Časopis Kaktusy i ostatní

Názory, postřehy, stížnosti, diskuze na téma "Co se mi líbí, nebo nelíbí v dění v kaktusářské obci"
Názory, postrehy, sťažnosti, diskusie na tému "Čo sa mi páči, alebo nepáči v dianí v kaktusárskej obci"
jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 104 krát
Obdržel poděkování: 147 krát

Časopis Kaktusy i ostatní

Příspěvekod jezour » 08 úno 2018, 17:08

Vážení přátelé,

na plzeňském kaktusářském fóru jsem zaznamenal zajímavou diskuzi o kvalitě a přístupnosti časopisu kaktusy. Myslím si, že je téma docela zajímavé a byla by škoda jej zde také trochu nerozvést.

Hlavním bodem celé diskuze byla dostupnost časopisu kaktusy i pro lidi, kteří nejsou členy nějakého kaktusářského klubu. Okolo tohoto bodu se víceméně točila celá diskuze. Rád bych tedy uvedl svůj náhled na celou věc. Časopis Kaktusy vydává Společnost českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů, z. s. - tedy zapsaný spolek. Vydávání je povoleno pod č. Ministerstva Kultury ČR E 14111 z roku 2003. Další údaje jako bankovní spojení společnosti, její vedení či redakční radu se můžeme dočíst v tiráž na deskách každého časopisu.
Pokud jsem dobře koukal na zákon i na povolení, nevylučuje ani jedno ani druhé distribuci časopisu členům mimo kaktusářské spolky. To znamená, že distribuce časopisu lidem mimo kaktusářské spolky by měla být možná. Jde jen tedy o nalezení cesty. Mohlo by onou cestou být stát se členem SČSPKS a zaplacení poplatků (členský poplatek = cena časopisu)?

V různých zprávách z posledních let se z časopisu Kaktusy dozvídáme, že ubývá počet předplatitelů a že bude muset dojít ke zvýšení ceny časopisu. Je pravdou, že ubývá předplatitelů, protože ubývá členská základna kaktusářských spolků a ne všichni členové všech spolků odebírají automaticky časopis Kaktusy. Příčin je hned několik. Jak se zdá, časopis je možné odebírat jen před nějaký kaktusářský klub. Dále se svým způsobem změnil celkový obsah časopisu. Dříve byl časopis plný informací o rostlinách - tedy často byla v jednom článku rozebírána jedna rostlina (taxonomie, taxonomický vývoj jména, vzhled rostliny, její pěstování). V každém čísle byl obsažen článek s pěstitelskou tematikou. Nyní v časopise převažují články cestopisného charakteru - byl jsem tam a tam a viděl jsem to a to. Těch článků o samotných rostlinách (viz. závorka výše) značně ubylo. Články s pěstitelskou tematikou vidíme zřídkakdy. Snad jen recenze a společenská rubrika zůstaly.
Úbytek členské základny v kaktusářských spolcích je především dán dobou. Dnes není moderní být nějak organizovaný, je moderní jet na svoje vlastní triko. Další změnou je příklon mládeže k počítačům, tabletům a chytrým telefonům, kde většina tráví hodně svého času. Toto však neznamená, že je kaktusářů a sukulentářů méně. Myslím si, že jich je pořád stejně, to ostatně dokazují i sociální sitě. Jen nejsou organizovaní a je jim v naprosté většině případů přes 30.
Nestálo by proto zauvažovat o lepší zpřístupnění časopisu i těmto pěstitelům? Obzvláště, když chtějí za dodávání časopisu zaplatit? Vím, že je to organizačně i distribučně složitější. Poslat balíky s časopisem na určitý počet kaktusářských organizací jednoduší a je to menší časová zátěž než zasílání další spousty obálek na různé adresy po ČR a SR. Myslím si, že to je možné organizačně a že by to určitě stále aspoń za pokus.

