Světlání temene

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Světlání temene

Příspěvekod wurm » 18 úno 2014, 16:21

jezour píše:to wurm a ostatní:
Trochu téma roztáhneme. Jaké jsou vaše zkušenosti s přípravkem Omite?
Stala se podobná věc i někomu dalšímu?

S tím nemám problém diskutovat ve větší šíři. Jen zatím nevím, kam to téma roztáhnout, protože tady se to jmenuje "Světlání temene". Tak jestli zůstaneme u tohoto tématu versus i jiné postřiky a prostředky, nebo jestli to zamýšlíš roztáhnout na obecné zkušenosti s OMITE a jeho dopadem na rostliny, případně i dopad na rostliny u jiných přípravků. Tak to bych potom rád viděl v jiném vlákně, jinak z toho bude maglajs. Třeba další příspěvek od Peri už popisuje obecně přípravky (nic proti tomu, to je fajn), ale už se tolik netýká světlání temene. Pak se v tom špatně orientuje, když někdo bude hledat dopad přípravků na rostliny, třeba konkrétně s OMITE, těžko to půjde hledat do vlákna "Světlání temene".

Raději to přeřaďme jinam, ať to máme hezky pohromadě a zde ponechme jen souvislosti s původním tématem.

K tomu tedy odpovím, že já jsem se s následkem světlání temene (případně celé rostliny) v souvislosti s postřikem nebo jinou formou aplikace přípravku OMITE (ale ani jiných přípravků), zatím nesetkal. Přípravek používám, ale ne tak intenzivně. Spíše střídám přípravky jiné.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 86 krát
Obdržel poděkování: 105 krát

Příspěvekod jezour » 18 úno 2014, 18:07

Myslel jsem rozšíření k tématu:

Stalo se někomu, zda po použití přípravků rostliny takto reagovaly?
Stala se tato věc jen ve spojení s přípravkem Omite? V jaké to bylo koncetraci?
Jaké byly kytky před - v čem rostly, kde byly?
A stalo se to i u rostlin jiných druhů než jmenované Pyrrhocactusy a Ancistrocactusy?

Když už tento problém probíráme, ať ho tedy pořádně rozebereme.
-- Administrátor --

Alojz

Příspěvekod Alojz » 23 úno 2014, 00:05

Zdenda píše:Už několik sezon pozoruji u argentinských pyrrhocactusů, že během vegetace u některých dochází k blednutí až žloutnutí temene.
Na nových, takto postižených areolách nevyrůstají trny a mnohdy začnou uhnívat.Všechny však zarazí růst minimálně na jednu sezonu.
Mám sice indicie, že by to mohlo být náhlým ostrým sluncem po porosení, ale třeba má někdo zkušenost s tímto nepříjemným jevem.
Budu vděčný za jakýkoliv postřeh, či zkušenost.

Zdenda,úplne presne také príznaky som pozoroval u jedného gymnocalycia.Mám tri rastliny,na ktorých dúfam,že zajtra všetko zdokumentujem.Príčina vzniku mi nie je celkom jasná,ale mám liečbu,ktorá neuveriteľne pomohla,tak zajtra... :P
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvekod Alojz » 23 úno 2014, 19:00

Tým gymnocalyciom,na ktorom mi vznikli podobné príznaky,ako Zdendovi je Gymnocalycium tilcarense.Mám tri rastliny,ktoré pestujem v skleníku.Pred tromi rokmi mi na dvoch z nich začalo blednúť temeno,niektoré bradavky začali zahnívať,telo odumierať,takže vznikli podobné trosky,ako je tá na obrázku.To je tá 3.rastlina,ktorá bola napadnutá o rok neskôr.Tie prvé dve vyzerali ešte horšie,v podstate boli zlikvidované aj temená rastlín.Čiže rastliny na vyhodenie.

