Výsevy běžných rodů

Výsevy a množení kaktusů a sukulentů - rady, návody, postupy...
Výsevy a množenie kaktusov a sukulentov - rady, návody, postupy....
jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 104 krát
Obdržel poděkování: 147 krát

Re: Výsevy běžných rodů

Příspěvekod jezour » 06 dub 2013, 14:14

Taky přidám pár fotek z výsevů z mé metody výsevů "na lenocha." Jde o dva týdny staré semenáčky. Začínají tvořit první ostníky.

Omlouvám se za kvalitu fotek, lepší světlo už delší dobu nebylo a není. Možná bude.

Lobivia famatimensis var. bonniae, Fiambala
Obrázek

Echinocereus rubrispinus
Obrázek

Echinofossulocactus coptonogonus, Venturo, SLP
Obrázek
-- Administrátor --

Alojz
Obdržel poděkování: 1 krát

Příspěvekod Alojz » 06 dub 2013, 22:29

Už dávno tu nebol uverejnený ucelený výsevný postup - posledne Rado ešte v októbri 2010.Je mi jasné,že väčšina pestovateľov kaktusov,ktorí sa venujú aj ich vysievaniu,používa svoje osvedčené postupy,ale sú aj takí,čo ich radi modifikujú alebo doslova experimentujú/často len zo zaujímavosti/.Prinášam aj ja niekoľko informácií z môjho výsevu,dosť podrobných /preto som rozdelil príspevok na 2 časti/,s tým,že niektoré môžu byť inšpiráciou aj vo vašich výsevných postupoch.

Ja som vysieval z nedostatku času na prípravu,až od polovice februára,keď ste už mnohí prezentovali fotografie svojich vyklíčených výsevov.Po zlých skúsenostiach s plesňami /Fusarium/v posledných rokoch,som sa rozhodol vysievať Fleischerovou metódou.Môj kolega a kamarát/na fóre Pepo/ inakšie ešte nevysieval a prezentoval tu na fóre výborné výsledky,aj u tých najobtiažnejších druhov - aztékií,stromokaktusov,ariocarpusov atď...Je jasné,že existujú rôzne modifikácie tohto typu výsevu ,limitované najmä materiálovým vybavením a pod.Tu je môj postup,ktorý som použil:

1. Výsevné nádoby
Pretože nemám klasické poháre na zaváranie so sklennými víčkami,použil som rôzne nízke poháre bez víčok.Samozrejme som ich vyumýval v saponáte.
2. Výsevný substrát
Na dno nádob som do výšky asi 3 cm nasypal substrát zo zmesi agroperlitu,stavebného perlitu a piesku do zrnitosti asi 5 mm.Na tento základ som navrstvil jemnú/1 mm/ kamennú drvinu/andezit/ v hrúbke 0,5 - 1 cm.Vrstvy vidieť na fotozábere:

Obrázek

3. Rozdelenie výsevných políčok
Do stredu pohára som ešte pred navrstvením substrátu umiestnil trubičku,vyrobenú z hliníkového tenkého plechu,dĺžky asi 5 cm,aby aspoň 1 cm vytŕčal nad substrát.Vyrobil som ju obtočením plechu okolo injekčnej striekačky/výhodná je 5 ml/.Potom som prikročil k rozdeleniu výsevných políčok.Urobil som tak páskami zo spomínaného hliníkového plechu,nastrihanými na mieru.Vzhľadom na to,že to rozdelenie je potrebné kvôli sterilizácii urobiť ešte pred výsevom,je vhodné urobiť si dopredu výsevný plán.Tu treba zohľadniť jednotlivé rody a druhy,ktoré majú podobné nároky,napr.budem mať spolu thelokaktusy s ferokaktusmi,ale nie napr . s mediolobíviami.Ja celé roky v drvivej miere vysievam malé porcie,ale keď sú aj veľké,tiež možno zohľadniť ponechaním väčšieho políčka.Podľa počtu jednotlivých vysievaných taxónov možno voliť veľkosť pohára,napr.väčší pohár a 10 - 12 políčok,alebo napr.menšie poháre so 4 - 6 políčkami.Rôzne miniatúry najlepšie samostatne,alebo len s obdobnými miniatúrami.

ObrázekObrázek

4. Sterilizácia
Poháre s rozdelenými políčkami sterilizujem v trúbe približne 30 minút,pri teplote 150 °C/bez fúkania/.Trúbu neotváram,dokiaľ poháre primerane nevychladnú.Spolu s pohármi sterilizujem aj malú kovovú lyžičku,najlepšie s predĺženou rúčkou,ktorou budem vysievať.

