Chemické ošetření rostlin

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
petrcactus

Příspěvekod petrcactus » 17 pro 2007, 23:27

Vážení , tady nejde o žádnou pranici , to je nesmysl a jestli se někdo urazil jen proto , že já osobně považuji CONFIDOR za podvod ( důvody věcně jsem zde uvedl ) a napíši to veřejně , přece není důvod k těmto radikálním krokům . Především jsem cítil potřebu lidem sdělit ( i když poněkud neobvykle ) to , že opravdu je to málo muziky za mnoho peněz . Proč myslíte , že například kluci v Plzni mají Actaru a píšou tam srovnání s tímto Confidorem , protože poznali , o čem to je a také měli také potřebu se podělit s ostatními . Chtěl jsem jen já za sebe varovat ostatní , aby nenaletěli jako mnozí a jestli někdo to chce koupit za každou cenu a uvěří tomu , je jeho výsostné právo přece . A co Vás pane spegazz... tak naštvalo - to , že jsem zašel jinde , prodiskutoval , vyzkoušel atd a nakonec napsal poznatky k tomu ?? A kšeft - s čím proboha ??? S tím , že radím odborné věci botanicko - taxonomické někde ?? Za to se nestydím , když o ně někdo stojí ??? Pište dál o čem chcete , občas někdo zareaguje tak či onak , ale svět nekončí proboha kvůli rozdílným názorům . A já si chemii kupuji a sháním pro svou potřebu přes profesionály ( nemám ani žádnou licenci potřebnou na to ) , nikoli na kšeft , čili proč obvinění , že něco tajně a kdesi ... ??? Znovu opakuji , názory druhých respektuji , avšak tlouci hřebíky do hlavy s Confidorem si já osobně nenechám , to je vše , nic víc . A kvůli tomu nebudu odcházet a urážet se přece . A jestli jsem manažer nebo havíř , to je úplně jedno, ve věci Confidoru z mého pohledu to nic nemění .

A Talstar a Torant samozřejmě taky znám , trošku barví rostliny na červeno , Plictran také znám , občas pálí tkáně a už se nesmí prodávat , Omite také znám , také občas pálí tkáně při vyšších teplotách a dokonce již dělají kombinace insekticid + fungicid , které také fungují na pavoučka . Velmi nadějný je ten Vertimec , i když to také není novinka . Zrovna před týdnem jsem udělal desinfekci závěrečnou v pěstírně účinnou dýmovnicí pro 350 m krychlových a nic se tam po vyvětrání nehýbe zatím . Takže způsobů je mnoho a není potřeba ihned utíkat , každý věří svému , ale mne praxe naučila to , že sám sobě jsi strůjcem , čili dám na rady profíků a svému instinktu , nic víc .

PK

Pěstitel (nejen) bodlá

Příspěvekod Pěstitel (nejen) bodlá » 18 pro 2007, 08:15

... kluci v Plzni mají Actaru a píšou tam srovnání s tímto Confidorem....

Bych moc nedával Plzeň za příklad. Actara je Douděrova akce, on se nám to snaží prodávat místo Confidoru. Actara jistě funguje, ale většina plzeňáků přísahá na Confidor!

A na rozdíl od vás to mohu říci podle pravdy, neboť nejsem komerční pěstitel... :D

Ur?ula

Příspěvekod Ur?ula » 18 pro 2007, 13:43

Pěstuju hlavně sukulenty (kaktusy jsou hodně v menšině) a od doby, co jednou za rok proliju sbírku Confidorem, je klid. Na stapeliovitých (největší lahůdky pro vlnatku a kořenovku) ani jeden červec. Confidor bere úplně všechno včetně pavouků a much, jediný hmyz, který úspěšně odolává, je nezničitelná sviluška. Proti ní střídám Omite i Vertimec, ale vždy se po čase objeví znovu, ale to může být způsobené pro ně šíleně lákavými druhy, které pěstuju (Ipomoea, Brachystelma). Kořenovka nadobro zmizela, za 3 roky s Confidorem jsem našla jen asi 3 jedince vlnatky (na nových kytkách), které jsem okamžitě zničila. Puklice zmizely hned po prvním použití Confidoru v zálivce. Jinak ho můžete sehnat v malém množství rozvážený i u některých velkopěstitelů. Actaru mám vyzkoušenou zatím jen na smutnice, stačí nepatrné množství do petky s vodou, zalít a je spolehlivě po larvách. Myslím si, že každý by měl zkoušet, co vyhovuje jemu a hlavně jeho kytkám a se zdravým rozumem zvažovat všechnu reklamu i antirklamu.

