Podeľte sa so svojími skúsenosťami.

petr

Zázrak

Příspěvekod petr » 03 srp 2006, 21:13

Nieviem ako to nazvať, ale to, čo som zažil dnes bol šok!!! Ale v dobrom slova zmysle. V nedeľu som len tak zo srandy pár semiačok Astrophytum myriostigma vysial do agroperlitu a vravel si, že za 3 týždne sa kuknem či niečo ide. No nevydržal som a kukol som už dnes a bol som riadne v šoku. Takmer všetky semiačka sú vyklíčené.
Fakt tomu nemôžem uveriť, za štyri dni sú semiačka vyklíčené a to v dosť slušnom percentualnom priemere. Odhad cca. 80%!!!
Dúfam, že tak dobre ako mne pôjdu aj Martinézovi, ktorý v súťaži vyhral 10 semienok práve z tejto várky. :lol:
Takže do kaktusárčenia priatelia.

mig2

Příspěvekod mig2 » 06 srp 2006, 16:15

Na jar som vysieval aj Coloradoa mesae-verdae SB 71 Montezuma Co. No bez výsledne. Skúšal som všetko striedanie teplôt, zmrazovanie, rozmrazovanie, namáčanie do vody, v peroxide a nič. Až dnes som sa odhodlal k skarifikácii. Aké bolo moje počudovanie keď z desiatich semien bolo len jedno zdravé. Buď boli úplne prázdne, zaschnuté zárodky alebo zle vyvinuté. Skoro ma porazilo!!! Môžem ja čakať :evil: Jedno je zdravé na 100% a dve, no uvidíme. Tak som im opatrne odstránil osemenie z híla a vysial znova. Postriekal Previkurom a čakám. Má to len jednu nevýhodu. Ak nič aj teraz nevyklíči tak nemám šancu na dokličovanie :(

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 20 zář 2006, 21:12

vysev bol v skleniku pod parapetom a nocna teplota bola 13 stupnov a denna 28, vysial som ich do kokosoveho vlakna s perlitom a troskou kremiciteho piesku, semenniky som zbieral kade tade, aj od kaktusarov, zo stepenych rastlin, tusim, ze tam bolo mozno aj cez 1000 semien, ale je to mix druhov liliputana, sp. a cyathiformis.
Filord

ppztt

Příspěvekod ppztt » 09 lis 2006, 18:34

Ako najlepšie zefektívnit prácu pri vysievaní?
Mám na mysli najmä fázu morenia semien a samotného vysievania. Ja to robím tak ze do malej misky si nalejem roztok previcuru a v nom vykúpem semiačka a potom pracne vyberám pomocou špáratiek, posledný krát som to robil tak že som si zobral servítok a ten namočil do previcuru a ten vsiakol previcur a semienka ostali na ňom. Potom som už len metódou "odstrelovania" strielal semienka do substrátu.
Ako to robíte vy?? Ako sa tento proces dá najviac zrýchliť?
:idea: Píšte, píšte, píšte... :idea:

kadrnožka
Moderátor
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kadrnožka » 09 lis 2006, 19:45

Ja si rozrobím slabší roztok hypermanganu, z neho naberiem na lyžicu a prstami v nej vykúpem dávku semiačok. Potom je na novinách vysuším a dám do skleničky liekovky s trochou práškového fungicidu / fundazol, alebo euparen /. Pretrasiem ich a vysypem na kúsok papiera prehnutý do tvaru "V" a z neho už sypem semiačka presne na miesto. Sadím do kvetináčikov 4 x 4, ktoré dávam do krabičky od fast foodu / všetko dobre vymyté /. Naplním substrátom a podmokom v krabičke zalievam, kým nie je nasiata voda až po povrch. Do vody pridávam fungicid a polovičnú dávku hnojiva / Kristalon štart /. Zvyšok vody z krabičky odstránim. Semiačka vysejem cca 20 - 30 na jeden kvetináč, keď je menšia porcia, tak rozdelím pásikom PVC. Označím menovkami, alebo číslami podľa zoznamu a zatvorím vrchnákom. Dám na svetlo - nie slnko pri cca 22 st.C. Už neotváram a nezalievam, kým všetko nevyklíči. Potom uvolním vrchnák a podložím, aby bolo vetranie. Voda sa zráža na vrchnáku a stieka nazad. To je taká upravená t.zv. Fleischerova metoda.
-ono-

