Světlání temene

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 38 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Světlání temene

Příspěvekod Zdenda » 17 úno 2014, 16:05

Už několik sezon pozoruji u argentinských pyrrhocactusů, že během vegetace u některých dochází k blednutí až žloutnutí temene.
Na nových, takto postižených areolách nevyrůstají trny a mnohdy začnou uhnívat.
Všechny však zarazí růst minimálně na jednu sezonu.
Mám sice indicie, že by to mohlo být náhlým ostrým sluncem po porosení, ale třeba má někdo zkušenost s tímto nepříjemným jevem.

Nejprve zežloutne temeno, pak někdy i celá rostlina.(Py. bulbocalyx):

Obrázek

Některé méně, některé jsou více zasaženy, ty méně se vzpamatují:

Obrázek

O letošním uskladnění ve vlhkém sklepě pak začala na jiné rostlině takto postižená část rostliny chytat hnědé skvrny. (Py. andreanus)

Obrázek

Budu vděčný za jakýkoliv postřeh, či zkušenost.
Věčný začátečník Zdenda

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Světlání temene

Příspěvekod Jiri Kolarik » 17 úno 2014, 18:52

Divné Zdendo...zkusil jsi nejvíce "žlutou" kytku rozříznout? Jestli totiž nejsou infikované cévní svazky!?
Mám také problém s černými skvrnami na tefrácích...nafotím a uvidíme...

basarek
 poděkoval: 11 krát
Obdržel poděkování: 28 krát

Příspěvekod basarek » 17 úno 2014, 19:19

kde je máš umístěný? co sem se o nich dočetl, chtěj sice max světla, ale sou trochu choulostivý na přímý slunce, maj radši rozptýlený a milujou průvan

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 17 úno 2014, 20:26

Jsou v průvanu a pod polykarbonátem.
Věčný začátečník Zdenda

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 17 úno 2014, 20:29

Jiri Kolarik píše:Divné Zdendo...zkusil jsi nejvíce "žlutou" kytku rozříznout? Jestli totiž nejsou infikované cévní svazky!?
Mám také problém s černými skvrnami na tefrácích...nafotím a uvidíme...

No Jirko, je pravda, že tenhle horní už je moc žlutý - myslím rozsah povrchu, který je zachvácený - opravdu to vypadá že bude shnilý. Ale ty, které jsou žluté jen na temeni, ty normálně odrůstají po čase znovu do zeleného a vyrůstají na temeni i nové trny.
Věčný začátečník Zdenda

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 17 úno 2014, 22:22

"Udělal jsem špatnou zkušenost s Omitem. Použil jsem ho ve skleníku myslím přesně dle návodu a několik A. scherii a brevihamatusů mi zcela přestalo tvořit ostny, po 2 letech se zakrnělé zase začínají tvořit. Kytky jsou na vyhození, nechávám jen kvůli sledování. Má nkdo podobnou zkušenost. Žádný jiný druh mi to neovlivnilo."

Vybral jsem z KK Plzeň - z příspěvku Jiřího Hanzelky.
Myslím, že je to hodně podobná zkušenost a i ten Omite jsem používal, navíc větší postřik zůstává v pruhlubni na temeni, kde se odpařením vody ta koncentrace zvýší.
Věčný začátečník Zdenda

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 92 krát
Obdržel poděkování: 124 krát

Příspěvekod jezour » 17 úno 2014, 22:51

Zdendo, dělají to všechny Pyrrhocactusy bez rozdílu? Může to být opravdu v návaznosti na postřik?

Přípravek Omite jsem na kaktusy používal (ale Pyrrhocactusy nemám). Koncentraci jsem dal dle příbalového letáku - pro ostatní okrasné rostliny. Rostliny přežily bez problémů, růst nezastavily, nezesvětlaly, prostě vše ok. Také mám kytky v pařeništi, kryté jsou jen shora střechou, jinak tam fouká.
-- Administrátor --

Henry
Obdržel poděkování: 1 krát

Příspěvekod Henry » 17 úno 2014, 23:14

Omite již nepoužívám. Jednou jsem tím postříkal sukulenty a některé rostliny se ošklivě spálily. Vznikly tmavé skrvny, především v místech kde postřik stékal do malých kapiček a působil tak déle a ve větších koncentracích. Slunce to ještě zhorší.

jara
 poděkoval: 532 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 18 úno 2014, 09:27

Omite jsem nikdy nepoužil, ale na doporučení jednoho známého jsem použil Nurelle a to šly kytky do ..... :(

Miroslav
 poděkoval: 57 krát
Obdržel poděkování: 105 krát

Příspěvekod Miroslav » 18 úno 2014, 10:14

Zdendo mne sa zdá, že na zimovišti sa im metabolizmus nezastavil a strávili svoj chlorofyl až nakoniec umierajú hladom. Keby sa to stalo mojim rastlinám tak by som ich postrekoval odvarom zo žihľavy (kopřivy), ale nechcem ťa na nič navádzať. Možno je to tak ako s nami keď si organizmus berie vápnik z kostí a zubov až sa nakoniec zosypeme.
Miroslav Varček hľadač krásy

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 18 úno 2014, 11:01

Miroslav píše:Zdendo mne sa zdá, že na zimovišti sa im metabolizmus nezastavil a strávili svoj chlorofyl až nakoniec umierajú hladom. Keby sa to stalo mojim rastlinám tak by som ich postrekoval odvarom zo žihľavy (kopřivy), ale nechcem ťa na nič navádzať. Možno je to tak ako s nami keď si organizmus berie vápnik z kostí a zubov až sa nakoniec zosypeme.

