Stránka 1 z 1

Zbierka na Liptove?

Napsal: 30 črc 2017, 22:52
od Husi
Prosím, neviete niekto o zbierke v okolí Liptovského Mikuláša, ktorá by sa ev. (po dohode) dala navštíviť? Idem na Liptov na dovolenku.

Re: Zbierka na Liptove?

Napsal: 30 črc 2017, 23:05
od aivenhov
P. Leonard Ambróz je priamo v L.M. do 10-15min od vlakovej stanice. Je to veľmi príjemný starší pán a určite by Vás po ohlásení a zrejme aj bez neho rád privítal.

Re: Zbierka na Liptove?

Napsal: 31 črc 2017, 03:52
od Husi
Super. Dík. Skúsim.

Re: Zbierka na Liptove?

Napsal: 13 srp 2017, 14:09
od Husi
Tak sa mi teda podarilo absolvovať návštevu pána Ambróza a tiež, pre mňa veľké prekvapenie, zbierku pána Doubka, ktorú mi odporučil sám pán Ambróz, ale aj jeden kolega tu z fóra. Musím povedať, že najmä po tej druhej som "stratil reč". To som naozaj nečakal a som veľmi vďačný za tipy, za možnosť tieto zbierky vidieť a s týmito "Pánmi" kaktusármi sa zoznámiť. Bola to veľmi príjemná návšteva, obaja páni boli veľmi milí a ochotní. Škoda len, že času bolo málo a nedalo sa preštudovať zbierky podrobnejšie. Najmä na druhú zbierku sú dve hodiny veľmi málo.

Re: Zbierka na Liptove?

Napsal: 13 srp 2017, 22:47
od Zdenda
No, Husi, jsi tajemný jak hrad na Liptove.
Co jsi viděl na Liptove, krom kopečku Choč ?
Sám jezdím každoročně kolem, takže i mně bys mohl prozradit, cože jsi tam viděl.
Stavil bych se...

Díky.

Re: Zbierka na Liptove?

Napsal: 13 srp 2017, 23:21
od miro
Do Jakubovian na "prostudování" potřebuješ týden :) :) dvě hodiny je jen takové olýznutí kornoutu se zmrzlinou :) :) Jen to chce čas "pána domu" a naštelovat se podle něho, naopak to nejde. Má prostě tolik povinností, že na jednoho je toho moc. Choč je jen začátek Liptova .... pokud chceš "studijní cestu", naplánuj si to Teplička nad Váhom - Liptovský Mikuláš - Jakubovany - Šuňava - Poprad - Smižany. Nebudou tam ale jen chilensisi, ale průřez celého kaktusového světa. A kolik dní? No snad tři nebo týden :) :)

Re: Zbierka na Liptove?

Napsal: 13 srp 2017, 23:42
od Husi
Pán Ambróz vlastní dva skleníčky (zbierkový a pracovný) so zaujímavou zbierkou letitých rastlín najmä z okruhu rodov Rebutia (v širšom ponímaní), Sulcorebutia, Parodia, ale aj menšie Mexico. Rastliny sú udržiavané v kompaktnom stave (aj z priestorových dôvodov). Ako sa vyjadril p. Ambróz....aby sa ešte dožil kvetov...veľa rastlín je vrúbľovaných na rôznych podpníkoch, na vzhľade rastlín sa to ale nepodpísalo veľmi negatívne, skôr naopak. Keďže nemám súhlas na zverejňovanie fotografií, vložím len odkaz na stránku klubu vo Vrútkach.
http://spkvrutky.webnode.cz/news/zbierka-leonard-ambroz-l-mikulas/ Fotografie sú síce staršie (a p. Ambróz na nich mladší), ale pre obraz o zbierke stačia. Veľmi sa nezmenila.

Zbierka Romana Doubka patrí rozhodne medzi TOP zbierky na Slovensku a v každom prípade sa ju oplatí vidieť. Škoda písať o pestovaných rodoch....dá sa tam nájsť hádam všetko a všetko v perfektnom stave. Roman je v dobrom slova zmysle "maniak" a má "zelené" ruky.
http://spkvrutky.webnode.cz/news/ing-roman-doubek-jakubovany/
https://www.cact.cz/noviny/2010/11/Liptov_F2.htm