Výzva pre kluby, spolky a jednotlivcov

Informace o klubech kaktusářů a sukulentářů
Informácie o kluboch kaktusárov a sukulentárov
miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 172 x
Obdržel poděkování: 129 x

Výzva pre kluby, spolky a jednotlivcov

Příspěvek od miro » 25 říj 2021, 10:54

Priatelia, obraciam sa touto cestou na všetkých kaktusárov a sukulentárov na Slovensku. Náš časopis Kaktusy je sem distribuován kade akým kanálom a kade akou cestou. Ale v každom prípade je pokles jeho odberu. Výhovorky na to, že narástla cena časopisu a že je nedostupný či výhovorka že všetko je na webu neobstojí. A napíšem aj prečo. Za blbosti kaktusár a sukulentár dokáže vyhodiť v priebehu roka nemalé peniaze. Či už ide o pivo alebo a nové náradie do garáže, ktoré aj tak nepotrebuje. Ano, môžme mať niekedy výhrady k obsahu každého jedného čísla, ale zasa každý jeden má možnosť tiež napísať príspevok a článok .... Ale k inému čo je treba napísať. Spoločnosť nás všetkých zastupuje navonok. A verte či neverte, je ozaj čo riešiť a konať. A to nie len za riekou Moravou, ale už aj tu na Slovensku. A tu na Slovensku nie je pre nás zástupca ani jeden .... aj keď zatiaľ si tej nutnosti veľa z vás ani nevšimlo. Ide to niekedy tak od vás bokom a je faktom, že v mnoha kluboch a skupinkách sa tomu ani nečudujeme, pretože akosi vo všeobecnosti padla na dlažbu chuť sa združovať, poklebetiť a navzájom sa podporovať. Okrem snahy jednotlivcov "dopestovať a predať", ale o tom nie je kaktusárske a sukulentárske hobby. Cez časopis, ktorý je dodáván i do zahraničí prezentujeme nás. Časopis je dodávan i vybraným inštitúciam ako študijný materiál. Časopis je náš spojujúci článok. Je naozaj tak drahý, že si ho milovník a pestovateľ "nemôže dovoliť" odoberať formou predplatného? Ide o klubový časopis, čo nejde do verejného predaja. Patrí teda výhradne do rukou členov našej organizácie.

Si členom organizácie? Dákeho spolku? Odoberáš časopis? Chceš odoberať časopis? Chceš mať časopis až do svojej schránky, pretože najbližší klub je od teba 100 kilometrov a dochádzať sa často nedá? Nevieš ako? Jednoducho mi napíš. Prebralo sa toto téma aj na novozvolenom výbore spoločnosti. Ferko Halama bude tiež oslovovať predsedov klubov. Spolu s Ferkom sme sa dohodli, že umožníme jednoduchý prístup k časopisu. V niektorých kluboch si ho "svojou cestou" zabezpečujú, ale je táto cesta trvalá? Nie je jednoduchšie centrálna redistribúcia z jedného miesta tu na Slovensku? Nie je nakoniec aj určitá finančná úspora, keď sa to vykoná spoločne a nemusí sa žiaden odberateľ obávať, že vypadne z kolotoča. Ferko sa ozve predsedom klubov a ja volám na všetkých ostatných záujemcov .... pokiaľ nám poklesne množstvo žiadaných časopisov pod ekonomickú mieru únosnosti, končíme. Pokiaľ vypadne ohnivko distribučnej reťazi teraz, v mnohých prípadoch nastane problém dostupnusti a bude sa musieť riešiť. Už teraz sú niektoré kluby a spolky začlenené do centrálnej redistribúcie a nemajú problém. Preto opakujem, pre všetkých tu a aj ich kamarátov, nemáš časopis a chceš časopis, napíš .... tu na fóre mne, alebo napriamo na mirolunak@seznam.cz

Osobne mne je jasné, že hocikto povie, že je lepší mať časopis v elektronickej forme, ale našou snahou je zachovať jeho papierovú formu pre iné výhody pri práci s časopisom. O aké ide? Napríklad ja. Ja keď si čítam hoci akú literatúru a mám otázku, poznámku či pripomienku, napíšem si na papier a nechám ho založený práve v tých stránkach knihy či časopisu. Toto ma naučil už dávno na základnej škole profesor Lukuvka. No a na vrchný obal knihy či časopisu nás naučil dávať spinku a dneska používam odlepovaciu samolepku. To preto, že keď beriem časopis či knihu do ruky tak je tam vlastne napsáno "POZOR NA POZNÁMKY" a navytratím ich. A nevadí mi, keď po výchrici vypadne elekrina na dva dny či keď na záhradke ani elektrinu nemá, že mi padne počítač do vane, lebo knihi a časopisi v papierovej forme si do vane neberiem, nevadí mi ani to, že niekto z rodiny nechtiac položí iPad na rozpálené kamná ..... či ho použije ako lopárik ako bolo v jednej reklame. Preto som stále a budem stále zastáncom písaného slova na papier. On Gutenberg vedel, prečo nevynalezol mikročip.

