Chemické ošetření rostlin

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 104 krát
Obdržel poděkování: 147 krát

Chemické ošetření rostlin

Příspěvekod jezour » 19 kvě 2007, 18:13

Jaké používáte postřiky proti škůdcům, hlavně proti vlnatce a kořenovce?

petrcactus

ALLIETE 80 WP fungicid s prorůstovými vlastnostmi

Příspěvekod petrcactus » 16 lis 2007, 02:19

Pokud máte problémy s hnilobami a podobnými radostmi , již několik let aplikuji fungicid ALLIETE 80 WP ve své pěstitelské praxi s velmi vysokým procentem účinnosti ve všech pěstebních kulturách , počínaje výsevy
( moření semen a zálivka ) a konče ošetřováním dospělých rostlin .

Tento fungicid je již snad běžně k sehnání v prodejnách v malospotřebitelském balení , já ho musím bohužel nakupovat po kilogramech pro své rozsáhlé účely . Alliete 80 WP je fungicid práškový bílé barvy s vysokou účinností na mnohé houbovité choroby vyskytující se v našich pěstebních zařízeních , největší účinky má i na kmen
P. cactorum , což je naše známá plíseň kaktusová a i na další houbovité prevíty a to po dobu 8 týdnů se nachází v tkáních rostlin a do tkání přechází do 30 minut od jeho aplikace a chrání také proti náletům spór , které se vyskytují všude v okolí rostlin . Aplikace je nejúčinnější při namáčení rostlin v roztoku a také zálivkou podmokem v kombinaci s Wuxal Super , což používám jako vždy první zálivku po jakémkoli přesazení čehokoli . Postřik je také účinný , ovšem aplikace zálivkou podmokem je nejúčinnější vzhledem k desinfekci všeho kolem kořenů .
V případě , že máte podezření u některé z Vašich rostlin , že něco není v pořádku s kořeny atd. , je nejlepší rostlinu vysypat ze substrátu a ponořit na chvilinku do roztoku a nechat účinnou látku přischnout na epidermis , krčku a kořenech , prostě všude . Připravuji si tak preventivně i podnože před roubováním , když je vytahuji z beden před roubováním a ponořím v oblasti krčku a kořene do roztoku Alliete 80 WP .

V období teplých nocí ( 6 -8 měsíc ) je ideální systematicky si hlídat 8 týdenní lhůtu mezi jednotlivými zálivkami a tím se vyhnete hnilobám , které vlivem teplých nocí ( tedy minimálním teplotním rozdílům den a noc ) mají ideální podmínky pro výskyt .

Tento fungicid má také mimo účinné látky také přimíchán prorůstový hormon pro zvýšenou tvorbu kořenového systému a také pro urychlení vývinu tkání , čili je i v této věci velkým přínosem mimo ochrany před houbovitými chorobami .

Existuje také modifikace ALLIETE bordo , avšak má speciální obsah mědi a dalších prvků a je speciálně určen pro ošetření vinnic , proto je ALLIETE bordo nevhodný pro kaktusy a sukulenty .

Mohu konstatovat po 4 leté pravidelné aplikaci Alliete 80 WP v mé pěstírně , že není účinnější zbraně proti těmto potížím s houbami a plísněmi v kombinaci s co největším větráním pěstebních kultur. Tento přípravek je zřejmě bezpečný , nezpůsobil mi při aplikaci žádné zdravotní potíže . Bohužel , na fusariózy je jen částečně účinný , na tyto houbovité specialitky je stále cosi vyvíjeno , avšak bez většího efektu . Snad jediná naděje pro ošetřování rostlin před fusariózami je poměrně nový přípravek PROLINE , ale nesmí být aplikován na tkáně - pokožku , dochází k jejímu popálení . Tento přípravek PROLINE je pouze určený k namáčení kořenového systému a maximálně do úrovně krčku , výše aplikován již pálí tkáně .

Petr Kupčák

petrcactus

Nurelle vynikající systémový insekticid

Příspěvekod petrcactus » 16 lis 2007, 02:43

Stále a stále jsou škůdci rezistentnější , tedy odolnější proti všemožným přípravkům , avšak existuje insekticid , který je právě stavěný proti odolnosti škůdců na účinné látky a tím je Nurelle .

