Poruchy růstu rostlin

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
aivenhov
 poděkoval: 47 krát
Obdržel poděkování: 37 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Poruchy růstu rostlin

Příspěvekod aivenhov » 27 kvě 2015, 21:31

Tak toto je mimo môj level, ale asi by pomohlo keby si napísala, v akom substráte bola, ako si postupovala pri presádzaní (či len vybrala a dosypala alebo odstraňovala zem), do čoho si ju dala, kedy dostala prvú záliavku po presadení, ... ?

sylvia48
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 14 krát

Příspěvekod sylvia48 » 27 kvě 2015, 22:09

Aloe bola najprv v tieni, ale keďže sa jej vôbec nedarilo, pridelila som jej najlepší izbový plac. Takže teraz má dlho doobedňajšie slnko. Myslela som, že sa vzchopí a že dá listy hore, ale nejako sa jej nechce.
V substráte je snáď aj trochu piesku, miešam to tak všelijako, čo práve je, prekorenená je dobre.
Myslela som, že problém je málo svetla, alebo veľa zálievky. Svetlo som zmenila a nič. Mám polievať až keď úplne uschne substrát?

Pri presádzaní som len dosypala zem a poliala som ju aby sa zem spojila. Aj keď viem, že sukulenty sa nezvyknú po presadení polievať, poliať sa to kvôli substrátu musí.

basarek
 poděkoval: 11 krát
Obdržel poděkování: 28 krát

Příspěvekod basarek » 28 kvě 2015, 06:33

silvia, ty stary listy uz se asi nezvednou stejne jako vetve u stromu, uz sou zvykle ale jde o to aby novy byly lepsi :-)

sylvia48

Příspěvekod sylvia48 » 28 kvě 2015, 10:48

Som len izbový pestovateľ, miesta niet. :(

A čo robíte s graciliskami, keď sú vysoké a ľahnú na kochlík? Treba to zrezávať?
Dík

aivenhov
 poděkoval: 47 krát
Obdržel poděkování: 37 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod aivenhov » 28 kvě 2015, 11:02

Treba ich správne pestovať a hádam sa nedožiješ toho, aby ti ľahli na zem. :idea:

Inak:
1,Buď ich nechaj tak, ale daj pod ne štrk aby telo neležalo na zemi a nechytilo nejakú hnilobu.
2,Zrež a nechaj znova zakoreniť.
+ odlom si malú odnož a pestuj ju správne :)

Snáď to nevyznie tvrdo ale ak už niečo vieš o kaktusoch, tak si vyber rastliny, ktorím tvoje podmienky budú vyhovovať. :)

sylvia48

Příspěvekod sylvia48 » 28 kvě 2015, 11:21

No, ono je to tak, že rastliny si vyberajú mňa, jednoducho prídu a ja sa starám ako viem alebo neviem :?

Mammilárie správne už pestujem, nakoľko je to v bytových podmienkach možné, vďaka vašim tunajším radám. Ale do bytu sa mi zdajú fakt ťažko pestovateľné. Už ich mám dlho, vyhodiť mi je to ľúto. Možno by som to vymenila za niečo tvrdokožé typu echinopsis, tie sú krásne a nenáročné.

Ďakujem pekne za rady, tak to buď zakopem alebo zrežem, namnožencov už mám....

basarek
 poděkoval: 11 krát
Obdržel poděkování: 28 krát

Příspěvekod basarek » 28 kvě 2015, 15:20

Silvie, kaktusů co se hodí pro pokojové podmínky sice není až tolik ale najdou se. Hledej spíš druhy který vyžadujou trochu přistínění a ne úpal, například mezi gymny, notokaktusy a podobně. Nebo přímo do bytu se hodí výborně discokaktusy a melokaktusy :wink:

jv3
 poděkoval: 22 krát
Obdržel poděkování: 38 krát
Kontaktovat uživatele:

Nehoda? nie ! Chyba

Příspěvekod jv3 » 28 kvě 2015, 21:56

Troška z iného súdka. V nadpise sú aj nehody .
Vždy na jar, keď zalievam kaktusy tak snáď najrýchlejišie reagujé astophytá zvlášť asteriasy. Tak tomu bolo aj tento rok, iba môj najstarší (cez 30 rokov) sa len trocha nadvihol a nič, nejako som tomu nevenoval pozornosť, až po čase som sa lepšie prizrel :
Obrázek
tie žltavé fľaky ma zarazili, už som raz tak o jeden prišiel, máknul som naň a bolo to jasné, mäký - hniloba. Medzi rebrami pri vrchu sa už začal rozpadať .
Obrázek
Nôž len odhalil konečnú diagnózu.
Obrázek
Pohľad zo spodu ukazuje kadiaľ tá potvora pravdepodobne vnikla do tela:
Obrázek
Kde sa stala chyba? Predpokladám, že asterias šiel na zimovisko s nie celkom vysušeným substrátom. Aj keď bol zasadený v čistej antuke, jeho veľká plocha (mal cca.17 cm v priemere pri výške 7cm), zabránila rýchlemu vysychnutiu substrátu, keďže antuka bola dosť jemnozrná.
Píšem o tom ako spomienku naň a aby som upozornil, že by sme na staré a veĺké kaktusy mali byť pozornejiší a nie sa motať stále len okolo nových prírastkov v zbierke.
Bolo mi z toho smutno, bol to jeden z mojich najstarších kaktusov a vydržal toho so mnou veľa. Mea culpa!

