PORADNA (Zde se ptejte na radu pro rostliny s problémy)

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
Odpovědět
miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 75 x
Obdržel poděkování: 35 x

Re: PORADNA (Zde se ptejte na radu pro rostliny s problémy)

Příspěvek od miro » 03 zář 2018, 18:54

Sviluška robí požer na najmladšom pletivu ... tohle by som dal na "hubu"
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

katushka86
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od katushka86 » 03 zář 2018, 18:59

jezour píše:Můžeš nám ještě prosím více napsat k pěstování rostliny? Jak vypadají postižená místa? Jako kdyby je něco ožralo? Zkoušela jsi vyjmout rostlinu ze substrátu? Jsou v pořádku kořeny?
Dobrý deň,

prikladám ďalšie fotky. K pestovaniu - v zimnom období som takmer nepolievala a vôbec nehnojila. Polievam cca. od marca, raz týždenne aj s hnojivom. Tak som to robila aj predchádzajúce roky a kaktus pekne rástol, minulý rok aj krásne kvitol. Kaktus mám približne štyri roky, presadzovaný bol pred tromi rokmi. Presadila som ho v zimnom období, dávala som si pozor, aby som korienky nepoškodila. Na spodku zakoreňovača sú kamienky, hlina bola kúpená pre sukulenty. Od vtedy som kaktus nepresadila. Škrvny sa začali objavovať cca. od mája tohto roku a postupne sa rozširovali. Výrastok z tohto kaktusu som zasadila do ďalšieho kvetináča pred dvomi rokmi. Tiež pekne rástol a cca. od mája sa na ňom takisto vyskytli a postupne rozširovali škvrny. Je umiestnený vedľa väčšieho kaktusu. Prosím poraďte, čo ďalej. Ďakujem.
Přílohy
WP_20180903_002.jpg
WP_20180903_003.jpg

Štefan
Poděkoval: 112 x
Obdržel poděkování: 60 x

Příspěvek od Štefan » 04 zář 2018, 21:24

Nič rozumného ma nenapadlo (vyzrážané soli to niesú, vyzerá to trochu ako korkovatenie) a tak som chvíľku hľadal - na českom fóre som našiel niečo trochu podobné - bolo to uzavreté ako korkovatenie sposobené pravdepodobne plesňou r. Cladosporium. Doporučovali postriekať všetky rastliny postrekom proti plesni (uvádzali tam Dithane). Je to ale bez záruky.

Vysoká vlhkosť v tomto prípade by tiež zohrávala svoju negatívnu úlohu.

Martin
Poděkoval: 268 x
Obdržel poděkování: 25 x

Příspěvek od Martin » 05 zář 2018, 08:12

Řekl bych, že je to fyziologická choroba způsobená přehnojením a nadměrnou vlhkostí.

katushka86
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od katushka86 » 13 zář 2018, 16:30

Dobrý deň,
ďakujem pekne za rady. Kaktusy som presadila (nebola som si úplne istá, či majú vhodnú pôdu - pre sukulenty), pri presadení som si všimla, že hlina bola stále vlhká, pričom rastliny som polievala pred siedmymi dňami. Takže predpokladám, že som ich nadmerne polievala a aj hnojila. Po presadení som ich postriekala postrekom proti plesni, polievať ich budem od teraz len každé dva týždne (v zimnom období vôbec) a budem dávať menšie množstvo vody. Dúfam, že sa uzdravia.

Odpovědět

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“