Chemické ošetření rostlin

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
Odpovědět
Uživatelský avatar
African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Příspěvky: 992
Registrován: 23 úno 2013, 13:42
Bydliště: Česká republika
Poděkoval: 110 x
Obdržel poděkování: 819 x

Re: Chemické ošetření rostlin

Příspěvek od African » 17 bře 2021, 08:36

peri píše:
17 bře 2021, 07:45
zda šetrně namořit či pak provádět plošné postřiky,
Prevence je vždycky lepší než následné řešení problémů. :L Platí to u velko/malo chovu/pěstění... Ale to si musí každý určit sám ...

PCali
Příspěvky: 12
Registrován: 16 zář 2021, 11:41
Poděkoval: 11 x
Obdržel poděkování: 2 x

Re: Chemické ošetření rostlin

Příspěvek od PCali » 17 zář 2021, 10:37

zdravim vas kaktusovi nadsenci! mozno trivialna otazka, ale musim sa ju opytat: ked ma nejaky pripravok navod len na pripravu postrekovej kvapaliny (insekticid alebo fungicid), dosiahnem porovnatelne ucinnu ochranu aj vtedy ak budem taky pripravok aplikovat formou zalievky?
vopred dakujem za kazdu odpoved!

Uživatelský avatar
miro
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 769
Registrován: 31 srp 2009, 08:37
Bydliště: Trenčín a Liptov
Poděkoval: 164 x
Obdržel poděkování: 121 x

Re: Chemické ošetření rostlin

Příspěvek od miro » 12 led 2022, 21:56

Zasádrovaný doma cestujem po webu a narazil som opakovane na jeden problém. Pred dákou tou dobou som na záhrade mal kaktusíky volne na paletách po záhrade. A jedného dňa začal problé .... končilo to na hnojisku. Nevedel som a vtedy mi nikto nevedel povedať čo sa to deje. Aj keď som dával rastliny na posúdenie, každý konštatoval, že mi tam niečo napršalo. Ale čo také ????? .....
Dneska už to viem, a tak pre istotu kopírujem text priateľa Čápa, asi to už hoci kto čítal, ale kto nečítal, nájdite si čas. Tie chemikálie sa dajú u nás kúpiť aj cez dáky ten e-shop (ja mám už aj do zásoby :))

Tak a teraz ten text:

