Průsvitná námraza

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Příspěvky: 864
Registrován: 30 čer 2008, 11:14
Bydliště: OTRADOV
Poděkoval: 6 x
Obdržel poděkování: 63 x
Kontaktovat uživatele:

Průsvitná námraza

Příspěvek od Petr z Čech » 16 lis 2016, 11:42

aktuálně u nás zažíváme první zimní projevy. Po výraznějším týdenním ochlazení (u nás do min. -8 °C), přichází výraznější oteplení (do plusových hodnot). Když je povrch předmětů, ale i rostlin z doby chladné podchlazen na 0 až -3 °C a teplejší fronta přinese tekuté dešťové srážky může se na takových předmětech, rostliny nevyjímaje, objevit námraza. To co je běžné u stojících vyšších předmětů (stromy, sloupy) dobře známe, námraza však může postihnout i rostliny na zemi u kterých bychom to nemuseli čekat.

Foto 16-11-2016: Typická průsvitná námraza na netřeskovci (Jovibarba globifera), námraza vznikala tak, že kapky deště, popř. mlhy dopadaly do podchlazené růžice, resp. mikroklima okolo růžice vykazovalo teplotu 0 až -3 °C, tyto kapky postupně, zvolna zmrzly v průsvitný led, jak dopadaly nové a nové, stále zaplavovaly veškeré původní či nově vznikající nerovnosti v růžici tak, že do ledu se nedostávaly žádné vzduchové bubliny a tím vytvářely kompaktní vrstvu čirého ledu
s charakteristickou texturou na povrchu, která stále rostla směrem vzhůru až vyplnila velkou část růžice netřeskovce. Tento druh průsvitné námrazy je velmi odolný a vytrvalý a nelze ho tak snadno odstranit, resp. zmizí až se samotným roztáním. Pochopitelně při dlouhodobém působení na rostliny zcela omezuje jejich dýchání a právě u sukulentů pěstovaných venku dlouhodobé působení těchto jevů může vést až k poškození rostlin.

Obrázek

Foto: ... textura povrchu u průsvitné námrazy v bližším detailu

Obrázek

:L
Títo uživatelé poděkovali autorovi Petr z Čech za příspěvek (spolu 2):
jezourMário Snopka
Hodnocení: 18.18%

Odpovědět

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“