Skvrny na rostlinách

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 45 krát
Obdržel poděkování: 364 krát

výkyvy teplot

Příspěvekod African » 02 črc 2013, 17:59

Výkyvy teplot, které byly u nás v uplynulém měsíci evidentně svědčí sukulentům.
Nejprve bylo chladno, pak teploty vysoce převyšující 35 C, minulý čtvrtek a pátek bylo v noci kolem 6 C a teď máme zase 30 C.
Výsledek je na fotce:
Obrázek

Eště že to není sbírková rostlina, poletí na kompost 8) :lol: :lol: Parádní houbová infekce, možná i doprovázená bakterkou- v této fázi už téměř neřešitelné :?
Naposledy upravil(a) African dne 06 říj 2013, 16:06, celkem upraveno 1 x.

aivenhov
 poděkoval: 47 krát
Obdržel poděkování: 37 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Skvrny na rostlinách (hnědé, černé, ...)

Příspěvekod aivenhov » 26 črc 2013, 21:29

No tak nedá mi neoznámiť čo sa s postihnutým Cleistákom stalo. Na skúšku som ho zrezal tesne pod postihnutým miestom (Veď pri zemi to môžem urobiť kedykoľvek). Momentálne obrazil 4 výhonmi (2 sú asi 3mm a 2 sú už 2cm). Zatiaľ ich nechám rásť a potom si 2 odoberiem.

Na experiment som zasadil aj tú časť postihnutú 50x50. Je to skoro presne lebo z 1/2 je odhalený aj stredový cievny zväzok. Povedal som si veď 1 kvetináč sa zmestí vždy. k-: Na moje počudovanie pustil korene a momentálne nahodil asi 3mm výhonok. Zatiaľ jeden ale uvidíme, možno tak získam viacero kúskov. Každopádne ma to presvedčilo že prinajmenšom niektoré kaktusy sú rovnaké nezmary ako pýr :D

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 06 říj 2013, 14:51

Viz můj předchozí příspěvek s Aloe broomii (ta letěla do kompostu).

Nedávno jsem řešil u kolegy podobné onemocnění. Je to příbuzné onemocnění s černou skvrnitostí na růžích. Omezit se to dá Baycorem nebo Dithanem, jediná úplná ochrana je zničení napadených rostlin nebo jejich částí (např. list nebo jeho část). V tomto konkrétním případě se úplně napadené listy odřezaly a zbytek ošetřil Dithane 1g/l + Aliette 3g/l.

Má někdo zkušenosti se skvrnitostí listů (černá, hnědá). Jak to řešíte?
Naposledy upravil(a) African dne 13 říj 2013, 15:41, celkem upraveno 1 x.

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 06 říj 2013, 18:31

Ještě bych dodal jednu věc, konzultoval jsem celou problematiku s kolegy a ti mi říkali, že se nemusí jednat o jednoznačné houbové či bakteriální onemocnění, ale může se popřípadě jednat i o přehnojení, konkrétně předávkování dusičnany. Projev předávkování dusičnany se navenek projevuje jako lokální klasická černá hniloba. Tak se někdo vyjádřete :idea: :?: :idea:

Tomi
 poděkoval: 16 krát
Obdržel poděkování: 7 krát

Příspěvekod Tomi » 17 úno 2014, 11:07

Ahojte, vie niekto poradiť prosím? Začali mi žltnúť semenáče Echinofossulocactusov a neskôr sa na nich objavili hrdzavé škvrny. Prejavilo sa to aj na ostatných semenáčoch (Astrophytum, Ferocactus). Všetky semenáče som mal po celý rok v byte. Kamarát mal podozrenie, že by to mohol byť nejaký druh roztoča prípadne červený pavúčik. Poradil mi aby som to prestriekal sprejom DIFFUSIL. Dnes uplynul týždeň odkedy som to postriekal. Vie niekto poradiť či to mám dnes zase prestriekať DIFFUSILOM alebo by bolo lepšie zvoliť nejaký preparát?

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Klub kaktusárov Saguáro Nové Zámky/ darek.fx@gmail.com

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 191 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 17 úno 2014, 11:20

Je to jednoznačne poškodenie červeným pavúčikom (roztočcom). Ja používam aj ORTHOSAN penový šampón pre psy a mačky. Penu treba rozpustiť vo vode a potom roztokom postriekať.
Priebežne by som kontroloval rastliny kvalitnou (hodinárskou) lupou.

Tomi

Příspěvekod Tomi » 17 úno 2014, 11:25

Díky, potom aj opakuješ ten postrek šampónom?

peri
 poděkoval: 2 krát
Obdržel poděkování: 23 krát

Příspěvekod peri » 17 úno 2014, 11:33

Osobně bych všechny semenáče vytáhl z dosavadního substrátu, vypral dočista ve vodě a zasadil do čerstvého. Ten postřik se musí samozřejmě opakovat, je to kvůli nové generaci škůdce .Ale prvotní by měla být ta razantní celková očista a ještě bych pro všechny případy jeden semenáč rozřízl a podíval se na něj, jestli se k tomu náhodou nedruží nějaká houba.

