Likvidace plevelných rostlin

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
Odpovědět
Alojz
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 1 x

Likvidace plevelných rostlin

Příspěvek od Alojz » 13 srp 2012, 23:02

Už pred rokom som prešiel internetové stránky,aby som našiel informácie o likvidácii burín rodu Oxalis. Už vtedy som všade narazil na "hlasy zúfalstva",bezmocnosť,zúrivosť a nadávky na túto skupinu burín.Po roku,ako sa zdá sa nič nezmenilo,skôr zhoršilo,pretože Oxalis zamoruje stále viac úplne všetko.Najhoršie je to v okrasnom záhradníctve,kde záleží na estetike výsadby,či na skalke,záhone,či v kvetináči . Mechanické odstraňovanie je obtiažne,náročné na čas a z dlhodobejšieho hľadiska zbytočné,pretože Oxalis znova vyrastá a väčšinou je ho stále viac a viac.Chémia je tiež nespoľahlivá a je problematické nájsť účinný herbicíd aj na plochy,kde chceme vyničiť všetko a selektívny herbicíd,ktorý by zničil Oxalis,ale nie naše milované rastlinky,je z ríše snov.Našiel som na internete isté náznaky riešení,ale tými sa budem zaoberať neskôr.Zatiaľ na ilustráciu dva zábery na skalku.Veľmi ťažko mechanicky odstrániť Oxalis z mrazuvzdornej opuntie,alebo z medzi dvoch kameňov,kde tá štrbina je pod povrchom pôdy ešte oveľa užšia:

ObrázekObrázek

Mrazuvzdorné delospermy vysadené v plochých miskách už v poraste Oxalisu ani nie je vidieť,niekomu sa možno tá kombinácia fialového kvetu delospermy a žltého Oxalis páči,ale mňa šľak triafa.Niekto povie,že som to zanedbal,v rámci mojich časových možností nie,ale protivník je "ďaleko silnejší":

ObrázekObrázek

Na záver výzva:Skúste niečo vymyslieť,vyhľadať,overiť,čo by nášho spoločného nepriateľa,keď nie zlikvidovalo,aspoň poriadne oslabilo...
:evil: :twisted: :evil: :twisted: :evil:
s kaktusmi ma zivot bavi

trebla
Obdržel poděkování: 6 x

Příspěvek od trebla » 14 srp 2012, 21:09

štetec namočený do Roundapu, Clinicu, alebo podobného totálneho herbicídu, a po jednom lístku natrieť (alebo aj dvoch / troch na rastlinu)

Nadine
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od Nadine » 14 srp 2012, 21:39

No broučci,
odolné plevele se obecně velmi špatně likvidují, zejména pokud je máte v blízkosti dvouděložných rostlin, které zlikvidovat nechcete :D :D . Mezi odolné bych kromě pýru, rdesna, pcháče, svlačců určitě zařadila šťavele včetně sukulentních oxalisů. Na ty s Roundupem a jinými glyfosfátovými postřiky můžete akorát víte co :lol:
Všeobecně se spíš používá kombinace vícero herbicidů a jak píše trebla - namočit štěteček a soustavně a opakovaně mazat.
Osobně bych na to zelíčko použila třeba dvojkombinaci z těchto přípravků:
cirrus, callisto, afalon, basta, garlon popřípadě z glyfosfátů - taifun.
Ovšem nevím, co je na Slovensku povolené a zda to seženete. :cry:
Já když potřebuji, tak si půjčím z práce ...... :wink:

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 75 x
Obdržel poděkování: 35 x

Příspěvek od miro » 15 srp 2012, 11:35

Tak sajrajt se sežene klidně na Moravě a "propašuje" na Slovensko. Mám tušáka, že to "povolené a nepovolené" je jenom někoho kšeft. Už jen jména těch sajrajtů zní strašně :) Na tu skalku se to zelíčko ale muselo dostat s něčím a v něčem, teda pokud to neroste hned vedle skalky. Onehdá jsem skalku viděl udělanou tak, že všechny tam patřící rostliny měl v hliněných květináčcích a jednou za tři čtyři roky to vybral, ostatní prolil a prostŕíkal nékolikrát "smradem" a potom po deštích tam zase hrnky zasrkal. Já vím, pracné. Ale na druhou stranu není tu i chyba ve špatné zvoleném "substrátu" a "zásypu" na skalce? Protože doma na zahradé vezmu peám, strčím ke kořínkům škubnu a hotovo. Okolo je zeleného plno, ale na skalce to je jednoduchá údržba.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Alojz

Příspěvek od Alojz » 15 srp 2012, 22:27

Zatiaľ reagujem len na Mira,lebo neviem či je v Trenčíne iný svet,keď konštatuje,že ten Oxalis sa musel na skalku odniekaľ dostať.U nás je Oxalis absolutne všade,v záhrade,skleníku, v kvetináčoch.Áno aj ja som ho vytrhával zo skalky peánom a veľmi starostlivo,lebo som možno v niektorých veciach až prehnaný puntičkár,konkretne medzi opuntiami skutočne starostlivo a nie tak dávno,ale vidíte ,Oxalis je tam znova v plnej kráse 8) :twisted: 8).
s kaktusmi ma zivot bavi

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 6 x
Obdržel poděkování: 63 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 16 srp 2012, 21:15

