Popálení

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 23 kvě 2011, 20:25

...popálný gruson lze opravdu zachránit z dost katastroficky vypadajícího stavu, základem je dát mimo slunce a naprosto žádnou vodu ani rosení, to může tak akorát vést k hnilobám, gruson pak spolehlivě u menší velikosti a vcelku dost rychle odroste, zalívá se až tehdy, kdy je patrný nový růst, projevuje se to tak, že často popraská stará odumřelá tkáň...

Foto 01: Gruson, který se ke mě dostal v naprosto zničeném stavu 05/05/2007, popáleniny snad nejvyžšího možného rozsahu

Obrázek

Foto 02: Gruson, ten samý dnes večer, tedy po 4-letech 23/05/2011, vpodstatě se však skoro zhojil během 1 úplné sezóny na vhodném stanovišti, drobné popalky nové samozřejmě vznikají u rostlin proto,že je během zimy dáváme na místa bez slunce a pokud dostatečně neuvykneme tak jsou tito hold k popálení zjara náchylnější...

Obrázek

radoslav
 poděkoval: 4 krát
Obdržel poděkování: 9 krát

Re: Popálení

Příspěvekod radoslav » 20 kvě 2016, 07:04

Zdravím,
obdržal som zásielku kaktusov od p. Staniu, medzi nimi aj dve eulychnie.
Na pokožke majú svetlozelené plochy, p. Stania mi napísal, že sú to popáleniny, aj keď mne sa to moc nezdá a hlavne na jednej rastline je to napr. z jednej strany v hornej časti a z druhej strany pri zemi. Aký je váš názor?
0.jpg

21.jpg

a23.JPG

Martin
 poděkoval: 240 krát
Obdržel poděkování: 23 krát

Příspěvekod Martin » 20 kvě 2016, 08:31

Taky se mi to moc nezdá jako popálenina, spíš jako napadení houbou. Použití fungicidu by určitě neuškodilo.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 20 kvě 2016, 11:10

No, možná ty fleky na prostředním obrázku by mohly být zbytky po nějaké houbě..., ale ta světlá místa (bez nekrózy) by mohly být z přílišného sluníčka, zejm. byly-li kytky před tím ve tmě/šeru...ale to musí pěstitel zodpovědět, jak to bylo po přijetí balíku s kytkami...

radoslav

Příspěvekod radoslav » 20 kvě 2016, 13:16

No balík som obdržal predvčerom a bolo to v takom stave ako na foto. Písal som p. Staniovi a on mi odpísal:
"Zdravím,vím o tom,myslím,že rostliny popálilo,než byly zalité.Dělá mi to opakovaně u více rostlin.V průběhu sezony by se to mělo stratit ?"
Ide mi len o to, či to nie je nejaká virozá a či nebude lepšie rastliny zahodiť než riskovať ohrozenie ostatných rastlín.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 20 kvě 2016, 17:57

@ radoslav - no, asi je v takovém stavu neměl posílat! Na druhou stranu - velké Eulychnia se hned tak nevidí, takže je jen tak vyhodit asi by nebylo dobré! Je také možné, že jim něco chybí - Mg, K,..., ale nemyslím si, že by to bylo nakažlivé...tedy - opatrnost, karanténa, polostín a asi mlžit s nějakým hnojivem na list, tedy já jsem vyzkoušel hnojivo na jehličnany s vyšším obsahem Mg, K (asi) a fakt byla ta palma, cykas i baukarnea po čase sytě zelená...Eulychnie jsou v přírodě často v mlze, takže jim to principiálně nebude vadit...

radoslav

Příspěvekod radoslav » 21 kvě 2016, 14:08

Tiež si myslím, že rastliny v takom stave by nemali byť predávané, no ale čo už, poučenie pre budúcnosť kde objednávať a kde nie.
Vytiahol som ich teda z koša a dám im druhú šancu aj keď sa mi s tým moc nechce babrať, uvidíme.
Keby im niečo chýbalo, tak to poškodenie bude rovnomerne po celej rastline.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 21 kvě 2016, 16:42

@ radoslav - no, jestli Tě zajímají Eulychnia, vím, že sehnat větší kytky je problém. nikdo to nevysévá, tak - akorát jsem se vrátil z Dvora Králové (otevírání sezóny) - Jarda Chvastek nabízel semenáče, ca. 2-3-4cm velké (tj. s původem, lokalitou...stačí mu napsat, má i webovou stránku http://www.cactuspoint.cz/ - tam si pak můžeš od mala pěstovat...

