Puklice, svilušky, červci a další škůdci

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
peri
 poděkoval: 1 krát
Obdržel poděkování: 17 krát

Re: Puklice, svilušky, červci a další škůdci

Příspěvekod peri » 17 lis 2014, 17:59

Africane, nespletl jsi to trochu? V tabulce píšeš, že tučně jsou označeny fungicidy, ale máš tam samé insekticidy!

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 43 krát
Obdržel poděkování: 334 krát

Příspěvekod African » 17 lis 2014, 19:02

peri píše:nespletl jsi to trochu? V tabulce píšeš, že tučně jsou označeny fungicidy, ale máš tam samé insekticidy!

Jééé díky, samozřejmě. Opravím a pověsím znovu. Asi musím přestat chlastat 8) aspoň při práci.

Obrázek

peri

Příspěvekod peri » 17 lis 2014, 20:11

No někdy by to v té práci neškodilo. :D Problémem podle mě u těch přípravků zůstává to, že pouze neonikotinoidy jsou plně systémové a mám takový dojem, že ještě pouze akropetálně a nikoliv bazipetálně.Tedy pouze směrem vzhůru a do nových přírůstků a nikoliv ke kořenům.Střídat neonikotinoidy pouze podle obchodních názvů nemá smysl, neb jejich molekuly jsou blízce příbuzné a hrozí reálné nebezpečí vzniku rezistence.Tudíž je velmi vhodné používat dávky na horní hraně doporučení.Střídat je možno v současnosti asi jenom s organofosfáty, které jsou ale v nejlepším případě pouze lokálně systémové(Nurelle D). Navíc u organofosfátů hrozí riziko popálení. Karbamáty, které jsou také plně systémové, nejsou myslím pro laickou veřejnost dostupné. Svého času byl takovým vynikajícím přípravkem VYDATE.Osobně jsem zastáncem aplikace přípravků zálivkou-samozřejmě systémových-podle mě se významně snižuje riziko popálení a růstových abnormalit po zasažení vegetačních středů.Vhodné je následně aplikovat růstový stimulátor ATONIK, který dokáže významně eliminovat stres, který každá aplikace insekticidů přináší.Prostě jakákoliv aplikace pesticidních přípravků u kaktusů bude asi vždy trochu ruskou ruletou, protože tyto přípravky se registrují do úplně jiných plodin a jejich použití u kaktusů a sukulentů je v rovině pokusnictví a někdy draze zaplaceného průkopnictví. :(

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 17 lis 2014, 20:42

Taktak.
Pro většinu trochu složité, ale v podstatě něco podobného jsem už dříve někde (a několikrát) psal. Zobecnil bych to asi takto:
:lol: raději nepoužívat neodzkoušené postřiky
:lol: používat od "relativně" šetrných přípravků na jaře (osvědčil se okruh neonikotinoidů - Mospilan, Confidor - ten méně) přes odpovídající postřiky dle výskytu škůdců v létě až po podzimní zálivku/ postřik něčím komplexním ( osobně dám nejdříve postřik Talstar, Vertimec či Magus na svildu a poté po 14 dnech zálivku Nurelle na jistotu)
(pokud pěstitel není prase, tak by si nic z breberek neměl do sbírky zanést)
:lol: tímto je i současně zajištěno střídání chemicky různých látek (současně s jejich různým mechanizmem účinku) - toť poslední podmínka - nepoužívat stále to samé, aby nedocházelo k rezistenci u škůdců.
Naposledy upravil(a) African dne 20 čer 2016, 15:08, celkem upraveno 4 x.

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 17 lis 2014, 20:44

Jo a s těmito fungicidy jsem se setkal a zvýrazněné mám odzkoušené v praxi buď osobně, nebo někdo z blízkých pěstitelů KaS. - Takže jsou spolehlivé ...