Podstatou Nurelle jsou dvě od sebe diferencované účinné látky Organofosfát a Pyrethroid ( každá zasahuje jiné spektrum škůdců ),
které mají za úkol vyloučit rezistenci , čili laicky řečeno , když nevezme jedna účinná látka , je tam jiná další účinná látka a tedy je pravděpodobnější účinnost přípravku . Tento prostředek je také vysoce účinný na SCIARA ( mimořádně účinný je na červce ) a to postřikem
( dospělci ) a zálivkou podmokem ( vajíčka a larvy ) . Ale pozor , vždy je nutno dodržet teplotu do 20 stupňů celsia při jeho aplikaci , aby nedocházelo k poškození rostlin třeba sluncem a vyšší teplotou po aplikaci . Doporučuji začít na koncentraci 0,1 % třemi aplikacemi v rozmezí 21 dnů vždy pauzy mezi aplikacemi , protože koloběh vajíčko-larva-dospělec bude tímto zasaženo . Pak je postupně možno zvýšit koncentraci až na 0,2% .
Neúčinný je na červeného pavoučka , tam funguje přípravek VERTIMEC
( i vajíčka ) a také EUPAREN MULTI ( botrytidy ) , nejlépe v občasném prostřídání obou přípravků .

Confidor je naprosto nespolehlivý a šíleně nákladný , proto jsem volil vždy prozatím spolehlivé Nurelle a mám zprávy , že na jaře 2008 se zase chystá úplně něco nového a jiného , avšak prozatím mohu doporučit Nurelle jako spolehlivý systémový prostředek .

Petr Kupčák

VVV
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod VVV » 16 lis 2007, 08:46

Patria organofosfáty a pyrethroidy medzi systémové prípravky?
Už to ako píšeš
třemi aplikacemi v rozmezí 21 dnů vždy pauzy mezi aplikacemi
naznačuje, že sú to dotykové a požerové prípravky.
Nurele je dobrý, ale 3x lacnejší Nurele = ? = 1x drahší Confidor, alebo iný systémový prípravok? Plus 3x stratený čas na aplikáciu a škodlivosť organofosfátov ...

VVV
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod VVV » 16 lis 2007, 13:44

Len z počutia - Actara je tiež systémový prípravok, oveľa lacnejší ako confidor, ale má kratšiu ochrannú dobu. zaujímalo by ma v akej koncentrácii sa má používať.

malykaktus
 poděkoval: 19 krát
Obdržel poděkování: 20 krát

Příspěvekod malykaktus » 16 lis 2007, 16:12

RIEDENIE ACTARA 25 WG:

POUŽITIE
KAPUSTOVÁ ZELENINA
Skočky Dávka na 10l vody 2.5 g Čakacia lehota v dňoch 14
Vošky Dávka na 10l vody 2.5 g Čakacia lehota v dňoch 14
OVOCNÉ DREVINY
Vošky Dávka na 10l vody 1.5 g Čakacia lehota v dňoch 21
PAPRIKA
Molice Dávka na 10l vody 4 g Čakacia lehota v dňoch 3
Vošky Dávka na 10l vody 2.5 g Čakacia lehota v dňoch 3
RAJČIAKY
UHORKY
ZEMIAKY
Pásavka zemiaková Dávka na 10l vody 2 g Čakacia lehota v dňoch 14

petrcactus

ALERT S / fungicid málo známý , ale vysoce účinný /

Příspěvekod petrcactus » 16 lis 2007, 16:43

Dříve před 8 lety jsem používal hustý tekutý fungicid ALERT S od fy. Du Pont ( můj kamarád rostlinolékař mi ho přinesl na odzkoušení v kaktusech tehdy ) , je to taková hustá bílá látka a po naředění jsem s tím bezvadně postřikem spolehlivě likvidoval plísně na semenech , když se objevily ve výsevech . Také jsem ho používal při ošetřování poškozených rostlin , natíral jsem přímo koncentrátem Alertu díry a poškození v rostlinách a také řezné plochy kolem roubů .
Nevím již nyní , zda se ještě vyrábí Alert S , nebo je již zdokonalen v nějaké lepší modifikaci . Každopádně jsem s ním byl velmi spokojen .
Byl také velmi účinný při různých rzivostech a flecích na rostlinách a dobře se kombinoval také s hnojivy typu Wuxal Super při zahnojování a zároveň protohoubovitém a protiplísňovém ošetřování pěstebních kultur kaktusů .

