Léto 2015

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
Standa
Obdržel poděkování: 5 krát

Léto 2015

Příspěvekod Standa » 26 srp 2015, 07:31

Ahoj, chtěl jsem se zeptat jak vaše kaktusy přežily letošní formu léta? Já jsem ze své miniaturní sbírky vyhodil plnou igelitku těch co to nevydýchaly. Převážně Chile - bohužel. Musel jsem zpravokořenit několik Sclerocactusů, protože se usmažily podnože (Echinocereusy), jeden mě ještě dneska čeká dodělat. Naštěstí některým se to snad líbilo - Astrophyta a Ariocarpusy. Pediocactusy a pravokořenné Sclero jsou v pořádku. Zlobí mrazuvzdorné podnože u některých Sclero. Tak napište, že v tom nejsem sám.

jara
 poděkoval: 504 krát
Obdržel poděkování: 70 krát

Re: Léto 2015

Příspěvekod jara » 26 srp 2015, 08:11

Zdravím: neodešel mně ani jeden kaktus, ale bylo to na hraně. Myslím, že kdyby to ještě pár dnů trvalo, tak to některé rostliny nepřežily. Naštěstí v neděli 16.8 u nás zapršelo a tak jsem zalil podmokem s přídavkem Lignohumátu a hnojiva. Rostliny se krásně napily. V těch teplech se nejlépe dařilo rostlinám na venkovním nadkrytém pěstebním stole. Je umístěn tak, že je tam trochu toulavého stínu a to bylo výborné. Tyto rostliny jsem zalít nemusel, stačilo je při dešti odkrýt a nechat do nich pršet. Myslím, že letos nás už takové teplo nepotká a když tak, tak snad jenom den dva. :SS

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 461 krát
Obdržel poděkování: 353 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 26 srp 2015, 12:58

No mne neodišlo nič, ja mám všetko len pod krytom, tak majú neustále vzduch. Niektoré síce trochu zoschly, ale po zaliatí idú zasa v pohode.
Ono to chce veľa vzduchu a kryt pred tým brutálnym slnkom.
Moje by ešte vydržali v pohode aj ďalší taký mesiac.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 86 krát
Obdržel poděkování: 105 krát

Příspěvekod jezour » 26 srp 2015, 16:58

Ve sbírce mně přes letošní léto neodešly žádné rostliny. Kaktusy jsou naprosto v pohodě. Možná i díky tomu, že jsem se rozhodl trochu riskovat a když byl na konci července o něco chladnější týden, tak jsem kaktusy zalil. S deštěm na začátku tohoto týdne dostaly kytky vodu znovu. Kaktusy mám v pařeništi v menším údolíčku, boky pařeniště jsou otevřené. O něco horší jsem to měl s netřesky. To, že se zabalí, to je v pohodě. Na konci vlny veder jsem je už je musel trochu zalít, jinak by to některé kytky nepřežily.
-- Administrátor --

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 29 srp 2015, 14:05

jezour píše:... a když byl na konci července o něco chladnější týden, tak jsem kaktusy zalil...

:shock: O něco chladnější týden? :) To jsi byl ale v Norsku, ne? Tam na západě máte občas výhodu v tom, že se něco občas z Němec přehoupne sem a nějaká voda tam spadne. Střed Polabí, tedy u nás, je totálně bez vody už třetí měsíc. Kytky to ale musí vydržet, v domovině jim neprší měsíce i roky. No a letos to je i u nás tak trochu víc mexické.

Ale k tématu. Faktem je, že je letošní léto nestandardní. Vysoké teploty, jasno, bezvětří. Pokud jsou kytky venku na luftu a tvrdě pěstované, tak pohoda. Ve sklenících podle mého vyžaduje takové počasí jednoznačně intenzivní stínění, jinak kytky uvaříte. Stínit a větrat. Horší je to, když rostliny upadnou do stagnace, nejsou před tím dostatečně v růstu a vedro neustává. Pak se začnou připalovat. Vodu jim dát nelze, to by se zas podpařily. U mě naštěstí, protože mám všechno venku, něco stoly ale jinak většina úplně volná kultura, tedy plné volné nebe, tak jsem jen přes úplně ta největší vedra vzal kusy starých záclon a rovnou na ostro je hodím na kytky. To úplně stačí. Může pod to pořád hodně vzduchu a řídká záclona úpal rozptýlí. Jde pak i vcelku v pohodě sundat, a to i z háčkovitých kytek. Jinak kytky jsou u mě letos totálně bez vody už od konce dubna, kdy dostaly zálivku, ale pak už bylo moc vedro na to, je znovu zalít. Teď čekám, až teploty spadnou, což bude myslím ne dříve, jak v polovině září.

Nic mi neodešlo (nebo běžný kusový úhyn z jiných příčin), co je ale velmi pozitivní, je násada květů. Tento týden začaly koryfanty a to je opravdu letos neuvěřitelné. Stovky poupat a denně desítky a desítky květů. Ale u kytek, které běžně kvetou jedním květem jsou letos dva i tři květy a u těch více květých jich je na rostlině desítka i více. Dnes snad stihnu nafotit, je toho mrak. To samé si myslím bude letos s ariákama, budou to dle mého lány květů! Protože bylo opravdu hodně světla a bude i parádní podzim. Ještě je určitě na co se těšit.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Martin
 poděkoval: 227 krát
Obdržel poděkování: 18 krát

Příspěvekod Martin » 29 srp 2015, 14:33

U mě je to podobné, poslední zálivka byla 5. května, takže rostliny jsou trochu scvrklé, ale zato těch květů mají opravdu hodně a mnohé kvetou téměř nepřetržitě. Dokonce mi minulý týden vykvetla poprvé v životě M. poselgerii, což jsem tedy zaplesal a řádně jsem to i zapil. :)

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 86 krát
Obdržel poděkování: 105 krát

Příspěvekod jezour » 30 srp 2015, 18:17

Wurme, máš naprostou pravdu, západ Čech je co se počasí týče někdy opravdu trochu odlišný. Trochu chladněji bylo poslední týden v červenci. Je pravda, že nepršelo, nicméně nejvyšší teploty sahaly maximálně k 25°C. Kytky mám v pařeništi, boky jsou otevřené, proudí zde vzduch.. Takže v tom chladnějším týdnu se na pár dní kytky probudily z letní stagnace a šlo zalít. I když přiznávám, že trochu risk to byl.
-- Administrátor --

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“