Výsevy - jihoamerické rody Opuntia (Tephrocactus &)

Výsevy a množení kaktusů a sukulentů - rady, návody, postupy...
Výsevy a množenie kaktusov a sukulentov - rady, návody, postupy....
Kaktus01
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

Výsevy - jihoamerické rody Opuntia (Tephrocactus &)

Příspěvek od Kaktus01 » 10 bře 2009, 20:06

UPRAVENO DLE NOVÉ STRUKTURY
Chtěl bych se zeptat,jestli má někdo zku?enost s výsevem tephrocactusů,někde jsem četl,?e se mají semínka zasypat,já vysel dvě porce normálně bez zasypání a po 10 dnech mi zatím vyklíčilo jen jedno semínko,je to teda pěknej macek oproti třeba echinocereusum :lol: ale bohu?el zatím jen jeden :cry: Poradíte :?:

Marles

Příspěvek od Marles » 11 bře 2009, 19:52

Tefráky naleptávám před výsev v HCl asi 20-40 min. Klíčení okolo 60%,bohu?el pak nálet smutnic.

Marles

Příspěvek od Marles » 16 bře 2009, 17:45

Já pou?ívám koncentraci od 5%-10%.Spí? 10% :) Jen pozor při ředění!V?dy se lije kyselina do vody! I u ji? tak slab?ích koncentrací mů?e dojít k prudkému zvý?ení teploty,či k "prskání" = mů?ete si poleptat oči-v?dy nosíme ochranné brýle a starou ko?ili :D

josska
Poděkoval: 249 x
Obdržel poděkování: 8 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od josska » 16 bře 2009, 18:07

Tefráky vysévám a? v dubnu-květnu, cca 2 týdny nechám výsev zavřený. Za tu dobu vyklíčí první rostliny. Pak výsev otevřu a zalévám jako bě?né rostliny a? po vyschnutí substrátu. Po ka?dé zálivce vyklíčí dal?í semenáčky. Takto klíčí postupně a? do podzimu. Střídání sucha a vlhka na přistíněném místě ve skleníku způsobí sice poněkud rozvleklou ale takřka 100% klíčivost.
Pravda, zku?enosti mám zatím pouze z výsevu několika set semen. Mo?ná pří?tí várka ani ne?ukne :wink: .

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 178 x
Obdržel poděkování: 350 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 07 črc 2009, 19:21

tak tefráků jsem moc zatím nevysel, ale náhodou jsem dospěl k jistému poznatku.... asi před 5 lety jsem vysel asi 4 druhy a nic...tak jsem výsevy dal ven na prudké letní slunce aby vyschly. Semena byla vyseta do antuky a zasypána tenkou vrstvou. Asi za týden při?la bouřka a pr?elo jiným směrem jak v?dy (vysevy byly pod převislou střechou) a do misek napr?elo a semena byla asi 1-2 cm pod vodou. Následně bylo zase teplo a voda vysychala...po asi dvou týdnech jsem si v?imnul, ?e to začíná klíčit... bohu?el, nic z toho nezbylo. Letos jsem vysel celý semeník T.geometricus. Byl celou zimu venku a pro?el mrazem (je to vysokohorská forma). Před ca. 14 dny s počátkem tohoto de?tivého, ale teplého počasí, kdy byl semeník u? naru?ený, jsem ho zamáčknul do substrátu (bratčický písek) a před týdnem tam u? byli dva klíčenci... Na obrázku je vlevo kulička dospělé odno?ky.... Mam je pod ?irým nebem a kdy? lije, tak i na ně... tak?e jsem vysel asi tři dal?í druhy podobným způsobem...a jsem tedy zvědav. Je fakt, ?e třeba M.darwinii takto klíčí bez problémů...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Klíčení tefráků...

Příspěvek od Jiri Kolarik » 12 črc 2009, 20:28

No sláva...tak 6.7. jsem vysel 6 polo?ek tefráků a 3 u? klíčí!!! Tedy po týdnu ve vlhku. Vysel jsem je do osmiček květináčků, nechal stát v de??ové vodě venku a pukud svítilo sluníčko, svítilo i na ty květináčky. Pravda - moc teplo zatím nebylo... Semena jsem ani nemořil a ani nijak jinak neupravoval, tedy ?ádná kyselina, peroxid či skarifikace... Semena jsem zasypal tím stejným pískem aby nebyla ani vidět. Semena byla sebrána v lednu 2008. Hned, jak to bude mo?né, tak je vyfotím....

Robert
Poděkoval: 32 x
Obdržel poděkování: 137 x

Výsevy tephro

Příspěvek od Robert » 17 lis 2009, 19:42

Zdravím priateľov juhoamerických opuncií. Je už síce po vegetačnom období a rastliny sú zazimované, semenáče však ešte stále pomaly prirastajú a preto by som sa s Vami rád podelil o zopár obrázkov opunciového dorastu v mojej zbierke z tohtoročných i starších výsevov. Na prvom obrázku je Maihuenopsis darwinií JN 418

ďalší T. sp. RS 1544
T. geometricus JN 522
zo starších výsevov T. alexanderií JN 56 [
T. geometricus KP 86
a T. fiambalensis sp.nov. KP 79
na záver ešte T. aoracanthus JN 38 a trochu z iného súdka Maihuenia patagonica JO 1321.1 a JO 1324.1

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Výsev semen rodu Tephrocactus...

