PORADNA (Zde se ptejte na radu pro rostliny s problémy)

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
Odpovědět
Husi
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 22 x
Obdržel poděkování: 254 x
Kontaktovat uživatele:

Re: PORADNA (Zde se ptejte na radu pro rostliny s problémy)

Příspěvek od Husi » 19 pro 2018, 08:41

Presne takto končí väčšina vrúbľovancov na Hylocereus z rôznych ...marketov.

Káťa
Poděkoval: 5 x
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od Káťa » 22 pro 2018, 19:54

jv3 píše:
18 pro 2018, 22:47
Ak saTi nepodarí zachrániť tú Sulku tak mi nápíš Sz a ja Ti jednu Raushii pošlem.
jv3
Děkuji moc, kdyztak se ozvu :-)

its_george
Poděkoval: 0

Příspěvek od its_george » 07 bře 2019, 10:41

Dobrý den,
chci Vás poprosit o radu co dělat s takto poškozenou tillandsií? https://imgur.com/a/zq3ZdgY Seschlé části odstranit - odstřihnout? Mám tnout do živého nebo se zbavit jen toho seschlého? A nechat si ji žív svým životem nebo ji mám nějak pomoct? Děkuji mnohokrát!

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 101 x
Obdržel poděkování: 65 x

Příspěvek od miro » 07 bře 2019, 21:46

Nechať ju na pokoji, v prírode to tiež nie je ideálne.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

beastie

SOS všechny kaktusy

Příspěvek od beastie » 10 dub 2020, 10:47

Prosím o pomoc.
CCA tři-čtyři roky zpátky jsem dostala tuto nádhernou kombinaci kaktusů, ale očividně nejsem jejich dobrý pěstitel.
Mám je na jihovýchodním okně, vloni i předloni mi krásně kvetla mammillárie, zimuji je, hnojím jednou za měsíc hnojivem na kaktusy, v létě zalévám jednou za čas (3 týdny)
Již vloni jsem přišla o mammillaria elongata, uschla. Koukám na fotky oproti dřívějším rokům, astrophytum vypadá naprosto zoufale.
Dneska jsem vytáhla ze zimoviště (asi pozdě jak tak koukám), a zjistila jsem, že se mi ulomila mammillaria.
Zkusila jsem jí seříznout, ale přijde mi suchá naskrz, koukám oproti fotkám z dřív to je jako úplně jiná kytka.
Dokonce i cereus florida, světlý, hnědé skvrny. Potřebuji nutně SOS rady co teď :(
Přílohy
20170905_072126.jpg
IMG_20200410_100505_1.jpg
IMG_20200410_100617_1.jpg
IMG_20200410_100628.jpg
IMG_20200410_101921_1.jpg

iconmaster
Poděkoval: 140 x
Obdržel poděkování: 68 x

Re: SOS všechny kaktusy

Příspěvek od iconmaster » 10 dub 2020, 12:44

Ja by som sa pokúsil ich rozsadiť, tak sa možno podarí zachrániť aspoň niektorý z nich.
Ale podľa tvaru niektorých to vyzerá, že nedostali moc svetla (sú vytiahnuté) a odumierajú zrejme kvôli hnilobe. Či to bolo spôsobené príliš vlhkým substrátom alebo sa rozšíril nejaký patogén to neviem, ale tá veľká spoločná nádoba tomu len prispela podľa môjho názoru..

jezour
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 138 x
Obdržel poděkování: 273 x

Příspěvek od jezour » 10 dub 2020, 21:58

Z prvního obrázku vidím, že rostliny trpí nedostatkem světla - ostny daleko od sebe, nebo nepravidelné tvary sloupovitých rostlin. Ač se to nezdá, i za okenními skly je už pro kaktusy málo světla.
Rostlina uprostřed na třetí fotce to už má za sebou, rostlina na poslední fotce také.

Jak už píše kolega, mezi kaktusy se dostala hniloba. Možná byla zemina příliš vlhká, možná je i nějaká další příčina. Zkusil bych rostliny rozsadit zvlášť, každá do jiné nádoby, postačí obyčejné plastové květináče. Zeminu lze vyrobit také "z vlastních zásob" - obyčejná hlína bez humusu smíchaná s dostatečným množstvím písku. Tím se docílí, že bude zemina propustná a přebytečná voda odteče rychle pryč. Každopádně by nebylo dobré, aby po zalití stály kaktusy ve vodě. Během přesazování doporučuji zkontrolovat každou rostlinu. Určitě zkontrolovat kořeny, pokud jsou kořeny v pořádku a rostlina také, zasadit ji do suchého propustného substrátu. Pokud nejsou kořeny v pořádku, ale rostlina ano, obrat špatné kořeny a rostlinu zasadit opět do suchého substrátu. Pokud jsou kořeny i rostlina měkké (že se po dotyku rozmáznou), je zde hniloba - zde už pomůže jen nůž a řezat do té doby, než na řezu bude jen zelená (nesmí zde být hnědá, takové části rostlinných pletiv jsou už hnilobou také zasažené). Až bude řezná rána v pořádku (tedy jen zelené odstíny), ošetřit ji třeba stimulátorem a nechat rostlinu na suchém substrátu nasucho zakořenit. Rostliny, které byly v pořádku, zalít nejdříve až za týden po přesazení, aby se zahojily rány na kořenech způsobené přesazováním.
-- Administrátor --