Obrázek Obrázek

V tom čase postihla jednu moju broskyňu chloróza,v záujme jej záchrany som kúpil prípravok Fytovit,prípravok na mimokoreňovú výživu rastlín,s pôsobením proti chloróze.Takže predminulú sezónu som niekoľkokrát prestrekol aj napadnuté gymnocalýciá,samozrejme voľačo vždy stieklo aj do pôdy.Rastliny sa postupne dávali do poriadku a za minulý rok sa vzhľadom na ich žalostný stav priam neuveriteľne zregenerovali - viď obrázky.Neošetrovaná tretia rastlina naopak upadla/viď obrázok hore/.

Obrázek Obrázek

Netrúfam si jednoznačne pomenovať,čo bolo príčinou devastácie týchto rastlín.Pretože na rastliny dlhé roky nepoužívam žiadnu chémiu,pôsobenie postrekov je vylúčené.Predpokladám,že príčinou mohlo byť,že rastliny neboli dlhé roky presadené,čiže nedostatok výživy kombinované s alkalizáciou substrátu.Tiež možný vplyv preslnenia cez otvorené vetracie okno,ale rastliny ostali na rovnakom stanovisku,čiže to preslnenie by mohlo byť len spolufaktorom predtým uvedených možných príčin.Aby som upresnil smer vašich úvah uvádzam zloženie Fytovitu.Obsahuje dusík,horčík,železo,síru ,uhlík,titán,vápnik v rýchlo pôsobiacich a dobre vstrebateľných formách,navyše rastový stimulátor,adhezívne a iné látky zvyšujúce účinnosť prípravku.

Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 345 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 24 úno 2014, 11:42

Velmi zajímavé Alojzi...
Take se mi vloni nezdála barva některých palem, Baucarnea,...a tak jsem koupil "hořkou sůl" tedy síran hořečnatý a párkrát zalil ty kytky...barva se evidentně spravila...a kytky jsou teď sytě zelené...asi ten nedostatek hořčíku (a asi i jiných prvků) bude nutné doplňovat i jinak... Hnojím kristalonem, ale protože mám vše v čistě minerálním substrátu (bratčický písek), tak hnojím častěji, jistě i 5x za sezónu, ale kytky, které stojí volně a prší na ně, potřebují více doplňovat prvky/minerály...

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 43 krát
Obdržel poděkování: 334 krát

Příspěvekod African » 24 úno 2014, 13:08

hořká sul bY se mela pouzivat jako postrik protoze siran horecnaty rostliny prijimaji prednostne pokozkou pred prijmem koreny . prijem koreny je v tomto pripade omezeny a propos v cechach je pomerne dobry pripravek s nazvem vitalitykomplex .pouzij jsem jej loni na semenace adenii a nestacil jsem se divit jak rychle rostly oproti neosetrenym rostlinam

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 34 krát
Obdržel poděkování: 98 krát

Příspěvekod Zdenda » 24 úno 2014, 13:21

Před dvěma lety mi přihodila do košíku prodavačka k VUXALU i FYTOVIT. Prý je její manžel taky kaktusář a používá tento doplněk stravy rostlin proti žloutnutí.
Já ho doteď nepoužil, ale když čtu použití, asi jsem měl:

SPECIÁLNÍ KAPALNÉ VÍCESLOŽKOVÉ HNOJIVO S LÉČEBNÝM ÚČINKEM PROTI CHLORÓZE.

Používat v oblastech s vysokým obsahem vápníku v půdě.
No a já mám 300m za barákem kamenolom.
Vodu tu máme krasovou.

Vápník jsem ve složení nenašel. Hlavním úkolem přípravku je dodat rostlině železo a hořčík.
Věčný začátečník Zdenda

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 24 úno 2014, 13:30

wuxal je taky dobra volba , konkretne pak wuxal sus mg

peri
 poděkoval: 1 krát
Obdržel poděkování: 17 krát

Příspěvekod peri » 24 úno 2014, 19:46

Nejjednodušší a nejjistější je výměna substrátu. V těch čistě minerálních je to o hnojení s nebezpečím zasolení.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 25 úno 2014, 18:17

No, tak Romane - v přírodě ten hořčík asi pokožkou nepřijmou...jen v kultuře to bude asi výrazně intenzivnější příjem...ostatně proč tedy ne...

