Kaktusárske spolky, kde vás vzal čas

Informace o klubech kaktusářů a sukulentářů
Informácie o kluboch kaktusárov a sukulentárov
Odpovědět
Uživatelský avatar
miro
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 783
Registrován: 31 srp 2009, 08:37
Bydliště: Trenčín a Liptov
Poděkoval: 172 x
Obdržel poděkování: 129 x

Kaktusárske spolky, kde vás vzal čas

Příspěvek od miro » 02 úno 2019, 18:57

Nebol som na dákej schôdzi od jara. Nebol, preotže sa proste nedalo. A tak som schôdzoval len po telefone. Ale čo som zistil? Už roky vravíme, že nám chýba omladina, že upadá ochota niečo pre druhých, že už to nie je čo bolo. A čo vlastne bolo ... nikto sa nehral na funkcionára a robil tú robotu pre druhých. Ale nemáme už moc takých medzi omladinou. A kupodivu kto sa nám navracia do spolkárskeho života? Dôchodcovia, čo svoju prvú polovicu produktívneho života mali za doby budovania socialismu a vtedy sa to spolkovanie bralo inakšie. Prečo sa vracajú, prečo máme spolky v takom stave ako máme .... po rokoch štrgania nastal čas "nedostatku času" na všetko, aj na priateľov a kamarátov. A potreboval sa občas ten titul "predseda" niečoho len do pracovného profilu. Sám som si to nechtoac opruboval, čo to v nedostatku času je funkcionárčiť. No nech niekto verí či neverí, je to obeta pre druhých. Keď sa niečo robí, je to jeho čas na úkor rodiny, sú to jeho mozole. Pamätám, ako som v Trenčína rýpal veľké tašky proviantu do Bratislavy vlakom, len aby nám ten bufet fungoval A dneska sa tomu usmejema potešia nás myšlienky. Auto nebolo a večer po schôdzi keď nešieľ vlak? No po dva roky čo schôdza to návšteva u Ronkiho na byte, aby som v zime nemrzol na stanici. Alespoň sme dopokecovali, čo sme nestihli pred schôdzkou v skleníku. Na to sa nedá zabudnúť. Alebo zájazd čo organizoval Peter Paták a ja som vtedy mal na starosti v piatok a v sobotu bufet v rámci Bratislavskej jari .... a ostalo fazuľe, čup s tím do autobusu a na zastávkach na zájazde ako chutilo :) Ale už námobčas ostávajú len tie vzpomienky a len v hlave máme zapísané tie tváre, čo už neprídú a večerné rozhovori u táboráku. Očumovanie noviniek v skleníkoch ... teda vtedy špekov prvej triedy, dneska sa po tom ani nikto neotočí. Či rozoberanie problematiky zavádzania výpočtovej techniky do evidencie kaktusov s Julom, v dobe keď nebolo mobilných telefónov a ani počítačov ... krásne roky. Kde tie roky sú dneska, prečo miznú, prečo nemáme čas a chuť .... ťažko hľadať odpoveď. Je ozaj posledný čas zastaviť a vrátiť sa občas k tomu, čo bolo. Pohľadať trochu času na slovo s priateľom (možno hovidíme posledný rok) a posedieť pri káve a poklebetiť o živote. Veď to nemusíbyť len o tom, prezentovať "kto kde koľko razy bol" a zrazu nemáme niekoho, s kým pokilebetiť o tom, ako robiť cedulky a z čoho, ako výsev, ako som pikýroval až do zničenia semenáčikov, alebo ako som si všetko pripravil a potom prišli vnúčence všetko bol inakšie. A tak hľadajme čas, čas na kus reči s kaktusárom, priateľom. Vráťme klubovú činnosť všade tam, kde bola. Kuknite sa vôkol, koľko je na tých stretávkach kaktusárov a sukulentárov a o čom to stretko je .......prestaňme sa naháňať. A držme tradície, spolok môže mať výročie aké len chce. Veď je to len dátum, ale aby na tej stretávka "bolo vo čem".
Títo uživatelé poděkovali autorovi miro za příspěvek:
Štefan
Hodnocení: 9.09%
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Uživatelský avatar
iconmaster
Příspěvky: 106
Registrován: 18 srp 2017, 21:15
Poděkoval: 208 x
Obdržel poděkování: 136 x

Re: Kaktusárske spolky, kde vás vzal čas

Příspěvek od iconmaster » 03 úno 2019, 01:18

Zaujímavé myšlienky a vo viacerých bodoch sa s tým aj stotožňujem. Dovolím si pridať zopár svojich.

