Houbová onemocnění výsevů

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
Odpovědět
Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 6 x
Obdržel poděkování: 63 x
Kontaktovat uživatele:

Houbová onemocnění výsevů

Příspěvek od Petr z Čech » 01 úno 2009, 11:22

Každý kdo každoročně vysévá kaktusy se někdy setkává s různými nemocemi mladých semenáčků. Jednou z nich je i houbové onemocnění, které často vzniká již v raném věku klíčící rostlinky (např. vlivem neošetření semen před výsevem). Letos jsem si pořídil další novou záznamovou techniku a proto zde mohu uveřejnit zajímavé fotografie této infekce, na kterých je zřejmé, že houbová infekce je neléčitelná a během několika málo dnů zcela zničí napadenou mladou rostlinku.

Obr.: Semenáč Copiapoa rupestris ve stáří do 10 dnů, u kterého proběhlo rychlé houbové onemocnění, u mikroskopického řezu je patrný rozsah vlastní infekce.

Obrázek

Vladim
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od Vladim » 01 úno 2009, 15:27

Esli se můžu zeptat - čím a jak foceno? :shock:

Nadine
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od Nadine » 01 úno 2009, 19:00

Moc pěkné chválím. :!: Jen technický dotaz - zvětšení 1000 x pro stereo vzorky mi v oblasti viditelného světla připadá nereálné. Zvětšení 1000x pro 2D vzorky je v poho, ale pro 3D už je markantní velké zkreslení , ne? My používáme stereomikroskop (stereolupu) s trinokulární hlavicí (na třetím otvoru je CCD kamera nebo fo´ták - ale pak se musí měnit adaptér) a při zvětšení 100 x se začínají projevovaT zkreslení (už nai takových "velikánech jako jsou semena kaktusů a to nemluvím o snímkování brouků, nebo větvičky stromu). Tj. ten dotaz, ten snímek houbového onemocnění je ,předpokládám, řez, že jo? nebo-li jedná se o 2D zobrazení? Doufám, že ostatní čtenáře nenudím :D :lol:

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 01 úno 2009, 21:44

jasně Nadine, jedná se, jak jsem již v textu uvedl o řez (k tomu ještě manuální v amatérském prostředí), což je jediná možnost pro klasický mikroskop - takže 2D (stereolupu pro 3D zatím nepoužívám, ikdyž jednu pěknou, která je kompatibilní s tímto mým CMOS záznamovým zařízením vytypovanou již mám, ale to zase jindy), no a jelikož jde o 2D tak jsem i použil menší zvětšení, aby to dávalo nějaký celek, neb důležité pro mne při expozici bylo, aby výsledný obraz byl aspoň trošku vizuálně srozumitelný (původní barvy, tvar, rozsah apod.)...pro maxizvětšení (1000x a výš, maximum mé optiky tu mám dokonce až 1536x) by musela být pletiva vzorku ještě mnóóóóóóóóhem (tudíž o celku bychom si nechali jen zdát) menší, řez důkladnější (což by trvalo mnohem déle, tento řez na fotce byl za 15 minut zpracován včetně digitalizace)... 8)

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 15 bře 2009, 10:30

Od houbových onemocnění výsevů k dospělcům
- půdní houby jsou přítomné všude v přírodě okolo nás, to že naše kaktusy máme v relativně suchém mikroklimatu jim sice z hlediska infikování dává jistou výhodu, přesto spory těchto hub jsou přítomné i v těchto suchých substrátech a jen čekají na vhodný okamžik (zalévat musíme jednou vždy), kdy mohou nějak oslabenou rostlinu "napadnout" (toto slovo jsem dal do uvozovek proto, že se vlastně jedná z pohledu houby o její normální vegetativní a reprodukční proces, termín "oslabená" rostlina je tu také důležitý, neboť mnoho zdravých a silných exemplářů dokáže zcela bez problémů žít vedle těchto hub bez úhony). Nákaza kaktusu půdní houbou bývá většinou úzce lokální, tj. napadá převážně oslabené rostliny pouze v rámci kontaktního substrátu, tj. nejde v rámci sbírky o plošnou infekci. Její reprodukční rozšiřování pak spočívá v tom, že nejdříve nakazí a tím poškodí kořenový systém kaktusu, díky kterému pronikne vodivými pletivy do sukulentních stonků, pokud kaktus v době infekce má odnože, jsou i tyto přes spojovací vodivá pletiva nakažena, jelikož vlastní houbová infekce je zčásti destruktivní, otevírají se v rostlině zároveň další brány např. pro virové infekce. Živnou vlhkost (při "suché hnilobě") houby u sukulentů odčerpávají ze zásobních pletiv kaktusu (vakuol v parenchymu či intercelulárních prostor), toto vyčerpání rostlin z vnitřku se pak projeví později totálním zhroucením (vyschnutím) rostliny, rostlina zaniká, houba vytváří další rozmnožovací spory. Mezi nejčastější houby, které nám mohou napadnout kaktusy patří Fusarium oxysporum, způsobující známou tzv. bazální hnilobu, Botrytis cinerea, která však vyžaduje vysokou vlhkost, ta se jí často dostává na vlhčích odkvetlých květech, s dalších pak kořeny napadající Phytophthora parasitica či zástupci rodu Pythium spp..

Obr.: Na obrázku je zachycena dospělá plodná rostlina rodu Rebutia, snímek (1) z 25.8.2008 zachycuje rostlinu na konci vegetativního období, následně se rostlina zaměřila na růst odnoží, což je patrné na snímku (2) z 3.10.2008, v té době již započal suchý režim zimování, rostlina stále nevykazovala onemocnění, během zimního klidu u ní však propukla infekce způsobená napadením nejdříve kořenového systému, na snímku (5) je odstraněná spodní část rostliny, která naprosto postrádá kořenový systém, protože rostliny v zimě nejsou tak často kontrolovány mohla se tato lokální infekce během zimy v klidu zcela rozvinout (ikdyby se toto zjistilo dříve, nelze to u plochých rostlin léčit u vysokých je možné řezat do zdravého), rozšířila se po celé rostlině včetně jejich odnoží, jelikož tato rostlina právě zimovala, tj. po celou, několik měsíců trvající dobu, neměla příjem vody z venku, mohla houba a doprovodné infekce způsobující hnilobu "na sucho" čerpat pouze zásobní vodu rostliny. V okamžiku, kdy veškerá voda zcela zmizela, zůstává pouze svrchní skelet zcela ze vnitř zhrouceného kaktusu, vč. připojených odnoží, což je patrné ze snímků (4, 6).

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“