5.Príprava nádob pred výsevom
Sterilizované poháre po vychladnutí som po jednom vyberal a striekačkou plnil cez trubku roztokom Previcuru a hnojiva Kristalon plod a kvet v normálnej koncentrácii.Vodu pred prípravou roztoku som prevaril.Okamžite po primeranom navlhčení substrátu,som každý pohár zakryl čistým mikroténovým sáčkom.Tento som pripevnil prevarenou gumičkou a prebytočné časti som ostrihal / do kruhu/.

Prípravu semien,vlastný výsev a jeho sledovanie v 2.časti - nabudúce...
Naposledy upravil(a) Alojz dne 06 dub 2013, 23:39, celkem upraveno 1 x.
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvekod Alojz » 07 dub 2013, 07:46

Pretože som musel ísť náhle do práce ,nahodil som len fotky,ktoré teraz dopĺňam textom. 8) .
Pokračujem vo výsevnom postupe.

6.Príprava semien
Semená som namoril Fundazolom.Už roky používam osvedčený praktický postup.Ako nádobu na morenie používam bežnú papierovú okrúhlu škatuľku zo syrčekov.Do hlbšej časti pomaly prisýpam Fundazol,aby ho tam nebolo príliš veľa,semená zo sáčku tam vysypem,spočítam ich a zapíšem do výsevneho plánu.Potom ich jednoducho prstom pováľam po dne,čím sa solídne obalia Fundazolom.

7.Vlastný výsev
Po namorení semená presypem do užšieho vrchnáka škatuľky od syrčekov/dávam pozor,aby sa tam dostalo čo najmenej fundazolu/,tento zohnem na polovicu.Na obvode škatuľky vznikne jarček,ktorým vysypem namorené semená do lyžičky.Z tej potom po otvorení pohára vysievam semená do políčok.Pretože tých políčiek je viac,keď chystám ďalšiu porciu, výsevný pohár zakrývam čistým mikroténovým sáčkom.Samozrejme vysiate semená označím na pohári nalepením samolepiacej pásky s názvom /alebo číslom podľa zoznamu/.Keď sú vysiate všetky políčka,pomocou čistého špáradla podľa potreby urýchlene zlepším rozmiestnenie semien v políčkach,sem tam trošku zatlačím do substrátu.Nakoniec zagumičkujem pôvodný mikroténový sáčok a výsev v jednom pohári je ukončený.Hotový výsev aj s označením taxónov:

Obrázek

8.Umiestnenie výsevu
Poháre umiestňujem na parapete južného okna.Samozrejme nastavím žalúziu tak,aby nedošlo k popáleniu,či dokonca uvareniu výsevu.Je prekvapujúce,že tým,že poháre sú potiahnuté fóliou,na ktorej sa bohate zrážajú kvapky vody,nedôjde tak rýchlo k uvareniu semenáčov pri presvetlení,ale netreba to preháňať! Tá fólia je vlastne mikroténový sáčik,čiže dvojmo.

Obrázek

9.Sledovanie výsevu
Poháre sledujem,po istom čase na chvíľu otvorím,striekačkou doplním alebo vytiahnem roztok v pohári,keď som "netrafil"správnu vlhkosť.Pri tej príležitosti rýchlo spočítam vyklíčené semenáče a zapíšem ich do výsevného plánu.V prípade potreby odstránim chybné,hlavne sklovité rastlinky.Pohár znova zatvorím.

10.Následné kroky po skončení klíčenia
Tieto samozrejme zatiaľ neboli realizované.Postupne začnem vetrať prederavením vrchnej fólie.Otvory budem postupne zväčšovať,čím sa substrát presuší.Samozrejme podľa potreby zavlažím a pohnojím,prípadne odstránim chybné semenáče. Nakoniec kryciu fóliu odstránim úplne.Priebežne zapisujem počet vyklíčených semenáčov do výsevného plánu.

Ďalšie úkony,čiže pikýrovanie rastlín budem prevádzať operatívne,podľa nároku jednotlivých taxónov - tu sa prakticky prejaví,že treba do jedného pohára vysievať druhy s podobnými nárokmi.
Naposledy upravil(a) Alojz dne 08 dub 2013, 00:16, celkem upraveno 2 x.
s kaktusmi ma zivot bavi

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 07 dub 2013, 10:12

Tak tohle je "školní" metoda, kterou by měl projít každý kaktusář. Tu se na výsevech naučí, jak to připravit, že to potřebuje starostlivost a může pozorovat. Pozorovat bez otevírání jak klíčí, jak se ten kořínek dere do substrátu a jak pokračuje vývoj kaktusu od klíčních lístků po pichláče. Pozorovat manželku, jak pindá že nemá svoje sklenice a pozorovat tchýni, ktetrá nechápavě kroutí hlavou :) .