Tak priatelia milovníci našich rastlín, som tu pre Vás a spolu s členom výboru spoločnosti s Ferkom Halamou čakáme. Nedajte našemu časupisu zahynúť v tlačenom formáte.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 1134 x
Obdržel poděkování: 845 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzva pre kluby, spolky a jednotlivcov

Příspěvek od Mário Snopka » 26 říj 2021, 07:27

Bol som pri tom a viem o čom Miro hovorí a má z 90% pravdu. Ale je to aj tá druhá stránky tejto veci. Ja tiež odoberám papieovú formu časopisu Kaktusy. ale bol by som rád za digitálnu formu.
A že perečo ?
Jednoducho už nemám miesto, kam dávať tie časopisy. Vyhodiť ich určite nevyhodím a ani ich v tomto čase nemienim predať.
Z toho dôvodu by som bol rád za digitálnu formu. A samozrejme sa to dá ošetriť platbou. Toto je dnes veľmi jednoduché a rýchle. Dá sa to spraviť na konkrétne číslo a aj ako predplatné na celý rok, TZouto formou nebude smerodajné, či bude papier, či sa zvýši cena kvôli niečomu. To by všetko odpadlo. Taktiež by odpadli platby za tlač. Cenu za číslo by som samozrejme nechal, lebo je za tým dosť práce a stráveného času. Nie len autorov článkov, ale aj grafika, webmastra, redakčnej rady ...

Takže ja som za to, aby bol časopis jak v papierovej forme, tak aj v digitálnej forme.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek (spolu 2):
miroAfrican
Hodnocení: 18.18%
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od miro » 26 říj 2021, 08:29

Mario si za na 100 % :) pre udržanie chodu vydávania časopisu .... ano, sú fandovia digiálnej formy a nepopieram, má to pre niektorých zasa výhody ktoré uznávajú. Osobne ale mám taký pocit, že práve digitalizované časopisy a dokumenty (knihy, práce a kade čo) za ktoré by mal aj odoberateľ zaplatiť, tak sa "kamarátom" dávajú zadarmo. Proste na Slovensku a aj v Českej republike to tak frčí, že ta "osobná zodpovednosť" akosi až moc často chýba. Jasné že najlepšia kombinácia je tá, že kto chce, zoberie si čítačku s naládovanými časopismi v pohode na "nútenú dovolenku" a nechá manželku v kľude pobehovať po obchodoch s módou a sám v tichosti pri kávičke číta :) Nakoniec dá digitalizácia je rozbehnutá v plnom prúde, tak že sa aj na túto formu môžu nadšenci tešiť.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 26 říj 2021, 12:52

Miro o tej zodpovednosti máš pravdu. Ale ono je to trochu inak. Časopis by nemal byť tak, e zaplatíš a stiahneš si ho.
Ale tak, že zaplatiš, zaregistruješ sa na stránke a môžeš čítať, priamo na stránke. Nezaplatíš, k obsahu sa nedostaneš. Bude to na heslo zaregistrovaného. Čo si zaplatí, to si prečíta.
Napr.: zaplatí si časopis 2021 -1 a 2, ale 3 už nie. Otvorí sa mu len 1 a 2 a k trojke sa už nedostane. Potom si zaplatí 4, ale k tej 3 sa aj tak nedostane, len k 1, 2 a 4.
Takto sa to dá ošetriť len jednoduchou registráciou a pridelenámi právami. Niečo podobné, ale zjednodušené je aj tu na fóre. Kľudne by sa dalo to sprviť aj tu.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek (spolu 3):
Africanmirojezour
Hodnocení: 27.27%

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od miro » 27 říj 2021, 07:35

No vidíš, mladý vie a já dedko neviem .... to je dobré, aj keď obmedzujúce "mutnosťou prítomnosti internetu" ... tak fajn. Ozaj papier aj web.