Petr Kupčák

spegaz

Příspěvekod spegaz » 15 pro 2007, 17:15

Rád bych se trochu zastal Confidoru. Názor, že je neúčinný a nespolehlivý může uveřejnit snad jen pěstitel, který ho nepoužil, nebo pracuje pro konkurenčního výrobce. Já osobně pěstuji kaktusy 33 let a do roku 2004 jsem měl v tomto směru jednu velkou jistotu. Při každém přesazování jsem na nějakou kořenovku narazil. A to jsem léta používal postupně Metation, Bi58, Sumition i Nurelle. Kořenovka se vracela s neměnnou pravidelností. V roce 2004 jsem vyslechl na semináři „Kaktusy v Pobeskydí „ přednášku na téma ochrany rostlin , kde byl tento přípravek poměrně dopodrobna představen, včetně doporučených koncentrací, působení a dalších detailů a to renomovaným pracovníkem firmy Bayer s.r.o., která je dovozcem pro ČR. To mě přimělo přesvědčit členy našeho klubu kaktusářů ke společné koupi tohoto přípravku Bohužel jsem si tím „vykoledoval“ povinnost zajistit rozvážení kilové krabice na dívky 0,8g, ale stálo to za to.
Tak tedy krátké představeni přípravku: CONFIDOR 70WG
Balení: 1kg, cena vč. DPH v květnu 2005 17250,-Kč
Zdraví škodlivý, pro včely jedovatý.
Účinnost: 10 týdnů, systémový přípravek působí jako dotykový, požerový a dýchací jed.
Vhodný proti červcům, molicím, sciarám, mšicím. Proti svilušce nutno kombinovat s jiným přípravkem
A nyní několik postřehů a vlastních zkušeností. Běžně se uvádí koncentrace jeden gram na deset litrů vody. Na plzeňských internetových stránkách dokonce uvádí 1,6 gramu na deset litrů vody. Dle zmíněné přednášky i mých zkušeností a také údajů na obalu přípravku je plně dostačující koncentrace 0,8 gramu na deset litrů vody. Tím se dostáváme na cenu cca 13,80 Kč za deset litrů postřiku. Porovnáte-li tuto částku s podobným přípravkem Mospilan v hoby balení 2x1,8 g za cca 60,-Kč a doporučené koncentraci pro okrasné rostliny 0,04% vítězí jednoznačně Confidor.
Osobně jsem postupoval tak, že jsem počátkem června 2005 provedl zálivku podmokem. Další, tentokrát již jen vydatnější postřik jsem provedl v průběhu srpna. Následující dvě sezony jsem provedl dvakrát za sezonu pouze postřik. Mohu zde odpřísáhnout, že jsem do dnešního dne při přesazování nenarazil na jediný případ napadené rostliny. Důsledně ovšem dodržuji ošetření nově pořízených rostlin.
A ještě jedna zkušenost. Zbytkem roztoku jsem ošetřil okrasné rostliny umístěné v bytě. To je další výhoda Confidoru. Ve formě roztoku v podstatě nezapáchá. Prakticky okamžitě po ošetření zmizely z našeho bytu otravné, všudypřítomné sciary a na fikusech do té doby všemu vzdorující puklice.
Shrnu –li tedy výhody, pak je to velmi nízká koncentrace, z toho vyplývající nízká cena ošetření a nízká toxicita vůči rostlině, dlouhodobá účinnost a to i v půdě, systémovost přípravku, dosud neexistující rezistence škůdců, možnost použití v uzavřených prostorách i v přítomnosti manželek. Jedinou nevýhodou je pořizovací cena, kterou je nutné řešit společnými silami v rámci klubu. Ale to jsme již dělali v dřívějších dobách , kdy jsme takto kupovali Bi 58 v litrovém balení!
A úplně na závěr. Pokud by někdo chtěl Nurelle, tak vyměním zbytek cca ¼ l za nějaký semenáček. K organofosfátům a podobným výrobkům se už opravdu nikdy nechci vracet!