Obrázek

peri

Příspěvekod peri » 17 lis 2014, 21:14

Velice vhodná a praktická tabulka. Ještě mě napadlo, že by se hodilo připomenout jednu věc, a to KDY aplikovat systémový přípravek. Nemusí to být pro každého jasná věc, tak jenom pro pořádek-systémové insekticidy a fungicidy se aplikují při obnovené vegetaci rostlin, jednoduše řečeno tehdy, až v nich opět proudí "šťávy". Jindy aplikace nemá smysl a systémový účinek není využit.Osobně se přikláním k tomu, dát rostlinám prostor pro rozjezd a tyto přípravky dělat až po určitém čase.Je to věc názoru, ale vykládám to tak, že je to jako bych se probudil a místo snídaně bych u stolu dostal palicí po hlavě. :D

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 23 lis 2014, 21:59

peri píše:Velice vhodná a praktická tabulka. Ještě mě napadlo, že by se hodilo připomenout jednu věc, a to KDY aplikovat systémový přípravek. Nemusí to být pro každého jasná věc, tak jenom pro pořádek-systémové insekticidy a fungicidy se aplikují při obnovené vegetaci rostlin, jednoduše řečeno tehdy, až v nich opět proudí "šťávy". Jindy aplikace nemá smysl a systémový účinek není využit.Osobně se přikláním k tomu, dát rostlinám prostor pro rozjezd a tyto přípravky dělat až po určitém čase.Je to věc názoru, ale vykládám to tak, že je to jako bych se probudil a místo snídaně bych u stolu dostal palicí po hlavě. :D

Zlatá slova Peri a dobře to zde zmínit. Už jsem taky viděl "preventivní" postřik systémákem v době růstové stagnace, což je opravdu mimo mísu. Anžto zdravé rozjeté a vitální kytky se umí z většiny bránit a poradit si, ochoří většinou ty schoury nebo kytky v nevhodných podmínkách. Ale každého to jednou za čas lokálně potká, jde jen o to, aby to nepřekročilo rozumnou mez. První dobré zkontrolovat správné podmínky nebo zvýšit větrání, hnout s teplotou, zvýšit/snížit vlhkost, no prostě provést změnu. Teprve v akutních případech nasadit chemii, a to razantně. Tzv. preventivní postřiky moc nepreferuji ani nemám tento termín rád, snad jen s výjimkou prevence proti houbám či plísním u výsevů nebo semenáčků. Rvát do zálivky Confidor se slovy "no co kdy se přeci jen něco výhledově objevilo" je úchylárna.

A na závěr ještě dobrá rada, takový "TIP" na Wurmův molotov koktejl. Když jdete na svilušku, ať už to je čímkoli, tak smíchat vámi používaný postřik společně s Dithane. Vynikající výsledek hned s dvojím přínosem: ošetříte infikované vpichy svilušky do rostlin, již napadané tkáně začnou lépe odrůstat a svilušce taky zrovna nešmakuje. Je to lepší, jak aplikovat něco 2x. Léta vyzkoušeno, prověřeno. Bez Dithane sice svilušku můžete zahubit nebo omezit, ale rostliny dlouho stagnují, při vážnějším porušení tkáně problematicky regenerují a mnohdy odejdou následkem vpichů úplně. Někdy se už poškozený vrchol nedokáže obnovit, ale rostlina vyrazí odnože nebo více hlav a lze ji tak odroubovat nebo zachránit následným řezem a zakořeněním.

Míchání přípravků normálně dle návodu a především nezapomenout, že se míchá vše zvlášť a slévají se teprve naředěné roztoky, nikdy ne koncentrované nebo málo ředěné!
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

jv3
 poděkoval: 22 krát
Obdržel poděkování: 38 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jv3 » 23 lis 2014, 22:22

nezapomenout, že se míchá vše zvlášť a slévají se teprve naředěné roztoky,

Mám tomu rozumieť tak, že namiešaš napr. 1l prípravku A na napr. 0,2% (t.j. 2ml prípravku) a 1l prípravku B napr. rovnako a potom to zleješ dohromady?
Lenže potom máš 2l roztoku s koncentráciou látky A 0,1% a rovnako látky B (teda keď vynecháme píspevky A v B a naopak).
Já to miešam rovno do vody teda v tomto prípade by to bolo do 1 l by som dal 2ml prípravku A a po rozpustení by som pridal 2ml prípravku B. Dostanem tak 1l roztoku s 0,2% koncentráciou látok A a B.
Alebo sa mýlim? :?:
jv3

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 24 lis 2014, 07:05

Ale ne, wurm to asi myslí jako "postup mísení dvou různých roztoků"

Odměřené množství postřiku A naliju do třeba 20-50 ml vody a zamíchám, postřik B naliji taky do 20-50 ml vody, promíchám navájem a přeliju do větší nádoby a nakonec dolním do požadovaného množství (třeba 1 l, pokud to o odměřuju na litr).

peri

Příspěvekod peri » 24 lis 2014, 17:52

Zajímavé s tím Dithane,wurme, chci se jen zeptat, jestli se po použití Dithane nedělají na pokožce rostlin velké fleky nebo nevzhledný film? Na polních plodinách tomu tak pravidelně bývá, ale tam to samozřejmě nevadí.