Miroslave, situace na zimovišti je už jen takový dovětek. Ten hlavní problém je v době vegetační, kdy se opravdu může stát, že některé místo postříknu dýl a tedy víc než jiné. Pyrrhocactusy jsou na to asi náchylnější.
Věčný začátečník Zdenda

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 18 úno 2014, 13:03

Zdenda píše:Už několik sezon pozoruji u argentinských pyrrhocactusů, že během vegetace u některých dochází k blednutí až žloutnutí temene.
Na nových, takto postižených areolách nevyrůstají trny a mnohdy začnou uhnívat. Všechny však zarazí růst minimálně na jednu sezonu. Mám sice indicie, že by to mohlo být náhlým ostrým sluncem po porosení, ale třeba má někdo zkušenost s tímto nepříjemným jevem. Nejprve zežloutne temeno, pak někdy i celá rostlina.(Py. bulbocalyx):

O letošním uskladnění ve vlhkém sklepě pak začala na jiné rostlině takto postižená část rostliny chytat hnědé skvrny. (Py. andreanus)
Budu vděčný za jakýkoliv postřeh, či zkušenost.

Můj názor a návrh: pyrrháče přesadit, nebo přesněji ne všechny, třeba tak dva tři, a to do úplně jiného substrátu. Něčeho tam je hodně nebo málo. Jak vypadají kořeny těchto rostlin? Přihnojuješ je nebo ne? Pokud ano, tak čím a jak vydatně? Podle mého to ostré slunce v žádném případě není a rosením nebo i kombinací těchto dvou indicií také ne. Přesazené rostliny ve stejných podmínkách jako nepřesazené a porovnat. V případě pozitivní změny s jednoznačným zlepšením přesadit i zbytek.
Za mě: nedostatek/přebytek živin, nevhodné pH substrátu.

Ten pyrháč dole jednoznačně následek vysoké vlhkosti při nízké teplotě. Jak je jasně vidět, jde o zahnívání v oblasti nejmladších areol, tedy tam, kde není tkáň ještě vyzrálá a kde vata či vlna drží vlhkost, vznikají zde plísně a ty následně vstupují po cévách do rostliny. Někdy to rostlina včas zastaví a skvrny následně odrostou, jindy se rozšíří rychle a podlehne.
Za mě: takové rostliny zimovat v suchém prostoru případně i při malinko vyšší teplotě.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 92 krát
Obdržel poděkování: 124 krát

Příspěvekod jezour » 18 úno 2014, 15:39

to wurm a ostatní:

Trochu téma roztáhneme. Jaké jsou vaše zkušenosti s přípravkem Omite?

Stala se podobná věc i někomu dalšímu?
-- Administrátor --

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 18 úno 2014, 15:43

Wurme, ty pyrháče mám třeba po deseti z výsevu a udělají to třeba jen dva z nich.
S tím žlutým nahoře jsem nedal zrovna dobrý příklad, ten už je asi shnilý celý.
Ty rezavé areoly kolem vaty máš pravdu - jsou od vlhka, ale je to až druhotný jev zřejmě oslabené rostliny, prvotně mu přestaly v areolách růst trny a temeno zesvětlalo.
Nějak se z toho po roce a něco stagnace dostal a teď ve sklepě chytil ty hnědé skvrny kolem vaty.
Věčný začátečník Zdenda

peri
 poděkoval: 2 krát
Obdržel poděkování: 23 krát

Příspěvekod peri » 18 úno 2014, 15:56

Obecně ke VŠEM přípravkům, ne jen k Omite -NEEXISTUJE bezpečný přípravek pro použití postřikem, problémy typu hormonální porucha vzrůstu či popálení může nastat u všeho, co se dnes v ochraně u kaktusů používá. Tyto přípravky NEJSOU oficiálně registrovány pro ochranu kaktusů, maximálně pro okrasné rostliny .Takže to by měl mít každý na paměti. To, co se jednomu povede, těžce se může nevyplatit druhému. Samozřejmě, v případě velkého napadení se musí k chemii sáhnout , ale pokud to trochu jde, je lépe vždy volit přesazení s radikální očistou a jako celkem neškodný se dlouhodoběji jeví ORTHOSAN. RELATIVNĚ bezpečné pak jsou neonikotinoidy(Mospilan, Calypso apod.)

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“