PS na závěr:
Kromě kaktusů a sukulentů dělám také "dobrovolnou činnost ve sportu" - trénuji. I my jsme se zde museli přizpůsobit, abychom mohli ponechat ceny kurzovného. Pravda, je to namáhavější a časově náročnější, ale jde to. Hlavní změnou bylo, že jsme se museli otevřít i jiným věkovým skupinám, než mládeži.
-- Administrátor --

Martin
 poděkoval: 259 krát
Obdržel poděkování: 24 krát

Re: Časopis Kaktusy i ostatní

Příspěvekod Martin » 08 úno 2018, 18:42

Protože na plzeňské fórum nechodím, tak jsem si celou diskusi přečetl až teď dodatečně a myslím, že jsem o nic nepřišel. Jeden kaktusář si tam stěžuje, že nedostává spolkový časopis vydávaný vlastním nákladem pro potřeby členů spolku, protože není členem spolku. Co k tomu víc dodat. Pokud je někomu líto dát stokorunu ročně a nemuset se přitom dál už o nic víc starat když nechce, tj. zajišťovat výstavy, přednášky, sympózia, burzy, propagaci, časopis atd., tak potom nechápu, proč si stěžuje, že nemůže čerpat výhody, které členství ve spolku nabízí.

Martin

Příspěvekod Martin » 08 úno 2018, 19:05

Co se týče obsahu časopisu, tak k tomu výhrady mám. Chybí mi jak obecná pěstitelská témata, tak představování jednotlivých druhů, včetně zkušeností s jejich pěstováním. Protože však sám do časopisu nijak nepřispívám, vážím si všech článků, které tam jsou a nechci zde moralizovat.

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 08 úno 2018, 19:33

Myslím, že můj úvodní příspěvek nebyl úplně pochopen. Hlavní myšlenka je jiná. Časopis Kaktusy totiž není spojen s členstvím v kaktusářském klubu, časopis Kaktusy je spojen pouze s SČSPKS a členstvím v SČSPKS. To je jádro věci. Pokud chceš odebírat časopis, musíš být členem právě SČSPKS - dle Stanov musíš být aspoň sympatizujícím členem SČSPKS. Pokud jsi členem kaktusářského klubu, členství v SČSPKS za tebe vyřídí klub. Samotný kaktusářský klub je totiž spolkem sám o sobě a pouze svým členstvím (předpokládám, že je to řešeno takto) v SČSPKS může odebírat časopis.
Tj. by mělo být možné odebírat časopis a nebýt členem kaktusářského klubu. Proč to tedy dle vyjádření na plzeňském fóru nejde? Vím, že se s tímto problémem ozval na plzeňském kaktusářském fóru pouze jeden člověk, ve skutečnosti jich bude více. Proč tedy touto cestou nezvýšit počet odběratelů časopisu Kaktusy?
-- Administrátor --

Martin

Příspěvekod Martin » 08 úno 2018, 19:45

Podle mě je to tak proto, že vydávání časopisu je nákladná záležitost a počet výtisků je tím pádem omezen. Pokud by se běžně prodával i nečlenům, vzniklo by nebezpečí, že se na některé členy nedostane a pokud by bylo vydáno větší množství, tak by zase bylo riziko, že se všechny výtisky neprodají a vznikla by SČSPKS poměrně veliká finanční ztráta. Je to jen můj názor, ale podle mě to tak nějak bude, upřímně mě takovou věc nikdy nenapadlo řešit.

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 51 krát
Obdržel poděkování: 381 krát

Příspěvekod African » 08 úno 2018, 21:01

Co se týká časopisu Kaktusy, svůj skromný názor jsem již dříve několikrát prezentoval a zopakuji to i nyní. Doba, kdy se jednalo o "význámné" periodikum je nenávratně pryč.
A) přispívají stále stejní autoři a tím se obsah stává monotónním.
B) úroveň článků má setrvale sestupnou tendenci,
C)I tzv. "soukromými osobami" vydávané periodikum "Cactaceae" má vyšší úroveň a je čtivější

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 552 krát
Obdržel poděkování: 426 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 08 úno 2018, 22:59