P.S. Chcel som dať len palec hore, ale ahaho .... ERROR

iconmaster
Poděkoval: 208 x
Obdržel poděkování: 136 x

Příspěvek od iconmaster » 27 říj 2021, 20:50

Podľa mňa záujemcov o tlačenú verziu by sa dalo nájsť ak sa tomu urobí menšia propagácia. Ja osobne tiež stále rád čítam niečo tlačené, listovateľné, bez podsvietenia :o Ale čo sa týka archivácie, musím súhlasiť aj s Máriovými argumentmi.

Chcelo by to možno trochu viac informácií o časopise, lebo na internete som sa toho moc nedozvedel. Človek by získal predstavu o obsahu, keby bolo sprístupnené aspoň nejké staršie číslo na prelistovanie.
Napr.:
- Koľko čísiel do roka vychádza? Podľa obrázkov titulných strán predošlých ročníkov to vyzerá na 4 čísla a 2 "špeciály". Je to tak?
- Aký je približný stranový rozsah jedného čísla?
- V časopise sa venuje len kaktusom alebo časť je venovaná aj iným sukulentom? Prípadne v akom podiele?
- Koľko stojí ročné predplatné a prípadné distribučné náklady v prípade individuálneho odberu?
- V prípade záujmu sa dajú zohnať ešte niektoré staršie vydania? Ako to bolo ponúkané tu: https://old.cs-kaktusy.cz/journal/nabidka.htm

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od miro » 28 říj 2021, 13:20

No čo na toto dodať ... tých informácií je dosť, lem si nehľadal. Napríklad dakedy tuto https://old.cs-kaktusy.cz/journal/vyzva-2017.htm ..... 4x do roka a keď vydá (nemusí byť pravidlom) tak aj dva špeciály. Obsah riadi redakčná rada a je to od kaktusv, sukulentov až pom cestopis. Jasné že aj kade aké informácie zo života ľudí. Niekomu vyhovuje toto číslo a druhému onaké .... je to časopis pre členov klubu. Teda nie je distribuovaný mimo. Ale s členstvom nie je problém. Cena je 300,- Kč v rámci ČR, ale do zahraničia ide asi za 34,- € ... nikto na tom nezarába. Zatiaľ sa každý zmestil pod 20,- € ... neviem ako ktoré kluby, ale v Trenčianskom to bolo aj pre tento ročník 15,- € a kto do schránky plus poštovné.
Staré čísla ? Aj od roku 1965 :)

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 29 říj 2021, 07:05

Ono vypisovanie na jednom fóre nič nezmení. Čo tak robiť trochu viac. ja osobne robím vždy ako vyjde nové číslo reklamu na facebooku. Možno by bolo dobré mať aj stránku ohladne časopisu na facebooku. Niekto povie, že to je zbytočné. Ja si myslím opak. Na facebook chodí obrovské množstvo ľudí a keď chceme zvýšiť predaj časopisu ako takého, musíme zapojiť aj ľudí mimo klubov. Ako každý vie, počky ľudí v kluboch sa znižujú. I keď náš klub za rok 2020 pocítil mierny nárast, nie taký ako bol prezentovaný na valnej hormade. Že skončili 2 kluby a ľudia prešli do jedného a tak im zázračne a neskutočne stúpol počet ľudí v klube. Fantastické, že sa tí ľudia nevytratili, ale len prešli do druhého klubu. Som rád, že sa udržia v klubovej aktivite, ale to nie je nárast, ale stále len prepad. Nám za minulý rok prišlo do klubu 4 osoby, ktoré nikdy neboli v žiadnom klube. taktiež sa nám vráti bývalý kolega, ktorý už cca 10 rokov je mimo klubu a s kaktusmi vtedy skončil, teraz s tým začína na novo. Takže v podstate 5 nových. toto je naozaj nárast. Tiež chcem povedať, že sú to ľudia okolo 30 rokov, čo sú v kaktusových klubových aktivitách mladíci :). Staršie generácie odchádzajú, mladší prichádzajú len veľmi sporadicky. Rušia sa kluby a to má za následok úbytok odoberateľov časopisov. A práve preto by som chcel poukázať na to, že sa nemôžeme brániť novým technológiám, ale skôr ich brať ako možnosť ďalej rásť. Kľudne aj osobne spravím stránku SČSPKS a budú sa tam prezentovať najnovšie záležitosti, propagovať časopis ... Taktiež bz som sa dohodol s terajším web mastrom na prepojení klasickej web stránky s facebookovou, tak ako to má náš a Brnenský klub. Myslím, že je to dobré a skvalitňuje to informovanosť. Tým sa aj web stránka oživý. A toto je docela jednoduchá záležitosť. Stačí malé nasttavenie vo facebooku, čo sa týka rozmerov a vygeneruje sa kód do stránky. ten kód sa len vloží do webstránky, na miesto, kde chceme, aby sa ukazoval a je to. Záležitosť nanajvýš pol hodinky. Čo vy na to.
Samozrejme si od toho sľubujem väčší záujem verejnosti a postupný záujem aj o časopis. taktiež s tým vznikajú aj úskalia, že budeme viac na očiach aj úradníkom, ale zrejme tomu sa už asi ťažko vyhneme.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek (spolu 2):
miroŠtefan