Ivan Gesko

Příspěvekod Ivan Gesko » 09 lis 2006, 21:00

No mne sa zda "mokra cesta" zdlhava. Morim Fundazolom a to tak, ze do krabicky od filmu /bielej/ dam trosticku moridla, pridam semiacka, pretrepem a vysievam priamo z krabicky do crepnickov 4x4. Ide to celkom rychlo, vysievam ca. 60-100 porcii za rok a touto metodou to spravim tak na 2x.
Vysieval som za okno , obvykle vo february, ale minuly rok sa mi nechcelo cakat tak som vysial pod neonky. Svetlo som reguloval spinacom, svietilo 11 hodin. Teploty na zaciatku by nemali prekrocit 25C lepsie mozno 22C, hlavne ak tam je Juzna Amerika a zvlast vysokohorske rody - oreocerusy, rebutie, sulky atd. Mexiku sa nic nestane. aj ked to vybehne trosticku nad 25. V dalsej faze , teda ked vacsina vyklici som mal teploty ca.27C. Tento navod nie je moj, ma ho na strankach myslim p.Pavlicek. Este mala poznamka k Oroyam, s ktorymi sa trapim uz asi 4rok. Teploty za ziadnu cenu nad 20-22C, doporucujem velke rozdiely den noc , v noci 5- 10 C a vela trpezlicosti. Vychadzaju aj mesiac. Klicivost dost biedna, pri malych porciach 10 semien kludne aj nic nevyjde. Zavisi samozrejme od semiacok., ale tych nebyva velky vyber 8) 8) 8) . V poslednej dobe ma J.Novak velmi dobru ponuku od K.Knizete. Uz ich ma doma, tak som zvedavy.
Ak ma niekto s tymto rodom skusenosti, sem s nimi.

Ivan Gesko

Příspěvekod Ivan Gesko » 15 lis 2006, 21:15

No, az tak vela toho nie je, ale musim sa krotit. Vysievat som zacal v roku 2001 a pocty porcii rastli postupne 30,50,65,102,130 a minulu zimu 75. Samozrejme som sa ucil na vlastnych chybach a tie prve dva vysevy neboli velmi slavne. Podcenil som raz sterilizaciu substratu a potom morenie. No ale stale este toho celkom dost ostane. Nieco vymenim s priatelmi, nieco sa preda na klubovej vystave \Zvolen\ nieco porozdavam . Vacsinou vysievam po jednej porcii , takze toho az tak vela nie je ale uz to vyzera hrozivo, ked to pikirujem a presadzam rastie to geometrickym radom. :D Ak budes mat / alebo ktokolvek cestu okolo ZH tak kludne zastav a ak sa ti nieco zapaci tak sa urcite dohodneme. V tych poslednych vysevoch sa snazim namnozit hlavne Chile / neoporterie, neochilenie, pyrrho , copiapoe atd/ Nie som zastanca vrublovania, takze nieco aj "poodchadza' :( No a uplne samostatna kapitola su Oroye, tam ked nie je 100 semien tak sa to ani nemusi vysievat. Klicivost som mal 20 a menej %. /Ale mozno to fakt neviem :lol: , uvidim tento rok./

kadrnožka
Moderátor
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Výsevy, organizace

Příspěvekod kadrnožka » 15 lis 2006, 22:17

To je jediná možnosť, vačší kontakt medzi sebou a tak sa zbavovať prebytkov. Nikto nebude predsa prebytky vyhadzovať na kompost. Možno sa do Zvolena vypravíme. Od júna som nebol u Gabiho Vereša a mám aj navštíviť bývalého košičana Milana Krpeľana, s ktorým máme dajakú prácu. Ale to až na jar a potom sa ozveme . Maj sa :)
-ono-