:? tak začni pečlivě otrhávat květy (je to o chlup snadnější než celé rostlinky), pokud zamezíš tvorbě semen v luscích tak opravdu mohou v zimě vymrzat (na přesrok pak rostou jen nové semenáče právě ze semen a pokud nebudou semena, musí ho to oslabit, je to ale boj), tyhle oxalis jsou subtropické rostliny a mrazy nejsou pro ně, v květníkách na zimovišti je nutno bohužel vše růčo odpikýrovat, protože tam zimování přečkávají bez problémů...pokud Ti však lusky na zahradě běžně dozrávají, generují se stále stovky a stovky semen výborné klíčivosti a pak je jich opravdu stále víc a víc, protože semena jsou plně mrazuodolná, asi i v tom Mikuláši.... 8) :arrow:

Alojz

Příspěvek od Alojz » 19 srp 2012, 08:41

Som až prekvapený diskusiou v tejto téme,vidieť, že nielen mňa tlačí "boľavý otlak Oxalis" ,rozmýšľam,čo vyskúšať,ale mám jednu odbočku pre jv 3,čím,ale nechcem prerušiť neobyčajne plodnú diskusiu v tejto téme.

Len odkaz pre jv3.Najdi si príspevok v téme Zimovzdorné a mrazuvzdorné opuntie zo 16.2.2012,kde je popísaná likvidácia tráv v opuntiách aj s príslušným herbicídom a zbytočne neriskuj v tomto prípade s Fondom. :!:
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 08 zář 2012, 23:54

Príspevkov v tejto téme momentálne nepribúda,preto si dovolím určité zhodnotenie možností ničenia spomínanej agresívnej buriny Oxalis.

Všetky rady,ktoré tu zatiaľ "odzneli",majú niečo do seba,ale aj určitú spoločnú črtu.Sú to dlhodobé opatrenia s neistým výsledkom.Môžu pomôcť tam,kde spomínaná burina nie je ešte tak veľmi rozšírená,aj to hlavne na voľných plochách,kde možno striekať totálnymi herbicídmi.Horšie je to pri výskyte v skalkách,kvetináčoch,misách a pod.

Neboli tu spomenuté ďalšie možnosti,ktoré nájdete na internete,rôzne kombinácie octu,sódy bikarbóny,umývacích prostriedkov na riad ,atď...,kde ale tiež určite nejde o selektívne pôsobenie.

Skutočne najúčinnejšie by boli selektívne herbicídy.Na internetových stránkachje spomenutý Oxalis X/USA/,Weed B Gon,ATC/N.Zéland/,no z textu o nich/anglicky neviem/mi nevyplýva nejaká presvedčivá účinnosť,no možno sa mýlim.To,že v našich končinách,už informácie o nich sú nedostupné,nie to ešte spomínané herbicídy,si ľahko domyslíte.Ale,že vôbec existujú je pozitívne,až sa trošku čudujem,že európske firmy tiež neprinesú nejaký selektívny herbicíd na Oxalis,určite by išiel na odbyt aj za vyššiu cenu.

Na záver len jedno,ak Oxalisu nemáte ešte veľa,rozhodne sa oplatia metódy uvedené v príspevkoch,lebo keď to zanedbáte/ako ja/,ani zvýšená snaha nemusí priniesť radostný výsledok.Ja som zatiaľ v rámci možností začal s vytrhávaním nadzemných častí ,aby tých semien nepribúdalo a dúfam,že mráz v zime zničí,čo ostalo v zemi.V kvetináčoch sa snažím/aj keď je to veľmi obtiažne/ vytrhnúť aj podzemnú časť,ale pri hromadnom výskyte,ako som mal v delospermách/foto vyššie/,je lepšie celé koreňové baly rozobrať,od Oxalisu vyčistiť a spojiť to aj s presádzaním príp. aj s delením.
s kaktusmi ma zivot bavi

Jakub

praslička rolná

Příspěvek od Jakub » 24 led 2013, 15:03

Dobrý deň, chcem sa spýtať aké máte skúsenosti s prihnojovaním výťažku z prasličky rolnej? Našiel som to v jednej knihe ako učinný posilovač podporujúcí obranyschopnosť. Pokial ano kolko to stojí a oplatí sa to vôbec :?:

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od miro » 24 led 2013, 16:11

No za pár drobákov kúpiš sušenú v apatieke ako "čaj". Ale to nebude to pravé. Potrebuješ si na jar natrhať čerstvú na rolách a záhradách a napchať do vedra a zaliať vodou. Však vybehni hned kúsok od baráku (:) možno tam za tým skleníkom čo máš ti narastie sama) a tam určite bude. Tebe stačí len zopár krokov a si na medzi u cesty alebo hneď vedľa role či u ihriska. Potom nechať prekvasiť a záskaný výluh sa nariedi. Ako tam píšu o riedení? Používa sa to normálne v zahrádkárskej praktikuš, tak že to je odskúšané. Ale poznáš to, všetkého s Mírou :), neprehnať ani tie dobré veci. Niekde na fórach sa už o tom napísalo kde čo tak to prelistuj a kukni i na záhradkarské stránky.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Jakub

Příspěvek od Jakub » 24 led 2013, 18:25

Ďakujem,určite skúsim najskôr natrhať a vyluhovať ale to až na jar,možno skúsim aj ten "čaj" moja teta vlastní v Senici predajňu s takýmto tovarom tak ešte bude aj zľava .Ešte jedna otázka "čaj" mám tiež naridiť však? Môžem s takýmto roztokom rastliny postriekať alebo ich musím poliať?

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od miro » 24 led 2013, 22:05

No a preštuduj aj toto, na konci sú tabulečky
http://www.free-grower.cz/viewtopic.php?f=10&t=246

Odpovědět

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“