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 17 úno 2014, 12:32

Koukám, že už to máš vytahané ze substrátu. to je v tomto případě asi nejlepší řešení. Postupoval bych následovně:

- opatrně očistit zbylý substrát z kořínků
- rozdělat ORTHOSAN jak píše Husi. Já bych sebral pěnu a v tom bych je řádně vykoupal
- nechat oschnout někde v teple a suchu (ne na slunku!) nejlépe opatrně nad radiátorem
- až to pořádně oschne, tak bych to za dva až tři dny přestříknul Mospilanem (dle návodu)
- opět nechat oschnout, alespoň týden

Rozhodně bych je hned nesázel. Podle porovnání velikosti s květníkem mi přijde, že jde už o poměrně velké semenáče a takové už musí bez zasazení vydržet klidně měsíc. Sázení by mohlo být v tomto případě i zbytečné, rostlinky jsou docela zdecimované hodně. Nicméně je vidět, že by snad mohly mít růstové vrcholy v pořádku, je to spíš na tělíčku. Tedy je šance se z toho dostat a odrůst. Pokud nebudou řádně ošetřeny, tak se zasazením kontaminuje i nový substrát a pojede to dál. Tolik můj komentář a postup, který bych já zvolil.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Husi
Moderátor
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 17 úno 2014, 13:41

Tomi píše:Díky, potom aj opakuješ ten postrek šampónom?

Ako napísali kolegovia. treba to opakovať, resp. neustále kontrolovať tou lupou. Po objavení prvého pavúčika opakovať postrek. Ja by som semenáčiky asi (podľa toho, koľko mám času) tiež vybral zo substrátu, podobne ako napísal Wurm, po vytiahnutí by som ich jemne očistil a postriekal tým ORTHOSANOM, nechal by som ich oschnúť, ale nenechal by som ich mesiac nad radiátorom ako to mohlo zrejme vyplynúť z Wurmovho postupu, ja by som ich zasadil do nového substrátu asi po dvoch-troch dňoch. Mesiac nad radiátorom by semenáčiky určite prežili, ale pravdepodobne by prišli o jemné korienky a ich následné zakorenenie by bolo podľa mňa ťažšie.

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 17 úno 2014, 14:03

Jen pro upřesnění ostatním v návaznosti na Husiho příspěvek. Mnou navržený postup byl v odrážkách, zbytek bylo konstatování a doplňující informace. Rozhodně se nedomnívám, že by z příspěvku mohlo někomu vyplynout, že jsem psal o sušení semenáčků měsíc nad radiátorem. Nic takového zde uvedeno nebylo. Ovšem jak vidno, mohlo by to někoho zmást.

Takže prosím vás - oschnout postačuje bohatě dva až tři dny, na tom se shodujeme. A o tom, kolik takto velké semenáčky vydrží bez zasazení (né nad topením) už raději psát nebudu. :)
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Tomi

Příspěvekod Tomi » 17 úno 2014, 15:36

Wurm aj Husi ďakujem za radu. Všetko je už zo substrátu vonku, korienky sú očistené. Wurmov postup som pochopil, určite by na radiátore nezostali mesiac :wink:
Naposledy upravil(a) Tomi dne 17 úno 2014, 18:47, celkem upraveno 2 x.

Husi
Moderátor
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 17 úno 2014, 15:53

wurm píše:Jen pro upřesnění ostatním v návaznosti na Husiho příspěvek. Mnou navržený postup byl v odrážkách, zbytek bylo konstatování a doplňující informace. Rozhodně se nedomnívám, že by z příspěvku mohlo někomu vyplynout, že jsem psal o sušení semenáčků měsíc nad radiátorem. Nic takového zde uvedeno nebylo. Ovšem jak vidno, mohlo by to někoho zmást.

Takže prosím vás - oschnout postačuje bohatě dva až tři dny, na tom se shodujeme. A o tom, kolik takto velké semenáčky vydrží bez zasazení (né nad topením) už raději psát nebudu. :)

Veď ja som si aj myslel, že ty to nenecháš mesiac nad radiátorom, len sa mi zazdalo, že niekto menej skúsený (nekonkrétny budúci čitateľ ), by to tak mohol pochopiť. :)

Pár krát som aj ja nechal semenáčky nezasadené dlhší čas, možno aj ten mesiac, potom som ale nadával pri sadení, väčšinou sa semenáčiky skrútili do oblúka dehydratáciou a zle sa sadili. Keď ich po krátkom zaschnutí rán (dva, tri dni) zasadím do suchého substrátu nemávam nejaké výrazné straty, tak som od toho dlhšieho sušenia upustil. Bolo by treba možno urobiť zopár porovnávacích pikýrovaní po krátkom a dlhšom zasušení, či je v tom vôbec nejaký rozdiel z hľadiska ujatia sa semenáčikov, aby sa dal urobiť nejaký záver.

Tomi

Příspěvekod Tomi » 17 úno 2014, 21:47

Skúšal niekto dravé roztoče (Typhlodromus pyri) proti červenému pavúčikovi? Ak to niekoho zaujíma a chce vedieť o čo ide tu je odkaz na stránku plus video http://loskutak.nova.cz/clanek/ochranaa ... oztoc.html

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 72 krát
Obdržel poděkování: 34 krát

Příspěvekod miro » 18 úno 2014, 11:12

Jo žravce, ale jo, to je už prubnutý a dobrý výsledek, jenom že se "nerozmnožují" a na to bych upozornil obvzlášť. Ač mají dost žrádla, jak dožijí končí a jestli se nepodrí škůdce sežrat včas .... škůdce vyhrává. Tak a ještě jedna věc, do skleníku a zavřít je tam. Pokud mají žrádlo mimo skleníka a je to žrádlo lepší ... jdou za lepším :)
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“