Možná jste se s tím letos na jaře při stěhování kaktusů na letní stanoviště taky setkali, a pokud ne, dejte si dodatečně štamprli na oslavu, že jste byli mezi těmi šťastnějšími. O co jde?
Už od konce února mi chodily od kaktusářů vyděšené maily, cože se to děje, že vynášejí do popelnice shnilé kaktusy v množství nevídaném. Přišlo mi i pár vzorků na rozbory a kultivace
pravidelně potvrzovala dvě houby – monílii nebo fuzárko. Bohužel to mělo svoji logiku. Problém ale musíme hledat už v loňském podzimu. Pamatujete? Krásné, teplé září, ale jen do 24. Další den přišel déšť a od tohoto data pršelo s malými přestávkami až do listopadu. Úhrny srážek byly různé, ale třeba u nás v tomto období spadlo přes 250 % normálu. To byl jeden průšvih. Ten druhý byl ale ještě horší. Pokud jste jezdili autem i po okreskách a ne jen po dálnicích, mohli jste si všimnout neobvyklého jevu. Po příkopech se všude válelo kvantum spadaného a hnijícího ovoce. Jablka, hrušky, švestky, nikdo to loni netrhal a ani nesbíral. Ta hniloba, to byla monilióza. Na polích zase byla k vidění spousta přezrálé zrnové kukuřice, kterou v těch deštích nebyli zemědělci schopni sklidit včas. Kukuřičné palice jsou pro změnu velice často vyhledávané jinou houbou, fuzáriem. Obě houby tak zdárně prosperovaly, vypouštěly do vzduchu miliardy spor, a když trochu fouklo, což loni na podzim byl jev naprosto pravidelný, mohla se vám klidně nějaká spora z 10 km vzdáleného shnilého jablka usadit na kaktusu a počkat si na to, až budou ideální podmínky pro vyklíčení. Výsledek byl, jaký byl. Původně jsem o tom všem chtěl psát začerstva už na jaře, ale pak mě napadlo, že lepší to bude v momentě, kdy to bude opět aktuální, a to je teď. Asi jste si všimli, že léto bylo docela deštivé. Zase, u nás červenec 170 % normálu, srpen 140 %. Jablka z neošetřovaných stromů padají shnilá už nyní, na polích se pořád ještě dá nalézt nesklizené obilí s fuzáriem, zkrátka situace se opakuje jen s tím rozdílem, že letos přišla mnohem dříve. Mimochodem, všimněte si, jak plesnivé listí je na stromech. Je tu tedy reálné nebezpečí, že naši miláčkové budou opět pod infekčním tlakem hub. Co s tím? Přátelé, tak to je taky problém. Jediným řešením je preventivní postřik, a to co nejdřív. Jenže čím? Ne, že by neexistovaly účinné fungicidy. Existují, ale začínají být běžným občanům nedostupné. Osvědčený a v hobby balení prodávaný Revus Top byl přeřazen do kategorie přípravků
pouze pro profesionální použití. V některých e-shopech údajně ještě mají staré zásoby, zkuste sehnat a raději se zásobit. Podobně se prodával rovněž osvědčený Askon, ale jak mi před chvílí sdělil kolega Pavel Peregrin, je vyprodaný, a i když někde u této položky je psáno Skladem, záhy se dozvíte, že to není pravda. Ale kdyby se vám zadařilo, opět: Zásobte se. Askon se dá ještě nahradit tak, že seženete přípravky Ortiva a Score a aplikujete je v takzvaném tank-mixu. Tyto dva přípravky se zatím sehnat dají. Použitelný, byť trochu slabší, je rovněž zatím v hobby marketech sehnatelný Folicur (a k němu přidat Ortivu) a zejména proti monilióze je dobře použitelný Switch. A tím výčet dostupných fungicidů končí. U zemědělců samozřejmě můžete vyžebrat i některé další, pokud si to vezmou na triko. Mám ale obavy, že do budoucna to jinak nepůjde. Bude to trochu znít jako rouhání, ale chybějí nám kyselé deště, které díky obsahu síry fungovaly jako dobré fungicidy. Hodně často se ptáte na koncentraci přípravků při použití. Tady vás zklamu. Koncentrace je v tomto případě k ničemu. Je nutné vycházet z množství přípravku na ošetřovanou plochu, ne na litry vody.

Základní dávky na 10 m2 jsou přibližně tyto:
Revus Top 0,6 ml, Askon 1,0 ml, Ortiva 0,8 ml a k ní Score 0,5 ml nebo Folicur 0,8 ml, Switch 0,8 gramu. A teď postup: Budeme zásadně stříkat, ne zalévat. Někde na ploše si vyměřte 10 m2,
třeba 10 x 1 nebo 5 x 2 m. Do postřikovače nalijte odměřené množství vody, třeba 1 litr. Postříkejte těch 10 m2 a odečtěte, kolik vody jste vystříkali. Postřik provádějte pomalu, aby byly rostliny (případně stříkaná plocha čehokoliv) dostatečně ovlhčené. V případě, že tou vodou stříkáte kaktusy, aplikujte tak, aby voda zároveň co nejméně stékala do půdy. V tomto vystříkaném množství vody rozmíchejte výše uvedené množství přípravku. V hobby baleních bývají odměrky, když ne, v lékárně seženete plastovou stříkačku na 2 ml s dělením po 0,1 ml. Dvojnásobné předávkování rostlinám neuškodí, větší už je s rizikem. Nepřidávejte smáčedlo, všechny jmenované přípravky ho v sobě obsahují. Sehnat se dají i další fungicidy, ale ty jsou pro tyto účely nepříliš vhodné. Katastrofu by snad mohl ještě zmírnit Acrobat, ale určitě ne žádný z Ridomilů, Rovral, Magnicur, natož měď. Vybírejte z výše jmenovaných. A kdyby byl problém, nebojte se zeptat. Jen po mně nechtějte, abych vám tady radil, co si máte vyžádat od známého sadaře. Při hovoru u piva to klidně řeknu, ale na veřejně přístupném serveru si to nelajsknu. Ono i to, co jsem tu napsal, už je takříkajíc „lehce za hranou“. Revus Top např. je registrován jen na brambory, ale ne pro okrasné rostliny. Ledaže bychom tvrdili, že kaktusy jsou tvarově podobné zeleným bramborám, tak jsme ho použili. Takže asi tak. Přeju všem, aby se vám houby vyhnuly a jarní stěhování bylo co nejpříjemnější.