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 42 x
Obdržel poděkování: 122 x

Příspěvek od Zdenda » 13 dub 2020, 22:32

Je to už mnoho a mnoho let - rok 1984, kdy jsem poprvé uviděl poměrně dost kopiapoí u pěstitele v Nových Heřmínovech pana Havelky. Pár kousků, které měl tak nějak pro jistotu naroubované, jsem od něj i dostal, možná i koupil. Bylo to na sklonku léta a "nic lepšího" jsem nemohl udělat než je nechat doma za oknem, bo už byla podle mě venku dost zima. A to nejhorší, co jsem pro ně mohl udělat bylo je zalít. Jenže ony ty podložky už vodu nebraly a shnily v tom bahně tak nějak jak tyhle v misce z fotky.
Vždycky, když jsem o nějakou kytku přišel, cítil jsem jakousi prázdnotu, kterou jsem chtěl zase tou stejnou kytkou zacelit. Ale člověk musí jít dál a často už takovou nesežene. Sežene jinou a mnohdy už má i vyšší nároky a tedy touží i po pěstitelsky náročnější kytce. Pak chce mít víc stejných kytek, to kdyby ta jedna odešla...a za pár
měsíců staví skleník a za pár let přemýšlí jak se některých rostlin zbavit.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Zdenda za příspěvek (spolu 4):
josskaŠtefanmiroAlojz
Hodnocení: 36.36%
Věčný začátečník Zdenda

HonzaK

Skudce? Jak pomoct?

Příspěvek od HonzaK » 27 dub 2020, 11:57

Dobry den, prosim o radu. Kaktus na fotografii ma v horni casti cosi bileho. Poradi nekdo o co se jedna, pripadne jak kaktus osetrit?
IMG_20200427_112804.jpg

Predem dekuji,
Honza

jara
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 793 x
Obdržel poděkování: 105 x

Re: Skudce? Jak pomoct?

Příspěvek od jara » 27 dub 2020, 15:47

Není to dost dobře vidět. Jsou-li to chomáčky podobné vatě a při rozmáčknutí zčervenají, tak to je vlnatka. Máte-li jenom jeden kaktus takto napadený, kupte si v lékárně líh, udělejte si z vaty tyčinky a vše pomocí této tyčinky namočené v lihu odstraňte. Druhá možnost je chemický postřik. Dobré bude vyndat kaktus z květináče a zkontrolovat kořeny. Pokud tam najdete voskovitý povlak, jsou napadeny i kořeny a je potřeba odstranit substrát, kořeny oprat ve vlažné jarové vodě a poté i ve vodě s přidáním chemie. V rozmezí sedmi dnů , alespoň 2x. Vždy nechat kořeny oschnout,
Títo uživatelé poděkovali autorovi jara za příspěvek (spolu 2):
ŠtefanAlojz
Hodnocení: 18.18%

Štefan
Poděkoval: 356 x
Obdržel poděkování: 183 x

Příspěvek od Štefan » 28 dub 2020, 12:38

Pokud je to vlnatka (a nic jiného podle mně nepřipadá v úvahu), platí co napsal Jara. Já mám však o tom trochu pochybností - "problém" má celkem ostré ohraničení a takto od oka mi to připadne spíše jako fyziologický jev - změna růstu po přemístění do jiných podmínek. Jak píše Jara, chtělo by to lepší - detailnější fotku.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Štefan za příspěvek:
Alojz
Hodnocení: 9.09%

Miroslav
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 118 x
Obdržel poděkování: 133 x

Příspěvek od Miroslav » 28 dub 2020, 20:51

Zdá sa mi dosť nepravdepodobné, že by vlnatka tak systematicky osídlila len areoly. Do úvahy prichádza aj vata v areolách. Alebo oboje. Fakt rozhodne detailnejšia fotka.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Miroslav za příspěvek (spolu 2):
ŠtefanAlojz
Hodnocení: 18.18%
Miroslav Varček hľadač krásy

JakubCh
Poděkoval: 3 x
Obdržel poděkování: 2 x

Příspěvek od JakubCh » 29 dub 2020, 14:04

Vyzerá to na pleseň.

JakubCh
Poděkoval: 3 x
Obdržel poděkování: 2 x

Příspěvek od JakubCh » 29 dub 2020, 14:23

Ale nie som si istý

HonzaK

Příspěvek od HonzaK » 02 kvě 2020, 09:27

Dekuji vsem za komentare. Prikladam po tydnu aktualni (a detailnejsi) fotku.
IMG_20200501_164040.jpg
Maminka behem tydne kaktus prestehovala na zahradku a nastrikala 3x roztokem Mospilanu. I presto, ze podezreni na vlnatku se nepotvrdilo - chomacek pry po rozmaznuti cervenou stopu nevytvoril.

Odpovědět

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“