Poruchy růstu rostlin

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
sylvia48
Poděkoval: 10 x
Obdržel poděkování: 15 x

Re: Poruchy růstu rostlin

Příspěvek od sylvia48 » 27 čer 2017, 22:05

h:h tuším ste ma presvedčili, skúsim ho teda pestovať ako echinopsis a uvidíme.

sylvia48

Příspěvek od sylvia48 » 27 bře 2019, 12:39

Husi píše:
27 čer 2017, 20:36
No, neviem. Na melocactus mi moc nevyzerá. Ja by som skôr povedal, že je to notocactus alebo echinopsis. Možno by ho bolo treba vystrčiť priamo na slnko, keď sa mu v tieni nepáči. Pre istotu, keď bude pár dní zamračené.....
Je to notocactus ako správne určil Husi :) .
Presnejšie - notocactus ottonis.

sylvia48

Příspěvek od sylvia48 » 27 bře 2019, 12:55

Poprosím vás o radu, čo s týmto astrophytom.

Zospodku hnedne. A ešte je aj dole taký nejaký korkovatý. To korkovatenie mal od začiatku čo ho mám, myslela som, že je to sviluška. Zastriekala som, viac krát presadila, ale nepomohlo. Teraz ešte aj hnedne. Neviem či to hnednutie nie je od vlhkého vzduchu. (Momentálne je v kuchynskom medziokne.) Hnilé - mäkké to nie je, celé som to prehmatkala, všetko je tvrdé.

Ešte by som potrebovala poradiť aj s pestovaním - minulý rok bol na balkóne v tieni - polotieni. Mal by ísť na plné slnko, aby sa pekne zavločkoval?
astroph2.JPG
astroph1.JPG
astroph detail.JPG

Alojz
Poděkoval: 20 x
Obdržel poděkování: 51 x

Příspěvek od Alojz » 27 bře 2019, 17:39

Sylvia,
nie som vyslovený odborník na astrophytá,ale keď si to prehmatkala a je to tvrdé,je to v poriadku a čo viac si priať ... :SS :D :SS Ale vážne nevidím na tvojej rastline /ide o A.myriostigma/nič závadné,akurát presne si to trafila,potrebovala by viac slnka.To však automaticky neznamená,že sa ti následne viac zavločkuje.Ja som si tento rok objednal semená A.myriostigma MZ 0225 - veľmi riedke vločky.Takže aj tvoja rastlina môže na viac slnka zareagovať hustejšími vločkami,ale nemusí - možno,že riedke vločky má v génoch.
s kaktusmi ma zivot bavi

Husi
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 21 x
Obdržel poděkování: 210 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Husi » 28 bře 2019, 07:23

Súhlasím s Alojzom, jediný problém je spôsob pestovania. Slnko potrebuje určite, ja by som dodal, že potrebuje aj teplo. Otvorený balkón nie je zrovna pre astrofytá ideálne prostredie. Ak, tak na slnečnom a chránenom mieste. Len opatrne na začiatku sezóny, aby sa nepopálilo.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Husi za příspěvek:
Štefan
Hodnocení: 9.09%

sylvia48

Příspěvek od sylvia48 » 28 bře 2019, 20:35

Ďakujem vám pekne za rady, strčím ho teda (po privyknutí) na slnko, na chránené miesto. Tie hnedé a korkové fľaky naspodku sa mi však nepáčia, kaktus by mal mať predsa nejakú estetickú hodnotu a keď takto biedne vyzerá, žiadnu radosť nerobí. No, snáď to odrastie.

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 93 x
Obdržel poděkování: 55 x

Příspěvek od miro » 29 bře 2019, 07:36

Estetická hodnota kaktusu ... to je práve o tom, že "ako komu a čo" .... V prírode je kaktus okopáván, ožírán, korkovatí, odhnívá a dorastá, trpí suchom alebo zasa moc vody, rastie si na polopúšti a aj v kravinci. Ale jedno je isté, je to rastlina z prírody, ozaj taká prírodná. Vedľa postavíme piplaný kaktus bez poškvrny, ktorý bol vybraný z 1000 iných semenáčikov. Ktorý je ten "ozaj kaktus". Akosi sme podľahli kúzlu komercie, veď v obchode je jablko krásne, poleštené a povoskované kade čím, jedno ako druhé .... ale také na strome nerastú. Na strome vyrastie polotovar, ktorý sa potom dorába. A aj u kaktusov, niekto chce ideálny tvar a povrch, ale ono to tak nie je. Tomuto tvojmu nechýba vôbec nič. Je to ešte mláďa, ktoré bude za takých dvadsať rokov nádherným exemplárom. No a že dole korkovatie? Tak hľadajme prečo sa to stalo .... substrát a voda výluh solí, ktoré tomu napomáhajú? Aká bola tá voda, a čo huby a plesne, prečo nám to tam sakra korkovatie :) Mne osobne to nevadí, protože u týchto rastlín to je prosto fakt a korkovatieť budú a pokiaľ niekto tvrdí že nie, tak pardón ... nebudem ale klamať ja. A že niekomu to nie je vidieť? Pretože to zasadá "hlbšie" a obloží to kameňom :)