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 24 lis 2014, 19:42

Já Dithane používám taky :D A fakt se osvědčil. Ty fleky jsou nejmarkantnější třeba na rododendronech, u kaktusů jsem zjistil jen jakousi "okrovou patinu"
Mnohem horší skvrny jsou po použití aliette bordeaux - které je jinak výborné - ale tys skvrny jsou děs. A pak si vyber :idea:

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 27 lis 2014, 16:41

African píše:Ale ne, wurm to asi myslí jako "postup mísení dvou různých roztoků"

Odměřené množství postřiku A naliju do třeba 20-50 ml vody a zamíchám, postřik B naliji taky do 20-50 ml vody, promíchám navájem a přeliju do větší nádoby a nakonec dolním do požadovaného množství (třeba 1 l, pokud to o odměřuju na litr).

Přesně tak. Není to jak myslel JV3, že by pak vznikl roztok s poloviční koncentrací. Je to JV3 jak píšeš v tom druhém případě, nebo jak to rozepsal African. Jen jsem chtěl upozornit případně méně zkušené, aby si třeba nerozdělali z toho Dithane kašičku v kelímku, do toho nenalili odměřenou dávku druhého roztoku a pak to celé do vody. Už jsem to tak viděl, proto jsem to zdůraznil.

peri píše:Zajímavé s tím Dithane,wurme, chci se jen zeptat, jestli se po použití Dithane nedělají na pokožce rostlin velké fleky nebo nevzhledný film? Na polních plodinách tomu tak pravidelně bývá, ale tam to samozřejmě nevadí.

Je to nejen zajímavé, ale i neobyčejně funkční. Fleky se na rostlinách nedělají, ani žádný film. Tedy abych byl přesný, tak občas je trochu na rostlině vidět, že tam zaschl postřik, to ale není na závadu a první zálivkou nebo deštíkem to úplně zmizí. Protože je Dithane suspenze, nikdy se jej nepodaří rozmíchat úplně jako homogenní a pak je vlastně při uschnutí vidět zbytek prášku. Ale jak píšu, není to flek v epidermis, který by poškodil nebo znehodnotil rostlinu, je to pouze dočasná kosmetická vada. Něco jako když se stříká Sulkou, taky jsou na listech žluté fleky, které se smyjí a zmizí. Bez obav možno vyzkoušet.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

pepolv
 poděkoval: 12 krát

Příspěvekod pepolv » 09 dub 2015, 16:37

Existuje dáka tabuľka či obsiahli článok o odolnosti jednotlivých rodov,druhov voči chorobám ? Napríklad že Rebutie sú často napádané sviluškou,Mammillaria bocasana napr. nikdy.Ďakujem za každé info.
pepolv

jara
 poděkoval: 504 krát
Obdržel poděkování: 73 krát

Příspěvekod jara » 09 dub 2015, 18:15

Obávám se, že taková tabulka neexistuje. Obecně bych řekl, že jsou častěji napadány, některé koryfanty, teláky a téměř vůbec ferokaktusy. Je to můj názor, vypozorovaný v mé sbírce. Někdo jiný bude mít jiné zkušenosti.

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 69 krát
Obdržel poděkování: 31 krát

Příspěvekod miro » 09 dub 2015, 18:59

Vypracovať takú tabuľku si musí každý kaktusár sám. Prečo? U nás sviliška lieta z chmelníc ako divá sviňa a na Liptove nemám zasa svilušku vôbec. Koreňovku som nemal, ale zasa už ju mám na jednom ornátu (taký starý kus) a to preto, že to ornátum som mal pod jedným balkónom, na ktotom boly muškáta. No a na záhrade zarylujem a na všetkom sú chomáče červca. preto už ani mrkvu nepestujem. A na kaktusi sviňa nejde. Zase mi tam do všetkého lezie drôtovec. Toho nemám na balkóne a ani na Liptove. Na Liptove mám zimu aj v lete a v Trenčíne leto aj v zime. A včuľ babo raď .... nedá sa. Musíš si to všetko odsledovať vo svojom a kukať po okolnej prírode a do záhrad, čo tam pestujú a čo kde lieta.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“