Puklice, svilušky, červci a další škůdci

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Puklice, svilušky, červci a další škůdci

Příspěvekod Jiri Kolarik » 25 zář 2016, 14:40

Tak to tedy Romane vypadá podobně, jako když je člověk opálí na sluníčku a pak sloupe...u té lofofóry byla popálena pokožka a teď po napití popraskala a "loupe se"...

Radovan
Obdržel poděkování: 2 krát

Příspěvekod Radovan » 20 pro 2016, 12:11

Ahoj. Ještě jsem sem nepsal. Mám také doma nějaké ty rostlinky. Jediný paraziti, který mě občas navštíví je červec a možná nějaká sviluška. Jediné rostliny které vlnatka ( červec ) napadá pravidelněji je echinopsis ( pražskej mor ) nevyplatí se mi kupovat žádnou chemii, takže pokud se tak stane. Pouziju rozprašovač s lihem. Cervce to spolehlivě zahubí a vysuší i většinu vajíček. Pro použití v menších zbirkach je to dobré řešení.

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 184 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 20 pro 2016, 12:42

A použil si aký lieh? Denaturovaný?

Radovan
Obdržel poděkování: 2 krát

Příspěvekod Radovan » 20 pro 2016, 13:12

Klasický líh s drogerie. Mám ho v dílně na čištění. Byl jsem k tomu celkem skeptický, ale za těch spoustu let se to vážně osvědčilo. Pokud najdu napadený kaktus teď na zimovišti ( sklep) odnesu ho do dilny, kde je teplota cca od 10 do 13 stupňů a postříkané ho lihem. Klidně víc ať to zatece i do země. Je pak důležitý rostlinu nechat pár dnů vysušit při té vyšší teplotě a pak zpět na zimoviště. V sezoně takto ošetřeny kaktus uklidím s přímého slunce na cca 5 dnů do stínu a pak ho vrátím zpět na slunce. Mám obavy z vysušení některých vláken. Takhle jsou rostliny chráněny pár dnů ve stínu a vždycky bez jakýchkoli známek poškození, vysušení nejsuo viditelné. Rostliny rostou, kvetou, prospívají.
Všechny kaktusy co mám pěstuji v sezoně pod širým nebem a dost od všech škůdců pomáhají taky mravenci, který neustále pasou po kořisti, vosy a možná i ty vosicky. Taky některé kaktusy navštěvují a hledají potravu.
Stejně tak určitě prospívá venkovní pěstování. Ty mršky nemají rádi průvan atd.

Adelka28

Příspěvekod Adelka28 » 19 bře 2017, 14:47

Dobry den,
chcela by som poprosit o radu, ci sa jedna na fotografii o červca - vlnatku - fotografia kaktusu, ktory sa uz predpokladam zachranit neda, objavili sa mi na nom biele bodky - chumaciky a trvalo to potom len par dni, kym sa z krasneho zeleneho kaktusu stalo toto, co je na fotke.
Biele bodky sa mi zacali objavovat aj na dalsom, ten by som este chcela zachranit. Som uplny zaciatocnik, takze som si nie ista. Dakujem velmi pekne...

Obrázek

Martin
 poděkoval: 240 krát
Obdržel poděkování: 23 krát

Příspěvekod Martin » 19 bře 2017, 15:06

Příčinou uhynutí tohoto kaktusu je hniloba, způsobená nadměrnou zálivkou a zcela nevhodným substrátem. Substrát pro kaktusy musí být hodně písčitý a mezi jednotlivými zálivkami musí vždy úplně vyschnout během několika dní, což v tomto případě neumožňuje ani okrasný keramický obal.

Adelka28

Příspěvekod Adelka28 » 19 bře 2017, 15:15

Martin, dakujem velmi pekne za odpoved. Takze tie biele chumaciky nalavo nie su sposobene skodcom, ale hnilobou?

Martin
 poděkoval: 240 krát
Obdržel poděkování: 23 krát

Příspěvekod Martin » 19 bře 2017, 16:14

Ani jedno, je to vata vytlačená z umírajících areol

Husi
Moderátor
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 19 bře 2017, 17:31

Ja by som to napísal takto....možno je tam aj vlnatka (červec), ale nie je ju(ho) vidno. Inak súhlasím s Martinom.

jv3
 poděkoval: 22 krát
Obdržel poděkování: 38 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jv3 » 18 dub 2017, 10:46

Zdravím,
čím ďalej sťahujem kaktusy na letné stanovište neskôr, (asi lenivosť ) :time . No a vytiahol som zo zimovišťa aj mammillariu s poškodením bradaviek. Najprv som si myslel, že je to od mrazu, skovával som ich značne neskoro, ale pri podrobnejišom pohľade sa mi vidí, že by to mohol byť aj nejaký "prevít" roztočový.
Obrázek
Obrázek
Čo myslíte vy?
Ešte jedna otázka. Striekať asi až po zaliatí a napití rastliny ?
jv3

Husi
Moderátor
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 18 dub 2017, 13:56

Kontaktným jedom pokojne striekať aj teraz, na to nemusí byť rastlina vo vegetácii podľa mňa, ale postrek by mal byť kvalitný t.j. dobre rozprášený, nie mnoho vlhkosti na jednu rastlinu. Túto sezónu som objavil aj ja niekoľko rastlín so škvrnami a s najväčšou pravdepodobnosťou to nezavinil pavúčik, ale nejaká hniloba, huba, pleseň, alebo iná pliaga.

Miroslav
 poděkoval: 57 krát
Obdržel poděkování: 105 krát

Příspěvekod Miroslav » 18 dub 2017, 15:53

Môže byť, že najlepšou záchranou bude vyhodiť ju do smetiaka aby to neprešlo na ostatné.
Miroslav Varček hľadač krásy

bcm
 poděkoval: 20 krát
Obdržel poděkování: 41 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bcm » 19 dub 2017, 09:43

Ahoj,

Mne sa to stalo na T. swobodae na par rastlinach, pravdepodobne vlhko a chlad. Rovno do kosa ako Miro spomenul.
Botanika, Kaktusy, Sukulenty, Chilli

jv3
 poděkoval: 22 krát
Obdržel poděkování: 38 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jv3 » 20 dub 2017, 14:57

Pŕŕŕ s tým vyhadzovaním. Nie je celá taká, vybral som najhoršie miesta.Pekne ju postriekam a ak sú tam nejaké breberky dostanú čo majú dostať. No ak je to z chladu uvidí sa ako sa bude správať ďalej napr. čo s kvitnutím a tak. Takže ak vyhodiť tak až na jeseň. Dám vedieť ako sa to bude vyvíjať.
zdraví jv3

marek0938

Příspěvekod marek0938 » 31 kvě 2017, 01:02

Zdravím,
zbadal som na jednom mojom kaktuse vlnatky. Ako som vyčítal z diskusie, tak mal by som pri najbližšej zálievke zaliať rastlinu z Mospilanom 20. Mám tým mospilnom ale zaliať aj všetky ostatné rastliny alebo len tu jednu napadnutú? Ďakujem za odpovede.

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“