No a k rastu, tak ono nie len to slniečko, ale práve aj tá voda a vzduch. Ide o pomerne asketickú rastlinu, ktorá sa sama dorovná a dotiehne. Pretože ako porastie a bude starnúť, pôjde aj do šírky a bude doslova "sadať" a za tých tridsať rokov toto bude len taká neznateľná vlnka. Aj v prírode je toto normálne, je rok dobrý a tak prírastok ako hrom a je rok špatný a tak ten prírastok až taký dobrý nie je a hľa ... už je to tam.
Títo uživatelé poděkovali autorovi miro za příspěvek (spolu 4):
ŠtefanMário SnopkaiconmasterAlojz
Hodnocení: 36.36%
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Miroslav
Poděkoval: 82 x
Obdržel poděkování: 115 x

Příspěvek od Miroslav » 01 dub 2019, 21:25

Slnko, voda, čerstvý vzduch, správna výživa, sucho keď treba = pekný kaktus.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Miroslav za příspěvek:
miro
Miroslav Varček hľadač krásy

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od miro » 02 dub 2019, 03:02

Slnko, voda, čerstvý vzduch, správna výživa, sucho keď treba = pekné rajčiny :) :) :)

Ono presné a definitívne určenie pre pestovanie kaktusov nejestvuje. Miro napísal definíciu a ja ju doplnil. Obaja máme pravdu :) Na kaktus sa musíme kuknúť troška z pohľadu iného. Odkiaľ kaktus je v domovine, kde rastie, v akých podmienkach ..... pretože astrofíkus nejestvuje. Fíkus sa dá pestovať nad telkou aj v okne. V prípade kaktusov treba zvažovať všetko, čo mu dávame a všetko čo mu môžme dať a aj tak nedáme. Bola tu taká vlna, že vraj kaktus pohlcuje negatívne žiarenie z monitorov PC .... ale kto to povedal, JPP??? Nikto nenameral nič, ale v každom druhom kanclíku "krpatel" kaktus u monitora a ja stále počul tú otázku "prečo mi ten kaktus chcípá" .... až som začal používať odpoveď "pretože žerie to škodlivé za teba" a mal som pokoj. Pokazený kaktus šmahom do koša a v Hornbachu si kúpila nový :) Ten vydržal do naskledujúcej výplaty :) Je síce fakt, že na počítačoch bol čudlík, po stalčení ktorého sa vysunul držiak na kaktus, ale niekto to pokašlal a povedal, že je to držiak na kávu. Záhadou ostáva, že prečo priamo na notebooku nemáme na sklopnej časti s obrazovkou držiak na kaktus .... asi už je implementovaný niekde dnu. Tak že to čo napísal Miro "Slnko, voda, čerstvý vzduch, výživa, sucho keď treba" je len prvá časť. Druhou je mať "geneticky" dobrý materiál v podobe dobrého semenáčika. Pošmrdlaný hybridný zjav nemusí mať totiž tie vlastnosti čo mama a otec a potom ani ten rast nemusí byť taký, ako sa očakáva.
Títo uživatelé poděkovali autorovi miro za příspěvek:
Miroslav
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 40 x
Obdržel poděkování: 114 x

Příspěvek od Zdenda » 02 dub 2019, 21:16

Sylvia48 - poslal jsem SZ.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Zdenda za příspěvek:
miro
Věčný začátečník Zdenda

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od miro » 03 dub 2019, 09:37

Tajnostkár :) nepovie a nepovie :) Ale ako poznám Zdenda, tak ponúkol peknú kytku výmenou za túto. Je to charakter.

sylvia48

Příspěvek od sylvia48 » 03 dub 2019, 15:40

Zdenda píše:
02 dub 2019, 21:16
Sylvia48 - poslal jsem SZ.
Zdendo, správa neprišla h:h
Títo uživatelé poděkovali autorovi sylvia48 za příspěvek:
miro

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od Zdenda » 03 dub 2019, 20:41

Nějak to nefunguje, zkusím znovu.
Věčný začátečník Zdenda

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od Zdenda » 03 dub 2019, 20:47

Jo já zase zapomněl, že musím "odeslat" dvakrát !
Věčný začátečník Zdenda

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od Zdenda » 03 dub 2019, 20:50

miro píše:
03 dub 2019, 09:37
Tajnostkár :) nepovie a nepovie :) Ale ako poznám Zdenda, tak ponúkol peknú kytku výmenou za túto. Je to charakter.
No ty si tak můžeš stěžovat...Problém je, že já tyto vedro milující labužníky nepěstuji.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Zdenda za příspěvek:
miro
Věčný začátečník Zdenda

Odpovědět

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“