spegaz

Příspěvekod spegaz » 15 pro 2007, 18:58

V Agromanuálu jsem našel Alert S a Alert SUN, nepodařilo se mi ale najít, zda je v prodeji pro maloodběratele. Zde několik údajů z Agromanuálu:
Alert® S působí na široké spektrum houbových chorob obilnin a některých technických plodin. Výsledkem kombinace dvou fungicidních složek je synergické rozšíření spektra účinku. Přípravek působí po dobu 4-6 týdnů a rozdílný mechanismus účinku flusilazolu a carbendazimu snižuje a oddaluje možnost vzniku rezistence patogenů.
R40 – Podezření na karcinogenní účinky.
R46 – Může vyvolat poškození dědičných vlastností.
R60 – Může poškodit reprodukční schopnost.
R61 – Může poškodit plod v těle matky.
R50/53 – Vysoce toxický pro vodní organismy: může vyvolat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí.

petrcactus

Příspěvekod petrcactus » 16 pro 2007, 02:20

ALERT S jsem používal , dokud jsem ho měl v zásobě, velmi dlouho a spolehlivě - viz výše mnou uvedené podrobnosti . A od té doby jsem zplodil dvě krásné zdravé děti a určitě jsou i povahově po mně , čili ALERT S v tom určitě nebyl .... . A také jsem samozřejmě dodržoval veškerá bezpečnostní opatření , když jsem pravidelně likvidoval plísně ve výsevech a roslinách , jako u všech přípravků .

A k Argomanuálům , z názvů vyplývá , že jsou určené především AGRONOMUM a ti na poli kaktusy nepěstují a to , co funguje na poli nemusí fungovat ve sklenících a podobně , čili studium AGROMANUALU ano , avšak , jak to funguje na kaktusech a sukulentech , Vám tam nikdo nepoví , to musíte sami odskoušet včetně svých osobních testů na kaktusech a sukulentech ve svých podmínkách .... .

PK

petrcactus

Příspěvekod petrcactus » 16 pro 2007, 02:59

Velmi rád bych se naprosto oprostil od chlapské ješitnosti , avšak nedá mi to , abych nereagoval fakticky a věcne .
Kaktusy pěstuji intenzivně 20 let a kdo mě zná osobně , tak asi ví , že možná dobře , od výsevu až do dospělosti , pořád dokola . A nenechám se opíjet rohlíky , jak si někdo myslí , protože jsem nespadl z hrušky ..... .
CONFIDOR není žádný zázrak , jak mnozí tvrdí . Ano , jako doplněk ke kombinaci možná , avšak nikoli jako hlavní opěrný insekticid . Je dobré občas zajít mezi zahradníky a současné profesionální praktiky a ne teoretizovat . Kdo z profíků používá CONFIDOR strategicky - nikdo , protože je drahý jako doplněk a jsou lepší preparáty s lepšími výsledky - to mi bylo řečeno . Avšak existují jedinci , kteří ho nakoupili v kilogramech a neví co s ním , proto píší v médiích o zázraku z nebe spadlého . To je vše . V Bayer Conspience doporučují to přimíchavat jako mořidlo do kukuřice , protože má ten CONFIDOR stimulační účinky a mají producenti lepší výnosy v konečné fázi . A teorie , že je vhodný na červce , jsou jen teorie , protože nikdo nikdy nedal jednoznačné záruky . A na pavoučka - to je opravdu k smíchu a na sciary , úplně pukám už smíchy ..... .
Příteli , laciný Váš pokus , možná ostatní na to i uslyší , ale já ne . Ostatně , od doby , kdy propukl boom informační kolem CONFIDORU již uplynula nějaká doba a je potřeba zajímat se již o aktuální novinky , protože když to budou všichni požívat , tak již ten zázrak bude k ničemu .
Byl jsem u toho , když Josef Bušek referoval před lety o tomto zázraku úplně poprvé v ČR , dokonce hovořil v tom duchu , že toto již nikdy nebude asi překonáno a když občas nyní komunikuji s německými a holandskými pěstiteli , nikdo již to nepoužívá , upadloto tam pomalu v zapomění ...... . A znovu opakuji , to rozvažování CONFIDORU je nelegální , protože na to musí být licence , jedinou legální možností pro maloobchodní balení s podobnou účinnou látkou je CALYPSO .... .

A jedna zkušenost ze života , jestli je něco hlasitě propagováno všude možně jako SUPER , obvykle to bývá KOŠER ..... . Protože nikdo , kdo se živí produkcí rostlin jakýchkoli, nebude vykřikovat hlasitě, co mu zabralo a na co , protože si chrání svůj chleba a i kdyby jste ho mučili , neřekne to , protože je to profík a tyto zkušenosti a poznatky si nechá pochopitelně pro sebe ...... .