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 18 pro 2007, 14:14

Pokud ještě mohu přispět do dizkuze, zničit vlnatku a kořenovku není problém. Skutečně stačí několik zálivek, v podstatě jakýmkoliv instekticidem a je po nich, téměř nastálo. V tom se asi shodneme.
Asi to bude tím, že tito škůdci s složitě přemisťují na jinou vzdálenou rostlinu. Pokud zalijeme vše, celou sbírku, máme vyhráno.
Mě trápí stejně jako Uršulu sviluška. Ona sice zmizí, ale za nějakou dobu je zpátky. Kdybych objevil nějaký zázračný trvalý lék na svilušku, tak bych ho tady určitě propagoval, jako pánové Petrcactus a Spegaz ty své favority.
A ještě jedna připomínka na závěr. Myslím, že Confidor je silně předražený, na svilušku neúčinkuje a jiní škůdci si nezaslouží takto drahou potravu. Nurelle neznám, proto nehodnotím.

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 20 pro 2007, 14:31

Ještě jednu připomínku k příspěvku uživatele Petrcactus z 17 prosince 2007.
Píšete, že Talstar znáte, že trošku barví rostliny na červeno. Já používám Talstar už několik let na kaktusy, sukulenty i pokojové květiny. Žádné zbarvení jsem nikdy nepozoroval. Používám ho na zálivku i na postřik. Dokonce v o 50% silnější koncentraci.

petrcactus

Příspěvekod petrcactus » 21 pro 2007, 02:21

k tomu mne vá?e zajímavá historka , kdy? jsme tehdy před několika lety dělali speciální publikaci Acta Musei Rychnoviensis , v tiskárně nám tehdy grafici řekli , ?e ta bílá barva na rostlině z titulní stránky , byla to Sulcorebutia hertusii , je tzv. uměle technikou "dobělená ", proto?e pod objektivem a na fotce se právě markantně projevil zmiňovaný přípravek . Tam u té sulky to tehdy bylo velmi markantní a zjistili jsme , ?e majitel celou sbírku nejdříve o?etřil proti pavoučkovi a pak teprve fotil .......

PK

petrcactus

Příspěvekod petrcactus » 11 led 2008, 04:46

Kardinální problém je , zda jsou semena perfektně vyčištěná před výsevem . K tomu je peroxid či savo , pak již není potřeba mořit , protože i mořidla jsou často velkou brzdou ke klíčení . Další problém je ( i když to chemici a bilogové neradi uslyší ) , že bohužel , když je již napadeno embryo uvnitř semene , není možná obrana proti tomu žádná . Čili je možno ovlivnit čistotu povrchu semen , nikoli embryo .Napadené embryo uvnitř když dáte se semenem do výsevní misky a zavlažíte při nějaké teplotě , jen toto vše podpoří zkázu budoucího klíčence , klíček se ani nevyvine , zakrní a jako by se rozteče .
Pak jsou tu ještě bakteriózy , které jsou snad ovlivnitelné tím antibiotikem , avšak projevují se tím , že klíčenec nemá žádný chlorofyl , je sklovitý až průhledný a nezbyde , než ho odstranit z výsevu .
Život je boj a to platí i u výsevů dvojnásob , je to několik věcí najednou , nikoli jen problém plísní . A to vše začíná u sklizně , vyčištění , uskladnění atd. , to jsou všechno záležitosti , které lze u vlastní produkce ovlivnit , u nakoupených semen nikoli . A proto jsem vždy čučel do výsevních misek půl dne každý den , pozoroval a ihned reagoval na různé problémy . Zkoušel , bádal a nevzdával to , prostě Vám to musí vše dojít samo na základě mnoha nezdarů a průšvihů . Ne každý si přizná , že není vinen prodejce vždy , ale většinou sám pěstitel , zda udělal fakt maximum pro tu věc . To je jako v kostele při zpovědi , hřešil jsem , nebo nehřešil jsem a když , tak už nikdy nebudu .... . A přece zas jsem udělal průšvih , zase jsem nedodržel tu a tu svou zásadu , prostě si za to můžu sám . A nakonec , ti , co chodí po kopcích , nemají sebou rentgen , seberou a jdou dál ..... . A ti , co to kupují , mají vždy volbu ANO či NE , nikdo nikoho nenutí , ale pokušení mít něco jiného a zajímavého mnohdy zvítězí . A pak jde taky o to , že místo čištění po večerech jsou tam i jiné zábavy , plody pak v kabeli zplesní , za tři týdny úplně zplesní a i když se to pak doma vyčistí , už to tam uvnitř je a nejde to vrátit .... .
A nebo už je to zplesněno ještě na tom kopci dříve , než tam přijdete a vůbec to není na první pohled ihned rozpoznatelné a v tom časovém stresu .... .
To je jen jiný pohled na věc , ale než někdo začne kritizovat , je potřeba znát i pohledy z jiných úhlů a navíc , neexistuje žádný tisiciprocentní návod , jak být vždy úspěšný při každém výsevu , to vám potvrdí i zkušení odborníci , jako je Quido Kuchařík , nebo pan Marcel Bouma , Míla Hájek , Mirek Naxera i jiní .
Vtip je ten , že kdysi bylo velmi málo přípravků , dnes je tolik toho všeho , že nevíte mnohdy co a na co , avšak výsevy hynou zrovna úplně stejně jako kdysi .
Dovedete si představit , kolik z těch mnoha sta miliónů semen , které jsou distribuovány , vyklíčí a dožije dospělých rostlin ? Myslím že promile doroste a vyvine se v dospělou rostlinu , tak jako v přírodě , kde to je nejvíce markantní .
Takže vše může být perfektní , přípravky a jiné pomůcky k výsevům , návodů a přípravků je mnoho a čím dál více , ale jen každý sám si musí najít to , co mu vyhovuje a hlavně funguje .
Můžete mořit fungicidy , nebo biologickými preparáty , nebo můžete používat desinfekční prostředky , ale vždy je potřeba zjistit , kde je problém , zda ve špinavých semenech , nebo v embryích a podle toho se zařídit . A také , zda Fundazol je optimální na všechny plísně a zda není inhibitorem klíčení , zda Orthocid , nebo Euparen budou stačit , zda je možné je třeba navzájem kombinovat za účelem vychytání všech druhů plísní , nebo zda začít primární počáteční desinfekcí a pak již není potřeba dalšího ošetření . A nebo , jestli máte možnost dát tyto plísně a houby na kultivaci do laboratoře , aby vám určili přesněji , o co se jedná a pak máte větší efektivitu při ošetřování , jelikož znáte a víte , o co se konkrétně jedná . To , co se píše ve starých knihách , je již pominuto z důvodu vývinu i v oblasti plísní a houbovitých chorob , jsou rezistentnější , jsou jiné kmeny a proto vycházet ze staré literatury není již dnes optimální . Dnes již existují na internetu různé práce i v tomto oboru a je možné načerpat informace i tam .