Protože dneska už staré sklenice po babkách už nemají jen tak v obchodech a ty nové se kleněným deklem jsou až moc drahé, je tu další typ. Do nedávna se prodávala nakládaná ryba - nějaké ty šupinatky ve sklenici hranaté, výška akurváten pro nás. Dekl byl plastový a ten dekl se dá koupit i dneska a výborný. Tak že za sklem to chce na půdu na vesnici. A když budete mít obrázek takového skla v ruce a proběhnete vesnicí, tak babky určitě něco najdou. Ano hned někdo napíše že plastové jsou také k dostání. Jsou a jsou výborné 500ml a jsou velikosti té sklenice. Mají i dekl a kdo do výsevu půjde a bude vysévat stále a nechce používat zahazovací obal, tak je to dobrá volba - pevný plast. A všimnite si rozdělení políček a toho kroužku uprostřed na vodu. Alojz vám ukázel, že není třeba hledat složité řešení - rozdělení jmenovkou a do prostřed kousek pokrouceného plechu z konzervy od paštiky. Ale kdo nechce plech, stačí kousek elektro-instalační trubky (průměru 18 mm) a kolečka si nakrájet jak salám. No a ještě něco, když máte uzoučký parapet a nechtějí vám doma povolit jeho nadstavení, koukněte se po jiném skle. Třeba staré hořčičáky nebo i skleničky od přesnídávek. Proč stále to sklo? Záclona to nesundá tak rychle jako lehoučký plast a je to neutrální matroš, dobře umyté a osušené, a nic vám "nepouští" ze sebe do výsevu.

No a co dodat před dalším pokračováním os Alojze? Sklenice jsou nepřekonatelné pro "široký" výsev o který nemáte čas se moc starat a krásně tam dotáhnete semenáčky do velikosti víc jak 1 cma. Prostě to nemusíte i dva roky otevírat, když jste udělali všechno dobře, nemáte tamrasu, nemáte tam sajrajt a máte jenom a jenom čisté semenáčky. A má to i jednu výhodu pro místo. Sklenice narovnáte na parapet i na sebe jenom je občas pootočte o čtvrtinku a hlavně na ten severní, kde vám sluníčko z výsevu neudělá kompot.

Tak a já se jdu těšit na Alojzové pokračování :)
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Alojz

Příspěvekod Alojz » 07 dub 2013, 19:14

Trošku upresním materiál,ktorý som pri výseve používal.Miro,presne si trafil klinec po hlavičke,sú to tie staré poháre z povale a niektoré práve tie "rybičkové hranaté",/výborné na 10 - 12 normálnych porcií/.Veľkosť pohára sa dá voliť,napr.na 7 porcií thelocephal som použil o dosť menší.

Ten plech nie je z konzervy,je to ako taký "poriadne silný " alobal.Voľakedy sa dal získať z Calexu,používali sme ho ako tepelnú izoláciu za radiátory/mám tak 20 cm široký kotúč/.Dá sa pekne ohýbať,strihať a pod.Proti umelým hmotám má tú výhodu,že ho možno sterilizovať v trúbe spolu so substrátom.

Husi,neďaleko Zl.Moraviec sú kameňolomy,kde vyrábajú aj andezitovú drvinu rôznych zrnitostí,alebo aj zmesi.Tú preosievam na rôznych sitách, na získanie zrnitostí do umelého aj pôdneho substrátu.Nakoniec,to čo prepadne cez klasickú sieťku na okná,ešte presejem cez tzv.múčne sito,cez ktoré vypadnú prachové časti a to čo ostane na múčnom site je tá zrnitosť okolo 1 mm.Pracné,ale účelné,ale môžem ti voľačo nasiať :D .Viď aj SS - večer.
s kaktusmi ma zivot bavi

bcm
 poděkoval: 20 krát
Obdržel poděkování: 43 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bcm » 05 kvě 2013, 00:42

Zdravím,
Obrázek
992.12 viridiflorus, ŠN 1072, Pownee Butte National Grassland, Colo,-23°C,(2012)
výsev: 2012,
s prvou zálievkou 21. apríla, dostali aj hnojivo, toto je fotka na ktorej dostali 2 zálievku.
Botanika, Kaktusy, Sukulenty, Chilli

martinb

Příspěvekod martinb » 09 kvě 2013, 14:43

helou
už ma prestalo baviť /resp. moja lenivosť :D / prikrývať výsev a sterilizovať substrát tak som použil klasicky výsevný substrát a hla žiadny problém melak ešte z roku 2009 čo som mal semená od kolegu z klubu bez problémov. Lofky tiez bez problémov tie ale boli z min roku astrophytum, a notak ani nehovorím . mrkam, ze aj pleospilos už jedno semačko vykúka. a to som vysieval ani nie pred 14 dňami. Zatiaľ som nemusel použiť žiadnu chémiu. ><:.