peri
 poděkoval: 2 krát
Obdržel poděkování: 23 krát

Příspěvekod peri » 29 kvě 2015, 10:58

Toto je vždy nepříjemné, ale mám takový dojem, že asteriasy jsou háklivější na zálivku v nevhodnou dobu. U svých astrofyt mám vypozorováno, že není radno se zálivkou spěchat a i pak bezproblémové jsou myriostigmy, problematičtější mohou být nivea, capricorne a ty asteriasy. Obecně si myslím, že první zálivkou až v květnu se nic nezkazí.

wurm
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 02 čer 2015, 15:18

Souhlasím ve většině s Perim a přidám svůj názor a zkušenosti. Domnívám se, že hniloba se nemusí dostat do rostliny vždy nutně odspodu a důvodem nemusí být ne zcela vyschlý substrát. Astrophyta většinou lehnou na tuto rozsáhlou vnitřní hnilobu, kde obvykle není už ani co zachraňovat, protože kytka je v podstatě už jen jakýsi obal.
Myslím si, že Astrophytum potřebuje na jaře nejprve hodně čerstvého vzduchu (průvan, luft) a zálivka musí jít ve vhodnou dobu, kdy je relativně chladno (a zataženo). Rostliny jsou extrémně náchylné na podpaření, tedy na vlhkost v substrátu při vysoké teplotě. Ovšem těžko říct, co zkázu takové rostliny skutečně způsobilo. Já osobně letité sbírkové rostliny rodu Astrophytum (myšleno starší jak 20 let a výše) stěhuji poměrně hodně brzo ven (lufťák). Nikdy mi neodešlo ani jediné, když třeba teploty šly k nule. Zálivku raději 2x nebo 3x odložím když to nevypadá dobře, to určitě neublíží. Opravdu problém je voda v naprosto nevhodný okamžik a pokud neproudí vzduch. Často jsem se s tím setkal právě ve skleníku. Takto staré rostliny dostanou vodu 1x, nebo maximálně 2x do roka, úplně to postačuje. Letos jsem takové velké rostliny zaléval (lehce) teprve před týdnem.

Záleží pochopitelně i na tom, v čem to kdo pěstuje a jaké má podmínky. Podle mého zcela minerální substrát je naprosto nezbytnou podmínkou a staré kytky se vyplatí rozhodně nepřesazovat. A když už, tak velmi opatrně a nikdy ne s porušením kořenového balu. Pokud byla taková letitá rostlina v čisté antuce, navíc jak je uvedeno v jemnozrnné, mohlo dojít ke z plstnatění kořenů a to může být taky příčina problému, kořeny přestanou fungovat. Frakce by měla být velmi hrubá, lépe směs více složek. Osobně s pěstováním v čisté antuce dobré zkušenosti nemám. Ovšem věřím, že někteří na ní nedají dopustit. A teď babo raď! :?
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Martin
 poděkoval: 259 krát
Obdržel poděkování: 24 krát

Příspěvekod Martin » 03 čer 2015, 08:07

Těžko říct, wurme, co ti "plstnatění" kořenů v antuce způsobuje (ani nevím, co si pod tímto pojmem přesně představit). Co já vím, tak ke ztrátě kořenů může někdy dojít z důvodu vysokého množství prachu při špatném promytí, ve kterém se pak drží vlhkost. Jinak co se týče propustnosti a vysychacích vlastností antuky, tak tím to asi nebude, ty jsou ideální. Spíš bych hledal problém v chemismu. Odkud antuka pochází a jestli není kontaminována např. herbicidem, olejem, nebo jiným sajrajtem. Ještě mě snad napadá její mírná zásaditost, což by některým skupinám rostlin nemuselo úplně vyhovovat. Pan Fojt, ale i p. Záhorský z Bečova, které jsem osobně znal, pěstovali všechno pouze v antuce, a to i sukulenty. Oba ji ale vozili novou přímo z cihelny a před sázením jí proplachovali vodou.

sylvia48

Příspěvekod sylvia48 » 27 čer 2017, 14:08

Poprosím poradiť čo s týmto - zrejme melocactusom. Vyzerá dosť nepekne.
Už som ho viac krát presadila (do rôznych substrátov), preventívne odškodcovala a tiež viac krát presťahovala. Momentálne je na balkóne v tieni, predtým bol vnútri pri okne, svetla mal stále dosť.

Čo treba urobiť?

melocactus mizerny.JPG

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 197 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 27 čer 2017, 20:36

No, neviem. Na melocactus mi moc nevyzerá. Ja by som skôr povedal, že je to notocactus alebo echinopsis. Možno by ho bolo treba vystrčiť priamo na slnko, keď sa mu v tieni nepáči. Pre istotu, keď bude pár dní zamračené.....

sylvia48

Příspěvekod sylvia48 » 27 čer 2017, 21:32

Díky Husi, vyskúšam teda ešte na slniečko, však snáď už bude vyzerať len lepšie.
Echinopsis to určite nie je. Škoda že som nenafotila materskú rastlinu (snáď v októbri nafotím), lebo tohto zdeformovaného chudáčika veru ťažko identifikovať.
(Myslím že má repovitý koreň)

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 557 krát
Obdržel poděkování: 428 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 27 čer 2017, 21:45

Mne to tiež skôr pripomína Echinopsis. Ten Melocactus môže byť naštepený na Echinopsis a on asi robí odnože, ale môžem sa mýliť.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“