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 07 kvě 2008, 23:13

Vyzkoušeno v praxi, řazeno dle razance nasazení (u mě):
- Ortosan (ten psí šampon), opravdu funguje, vynikajícím způsobem likviduje také speciálně puklice a jiné štítenky na jiných květinách. Perfektně je smáčí, výborně přilne i na voskové cysty a vysuší je.
- Mospilan (zprvu jsem ho podceňoval) likviduje spolehlivě štítenky i kořenovku, ale přitom se chová k rostlinám šetrně. Vhodné přidat smáčedlo.
- Decis EC vynikající jako akutní ošetření, když je nejhůře, naperu to klidně do zálivky, ale pokud se toho má ošetřit víc, je to docela velká spotřeba. Dle mého se nehodí jako prevence a na stádia škůdců ve vývoji (larva nebo vajíčka)
- Sumithion sice smrdí, ale co smrdí, funguje :) Docela smutné je, že se stahuje z prodeje, tedy mizí z regálů.
- Applaud + Sumi = nejvyšší stupeň obrany a netvrdší zásah, zatím vždy bez následků na rostlinách s vynikajícím výsledkem. Kombinace celkem spolehlivě zlikviduje celé stádium (od vajíček až po dospělé jedince).
Jiné přípravky (pokud pominu historické BI-58, Mettatione apod.) nepoužívám, ani jsem nezkoušel.

Lépe je se pochopitelně snažit omezovat škůdce na minimum vhodnými podmínkami, chemii co nejméně. Já to například zrovna nedělám, kytky trápím za účelem co nejlepšího typového vzhledu, což škůdcům evidentně vyhovuje :? Takže toliko můj příspěveček.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

kmet

Fortehum

Příspěvekod kmet » 23 zář 2008, 22:03

Koncem téhle zimy jsem zkoušel na klíčencích a potom k probouzení Echinopsů tenhle přípravek z reklamního balení. Protože to zjevně kytkám nevadilo, tak jsem ho koupil celou litrovku a občas ho přidával do zálivky – bohužel všem, takže nemám srovnávací vzorek.
Může to být i shodou náhod a letošním slušným počasím, ale kytkám se vyjímečně dobře dařilo, dokonce pár letošních semenáčků vykvetlo.Taky bylo zvýšené množství samovýsevů.
Používáte někdo tento přípravek?
Nemohl by se někdo ze zkušenějších mrknout na složení? Pokud to nebyla jen náhoda, tak by to mohlo zvýšit úspěšnost výsevů.