Příspěvek od Jiri Kolarik » 28 úno 2011, 23:01

...připomenu, že jen tedy pravých tefráků jako: T.alexanderi, aoracanthus, articulatus, geometricus... a molinensis, weberii...
No, zatímco T.molinensis a weberii se v semenech prakticky nevyskytuje, alespoň jsem se s nimi zatím nesetkal, ty ostatní druhy jsou vcelku běžně nabízené, resp. jejich semena se dají běžně nalézt a tedy i vyset. Semena jsou nadměrně velká, jako skoro u všech opunciovitých, často až velikosti suchého hrášku a jako taková jsou vcelku snadno uchopitelná a lehce kontrolovatelná. Pravda je, že se často říká, že prostě neklíčí, resp. sporadicky, špatně...zkrátka, je s nimi problém a jako takový se spíše řeší odlamováním odnoží z rostlin. Takto množené kytky mají jeden problém - tedy spíše majitelé těchto kytek - totiž - když vegetativně množené kytky zakvetou, tak často zjistíme, že po sprášení se plod nevytvoří...a tady každý nabyde podezření, že skoro všichni pěstujeme 1 vegetativně množený klon... Tak tomu jistě bylo dříve, než se začalo jezdit do Argentiny, kde všechny tefráky rostou. Teď tedy ještě překonat onu neochotu klíčit... :arrow:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 01 bře 2011, 15:24

No, jako značně velká semena (zejm. T.alexanderi, geometricus) budou mít také velmi dlouhou dobu klíčivosti, jistě 10let (= odhad). V přírodě leží semena většinou kolem rostlin, protože plody se často rozpadají na rostlinách (stěna plodu je tenká) - T.alexanderi + geometricus, ale často jsou následující rok ještě na rostlině, když už zase kvete a tvoří nové plody - toto je typické u T.articulatus, ale i u T.aoracanthus. Částečně plavou na vodě a je jasné, že dešťové průtrže a vítr přispívají k jejich šíření do okolí. Kytky rostou vesměs na štěrkových až pískových polích s různě velkými zrny a jednotlivá semena zapadnou do škvíry mezi valounky, kde jsou pak zafoukána pískem...
V hrubozrnném štěrku (T.alexanderi + geometricus) se dá jít na lov semen se lžící, semena jsou už volná, čistá....jen je posbírat... a už jsem o tom i psal v rubrice o tefrácích...u ostatních je třeba mít dlouhou pinzetu a utrhnout se suché plody dají jen kroucením...drží pevně, proto mi připadá, že ta životnost semen bude opravdu dlouhá...čímž chci říci, že se dají vyset semena a budou klíčivá, i když je někdo nabízí i po letech sběru...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 02 bře 2011, 13:28

Tady jsou semena mého oblíbence T.alexanderi JGK 161, Thermas de Fiambalá, selekce - bílé květy + černé trny...

Vysel jsem je začátkem února a zavlažil vodou 14.02.2011. Vysel jsem 48 zrn do čistého bratčického písku, semena ani substrát jsem nijak nesterilizoval, vyseto do vaničky 15x20cm, zrna zatlačena asi 1cm pod povrch, zalito vodou, že na povrchu byla voda vidět. Misky jsem postavil na východní okno - otevřené, částečně na ně jde teplý vzduch z radiátoru topení...a protože se voda relat. rychle odpařuje, dolévám ji skoro každý druhý den. První klíčenec se objevil za deset dní od zálivky a dnes (02.03.) jich tam je 15...klíčí postupně. Máme slunečné dny, takže na výsev svítí do ca. 12:00 slunce. Teplota je tam v tuto dobu ca. 35°C...to se jim jistě líbí....nijak neprotestují...

...protože tefráky jsou obecně "teple klíčící" druhy...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 03 bře 2011, 13:09

No, Miro...zatím to vypadá, že moc nevyzrál....vysel jsem 4 položky a dvě ani ťuk...

1. T.alexanderi JGK 161, selekce bílé květy+černé trny - 48/16
2. T.alexanderi JGK 161, selekce růžové květy+hnědé trny - 48/18
3. T.aoracanthus JGK 145, Barreal, bílé květy, ca.100/0
4. T.articulatus JGK 172, za Aimogasta, bílé květy, ca. 100/0

...přičemž mají naprosto stejné podmínky, semena jsou stejně stará (sběr přelom roku 2009/2010), ale jsou z předcházející sezóny. Vizuálně vpořádku, jistě zralá....tedy - ještě týden to s těmi dvěmi porcemi vydržím, nebudou-li klíčit, tak je nechám vyschnout a zaleji zase začátkem prázdnin.