radoslav

Příspěvekod radoslav » 06 čer 2016, 13:58

Tak nakúpil som ďalšie eulychnie od Jana Nováka, ale nechám si aj tie od Staniu, hádam sa zotavia.
Zaujíma ma ešte jedna vec, tá eulychnia na foto hore má miesto zberu "Goru, caňon Borizal" keďže to neviem lokalizovať pýtal som sa pána Staniu, ten mi napísla, že semienka má od p. Langera, zber v Čile. Viem mi niekto poradiť kde je to "Goru, caňon Borizal"?

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 06 čer 2016, 20:20

@ radoslav - ještě jsi se měl zeptat, který pan Langer! Tedy křestní jméno...pak se dá na něj obrátit přímo...
Jinak - komolení jmen je běžné specifikum, kdy se nálezce možná mrkne na ceduli obce, u které je ten výskyt...a následní prodejci dokomolí názvy úplně...to je tím škrabopisem...a přepisováním...a ten, co to vyseje, asi ani nepátrá, že je to nelogické (tedy to jméno)...
"Goru, kaňon Borizal" - byl jsem v Chile 3x, ale nic mi to neříká, protože Eulychnia je zcela běžná kytka...nicméně "Goru" nevypadá na nic...a "kaňon Borizal"...tedy Carrizal je španělsky....to by bylo šp. Caňadon Carrizal..., zase ale - Carrizal je běžný název...a "Borizal" bude jen zkomolenina...

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 38 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Příspěvekod Zdenda » 07 čer 2016, 10:05

Zdravím,
tak Langer to bude jistě Vítězslav z Ostravska (když jsem ho navštívil před lety bydlel v domku v Ostravě), ten byl v Chile asi tak v 93. roce.
Severně od Huasca je osada Carrizal Bajo, z ní se do vnitrozemí zařezává údolí - Qebrada Carrizal, tedy kaňon.
Jaroslav Sladkovský, který tam podle mého názoru byl s nimi má v seznámku GPS několik nálezů eulychnie právě kolem Carrizal Bajo.
Věčný začátečník Zdenda

radoslav

Příspěvekod radoslav » 07 čer 2016, 12:48

Chcelo by to kontakt na p. Vitězslava Langra.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 09 čer 2016, 08:51

:arrow: radoslav: viróza to opravdu nebude, je to zřejmě jen poškozený chlorofyl (dochází k tomu u oslabených pletiv v nedostatečné kultivaci vcelku běžně), Eulychnia je rod kaktusů ze suchého Chile a proto je dobré je pěstovat spíše pomalu/pozvolna (zvyšuje se tím u nich právě ta odolnost k vnějším faktorům prostředí až na hranici nezničitelnosti (samo z pohledu aridního prostředí) = vydrží pak třeba i několik let úplně bez vody bez sebemenšího poškození již ve velikosti jen několika málo centimetrů, ba naopak v té době výrazněji zesílí pokožku a pěkně vytrní), je neproduktivní je hnát příliš rychle k růstu (přírodní zdravé velikosti s pravděpodobností hraničící s jistotou stejně nelze za lidský život u nás docílit za běžných podmínek - fotky z přírody jsou lákavé, ale ne vše co venku roste dokážeme dopěstovat i u nás doma do výchozí podoby), na ukázku přidávám 2 fotky, první foto semenáče E.breviflora/longispina (název u těchto není tak podstatný, stejně jako lokalita = lokalita je často jen více/méně nepřesná adresa kam doputoval sběratel semen (často navíc jen poblíž komunikací, takže jen málokdy PČ odráží rozsah skutečného areálu - v posledních letech jsou však všichni trochu posedlí mít jen kytky s adresou (vliv dostupnosti), takže o lokalitách (adresách) se toho napíše víc než o samotném pěstování) a neměli bychom ji až tak nadřazovat nad vlastní hodnotu samotné rostliny), takže na první fotce je 1 rok starý semenáč, na 2. pak ten samý ve stáří 9ti let, pěstováno jako kaktus z aridní oblasti v počtu více semenáčů pospolu, tedy většinu roku sucho, skleník s vysokou letní teplotou +40 den/+20 noc, voda jen párkrát v roce, minerální substrát nehnojený, zima pak ve tmě +10 st.C = v 9ti letech výška pouze 3-4 cm, délka trnů 2,5 cm a to bylo v popisku semen napsáno longispina s extrémně dlouhými trny, naopak je však pravdou, že např. acidy mívají v tomto věku a za stejných podmínek u mne velikost a trny zhruba dvojnásobné (= dlouhotrnost u Eulychnia nebude asi dobrý rozlišující znak - je to jen variabilita, v kultuře pak obzvlášť neuchopitelný znak)