kadrnožka
Moderátor
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kadrnožka » 24 zář 2008, 10:14

Fortehum není hnojivo, ale stimulátor pro tvorbu kořenú, zpevňuje rostliny a urychluje rúst. Základem je oxyhumolit - kapucín = mladé hnědé uhlí.Výzkumy ukázaly 5-15% zvýšení výnosú, je mísitelný s hnojivy a pesticídy a pomáhá odbourávat těžké kovy z pesticidú.Aplikuje se postřikem.Cena cca 30,-Kč za litr je přijatelná.
-ono-

kmet

Příspěvekod kmet » 24 zář 2008, 23:34

Díky!!!
Měl jsem trochu pochybnosti kvůli jeho vyšší alkalitě, ale přestože mám hlavně jihoameričany, tak to kytkám svědčilo. Mám podezření, že to taky stimuluje semena ke klíčení.Příští sezonu se pokusím udělat srovnávací zkoušku. Nepřidal by se někdo?
Teda ona tu vzniká další otázka, na kterou si zatím neumím odpovědět – co vlastně od svých rostlin očekávám? Zdravý, rychlý růst a brzké kvetení a nebo aby se co nejvíc podobaly svým předkům v jejich domovině?

kaktusak

Biofungicid - pro ty co si z různých důvodů nemohou chem

Příspěvekod kaktusak » 11 úno 2009, 10:02

Zdarec, tak mi výsev sulkorebucií během mé víkendové nepřítomnosti napadla plíseň, docela humus, co ta mrcha všechno nestihla! spoustu vlákýnek, popadaných semenáčů, nas..l jsem se, a to pořádně, to už byla třetí várka co mi nedala spát, rozhodl jsem se jednat přírodně a šel do města shánět opět vyráběný přípravek Polyversum, nicméně v OBI jsem se spokojil s přípravkem Supersivit, obsahuje spory houby rodu Trichoderma, o této houbě je poměrně podrobný článek ve Světě exotických rostlin - "Biologická ochrana rastlín (II.)", pokud se ve výsevu vyskytne nějaká plíseň, spory této houby to "zaregistrují", vyklíčí a jejich hyfy škodlivou plíseň "omotají" a velmi rychle zneškodní, účinkuje prý plně takto i na fusariozy a na dalších 80 rodů plísní!!! já po dvou dnech od použití mohu s potěšením konstatovat, že to plíseň je zlikvidována, zbylé semenáčky se mají k světu a rostou, přípravek je doporučován na ošetření substrátu, výsevů, dospělých rostlin, na moření semen atd. atd. na netu je o tom několik optimistických článků

karel
 poděkoval: 20 krát
Obdržel poděkování: 11 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod karel » 11 úno 2009, 14:09

Před mnoha lety v ostravském Ostníku, tuším Dr. Plesník, publikoval recept na plíseň ve výsevech prostředkem zcela nejedovatým, přímo jedlým. Doporučoval lidský lék proti průjmu a pod. - ENDIARON. Vím, že jsme to tehdy zkoušeli a fungovalo to spolehlivě a v lékárnách je ve volném prodeji dosud. Tabletu je třeba rozdrtit na prášek a jemně poprášit napadená místa. Nemyslím, že by mohl nahradit třeba Previcur, ale je to možnost pro zapřísáhlého odpůrce jakýchkoliv jedů.
Karel

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 40 krát
Obdržel poděkování: 110 krát

Příspěvekod Zdenda » 11 úno 2009, 18:48

ja používam na výsevy 10% peroxid a nemavam problemy

No to ale nemůžeš použít na vyklíčence.
Já v některých případech použiju 3%ale musí být čerstvý, žádný zvětralý s nižší koncentrací, ten by neměl uškodit, no ale stejně s ním zacházím kolem rostlinek "vopatrně, vopatrně".
Věčný začátečník Zdenda

kaktusak

Příspěvekod kaktusak » 11 úno 2009, 19:32

no ta samozřejmě vím, že peroxid se rozkládá na vodu a kyslík, proto podle toho postupuji, aby tam nebylo přemokřeno, protože tím peroxidem vlastně i "zalévám", jinak 10 % peroxidem bych si klíčence postříkat netroufl....., pravda je, že u nás se fakt dost topí....to víš panelák...., ale jinde výsevy nemám možnost dělat, leda že bych je na noc nosil do sklepa, ale tam o moc chladněji není :(

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“