Ivan Gesko

oroye

Příspěvekod Ivan Gesko » 18 lis 2006, 20:45

No zle... To sa asi neda takto jednoznacne povedat. Ale su dost obtiazne. Na zaklade mojich skusenosti + to co som vypatral na webe + konzultoval s p. Novakom treba jednoznacne ustriehnut aby max. teplota neprekracovala tych 20C. V noci, resp ked sa nesvieti by mala naopak dost klesat - aj k 5C. No a klicenie trva dlhooo - literatura uvadza niekolko tyzdnov - povedzme 3 - 4 tyzdne. V praxi to u mna znamenalo , ze som s tym pobehoval v noci do studenej predsiene aby mali nizke teploty. No a samozrejme vsetko zavisi aj od semiacok. Nemam sajnu ci lepsie klicia starsie alobo mladsie a uz vobec nie ake boli tie co som vysieval. Da sa povedat ze jedina seriozna ponuka ktora tu existuje je KK cize Karel Knize v Katalogu Jana Novaka. Uvidime ako sa im bude darit tento rok, mam z toho katalogu 100kove porcie od vsetkych "druhov".
No a nieco naznacuje aj fakt, ze v ponuke som rastliny nevidel takmer nikde , nieco mal pred par rokmi p.Jezik s Trencina. No a tento rok v Chrudimi ich mali 2ja, jeden take cervicky vytiahnute a druhy clovek vrublovane. No a zabudol som, p.Hertus mal krasne O. borchersii ale povod asi Kanare...
Vyskusaj, porovname skusenosti. Vela zdaru.
No a ak by si isel okolo Ziaru n.Hr. tak nejaka jedna dve rastlinky by sa aj nasli. :D

malykaktus
 poděkoval: 18 krát
Obdržel poděkování: 4 krát

Re: oroye

Příspěvekod malykaktus » 07 pro 2006, 14:58

Ahoj ludia, môžem potvrdiť čo sa týka oroyí že je problém s klíčením, ja ich vysievam tiež už par rokov a už som s nimi zažil kade čo, ale čo sa týka tých teplôt tak môžem suhlasiť, teploty by sa mali držať tak do 22 stupnov. Co sa týka klíčenia tak je veľmi nepravidelné a semená ktoré nevyklíčia pozberám a vysejem o pár mesiacov neskôr a vždy sa nájde niečo čo doklíči...Inak uspešnosť mavam niekedy nič niekedy aj 80 % takže tažko povedať ten správny recept, ale semienka si vždy ponechajte a skúšajte vysievať neskôr...A ked vyklíčia tak prvý rok ich vrublujem a po roku sa snažím zakorenovať, potom už rastu bez problémov. Nemám ešte veľké rastliny, najstaršia ma okolo 8 rokov tuším je síce vrublovaná na trichocereuse ale rastie veľmi pomaly a pravokorenné podstatne mladšia ju dobiehaju v raste...Teraz má okolo 6 - 7 cm...Je to oroya baumannii.. Snažím sa získať všetkých zástupcov rodu aj rôzne formy takže ak niekto máte niečo čo by ma prekvapilo ozvite sa - chýba mi laxiareolata v. pluricentralis, borchersii a jej variety a to je asi tak všetko...ale hlavne rastliny z tohoto okruhu...

malykaktus

Příspěvekod malykaktus » 15 pro 2006, 08:58

Aké máte skusenosti s klíčením echinocereusov? Ja som vysieval tento rok ešte na jesen čerstvé semená a vyklíčili mi bez problémov skoro na 100%, a ked som výsev opakoval teraz koncom novembra tak ani jedno neťuklo, a to som objednal skoro 80 druhov echc. z čiech a tak premýšlam kedy ich vysiať, lebo aj minulý rok ked som vysieval v zime dosť druhov nevyklíčilo...Nemyslím si že semená su staré, lebo echinoc. si ponechávaju kličivosť niekoľko rokov...

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 16 pro 2006, 15:57

Ja vysievam Echinocereusy hlavne na jar, koncom leta a na jeseň. V Apríli až Máji som mal zhruba 80% klíčivosť, v Auguste, Septembri a Októbri asi 80 až 100%. Semená mi vzišli aj 3 a 4 ročné, ale už len 50%.

malykaktus

Příspěvekod malykaktus » 23 pro 2006, 09:46

No čo ludia kedy sa chystáte vysievať? Ja budem mať trochu času teraz cez sviatky tak asi niečo hodím do fytotronu...Len ešte neviem čo, asi len južnu ameriku..

malykaktus

Příspěvekod malykaktus » 25 pro 2006, 16:39

zdravím ludia dnes som konečne vysieval ale zistil som že toho roku je toho akosi privela skoro 400 druhov a to som vysial len prvu paťdesiatku...Ak to takto pôjde dalej budeme musieť postaviť další skleník, a to už na jar staváme druhý:)

Zpět na „Výsevy a množení - Výsevy a množenie“