Chystám se teď vyset další lokality tefráků...třeba budou lépe klíčit... Je naprosto důležité, aby semena tefráků byla zatlačena do substrátu, jen ta budou klíčit, zejm. když je nemám zakryté tak, aby měla semena 100% vlhkost...

Teď je tedy na místě otázka, proč jeden druh klíčí a jiné nikoliv....jsou z +/- stejných biotopů, s podobnými nároky, pravda - tento T.alexanderi z Thermas de Fiambalá bude snášet větší teplotní rozdíly a v zimě i mírný mráz, což třeba ten T.articulatus od Aimogasty v zimě mít nebude, naopak bude mít v létě větší teplo..., roste o dobrých 1000m výškových níže a na rovině ne ještě v horách jako T.alexanderi...

Vysévá někdo vůbec ty tefráky???

:arrow:

Robert

Příspěvek od Robert » 07 bře 2011, 12:42

Ale samozrejme že ich vysievam !!! :D S tými pravými to ide celkom v pohode, potvrdzujem potrebu zakrytia semien, aby boli dostatočne zásobené vlhkosťou. Zrovna mám pripravené po porcii Teph. geometricus a aoracanthus, uvidíme ako ma prekvapia. Tiež som objednal zopár porcií Cumulopuntia boliviana, to bude jiné kafe. Horšie klíčia už len broky. No čo sme chceli to máme, tak nám treba. :(

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 07 bře 2011, 22:07

Prima Roberte...na ty C.boliviana u Tebe jsem také zvědav...a přeji úspěch! Jak jsi to vysel? Tj. mořidlo, narušení testy,...

Tak jsem se také přemohl a v neděli vysel (a zavlažil) 10 porcí tefráků a 1 porci (ca. 50 zrn) C.boliviana z Abra de Lipán, ca. 4000mnm, co jsem sbíral v lednu 2008, tak na tu jsem zvědav také asi nejvíce....No, prsty plné glochid, protože jsem líný čistit semena, resp. drtit plody přímo v Argentině...a není tam čas, když jsme na výpravě jen dva... A protože jsem měl dobrou náladu, tak jsem i všechny porce semen vyfotil a viděl ty rozdíly mezi semeny i jednoho druhu...

Robert

Příspěvek od Robert » 08 bře 2011, 14:30

Ale , ale páni ... , tuším sa hlási jar ? :lol:
Výsevy tephro nemorím, v počiatkoch som sa snažil aj o mechanické narušenie semien, neskôr som od toho upustil. Výsledky neboli adekvátne vynaloženej práci. Skôr staviam na striedavom zavlažení a čiastočnom preschnutí výsevného substrátu a nechávam ich nech si sami určia, kedy chcú vyliezť von. Už aj glomeraty si dali minulý rok povedať, len tie boliviany trucujú. Sem tam nejaký semenáč, dali by sa za celú dobu čo ich vysievam spočítať na prstoch jednej ruky. Zatiaľ na ne platí len trpezlivosť.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 08 bře 2011, 15:25

Miro - jooo, to by ses divil...řídit auto + tankování (skoro každý den!), fotit a sbírat semínka, pít pivo a víno a hlavně vařit (to bych ženské nesvěřil :lol: ), no a na Olgu zbylo - postavit stan :lol: , občas jsem jí dal lžíci a nechal sbírat semínka tefráků....takže - když jsou 4 chlapi, tak je to jednodušší a třeba se střídají - tedy Janko vařil a nenechal si to vzít...

Juraji - víš sám, že raději žádná chemie - pivo a víno (obzvláště) je přirozená duševní potrava na cestách...(+ logo slivovička či jiná pálenka :idea: )

Tak a konečně ke kaktusům...
Robert - můj první úspěch s tefráky byl, když v červenci v bouřce napršelo do už odložených misek se semeny, protože neklíčila...ta bouřka a velké horko způsobilo, že začly klíčit. Pak jsem toto záměrně opakoval - a fungovalo to...
Také je nemořím, nemá to smysl, protože misky se semeny nezavírám, vysévám do čistého bratčického písku a první týden je v miskách hodně vody, že semena jsou pod vodou! Je kouzelné pozorovat, jak se klíčenec dostává ze zrníčka...To zrnko třetí zleva nahoře (obrázek výše) má uprostřed místo (micropyle), kudy nasává embryo vodu a následně odkud vyleze klíček. Ten pak doslova vytáhne přes otvor dva děložní lístky klíčence...kouzelné. Zrnko zůstane jakoby nepoškozené, bez změny tvaru, ovšem už prázdné...
C.boliviana - seděl jsem často v přírodě před kopcem rostliny a uvažoval, za jak dlouho se dostane semínko alespoň na okraj, aby mohlo vyklíčit...no, roky...je sice fakt, že mravenci (jdou po poutkách semen) občas nějaké vyvlečou mimo kopec rostliny...je jasné, že C.boliviana je suverénně největší ze všech opunciovitých, snad jen M.atacamensis může dosahovat podobných velikostí...ale M.glomerata je ve srovnání velmi malá...takže možná i toto může být vodítko...a trpělivost... :idea:

Odpovědět

Zpět na „Výsevy a množení - Výsevy a množenie“