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od miro » 29 říj 2021, 07:17

Zlepšiť členskú základňu, časopis je klubový. Veď to je aj o činnosti klubov. Nejde o voľne predajný časopis, to bolo povedané aj na výbore. Veď aké to má povinnosti neaktívny člen klubu ???? Je to v rukách klubu aby vo svojom okolí pôsobili. Získávať nový je dobré, ale aj udržať starých .... veď sa pozrime ako vlastne zanikol či nezanikol klub v Handlovej, alebo sa len spojil so Zvolenom ? Nikto to vlastne nevie. Pretože činnosť či aktivita klubu je patrná aj na odberoch časopisu. Alebo Spišská Nová ves, tak sa odoberali dva, ano len dva výtlačky. Jeden bral Milanko Štrauch a druhý že klub ... to ozaj ?? To si ako že chodia požičiavať časopis do klubovej knižnice ?? Pre mňa neobstojí, keď niekto povie, že ho to ekonomicky rujnuje. Veď kaktusár môže dostať aj pod stromček darček, predplatné celého ročníka. Nie len ponožky a papuče. Ako píše Mário, už od neho viem ako distribúcia v elektronickej podobe .... on ale papierový časopis napomáha aj osobnému kontaktu v klubu. Nie som síce "optimista" lebo to vidím vôkol seba, pokiaľ zostarne členská základňa a naviac nám dajú úrady kade aké obmedzenia a či nie sú vhodné priestory na stretávku pretože klub v mieste nemá podporu z vonkajška .... bez časopisu by sa asi niektorý ani nestretli. Jasné, že niekto má problém s dochádzkou do miesta konania stretávky či schôdze. Alebo je členská základňa taká "pasívnejšia" a nie ako povedzme "gulášovo založený Trnaváci" čo sa stretnú aj keď bude padať meteorit :) Je to aj v náture členov členskej základne klubov. Proste a jednoducho, časopis v papierovej forme je aj stmelovací článok.

Prípadné problémy, ktoré nás v budúcnosti asi čakajú, nebudú zrovna celkovo naklonené všetkým hobby aktivitám. Jednou z možných ale je to, že časopis už distribuovaný z jedného centra bude nosičom aj "informačného materiálu" ... nechcem napísať zrovna reklamného. Ale čo tak "Z našich klubov" či "Praktikuš kaktusára" ... len to chce niekoho, kto to bude písať na papier. Vložiť do obálky či do balíčku k časopisom nie je problém. Niektoré kluby to tak robia a už dlhé roky. V minulosti sme v rámci organizácie mali informačný "papier" ..... a potom aj o tom, aby kluby o sebe vedeli, no padlo to do zabudnutia. Ona aj koordinácia klubov na Slovensku nie je zrovna špičková. A tak dúfam, že do toho dotiahneme miestopredsedu pre Slovensko, Alberta. No uvidíme čo povie až si to prečíta :)
Títo uživatelé poděkovali autorovi miro za příspěvek:
Mário Snopka
Hodnocení: 9.09%

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 29 říj 2021, 10:26

Ja papier nezavrhujem, časopis bude odoberať v papierovej forme, kto vie, možno to niekedy v budúcnosti nejakému mladiemiu darujem a on si na základe toho začne časopis objednávať. Minulý rok som časopis požičiaval dvom mladým kaktusárom, tak dúfam, že z nich v budúcnosti niečo bue. Podaroval som im aj pár kaktusov, prevažne Mediolobivie, nech im to kvitne a ešte viac naláka k pestovaniu. A aj týmto spôsobom, teda podľa mňa sa dá zaistiť do budúcna nejaký odberateľ, možno aj pisateľ článkov a v neposlednom rade aj klubovo založený človek. Skúšať treba všetko, ale na druhej strane digitalizácii sa brániť nie je dobré, mi ju práve naopak, musíme využiť v náš prospech.

