Stránka 1 z 1

Objednávka semien

Napsal: 30 pro 2017, 17:31
od iconmaster
Rád by som skúsil výsev na jar a zisťujem, odkiaľ by bolo vhodné objednať semená. Na Slovensku som toho veľa nenašiel, teda okrem ponuky p. Horáka z Popradu. V Česku je tých ponúk naozaj veľa, niektoré som už možno aj zmeškal.. Viem že dobierka z ČR na SR nie je príliš lacná, aj pre platby Paypalom sa účtujú nejaké poplatky navyše.
Preto by som sa chcel poradiť, odkiaľ objednať? Prípadne nezvyknete niekto robit spoločnú objednávku?

Chcel by som hlavne nejaké Echinofossulocactusy, Mammillarky, Lobivie, Rebutie a Escobarie (snáď sú to vhodné druhy pre začiatočnícky výsev) a zatiaľ zvažujem objednať z http://www.cactus-hobby.eu/

Vopred ďakujem za každú radu :wink:

Re: Objednávka semien

Napsal: 31 pro 2017, 00:08
od aivenhov
Ja už pár rokov beriem od Františka Šibala z Čiech a som spokojný ako sortimentom, klíčením, tak aj cenou.
http://www.carciton.cz/kaktusy/nabidka.htm

Re: Objednávka semien

Napsal: 12 kvě 2018, 21:57
od iconmaster
Keďže už mám vysiate, pridávam svoje skúsenosti s ojbednávaním semien z ČR - možno, že to niekomu pomôže, alebo aspoň dá akýsi prehľad a na čo sa pripraviť.
Mojou podmienkou bolo, aby sa dalo zaplatiť prostredníctvom PayPal, aby som obišiel zbytočne vysoké bankové poplatky.

1. várka - objednávka od p. Dohnalíka z Brna (http://www.cactus-hobby.eu/)
Objednávka odoslaná: 3.1.2018
Vyúčtovanie obdržané: 25.4.2018
Doručenie po zaplatení: do 3 prac. dní
Poplatky k objednávke (balné, poštovné, paypal poplatok): 196 Kč

Keď som odosielal objednávku, nerátal som, že to dostanem až začiatkom mája.. Pán Dohnalík vždy ochotne odpísal na maily a urgovanie, no dodanie sa stále posúvalo - už som mal pocit, že budem môcť vysiať až na ďalší rok :time
Čo sa týka klíčenia, mám to vysiate od prvého mája, zatiaľ neklíči 13 z 56 porcií. Dosť bojujem aj s plesňou u viacerých druhoch a mám pocit, že niektoré semená neboli dostatočne očistené. Pravda, nepoužil som žiadne morenie, čo už trochu aj ľutujem..

2. várka - objednávka od p. Pavlíčka z Chrudimi (https://www.cact.cz/)
Objednávka odoslaná: 8.3.2018
Vyúčtovanie obdržané: 4.4.2018
Doručenie po zaplatení: do 3 prac. dní
Poplatky k objednávke (balné, poštovné, paypal poplatok): 204 Kč

Pôvodne som nemal v pláne druhú objednávku, ale kvôli vyššie uvedeným dôvodom som to dal, ako záložný plán. Na stránke Chrudimského kaktusára som videl, že ešte stihnem posledné kolo objednávky semien, tak som vybral iné druhy, než som už mal objednané od p. Dohnalíka. I keď aj tu bol nejaký drobný sklz voči termínom na stránke, ale iba nejaké 2 týždne.
Vysiate ich mám od 19.4. a na klíčenie sa nemôžem stažovať - iba 1 porcia z 44 nezačala klíčiť vôbec a navyše neboli žiadne zvláštne problémy s plesňou.

Re: Objednávka semien

Napsal: 13 kvě 2018, 07:08
od Štefan
Dodacie lehoty sú u p. Dohnalíka naozaj dlhé, je to trochu skúška nervov. Ja už som 2 roky nevydržal a podobne som si objednal semená od iného dodávateľa. Ťažkosti s plesňami som ale nemal, aj keď chémiu som tiež nepoužil.