PORADNA (Zde se ptejte na radu pro rostliny s problémy)

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
Lennys
 poděkoval: 3 krát

Re: PORADNA (Zde se ptejte na radu pro rostliny s problémy)

Příspěvekod Lennys » 27 pro 2016, 12:35

Dobrý den,
vracím se se svým problémem. Přes týden jsem kaktusy nechala oschnout a teď cca po týdnu po přesazení jsem zjistila že mám všude plíseň. Nahoře hlíny i zespod květináče, udělala jsem hloupou chybu a přesadila je do vlhké hlíny na kaktusy. Nicméně u jednoho květináče jsem hlínu přesušila v troubě a plíseň se objevila i tam. Vlnatku už jsem nezpozorovala nikde, a v kořenech byla plíseň asi u půlky kusů, vlnatka to není.
Okamžitě jsem je vytáhla z květináčů a dala uschnout, ale chtěla bych se ještě zeptat, jestli je stačí opláchnout vodou, nebo např hypermanganem? Nebo jak mám postupovat?
Děkuji za odpověď

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 70 krát
Obdržel poděkování: 34 krát

Příspěvekod miro » 27 pro 2016, 14:47

No to je zasr... substrát. Je to tam. Proto většinou používáme vlastní míchanice. No co s tím, ven ze substrátu, oklepat a nechat uschnout a oklepat a nechat uschnout ...ano víckráte. A ten substrát koupený ... tak jak je vlhký dát na plech a šup do trouby. Koláč to nebude, ale dát mu pořádně takových 200°C na 20 minut. Nebo postupně jak je vlhký tak do mikrovlnky tak na maximum a 2x10 minut. Potom nechat vychladnout a na táckách nebo podnose nechat proschnout do sucha. A pak zopakovat zasazení ... ale už bez vody. Ta bude až tak za dva měsíce, když to budeš mít na parapetu. Neměj strach, ale kaktus dřív uhnije jak uschne. Tak že skutečně bez vody. No a mezi tím zaskočit do botanické Na Slupi a pohledat přítele Procházku ve skleníku s kaktusama a pokecat s ním jak dál :)
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Lennys

Příspěvekod Lennys » 27 pro 2016, 18:01

Uff, děkuju, už jsem se bála že je zase budu muset něčím omývat.
Do sklepa do zimy už je dávat teda nemám a už je nechat rovnou doma?

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 70 krát
Obdržel poděkování: 34 krát

Příspěvekod miro » 27 pro 2016, 20:25

Než to stihneš udělat, bude půlka ledna .... na parapetu ti do začátku března už vydržej :)
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Lennys

Příspěvekod Lennys » 01 led 2017, 15:28

děkuju za rady, snad už se zadaří konečně :)

lucielu

Příspěvekod lucielu » 19 úno 2017, 13:47

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu - na podzim jsem nechala kaktus (gymnocalycium, mám ho asi 15 let) na balkoně a bohužel zažil první mrazíky. Hned jsem ho vzala domů, dala klasicky zimovat na okno (dvojité), jako každý rok, nezalévala jsem ho. Vypadal pořád stejně, ale dnes jsem si všimla díry - viz obrázek. Nemyslím si, že ji měl už na podzim nebo v létě. Jedná se o následek toho namrznutí? Na omak je kaktus trochu měkčí, ale to vždycky po zimě. Přežije to ještě? Můžu mu nějak pomoci, desinfikovat... Můžu něco udělat, nebo jen počkat, jestli přežije? Děkuju za radu...
Přílohy
IMG_20170219_121336.jpg

jara
 poděkoval: 532 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 19 úno 2017, 14:25

Sotva. Pokud ano, už nikdy nebude pěkný.

lucielu

Příspěvekod lucielu » 19 úno 2017, 14:50

To, že nebude pěkný, mi nevadí, spíš co ještě udělat pro to, abych ho zachránila. Mám aplikovat nějaký přípravek (jaký?). Mám ho izolovat od ostatních kaktusů? Nemůžu najít, o co by se mohlo jednat. Hniloba...?

petr 21
 poděkoval: 10 krát

Příspěvekod petr 21 » 19 úno 2017, 15:23

Bojím se, že je na nějaký zákrok a záchranu už pozdě. Jedná se patrně o nějakou hnilobu, která začala uvnitř těla, mohla tam proniknout od kořenů po cévních svazcích. Jedině vzít nůž a zkusit tu díru obříznout a zjistit jak je to rozsáhlé. Pokud by byla okolní tkáň zdravá, tak by se zachránit dal.

lucielu

Příspěvekod lucielu » 19 úno 2017, 15:30

Děkuju, určitě zkusím všechno, co je možné. Zkoušela jsem si dohledávat na netu nějaká "rozřezaná" gymnocalycia, bohužel jsem nic nenašla, nevím, jestli přežije, ale zkusím všechno.

Takže kaktus nyní vybrat z květináče, vyříznout, co je uhnilé (předpokládám řezat jako "měsíčky" pomeranče). Čím to mám poté zasypat? Stačí černé uhlí? Nic doma nemám... Kaktus pak dát do temna? Kořeny omýt, zastřihnout, nebo jenom oddrolit zeminu?

(omlouvám se, že se asi ptám jako blbec, ale dosud jsem jen kaktus zalévala a zimovala a pozorovala, jak kvete)

peri
 poděkoval: 2 krát
Obdržel poděkování: 23 krát

Příspěvekod peri » 19 úno 2017, 15:41

Zasypej to na prášek rozdrceným dřevěným uhlím a díru v kaktusu zalej sádrou. To ale pouze v případě, že se dořežeš na zdravé pletivo.Pokud bys zjistila, že je napadený cévní svazek, zanech marné práce a kaktus vyhoď.Nic víc pro to udělat nemůžeš.

lucielu

Příspěvekod lucielu » 19 úno 2017, 15:42

Hm, tak tohle asi bude vážně marné, co... :( ta žlutá barva, ta černá...
Přílohy
IMG_20170219_143742.jpg

Martin
 poděkoval: 240 krát
Obdržel poděkování: 23 krát

Příspěvekod Martin » 19 úno 2017, 16:20

Je s ním už bohužel ámen...

lucielu

Příspěvekod lucielu » 19 úno 2017, 16:23

Achjo... no, co se dá už dělat. Příště si dám pozor, aby mi nenamrzli (pokud to byla ta příčina).
I tak díky za rady :wink:

takezo

Příspěvekod takezo » 15 dub 2017, 15:08

Zdravím. Dokázal by někdo vysvětlit jak se toto mohlo objevit na mém kaktusu a jak s tím zatočím. I když si myslím, že už je pozdě....DÍKY
Obrázek

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“