Ja čítam a aj prispievam do oboch časopisov, jak Kaktusy, tak aj Cactaceae. Preto nechcem súdiť kvalitu článkov. Možno by bolo dobré zamyslieť sa trochu nad tými mladými, ktorý si časopis v papierovej forme nekúpiš. Možno by stálo za pokus spraviť formu digitálnu a kto si zaplatí ročné predplatné, ten k nim dostane prístup, heslo, samozrejme na ďalší ročník dostane nové heslo po zaplatení. Takto by sa aj náklady rýchlejšie vrátili, lebo odpadá tlač, cena by bola samozrejme nižšia, možno až o polovicu. Čo vy na to? Samozrejme by odpadlo viacero ťažkostí.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 197 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 09 úno 2018, 07:57

Myslím, že všetko vychádza z toho, čo napísal k tejto téme na plzenskom fóre Josska. Citujem ho: "Členové spolku platí členské poplatky, za ně se jim dostává spolkového časopisu. V případě členských poplatků je tento příjem spolku osvobozen od placení daně z příjmu a jestliže nemá nějakou jinou podnikatelskou činnost, nemusí dokonce ani podávat daňové přiznání. Kdyby to ale spolek posílal komerčně nečlenům, už by to nebyl spolkový časopis hrazený z členských příspěvků a byl by povinen podávat daňové přiznání a pravděpodobně by podléhal i nutnosti EET (tržby nad 175 000 ročně). V plzeňském spolku by to přece mělo být stejné se zpravodajem."
Preto musí byť záujemca o časopis členom spolku. Čiže aj ten, kto sa nechce organizovať, musí , ak chce odoberať časopis, splniť túto podmienku...aspoň formálne. To som približne mal na mysli, keď som písal svoj príspevok na tamojšom fóre...nemal by byť problém cez najbližší klub sa dohodnúť na odoberaní časopisu bez nejakých veľkých záväzkov voči klubu.

K obsahu časopisu mám približne to, čo napísal tu Martin. Siahodlhé cestopisy sú unavujúce, naopak viac by som sa, keď už som na nálezisku, venoval rastlinám a ich rôznym formám, napríklad mi veľmi chýba prehľad fotografií rastlín na nálezisku, patriacich ku konkrétnemu zberovému číslu. Aby som videl z akých rastlín boli odoberané semená označené určitým zberovým číslom a teda aká bude predpokladaná variabilita vo výsevoch. Ale tiež nechcem kritizovať, nebol som na nálezisku, možno táram nezmysly a v skutočnosti sa to ani nedá.

jara
 poděkoval: 550 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 09 úno 2018, 10:55

Zdravím všechny diskutující:
I já jsem se na plzeňském fóru k této problematice vyjádřil. Svoje vyjádření jsem již smazal.
tak snad jenom krátce: tomu pánovi jsem psal dvě SZ. V prvé jsem mu navrhl, aby si našel spolek v okolí, stal se jeho členem. Nechtěl, prý tam jsou samí starší pánové.
Za druhé: navrhl jsem mu, aby zaplatil 100 Kč příspěvek v Astrophytu Brno, nemusí chodit na výstavy, schůze ap. Když si předplatí časopis i s poštovným, bude mu zasílán přímo z Prahy. Opět odmítl. Ten pán si snad myslí, že to bude jako v přísloví: Když nemůže Mohamed k hoře, přijde hora k Mohamedovi. Problém není ve spolku ani v distribuci časopisu, ale v samotném pánovi, který tuto zbytečnou diskusi započal.
Nevím, jak je finančně nastaveno zasílání časopisu přímo na adresu členům různých spolků po ČR a SR. Jestli na to spolky nějak přispívají. Pokud ano, potom je samozřejmně zasílání dotováno z členských příspěvků. Pokud by to distribuovala nějaká společnost, zadarmo by to jistě nebylo.
Jara

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 09 úno 2018, 16:34

Husi, josska na plzeňském fóru není úplně přesný. Ještě jednou zopakuji, co jsem uvedl výše v diskuzi. Abys mohl odebírat časopis Kaktusy, musíš být členem SČSPKS, z. s. - samotné členství v kaktusářském klubu nestačí. Pokud odebíráš časopis přes kaktusářský klub, členství v SČPKS za tebe vyřídí klub, ty akorát zaplatíš členské příspěvky, neboli cenu časopisu. O komerci tu nemůže být řeč. SČSPKS, z. s. může časopis posílat i poštou dalším zájemcům, pokud se stanou členy SČSPKS, z. s.
Navíc komerční využití časopisu Kaktusy nemá smysl, časopis je určený pro tak úzký okruh lidí, že by se to ani nevyplatilo.

