Ako mu pomôcť?

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
dzona
 poděkoval: 6 krát

Ako mu pomôcť?

Příspěvekod dzona » 02 kvě 2018, 20:53

Dobrý deň, prosím vás o radu. Mám nejaký kaktus asi 5 rokov a teraz sa mu niečo stalo. Zimoval dnu na okne na schodisku, teploty cca 16 stupňov. Zalievala som 1 x mesačne, voda odstata izbovej teploty. Zálievka taká, že ani substrát nebol premoceny, naozaj decentne. Cca 5 dní dozadu som ho šla vyniesť na okno, bo teploty von su letné. Toto čudo sa na ňom objavilo cez zimu a zdá sa mi, že sa to rozširuje na ďalšie lupene. Prosím o pomoc, čo to je a ako ten kaktus zachranim... Ďakujem veľmi pekne. Prikladam foto.
DSC_0287m.jpg
Chcem zachrániť

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 590 krát
Obdržel poděkování: 452 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako mu pomôcť?

Příspěvekod Mário Snopka » 02 kvě 2018, 21:10

Trochu mi to pripadá ako spálené od slnka, ale tak hlboko ??? Je to Echinopsis eyresii, ak nemá poškodený vrchol, nemalo by ho to ohroziť, len ho to bude špatiť.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

dzona

Příspěvekod dzona » 02 kvě 2018, 22:23

Nemám ho teda dať na slnko? V zime bol na strane JV za oknom, ale mne sa nezdá, že by tak naň hrialo... Zima nebola nejakosi slnečná u nás. Okrem neho tam boli dalsie 2,ale iné druhy, 1 z nich dokonca takmer 2 mes kvitol... Tým dvom nie je vôbec nič. Nemám to nejako odstrániť?

peri
 poděkoval: 2 krát
Obdržel poděkování: 23 krát

Příspěvekod peri » 03 kvě 2018, 07:16

Obávám se, že to nebude jen od slunce. Tohle vypadá , že je to houbové onemocnění, které už podle mě zasahuje dovnitř těla. Vzal bych ostrý nůž a opatrně bych zkusil odloupnout pokožku v místě napadení. Pokud je to spálené, bude nekroza jen na povrchu, pokud je to houba, půjde to již mnohem hlouběji. Bohužel bez řezu se nedá zjistit pravá příčina a protože je to blízko vegetačního vrcholu, tak i kdyby se to podařilo vyřezat , bude kaktus dost zpotvořený. Navíc vidím okolo napadeného místa nepatrné žloutnutí pokožky, což je příznakem rozšiřující se infekce. Jestliže to bude houba, je spíše na zvážení, zda rostlinu nezlikvidovat a obstarat si jinou, zvláště, pokud se jedná o nejběžnější Echinopsis. Tohle se bohužel stává a i u podstatně vzácnějších rostlin.

dzona

Příspěvekod dzona » 03 kvě 2018, 07:26

Ja do toho teda skúsim zarezať nejakým ostrým nožom a pozriem sa, kam to až ide... Lebo ako som písala, mne sa zdá, že sa to rozširuje a zväčšuje. Čím sa tie hubové choroby prenášajú? Mám ho dať ďalej od ďalších kaktusov, aby sa nenakazili? Mohla by som urobiť nejaké opatrenia proti hubám pri ostatných kaktusoch? Viete, možno to je to obyčajný Echinopsis, ale nie pre mňa, pre mňa je výnimočný a skúsim urobiť, čo sa dá, na jeho záchranu. Určite sa ozvem, ako to dopadlo s tým rezom. Ďakujem všetkým veľmi pekne za rady.

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 200 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 03 kvě 2018, 12:27

Možno by stálo za úvahu zrezať ho vodorovne pod napadnutým miestom (až po zdravé tkanivo) a počkať na vytvorenie novej hlavy (hláv) a tie potom ev. zakoreniť.

Miroslav
 poděkoval: 68 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Příspěvekod Miroslav » 03 kvě 2018, 21:41

Ja by som zobral pevnú pinzetu a na spodnej časti nakazeného miesta by som chytil obe rebrá naraz a stlačil. Aspoň jedno sa odlomí a ukáže sa čo je hlbšie.Podľa toho by som sa zariadil.
Miroslav Varček hľadač krásy

dzona

Příspěvekod dzona » 04 kvě 2018, 06:56

Skúsim to cez víkend, najprv teda s pinzetou. Urobím a prilepím sem z toho aj nejaké foto, ak by ste mi potom vedeli poradiť, čo s tým teda ďalej. Dúfam, že to nebude také hrozné a že ho nebudem musieť vyhodiť.