Honza Čáp
Títo uživatelé poděkovali autorovi miro za příspěvek (spolu 2):
iconmasterPCali
Hodnocení: 18.18%
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

jezour
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1452
Registrován: 13 kvě 2007, 16:00
Bydliště: Plzeň
Poděkoval: 166 x
Obdržel poděkování: 423 x

Re: Chemické ošetření rostlin

Příspěvek od jezour » 06 úno 2022, 15:20

Mám jeden dotaz ohledně postřiků. S rokem 2022 byl zakázán prodej přípravku Dithane DG Neotec. Přípravek jsem používal na rzi, u netřesků pak na parazitickou houbu Endophyllum sempervivi. Jaká je náhrada za přípravek Dithane DG Neotec? Dohledal jsem na internetu, že náhradou by měl být přípravek Ortiva. Nicméně se mezi jednotlivými přípravky neorientuji příliš dobře. Je to opravdu tak? Nebo jsou i další přípravky, kterými lze Dithane DG Neotec nahradit?
-- Administrátor --

peri
Příspěvky: 148
Registrován: 17 led 2012, 09:03
Poděkoval: 34 x
Obdržel poděkování: 60 x

Re: Chemické ošetření rostlin

Příspěvek od peri » 07 úno 2022, 15:44

Zdravím Ježoura. Přípravek Ortiva obsahuje strobilurin, konkrétně azoxystrobin a v současné době je to pro veřejnost dostupná náhrada za Dithane, který obsahoval mancozeb. Doporučuji ti ale ošetření dělat vždy preventivně, protože strobiluriny nemají dobrý kurativní účinek, ač je mnohdy uváděn. Dithane působil proti tzv. pravým plísní, typu Phytophthora infestans(plíseň bramborová,), dále Perenospora etc,. ta Ortiva to umí také, ale jak jsem již napsal, je třeba preventivně. Dále je možné použít přípravek Revus Top, který obsahuje mandipropamid, což je látka, která opět působí na pravé plísně a zároveň obsahuje difenoconazole, který bere ostatní houby a navíc umí kurativní(léčebné) působení. Revus Top by snad měl být k dostání také. v ideálním případě můžeš ošetření zkombinovat, tedy nejdříve Ortivu a pokud by nestačila, tak dále Revusem.
Títo uživatelé poděkovali autorovi peri za příspěvek:
jezour
Hodnocení: 9.09%

jezour
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1452
Registrován: 13 kvě 2007, 16:00
Bydliště: Plzeň
Poděkoval: 166 x
Obdržel poděkování: 423 x

Re: Chemické ošetření rostlin

Příspěvek od jezour » 07 úno 2022, 16:45

Děkuji za vyčerpávající odpověď.
Přípravkem Dithane jsem ošetřoval především netřesky a to dvakrát ročně, preventivně. Endophyllum sempervivi je něco, co netřeskář ve sbírce mít opravdu nechce. Teď vím, jak postupovat, až vyčerpám zásoby přípravku Dithane. Revus Top mám, přípravek Ortiva si seženu.
-- Administrátor --

Odpovědět

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“