A navíc jsem teď dohledal zápis z Valné hromady SČSPKS z roku 2016, cituji:
Cena ročníku časopisu se ustálila na 270 Kč, při individuálním zasílání na 340 Kč.

Takže teď už jen zůstává otázka - proč to tedy nejde?

to jara:
Jak jsem už psal vícekrát výše pro odběr časopisu Kaktusy je nutné být členem SČSPKS, z. s. - členství v kaktusářském spolku není dostatečné pro odebírání časopisu Kaktusy.
-- Administrátor --

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 197 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 09 úno 2018, 18:31

Ježoure, veď ja som to ani netvrdil, že členstvo v klube stačí, práve o to ide, objednávka cez klub a zaplatenie za časopis je de fakto, alebo skôr de jure, prihláškou do SČSPKS, z. s., čo naplní požiadavku zákona a pre dotyčného to tým môže skončiť. Príde si len pre časopis. Ja v klube odoberám časopis a ani som o členstve v SČSPKS, z. s. nevedel.

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 09 úno 2018, 18:38

Uvádím to z důvodu hlavní myšlenky diskuze - dostupnosti časopisu Kaktusy mimo kaktusářské kluby. Aneb co dělat, když nechceš anebo nemůžeš být (třeba z pracovních důvodů) členem kaktusářského klubu.
-- Administrátor --

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 09 úno 2018, 19:13

Hm...souhlasím s příspěvkem Husi/Josska...a pak i s příspěvkem a komentářem od Jary...fakt - ten člověk hledá PROČ NE...a je pravda, že klidně může zůstat anonymní i přes tu stovku (Kč 100,-) a po úhradě Kč 340,- mu časopis bude chodit přímo z Prahy...
Jinak - Afričan tu nakousnul srovnání KAKTUSY a CACTACEAE...no, v Kaktusy je redakční rada, která např. odmítla (dle mého názoru právem) články, které pak vyšly v CACTACEAE...tyto jsou opravdu pestřejší a sám také raději občas píši tam...

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 18 úno 2018, 13:37

Ještě se vrátím k hlavnímu tématu této diskuze. Jirka Musil zjistil od SČSPKS zásadní informace pro distribuci časopisu. Tím pádem musím opravit výše uveřejněné informace.

SČSPKS vydává časopis pouze pro své členy, těmi jsou spolky a nikoliv samotné osoby. To znamená, že odebírání časopisu je opravdu možné pouze přes kluby kaktusářů, které jsou členy SČSPKS. SČSPKS nechce měnit toto směřování.
Obávám se, že při současném vývoji podepsala SČSPKS ortel nad časopisem Kaktusy a domnívám se, že zánik časopisu Kaktusy by mohl nastat do takových 15 let. Sice budou články k uveřejnění, nicméně nebude dostatek předplatitelů, kteří budou odebírat časopis, tím pádem nebude možné vydávat časopis Kaktusy za únosnou cenu.
-- Administrátor --

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 18 úno 2018, 20:22

Nebuťte skeptici, i jiné organizace mají svůj časopis jen pro členy a nemají až tak moc členů v klubech.

Kdo chce, tak si cestu najde. Ono stát se členem klubu či spolku ještě neznamená, že tam budu hned funkcionařit a tak řadový člen může zůstat v tichosti v pozadí a dostávat svůj časopis i bez toho, aby na schůzky chodil. Kdo chce, časopis dostávat bude. Kdo nechce, bude jen pindat a pindat a pindat a neudělá krok dopředu.
Jaká je redakční rada, tak na tom se podepisují předsedové spolků, redakční rada je přece volená :) Jen problém je v tom, kdo chce v takové radě skutečně pracovat. Dělat dnes funkci není med lízat :) ona to není vysoká politika kde lítaj prachy :) Stačí se kouknout na jednotlivé kluby, mnozí to dělají jen ze setrvačnosti, neboť nejsou lidi :)
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Zpět na „Názory a postřehy - Bútľavá vŕba“