peri

Příspěvekod peri » 04 kvě 2018, 07:41

Pro dzona- trochu se bojím toho, že houba již napadla centrální cévní svazek a v tom případě rostlině již pravděpodobně nebude pomoci. Ptala jsi se na houbová onemocnění- přenos je rozmanitý, ale většinou je to spora, která se uchytí na pokožce, vyklíčí a proroste dovnitř. Stává se to nejčastěji při velké vlhkosti vzduchu, pokud je rostlina oslabená, dále častým místem vniku houby jsou odkvétající květy atd. Ochrana je možná po dvou liniích- ta první a nejdůležitější je pěstovat rostliny tvrdě, nepřehnojovat, aby pletiva byla pevná. Tou druhou je možnost zhruba jednou za sezonu, nejlépe v období června, ošetřit rostliny fungicidem. Ale to bych viděl spíše u vzácných rostlin typu sclerocactus a spol. Já chápu, že ta echinopsis je pro tebe srdeční záležitost, ale bohužel, jak jsem psal, občas se to stane, i mě se podobné příhody stávají a vůbec každému kaktusáři, jsou to živé organismy.

dzona

Příspěvekod dzona » 07 kvě 2018, 06:27

Dobrý deň, tak som cez víkend šla na to. Najprv som sa to snažila vyčistiť pinzetou, vyzeralo to takto (bolo to dosť hlboko):
DSC_0290m.jpg

Potom som sa teda rozhodla, že z neho odrežem:
DSC_0293m.jpg

A toto mi zostalo:
DSC_0291m.jpg

A teraz neviem, čo s tým... Pomôžete? Dá sa do poriadku, keď ho nechám takto?

peri

Příspěvekod peri » 07 kvě 2018, 07:28

V tomto stavu začne kaktus tvořit postupně odnože, protože má odstraněný vegetační vrchol. Tudíž původní rostlina poslouží pro "výrobu" mladých. Více se udělat nedá.

dzona

Příspěvekod dzona » 07 kvě 2018, 07:33

Treba ho nejako špeciálne polievať, aby vytvoril odnože? Naposledy bol poliaty na konci marca. Teraz po odrezaní ten vrch zaschol - zvraštil sa. A neviete, čo sú tie hnedé škvrny v strede? Nebudem mať aj odnože nejako napadnuté?

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 07 kvě 2018, 09:22

Komu pomáhať, kaktus to už nepotrebuje a kaktusár to doteraz nepochopil? Vyhoď to a dobehni si s debničkou ku mne, ja ti dám plno kaktusov len tak z radosti. A môžeš kaktusárčiť.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

dzona

Příspěvekod dzona » 07 kvě 2018, 09:31

No ak nebývate ďaleko, ja by som sa kľudne zastavila po nejaký aj obyčajný kaktus... Aj tento bol darovaný, bol taký maličký, priemer asi 2 cm, rok som ho nosila v servítke a igelitovom sáčku, keď som ho našla vo vrecku bundy... a za tie 4 roky takto krásne vyrástol. Ja som ho videla kvitnúť - má neskutočne veľký biely kvet, no mne sa ho nepodarilo takto dopestovať. Škoda. Ešte skúsim od tej pani, čo mi ho darovala, pýtať ďalší. Ak bude mať...

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 200 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 07 kvě 2018, 09:51

dzona píše:
A teraz neviem, čo s tým... Pomôžete? Dá sa do poriadku, keď ho nechám takto?

Tie hnedé bodky znamenajú, že cievny zväzok (to je "infraštruktúra" rastliny, kadiaľ tečú živiny) je napadnutý hnilobou. Buď by som ešte centimeter zrezal hlbšie, či toho hnedého neubudne, alebo by som nechal tak, ako je, zaschnúť ranu a po pár dňoch začať polievať, ale nie na ranu, len zospodu. A uvidí sa.....buď to prežije a začne robiť odnože ako napísal Peri, alebo postupne odíde celý. Aby si tomu rozumela, z botanického ani kaktusárskeho hľadiska tento kaktus nemá veľkú hodnotu, je to jeden z najbežnejších, alebo "najobyčajnejších" kaktusov a kaktusári ho obyčajne používajú len ako podložku na vrúbľovanie. Na druhej strane vieme, že existuje aj niečo iné ako je botanická a kaktusárska hodnota. Aj my máme rastliny, ktoré možno nie sú top po tejto stránke, ale napriek tomu ich opatrujeme s láskou. Ak by tento tvoj echinopsis ešte vládal vyhnať odnože, čo je dosť reálne, tak tie budú geneticky zhodné s touto materskou rastlinou, čiže po ev. zakorenení sa z nich môžeš tešiť ďalej, akoby to bol ten pôvodný.

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“