Slovensko na minútku

Názory, postřehy, stížnosti, diskuze na téma "Co se mi líbí, nebo nelíbí v dění v kaktusářské obci"
Názory, postrehy, sťažnosti, diskusie na tému "Čo sa mi páči, alebo nepáči v dianí v kaktusárskej obci"
miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 70 krát
Obdržel poděkování: 34 krát

Slovensko na minútku

Příspěvekod miro » 11 úno 2015, 10:18

Dnešná ranná korešpondencia z Handlovej:

Slovenčina a matematika sú úzko prepojené:
Úvod do problematiky:

Kanibali chytia Američana, Rusa a Slováka.
Náčelník hovorí: "Máte týždeň na to, aby ste mi povedali také číslo, aké som ešte v živote nepočul. Inak vás zožerieme."
Po týždni predstúpi Američan a vraví: " 500 miliónov kvardiliriárd biliónov."
Náčelník: "Uff, to bolo dobré, ale už som to počul, preto ťa zožerieme."
Rus: "Nekonečno tri."
Náčelník: "No, to bolo lepšie, ale aj to som už počul, preto aj teba zožerieme."
Slovák: "Pokokot."
Náčelník: "Pokokot? A to je koľko?"
Slovák: "To je odtiaľto až hentam do piče."

Vedecky pohlad na vec:

" POKOKOT"
Slovo pokokot , napriek prvému dojmu nie je žiadna nadávka. Slovo "pokokot" je jedným zo slov, ktorým sa vďaka bohatému fondu slovenského jazyka dá vyjadriť matematická hodnota, ktorá nie je ani číslo, ba ani prvočíslo. Slovo pokokot znamená niečo medzi veeeľa až nekonečnom. Je to zároveň slovo, ktoré nám, Slovákom, môžu iné kultúry iba závidieť a môže sa označiť ako skvostný slovenský slovný endemit.
Na západnom slovensku, najmä v Bratislave sa ako miernejšia forma používa slovo "mrťe" (dôraz na mäkke Ť).

Inak slovom pokokot sa dá napríklad vyjadriť aj výška napadnutého snehu, prípadne hĺbka vody... Už pred 60-timi rokmi mali prostí ľudia pokokot problémov a životných priekov, s ktorými sa museli deň čo deň zaoberať .
Slovo " pokokot" sa tak časom rozšírilo po celom Slovensku. Najnovšia správa zo sveta hovorí, že populárna slovenská fyzikálna jednotka " pokokot" bude v krátkej dobe zaradená do medzinárodnej SI sústavy základných fyzikálnych jednotiek. Zistilo sa totiž, že sa bez nej nezaobíde Európa ba ani Amerika.
Europský parlament má napríklad " pokokot " poslancov a berú "pokokot" peňazí, americký prezident má pred voľbami "pokokot" sľubov a o uplatnení v Číne ani nehovorím, je ich proste ...... pokokot ......
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Martin
 poděkoval: 240 krát
Obdržel poděkování: 23 krát

Re: Slovensko na minútku

Příspěvekod Martin » 21 kvě 2015, 09:49

Teď jsem si všiml, že stránky SČSPKS nejdou přepnout do slovenštiny. To je trochu divný ne? Ne, že by slovenští bratři česky nerozuměli, ale společnost přece sdružuje oba kaktusářské národy, tak prečo ta diskriminácia?

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 70 krát
Obdržel poděkování: 34 krát

Re: Slovensko na minútku

Příspěvekod miro » 21 kvě 2015, 21:55

Nic divného na tom není. Je to z mnoha praktických důvodů - jedním zásadním je, že k čemu by to prospělo a proč trápit správce webu. Jde přece o nekomerční web a mít s tím pokokot práce je naprd. Vlastně poptáka práce? Tak nevím. To je asi jako ... Proč má kadibudka (hajzlík polní dřevěný) na dveřích srdíčko ... to nechápu. Vždyť tam nechodí jenom naše láska ale občas i jedna stará pi.... a ten piktogram vydlabanej ve dveŕích jsem na kadibudce ještě naviděl. Ono nejde o to, jak je stránka společnosti psána ... ale jestli ji rozumíme i tu na Slovensku. A tak jsem zatím s tím, že rozumíme a tak netrápíme webmajstra. Tak. No a navíc, kdo chce, tak si ťukne na strejdu Gúgla a bude se divit, jak srandovní to dáva občas slovíčka a gramatiku. Ale závěrem .... nač by to bylo dobré, snad na dvě věci ....... a na nic.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Zpět na „Názory a postřehy - Bútľavá vŕba“