To, koľko slovenské kluby odoberajú časopisov neviem, nemám také informácie. Ale ja osobne napríklad odoberám len časopis Kaktusy a cactaceae nie. Nie že by som na to nemal, ale už teraz mám toľko toho, že keď som kúpil nové skryne do obývačky, už som jednu skryňu zaplnil knihami a časopismi o kaktusoch a sukulentoch. N oa to mám v pivnici aj nejaké plné krabice. Takže nejaké rozhodnutie muselo padnúť. Práve preto stále rosprávam o elektronickej forme časopisu. To ešte dostávam časopis z Poľska a sem tam nejaký z Maďarska. Ešte by som chcel Bradleye, ale stále váham, kam to dať. Preto sme v klube aj prestali našu ročenku tlačiť. Len jeden kus do klubu, pre tých, čo nemajú PC. Sú to starší ľudia. No vidím, že si ju v klube požičiavajú len dvaja ľudia a to len vždz tý istý. No jeden si to stihne ešte prečítať na schôdzi, takže traja. Ale v elektronickej forme má úspech. Vyžiadali si hu viacerý, nech im ju posielam. A to aj do zahraničia. Na tom je vidno, že to nie je práca nadarmo.

Horšie je, časopis Kaktusy, je síce klubový časopis, ale tým, že sa znižuje počet odberateľov, sa bude musieť pristúpiť k viacerým zmenám. Jednou je digitalizácia, druhou je zabezpečovanie aj mimoklubovým zájemcom. Inak to dopadne zle, ako bolo spomínané na VH. Teraz neviem presne to obdobie, ale tuším za 10 rokov klesoli objednávky na polovicu, čo je v súčastnosti len 1500 odberateľov. A to tragické číslo 1100 je čoraz bližšie. K to vie, možno to padne už o 3 či 4 roky. A preto je na mieste premýšľať trochu inak. Ako sa hovorí, treba ísť z dobou. Ja by som to formuloval ešte trochu inak, treba vzužiť túto dobu. Lebo keď na to zanevrieme, tak čoskoro, môže byť neskoro. A to by mňa osobne veľmi a neskutočne mrzelo.

Čo sa týka písania článkov o pestovaní a skúsenostiach. ja osobne nie som dobrý pestovateľ a čo sa týka skúseností, tak to mám hlavne z vykrádania mojej zbierky. no aby som neklamal, mám aj skúsenosti s tým, že mne dokáže kaktus aj uschnúť a to nie od choroby. No o om písať nebudem. Články, ktoré som doteraz písal, som písal preto, že som chcel ľudí oboznámiť s menej bežnými druhmi kaktusov. Zistil som, že to zabralo a veľa ľudí teraz zháňa všetkz druhy, o ktorých som písal. Vidím to tak, že mi veľa ľudí písalo, tak som im daroval rastliny. Tiež v Chrudimi, kde tie rastliny zháňalo a vypytovalo dosť ľudí. tak to ma nadchlo, nie preto, že by niekto také rastliny predal, alebo predával, ale preto, že tie články ľudí oslovili. Tak zasa sa budem opakovať, teší ma to, že som to nepísal zbytočne.

No a ešte ma napadla jedna vec. Čo tak, keby sa zástupcovia klubov sem tam stretli a práve riešili takéto otázky. Kľudne aj online, nemusia nikam cestovať.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek:
miro

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od miro » 29 říj 2021, 11:35

