Nevhodná zálivka - zapaření

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
emily007

Špatná zálivka - Lithops

Příspěvekod emily007 » 10 led 2012, 13:13

Ahoj chtěla bych se zeptat,jestli náhodou mému sukulentovi něco není,nyní vypádá takhle. Děkuji za pomoc :)
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg

petr 21
 poděkoval: 10 krát

Re: Nemoc?

Příspěvekod petr 21 » 10 led 2012, 13:27

Ahoj, ten sukulent je z rodu Lithops. Z fotek je patrné, že je asi zalitý. To je v tuto dobu převlékání listů (přelévání vody za starého do nového páru listů) nevhodné. To scvrkávání listů je přes zimu naprosto normální. Doporučuji si přečíst, jak o tyto živé kamínky během roku pečovat, aby ti dlouho dělaly radost.

emily007

Příspěvekod emily007 » 10 led 2012, 13:36

Jo děkuji,není zalitý,zaltý byl naposled myslím v listopadu.Avšák před chvíli než jste mi odepsal jsem ho zalila,dočetla jsem se na internetu že by se měl jednou za dvacet dní zalít.

karel
 poděkoval: 19 krát
Obdržel poděkování: 11 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod karel » 10 led 2012, 14:58

Tak to je zásadně špatně. Lithops musí zůstat z c e l a bez vody, dokud se nepřevleče, tedy dokud z rýhy mezi listy nevyrostou nové dva listy (možná 2x2), staré neuschnou na slupku, kterou lze snadno oddělit.
Doporučuji přesadit do suchého substrátu a čekat (a modlit se).
Karel

Sanny93

Přelitý ferák

Příspěvekod Sanny93 » 04 zář 2012, 19:25

Ahoj, tak tohle se stalo mému ferákovi, když mi omylem na balkoně zmoknul. Zkrabacení se objevilo asi den nebo dva na to, ty seschlé fleky asi za 5 dní. Spolu s ním zmoklo ještě několik dalších semenáčů, např. f. glaucescens, několik gruzonů a mammillárek, ale žádnému se nic nestalo. Moje okamžitá reakce byla taková, že jsem vyhodila všechny z květináčů a jen tak je nechala stát na hlíně a nechala je vysušit.

S kaktusařením začínám, poradíte mi, co s ním? Odroste to? Je to vůbec tím, že se přelil? A zcvrklá místa se potom spálila sluncem, protože byla náchylnější? (možná je to blbost, toť pouze moje teorie:-)

Děkuji za jakékoli odpovědi.

Obrázek

petr 21
 poděkoval: 10 krát

Re: Přelitý ferák

Příspěvekod petr 21 » 05 zář 2012, 17:00

Tím, že kaktus zmokne, tak se neskrabatí. Déšť v létě dělá rostlinám dobře. Řekl bych, že za to může sluníčko, ta místa jsou popálená. Je to skrabacení na celé rostlině, nebo jen na osluněné části?

Sanny93

Příspěvekod Sanny93 » 06 zář 2012, 08:12

Právě je to po celém kaktusu dokola, ale jen cca do poloviny vzrůstu. Jde to jakoby odspodu.

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 92 krát
Obdržel poděkování: 124 krát

Příspěvekod jezour » 06 zář 2012, 17:43

Souhlasím s Petrem. Určitě to není od přelití a od zmoknutí. Kdyby byl kaktus přelitý, reagoval by uhnilými kořeny. Hniloba by postupovala od spodu.
Napadá mě možná jedna věc. Nebyly na kaktusu nějaké kapky vody, když na něj poté svítilo slunce?
Můžeš ještě prosím vyfotit i další žebra kaktusu?
-- Administrátor --

Sanny93

Příspěvekod Sanny93 » 09 zář 2012, 04:48

Tak s těma kapkama už vážně nevím, je to už celkem dlouho, co se to stalo. I když teoreticky by to možné bylo, výše jsem psala, že jsem dala kaktusy ihned sušit na balkon.
Fotky pošlu ještě dnes.
Třeba opravdu začíná uhnívat? Poradíš mi prosím, jak bych to mohla případně poznat?

peri
 poděkoval: 2 krát
Obdržel poděkování: 23 krát

Příspěvekod peri » 09 zář 2012, 10:23

Ty skvrny budou opravdu od působení sluníčka a jestli se bojíš uhnívání, neřeš to zdlouhavě přes net, ale jednej, kaktus vytáhni ze substrátu, prohlédni,a buď opět zasaď nebo případnou hnilobu odřízni, ošetři kořeny a nech zaschnout. Teoretizování nepomůže, je třeba konat.

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 10 zář 2012, 13:38

Pokud na těle kaktusu zůstaly kapky a svítilo na kaktus sluníčko, mohl se popálit. Tj. ty fleky mohou být popáleniny.
Uhnití dle mého názoru nehrozí. I tak pro jistotu rostlinu zkontroluj - vytáhni ze země, zkontroluj kořeny, prohmatej krček. Hniloba se pozná, že kořeny se budou odlamovat (nejen malé, ale i velké), tělo kaktusu bude velice měkké. V případě hniloby okamžitě řezat nožem, dokud nenarazíš na zdravé svazky. Potom nechat rostlinu na sucho zakořenit.
-- Administrátor --

Sanny93

Příspěvekod Sanny93 » 15 zář 2012, 15:09

Tak jsem teda sice slibovala, že pořídím ještě nějaké fotky, ale zdá se mi, že už ani nebude třeba, kaktus se začíná polepšovat... Zkrabacení je už mírnější a skvrny se pomalu zacelují... jupí :-)

Jsem teda hlavně ráda, že přežil, ale taky mě do budoucna zajímá, čeho se vyvarovat, aby se to už nestalo. Nejspíš to ale bude opravdu zkrabacení i popálení od slunce, jak říkáte. Stalo se mi před týdnem totiž málem znova to samé u Ferocactusu hamatacanthus - na sluníčku se začal jemně vrásčit, ale do několika dnů mimo něj to bylo fuč. No prostě ti feráci jsou na slunko asi náchylnější.

Tak díky moc za rady, hodně pomohly :-).

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 15 zář 2012, 19:16

Každý, kdo pěstuje kaktusy, někdy nějakou kytku připálil. A to i ti zkušení. Ferocactusy vydrží hodně světla a hodně sluníčka. Ale i pro ně platí, že na velké dávky sluníčka musí být připravené. Pokud byla rostlina delší dobu někde ve stínu (od páru dní a více), je nutné, aby si na slunce opět zvykla. Zpočátku jen ranní a pozdně odpolední slunce, přes poledne stínit. Postupně rostlině světlo přidáváme - stíníme méně a méně. Takto postupujeme a po době nemusíme stínit vůbec. Trvá to delší dobu. Někdy týden, někdy měsíc, někdy měsíc a půl. Záleží, jak dlouho byly rostliny ve stínu.
Na náhlé přechody na světlo, nebo na jarní slunce, jsou kaktusy velmi citlivé.
-- Administrátor --

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“