Kluby v tom klasickom zmysle fungovali asi práve preto, že to bola jediná možnosť byť v kontakte so skupinou nadšencov. Dnes sú už aj iné možnosti a podľa mňa to je jeden z dôvodov prečo upadá záujem byť členom klubu.
Nie všetko nové, musí byť hneď zlé, záleží akým spôsobom sa to využíva. Internet otvoril aj kaktusárom nové možnosti. Zoberme si len diskusné fóra - človek si môže vypýtať rady alebo podeliť sa o svoje skúsenosti s nejakou širšou komunitou prakticky v reálnom čase. Takto môžeme byť v kontakte prakticky s ktorýmkoľvek kaktusárom na svete. Internet je aj obrovská knižnica a keď človek hľadá na správnom mieste, nájde množstvo fotografií o nejakom druhu kaktusov, aby ľahšie identifikoval (kým často v tlačených knihách nie je toľko priestoru).
Na druhej strane nie všetko moderné je také super. Informácie z internetu občas musíme brať s rezervou. Facebookovské diskusie sa strácajú v hlbiných časovej osi a z ďaleka nie je to taká použiteľná štruktúra, ako klasické fóra, kde sa človek vie vrátiť a nájsť témy aj po rokoch.
Fórum môže byť chápané ako kvázi jeden veľký virtuálny klub, akruát možno nie je tak striktne daná štruktúra fungovania. Som členom jedného modelárskeho fóra, kde sa vytvoril naozaj dobrý spolok ľudí, organizujú sa súťaže, stretnutia (raz do roka také veľké celoslovenské a potom individuálne lokálne stretká), existuje burza, atď. Podľa mňa je dôležitý ten "sociálny efekt", že človek patrí do nejakej inej skupiny okrem tých bežných komunít (rodina, práca, bydlisko,..) a zároveň byť v kontakte s "podobne trafenými" ľuďmi.

K tomu predaju - trhové hospodárstvo každému umožní zarábať predajom pokiaľ sa tak rozhodne, a všade sa nájdu ľudia, ktorí sa budú znažiť zarobiť na niečom, čo ostatní berú ako koníček. Kým je dopyt a jemu sa to oplatí, prečo by to nerobil? Ale samozrejme súhlasím, že táto činnosť môže potom deformovať tie akcie, ktoré sa stávajú postupne predajným trhom. Ale pre laikov to môže byť aj lákadlom a možno práve kúpa nejakej rastlinky naštartuje niekomu kaktusársku "kariéru".
No mne vo všeobecnosti chýba burza typu výmena niečo za niečo. Ja si vypestujem XY a keď mám nejaké prebytky, možno iní vedia ponuknúť niečo iné za výmenu. Veď to sme robili už ako deti, keď sme zbierali známky :)
miro píše:
02 úno 2019, 18:57
Kde tie roky sú dneska, prečo miznú, prečo nemáme čas a chuť .... ťažko hľadať odpoveď
Môžeme ukazovať prstom na dobu aká je, ale pravdou je, že aj tú "dnešnú dobu" vytvárajú ľudia. Podľa mňa čo sa výrazne zmenilo je to, že každý chce všetko a hneď. Preto koníčky takéhoto typu už nie sú tak v móde. Ľudia ako keby uprednosťnovali veci, ktoré prinášajú okamžitú radosť alebo potešenie, aj keď aj podobne rýchlo sa to vytratí.
Každý sa niekam v kuse ponáhľa, aj keď sám nevie kam (možno tak do hrobu). Pritom kopa zbytočného času sa venuje blbostiam, ktoré človeku nič nedajú, alebo ešte niečo berú.
miro píše:
02 úno 2019, 18:57
že upadá ochota niečo pre druhých
Ďalším výrazným trendom je prevládajúci individualizmus, niekedy až sebectvo či bezohľadnosť. Kým sa to nás netýka, ignorujeme všetko okolo seba a zmenu čakáme vždy od niekadiaľ..
Títo uživatelé poděkovali autorovi iconmaster za příspěvek (spolu 4):
miroŠtefanMiroslavAlojz
Hodnocení: 36.36%

Odpovědět

Zpět na „Kluby kaktusářů CZ a SK - Kluby kaktusárov SK a CZ“