V minulosti tie stretávky boli .... vždy pri dákej akcii. Chcelo sa vtedy predsedu či niekoho z daného výboru. To ale niekto musí aj nie len navrhnúť tu na fóre, ale aj zabezpečiť tichý kútik a pozvať. Snaha bola v Bratislave, kde sme to vtedy organizovali na Jarnom sympóziu, bola aj v Nitre pri jednej akcii v rámci Agrokoplexu a bolo to aj snahou na stretávke u Laca Fabiána. No naj termín nenájdeš, ale určite by to nemalo byť tesne pred prázdninymi, cez prázdniny a tesne po prázdninách. Prečo ?? Dovolenky a starší už aj strážnu službu u vnúčať majú ?? A aj deň stretávky, v týždni nepripadá v úvahu, tak že naj je sobota. Mário nemusí to byť ksich-ksicht ale aj obrazovka-obrazovka a sme u toho. Robíš dosť profesne nad obrazovkou, ale nie každý .... a lepšie je skutočne to poklebetenie nad kávou a či pivkom. No v prvom prípade na to máme a mali sme aj zástupcov vo výbore, ktorý zastupovali určitý región. V minulosti keď som to bol ja, jazdil som aj po schôdzach klubov. No potom som z rýchlika vystúpil a veru .... už ma nikto nekontaktoval Ani jeden či ani jedna pre región. Píšem to celkom otvorene. Ona tá spolupráca klubov navzájom poriadne škrípe. Pokiaľ sa toto nezmení, budeme s tým bojovať. Na rade sú teraz hlavný predstavitelia ... teda miestopredseda za Slovensko čo to zastreší a zástupcovia za regióny. Máme troch tak uvidíme. Nateraz dúfam, že tieto riadky čo tu dávame si prečítajú ....

No a časopis .... pre "členov z ďaleka" sa dá tiež riešiť. Aj to už mám u nás v klube dobre doriešené a máme to v našich pravidlách fungovania klubu a máme člena pomáli z Ukrajinskej hranice :) Na schôdzu príde keď má cestu kolem. Kto chce časopis tak stačí napísať :)
Mário Snopka

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 29 říj 2021, 13:41

Ja toto prednesiem u nás v klube. Keď to nezačneme riešiť čo najskôr, tak to zasa zakape. vždy je lepšie riešiť takéto veci okamžite. Možno zoštilizujem nejaký mail na túto tému a rozpošlem všetkým klubom. Dúfam, že sa to niekam pohne, ale hlavne k lepšiemu, aspoň k lepšej komunikácii. Možno by aj bolo vhodné spraviť stabilné termíny a poslať ich do kalendára na predsedov ako pripomienku. To sa každému aj v mobile zobrazí. Teda každému, čo má smartphone. No Halama bude mimo a bude si musieť dať sám niekde pripomienku. Bez určených stálich stretnutí, či na živo alebo online to zrejme len upadať. Takto by sa malo všetko oživiť. ďalšia vec bude, či bude záujem klubov. Nie vždy to musí byť predseda, stačí zástupca klubu a nie je problém aj viacerý zástupcovia klubu. Ako nám odišiel Milan Štrauch, o ich klube sa nič nevie, aspoň ku mne sa nič nedostáva. S milanom som si rozumel a čo to sme si sem tam napísali. mali sme potom ako takú predstavu o jednom či druhom klube.
To čo si Vyššie Miro napísal, že sa Trnavský klub stretne za každých okolností nie je až taká pravda. minulý rok a aj tento rok to bol trochu problém a tak sme sa snažili tlačiť klub, alebo skôr robiť klubovú činnosť cez online schôdze.

Tiež v tejto dobe sa už chystám na nejaké tie online prednášky počas zimy. osobne spolupracujem s klubmi v Brne a Chrudimi. S brňákmi takmer denne. Z Chrudimákmi hlavne so spínaným na VH Perom Morávkom. Je to super človek a vyzná sa. Máme nejaké predstavy aj do budúcna a spolu sa v nápadoch doĺňame. tak nejak by to mohlo fungovať aj v rámci slovenských klubov, teda v to dúfam a verím, že sa to aspoň na takú úroveň dostane. No nie len to, komunikujem aj s kaktusármi z iných štátov, ako Poľsko, Švédsko, Belgicko a aj Peru. Ide mi v tejto komunikácii hlavne o rôzne informácie a to všetko ma vždy nakopne a posunie vpred. Tak uvidíme, ako to bude s komunikáciou v rámci slovenska, na klubvej úrovni.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek:
miro

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od miro » 29 říj 2021, 15:23