... takže moje 9ti leté Eulychnia stále pěstuji jako miniatury :lol: (ztrátovost v takovéto velikosti je již nulová, jejich pěstováním se příliš nezabývám - ony si rostou svojí rychlostí a věkově mají potenciál mne i přežít, pouze jsem je kdysi vysel a co přežilo udržuji)

Foto 01: stáří 1 rok
Obrázek

Foto 02: stáří 9 let (ten samý semenáč), velikost 3-4 cm, kvalita pokožky a otrnění je to co mne v kultuře na těchto stále udivuje
(jsou jako pevnost ukrývající trochu vody, když jim dáte dostatek času, přímo vidíte jak krůček za krůčkem budují důmyslnou ochranu proti nepřátelskému vnějšímu světu sucha a žáru)
Obrázek

:L

radoslav

Příspěvekod radoslav » 09 čer 2016, 13:38

Ja ich plánujem rosiť a nie polievať jednak aby som simuloval ich domovinu a jednak rosením budú v bezpečí v každom substráte. Zásielku eulychnii od Nováka som pripravil o korene- pôsobili na mňa že ich už kadečo načalo a radšej ich dám nanovo zakoreniť - inak rastliny to sú pekné aj relatívne veľké 10-15 cm ( a to zbery semien sú udávané 2010) len otŕnenie nie je také pekné ako na tých poškodených čo sú na fotkách, inak tie "dospelácke" drevnaté tŕne sa mi fakt páčia.
Inak kaktusy ako Eulychnia sú jedny z mála ovocných rastlín ktorým nevadí zasolovanie pôdy od mora. Amíci to vždy riešia, že čo zasadia keď sú v dosahu morskej hmly, veľa ovocných rastlín také podmienky neznáša. Ktovie či by neocenili keby som im do vody neprimiešal trochu morskej soli :wink:
No a čo sa týka kvitnutia a plodov, dúfam , že to nebude až tak dlho trvať. Pri najhoršom si budem musieť zohnať nejaký odseknutý kúsok z rodiacej rastliny.

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 38 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Příspěvekod Zdenda » 09 čer 2016, 22:24

Eulychnie jsou podle mě uniformní, takže na nalezišti až tak nezáleží. Nakonec on ten okruh kolem Carrizal Bajo není nijak velký. Možná i slunce a výpal způsobuje, že už jen různé druhy je velmi těžké v domovině rozeznat.
Dnes jsem zjistil, že mám jakýsi výsev (ani jsem se nedíval na název) venku na dešti (u nás však prší velmi sporadicky) - jsou to asi 5-7cm vysoké semenáčky a daří se jim dobře. Tyto mnou méně ceněné rostliny pěstuji v klasickém substrátu, zimuji v garáži, kde se teplota pohybuje i kolem nuly.
Oproti tomu Saint pieny mám ve skleníku a přiznám se, že první výsev se moc nepovedl - špatně to klíčilo a co vyklíčilo krpělo. Druhý pokus už byl úspěšný a tyto nádherné rostliny jsou vcelku nenáročné pokud jste sklerotici a zapomínáte je zalít spolu s ostatními rostlinami. Saint pieny zimuji ve sklepě, teplota většinou nad 10st.
Pokud bude zájem oba druhy nafotím a vložím do fóra.
Nádhernou, asi 40cm vysokou, Saint pienu jsem předloni objevil u Jirky Musilovic zez Plzně, poté, co jsem mu přivezl semenáčky a on se mi přiznal, že tuto rostlinu nezná. Bylo úsměvné, když jsme mu ji pak našli ve sbírce. :D
Věčný začátečník Zdenda

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“