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 10 kvě 2013, 12:09

Nikdo nikdy nevrdil, že to takhle nefunguje. Venku je normální, že semínko padne a v příhodném okamžiku je schopno klíčit a růst. U nás se tomu jenom "napomáhá", u nás sluníčko nevypálí substrát od sajrajtu a u nás jsou sajrajty, které kaktus nezná. I škůdci jsou jinačí, u mě je to horní sousedka, ale pokud jde všechno dobře a semínko zapadne u matičky kytičky a má všechno, ejhle jak to roste, a výsev přitom sedí a sedí a sedí :)
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

jara
 poděkoval: 551 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 10 kvě 2013, 13:56

Nikdy jsem v domovině kaktusů nebyl. Domnívám se, že z tisíců semen, které kaktusy vyprodukují vyklíčí možná 5% možná 10%. Kdyby to v domovině vyklíčilo vše, asi by to ani nemělo kde růst. :op

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 10 kvě 2013, 23:03

No vše, převážná část semen padne jako žrádlo pro "něco". Tam to není jako u nás, že si hlídáme každý plod. Tam to sežere kdejakej vrabec a hmyzák. Je to tak nějak součástí daného systému žraní se navzájem. Tak že ono zase tolik semínek na to vyklíčení není. Potom tam funguje něco, co nechápeme, ale víme že to je. Pro porovnání, u nás dáme 100 semínek a čekáme zázrak a jsme naprdnutý, když najednou máme 5 semenáčků. Hledáme a nadáváme, kdo že nám ty semínka dodal ... co to bylo za šmejd ... ale ono to je prostě tak, že ty semínka vědí, že mají klíčit v pořadí ... dneska já a zátra další a potom další .... postupně. V zemi kolem rostlin je plno semínek a čekají, no nač čekají ... nevím na co všechno. A potom to vyklíčí a zase se to žere a chcípá a .... tak že nakonec tam ale něco zůstane a vyroste. U nás to "taháme" pinzetou a roubujeme a dáváme chemii a hnojíme ...... prostě nemůžeme napsat, že v plodu jsou stovky a tisíce a semínek a plodů stovky a tisíce a tak by to tam bylo samej kaktus. Ne není tomu tak. Proto je občas v našich sklenících více kaktusů daného druhu než na mateřské lokalitě, kde už často ani nejsou. Semínka tam jsou, ale čekají a doufají, že až vyklíčí tak přežijí.

aivenhov
 poděkoval: 47 krát
Obdržel poděkování: 37 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod aivenhov » 21 kvě 2013, 19:38

No tak pred cca 2 mesiacmi som vysial tú zmes čo to predávajú popri iných semenách a pomerne slušne vzišli. Dal som ich do zmesi lesnej hrabanky, jemného štrku a perlitu, ktorú som preparil v mikrovlnke. Jedine v jednom kvetináčiku sa objavila zelená riasa ale to už som semenáče odkryl , takže v pohode.

Druhý výsev som robil do čistého perlitu. Vysieval som minuloročné semená Rebutia heliosa a zišlo to ako plevel hádam všetko.
Po prvý krát som skúsil aj Mammilaria hahniana, Hematocactus setispinus setaceus a Notocactus submamulosus. Na moje počudovanie keďže som čakal nižšie klíčenie tak idú pomerne pekne. Už som zvedaví čo sa mi z toho podarí dopestovať do veku 2r. Doteraz mi to vždy dajak pošlo. Je ale pravda že moc som sa tomu nevenoval.

No čo sa týka tzv. samovýsevu, tak vytrúsená rebutia mi klíči medzi štrkom aj u materskej rastliny.

bcm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bcm » 01 čer 2013, 00:41

Obrázek
SOLISIA (Mammillaria), pectinata (2011)
Jednu skupinku pestujem na logii a druhu vonku, kde sa o vsetko stara priroda.

aivenhov
 poděkoval: 47 krát
Obdržel poděkování: 37 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod aivenhov » 27 čer 2013, 20:35

No nedalo mi to sem nedať fotku môjho prvého výsevu, kt. vyzerá že z toho možno dačo bude. Vysieval som vo Februári a bola to nejaká tá zmes z obchodu. Bazmek bol asi starší lebo skoro 3týždne ani lístok.

ObrázekObrázek

bcm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bcm » 30 čer 2013, 10:31

Obrázek
166/2.080 T. lophophoroides, Pastora, SLP, MZ 723

tozi
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 28 krát
Obdržel poděkování: 33 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tozi » 30 čer 2013, 20:06

bcm,radosť pozerať. :SS
Pridávam tiež niečo.
T.lophophoroides, TCG4003, Rio Verde (nedalo mi nenavrúbľovať ho)
DSC_0004.jpg

A.caput medusae (cca 2-3 mesačný výsev)
DSC_0001.jpg

Zpět na „Výsevy a množení - Výsevy a množenie“