No a môj C35 tiež :) si nič nepamätá :) Ono to asi bude chcieť poslať na všetky známe emailíky čo sú aj na starých stránkách. Pretože "starý kaktusári" sa ešte tak akosi aj ozvú. Ale mladý akosi nechápu význam klubovej činnosti. Sám vidíš, že takých "očumovačov" je plno, ale aby niekto aj k tej klávesnici sadol .... no často sa nedozvieš, ako príklad som dal práve Handlovú. Keď zoberiem starý adresár, tak je hafo kaktusárov, čo ešte fungujú, ale už nie v kluboch. Je to škody, pretože majú čo povedať a ukázať. Nejde len o najnovšie zbery či nález špeku (aj keď dobrá slaninka je dobrá slaninka). V lete som jazdil dosť autom a tak som kopíroval aj staré adresy a čuduj sa, kaktusíky sú stále. Tak nehádžeme nič do žita a dúfam, že sa to troška pohne. Zastal trocha čas na severu a na východe. Ja viem, teraz sú na programe existenčné veci a nie kaktusárčenie ši pestovanie sukulentov. Ale aj tak vôkol starých kaktusárov vždy bola skupinka mladých .... tak len nech sa ozvú. Zatiaľ som nikomu uši neodtrhol a keď som nepomohol, tak neuškodil. Vedia o tom svoje chalani, ktorým som podaroval celé debne materiálu a je stále čo rozdávať a bude až to na konci zimy presadíme .....

Rútime sa sice nateraz do prd.... teda do neznáma, nevieme ako bude spoločenská činnosť, nevieme ako a čo sa chystá, nevieme veľa vecí. Tak že asi by to ozaj kto to vie, pripravil "konferenciu" pre všetkých, otvorenú pre kaktusárov a sukulentárov. Nie hneď odborné prednášky ako to už Mário rozbehol, ale skôr také "život v spolku", otázky a odpovede ..... asi budeme Mário musieť skecnúť najskôr so zástupcami regiónov, aby sa začalo pekne a správne v poradí, v akom sa má. Nateraz by som túto našu verejnú debatu ukončil, všetci už vedia o čo ide. Už nateraz len "kto sa pridá" a kto mi napíše, že by rád časopis a kto sa ohlási niektorému klubu, že už je naladený na spolkovú činnosť .... držím nám palce.
Mário Snopka

jezour
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 169 x
Obdržel poděkování: 425 x

Příspěvek od jezour » 29 říj 2021, 16:17

Trochu se přidám do diskuze - vidím zde stejný problém jako Mário. Časopis je určen pro členy SČSPKS, tedy pro kluby. Zájemce o časopis, který není členem klubu kaktusářů, na časopis nedosáhne. Doba je taková, že spousta lidí nechce být členy klubů kaktusářů, i když by měli zájem o časopis. Stálo by jistě za zvážení vydat se i tímto směrem - i když nevím, možná se už tak děje. Nabízí se srovnání s německým časopisem Kakteen und andere Sukkulenten - ten je také je pro členy DKG, ale členem se může stát kdokoliv - i mimo kaktusářský klub.
Taktéž propagace časopisu by mohla být lepší. Jako pozitivní vidím, že na stránkách společnosti je o časopisu zmínka, i s obsahem posledních čísel. Bohužel je zmínka o časopisu až úplně dole na úvodní stránce, tedy ne na první pohled viditelném místě. Opět se nabízí porovnání s DKG. Informace o časopisu jsou na úvodní stránce hned nahoře, je možnost si bezplatně stáhnout ukázkový časopis. A na stránkách DKG je rychle k nalezení všechno, co je potřeba k odběru časopisu KuaS.
Títo uživatelé poděkovali autorovi jezour za příspěvek (spolu 2):
miroMário Snopka
-- Administrátor --

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od miro » 29 říj 2021, 17:22

Jo to je ale Pepo co jsem psal .... Trenčín jako klub má i "externisty" a k časopisu se dostane jako "člen klubu". Nemá s tím spojené nic .... jen když chce, tak přijede. Časopis dostává do schránky. Protože je i dost ťěžké, aby jeden cestoval půl dne vlakem pro časopis. Funguje to tak už pár let a dobře. Dveře jsou otevřené všem ..... Pro zajímavost bych rád znal i jak je odběr časopisu v rámci Čech a Moravy při porovnání velikosti členské základny .... nejsem idealista, abych měl za to, že tam berou časopis všichni .... to by těch kaktusářů bylo sakra málo :) Ono klub s členskou základnou tak 400 lidí už je super klub .... velké aglomerace a velké kluby. Onehdá i Bratislava překračovala s přehledem 100 a nebralo se 100 časopisů ... tak že je to i o tom, jak se kaktusář cítí být kaktusářem.

Odpovědět

Zpět na „Kluby kaktusářů CZ a SK - Kluby kaktusárov SK a CZ“