Peri - minerální substrát se nezasolí jen tak...mám některé kytky už 5-7 let v bratčickém písku a v pohodě...musí se nechat kytky alespoň tak jednou v roce "propršet"...nezaléváme-li zrovna dešťovkou...to spíše ty venkovní kytky (v písku) pak po deštích trpí vyplaveným substrátem a žloutnou...

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 25 úno 2014, 19:04

Spíš to bude v tom, že hořčík v přírodě ja vázaný na jiné anionty než na síranový, :lol:
Prostě berme to tak, že síran hořečnatý je lépe přijímán pokožkou než kořenovým systémem a nerozebírejme, jak a z čeho hořčík dostávají rostliny v přírodě :lol:

peri

Příspěvekod peri » 25 úno 2014, 20:08

Mě je to s propráním minerálního substrátu jasné, ale hodně lidem bez přírodovědného vzdělání určitě ne, a to nemyslím nijak zle. Vždy se pouze snažím poradit tak, aby to bylo co nejjednodušší řešení. Ještě k tomu hořčíku-ano, existuje cosi jako iontovýměna na koloidních micelách, to asi Afrikan měl na mysli a také antagonismus mezi jednotlivými prvky, kdy jeden blokuje druhý a to je zjednodušeně podstata chloroz. Ale z praktického hlediska funguje nejrychleji skutečně foliární příjem hořčíku, nejlépe umocněný na nosiči nepolární molekuly diamidu kyseliny uhličité.

peri

Příspěvekod peri » 27 úno 2014, 09:22

Omlouvám se za svůj zhovadilý příspěvek . :shock: Smysl je ten, že příjem hořčíku urychluje přidání močoviny ,ale stejně si myslím, že v případě podezření na disproporci ve výživě je lépe rovnou přesadit do čerstvého substrátu .

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 69 krát
Obdržel poděkování: 31 krát

Příspěvekod miro » 27 úno 2014, 10:12

Proč jako zhovadilej Peri, náhodou to nám nebotanikům s dostatečnou znalostí chemizmu v hlíně alepoň ukazuje, že ono to ani zdaleka není tak jednoduchý ve své podstatě věci. Občas se snažíme aplikovat něco ze zahradkářské praxe, co si přečteme v časopise ... ale nemusí to zrovna sednout. To máš jako jedno hnojivo míchaný výhradně a jenom pro kaktusy a sukulenty, s pracovním názvem "Kaktusové hovno". Naředíš v daném poměru a buď spodem a nebo "na list". No a jaký to je přitom zázrak na jehličňany s kurativním účinkem, to ani "míchatel" netušil. Tak světlání konečků ... teda ne temene, ale na vrcholcích světlání jehlicí a výsledek? Sice to byl pokus, ale výborný výsledek. Od té doby to používáme na hnojení jehličňanů na list ... a to prej nemaj listy :) Nebo když jsem si přečetl, že tomu schází nějaký tem chemizmus-prvek, jo schází, a víme i co mu schází, ale kolik ho aplikovat a s čím a v jakém poměru ... tak to nám můžete právě jenom poradit. Já bych na nedostatek hořčíku poradil zálivku rozředěné hořčice ... a nebo to je zase něco jiného? h:h h:h h:h h:h

Tak klidně pište i fundované věci, alepoň se o to budeme muset více zajímat :)
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 27 úno 2014, 11:42

....ááááááááále, to bys Peri měl také vysvětlit, že močovina nejsou (s prominutím) chcanky...? Myslím, že to tu bylo vysvětleno jasně...a - něco jiného je příroda, tedy lokality...a druhá věc je velmi omezený květináč, tedy omezený nejen prostor, ale i obsah substrátu...ergo - omezený obsah živin přes dohnojování minerálními hnojivy... v umělém prostředí musíme holt dodat hořčík "na list", protože jinak je to omezeně do kytky vsáknutelné...nemá ten m2 plochy na koření...

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“