A společně budeme kupovat a pak budeme společně plakat .... , to už znám .
A mezi profíky zahradníky chodím proto , abych se něco i dozvěděl , protože oni první nesou kůži na trh , jinak umírají hlady ... . A CONFIDOR za 18 tisíc oni vážně nechtějí , mají lepší a levnější ...... .

PK

spegaz

Příspěvekod spegaz » 17 pro 2007, 10:18

Vážený pane kolego, slovo košer má dle mého trochu jiný význam, něž zřejmě chápete Vy a proto budu docela rád, pokud i někdo jiný můj příspěvek takto označí. Velký rozdíl mezi námi je v tom, že já opravdu nepěstuji kaktusy na kšeft a proto nepotřebuji nic tajit a nikdo mne nemusí mučit, a dokonce ani nemusím lhát. Popsal jsem pouze své osobní zkušenosti a zkušenosti mých kolegů v našem klubu jsou stejné. Protože Vás osobně znám a vím, že nesnesete jiný názor, než svůj vlastní, nechci se zbytečně vracet k hodnocení zmíněných přípravků. Jen okrajově k ceně.
Při současné ceně Nurelle 282Kč/250ml a doporučené koncentraci a třech opakování vychází ošetření za předpokladu 10l na jedno ošetření 50,76Kč . U Confidoru, kde je působení 10 týdnů a používá se tedy jen jedno ošetření, vychází při stejných podmínkách zásah na cca 15,- Kč. A výsledek se opravdu dostaví, za tím si stojím. A to včetně sciar a puklice.
Na závěr jen jedno. O nelegálnosti rozvažování samozřejmě vím. A mimo tu nelegálnost to bylo i dost nepříjemné. Ale mezi námi kaktusáři, kteří to neděláme na kšeft a kteří si ještě pamatujeme oslovení „příteli“, to bývalo opravdu běžné už za dob přípravku Bi58, které bylo k sehnání pouze v litrovém balení za cenu přes dva tisíce. A to byly tenkrát nějaké peníze!
p.s. na tento příspěvek nemusíte reagovat. Nemám za potřebí se nechat napadat za každé slovo a proto opouštím toto fórum a přeji všem mladým kaktusářům, aby se zase dožili doby, kdy budou moci svým starším kolegům věřit, že jim radí nezištně a ne z důvodu zvýšení kšeftu.

evacko

Příspěvekod evacko » 17 pro 2007, 14:23

Spegazi, taky nechápu, proč se do vás Petrcactus takhle naváží a vaše odlišné zkušenosti prožívá hluboce osobně. Jestliže ho už takhle znáte, nenechte se znechutit jeho psychickou labilitou a ignorujte ho. Byla by opravdu škoda, kdybyste kvůli němu přestal tady "mluvit" i se všemi ostatními. Rádi se od vás něco dozvíme.

karel
 poděkoval: 20 krát
Obdržel poděkování: 11 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod karel » 17 pro 2007, 19:12

Když pranice, tak pranice.
Já používám už nejméně 30 let postřik dešťovou vodou a jsem s ní naprosto spokojen.
Ovšem : každou rostlinu, kterou přinesu (i od spolehlivého pěstitele) ihned vyjmu s květináče, očistím, prohlédnu a zasadím do svého substrátu. Dříve antuka, později různé směsi, už několik let Lignocel + říční štěrk + agroperlit, tedy takřka sterilní substrát. Hnojím Kristalonem 2-3 krát za sezónu. Jediným škůdcem ve sbírce (cca 6 m2) jsem já sám.
Karel

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 17 pro 2007, 20:24

Ještě bych měl dotaz na uživatele Karla.
Skutečně vám stačí jen dešťová voda? Já mám rostliny v sezóně venku, bez skleníku, deště mají dostatek a stejně se sviluška i vlnatka objeví. Je fakt, že až touto dobou (prosinec), kdy jsou rostliny doma v suchu, ale objeví se.
Asi jsem málo důsledný a na podzim to bude chtít poslední 2 zálivky s nějakým insekticidem. Na druhou stranu, pokud se přes zimu moc nepřemnoží, téměř žádnou škodu nezpůsobí.

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“