Zimování kaktusů

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
ajs

Zimování kaktusů

Příspěvekod ajs » 16 říj 2008, 14:29

UPRAVENO DLE NOVÉ STRUKTURY
Obrázek

Zdravím Vás,
mam este jeden dotaz, mam tieto rocné semenáciky, a neviem, MAM ICH ZAZIMOVAT????u mna to znamena, dat ich na svetlu chodbu, bez kuurenia, a NEZALIEVAT...myslite ze to vydrzia?....alebo im mam dat este zalievku, a zazimovat ich az od novembra?...alebo ich nemam zimovat vobec, normalne nechat v izbe, a zalievat raz za dva tyzdne????prosim poraddte...semenaciky su gymná, a.myriostigma f.nudum, turbinicarpus a parodie...PODOTYKAM MAJU 1 ROK a max.1,5cm, tie turbinaky maju asi 0,5cm....

petr 21
 poděkoval: 11 krát

Příspěvekod petr 21 » 16 říj 2008, 14:53

Tyto semenáčky můžeš úplně bez obav zazimovat. Už jim vodu nedávej, do jara bez problémů vydrží. Netopená světlá chodba je dobré zimoviště, pokud tam bude teplota 5-12st.C. Krátkodobé výkyvy nad a pod nevadí.

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 19 říj 2008, 10:03

Pěstuju kytičky zvané kaktusy :mrgreen:

Pokud to vezmu vážně, tak už přes 20 let v podobných podmínkách:

Venku, je to něco jako pařeniště na nohách, v případě špatného počasí sklopím okna. Vše dávám ven na svůj svátek bez ohledu na počasí (19. března) a uklízím na státní svátek (17. listopadu). Téměř nezalévám, vše zvládne déšť. Roste to ale dost pokmalu, úhyn rostlin je max 0,5%. Zima v březnu, dubnu, říjnu a listopadu nevadí, rostliny jsou bez vody.
Zkoušel jsem i skleník, ale to není ono. Teď tam mám papriky. Ve skleníku jednoduše řečeno vypadají rostliny jinak, než venku. Člověk se také pod sklem neopálí.
Zkusím něco nafotit a dám sem fotky.

Co pěstuju:
hlavně rody Thelocactus a Ferocactus, a potom od každého něco, kromě níže uvedeného se daří vše.

Co se mi nikdy ve volné kultuře nedařilo a co nepěstuju:
Astrophytum (kromě ornatum), Melocactus, Discocatus, Ubelmania, cereusy,...

Judita

Příspěvekod Judita » 22 říj 2008, 10:02

Ano, zimovala jsem i menší rostliny. Tyto v pohodě přežijí. Na jaře je ale budím o něco dřív, než starší kamarády. Tak v půlce března do tepla a rosím. Většinou počátkem dubna poprvé lehce zaleju. To samé dělám s notokaktusy do 4 cm v průměru - apricus a spol. Osvědčilo se mi to.

Philty

Příspěvekod Philty » 23 říj 2008, 15:04

No, Cykasi jen drobná otázka. Píšeš, že jsou bez vody od roku 2007, ale o kus výš píšeš že jsou kytky otevřený, takže mají zálivku deštěm. Jak to je? :?:

A jinak k zimování řeknu jen jedno. Vzhledem k tomu, že sem člověk pracující, kaktusů mám okolo 35 metrů čtverečnejch a většinu stěhuju na jiný místo autem, tak pro mě je mezníkem přechod z letního času na zimní, takže sklízím obvykle poslední dva víkendy v říjnu + par odpolední mezi nimi. Je to praktický a bezpečný. Dřív sem sklízel do půle listopadu, ale upřímně těch čtrnáct dní nestojí za problémy, který jsou s tím pro mne spojený. Samozřejmě každý si tohle nastavuje podle sebe a svých možností.

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 23 říj 2008, 15:32

Nevím, jestli je tam něco tak napsaného, nenašel jsem to.
Fakt je, že jsem ty 2 rostliny zaléval naposled v září 2007, letos ne, další zálivku dostanou na jaře 2009.
Obě rostliny kvetly, květy byly logicky menší a jen asi 2 na každé rostlině. Na fotce je u jedné vidět otevřený květ, u druhé poupě.

Uznávám, že je to dost mučení, asi budu zalévat vždy cca do dubna, až potom přijde období sucha.

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 23 říj 2008, 18:37

:mrgreen:
Vše co jsem tam psal platí, tak to pěstuju. Ty 2 telokaktusy jsem celou sezónu nezaléval. Zmoknout nemůžou, protože sklopná střecha nejde otevřít úplně kolmo, takže cca na třetinu rostlin, které jsou u zadní stěny se nikdy déšť nedostane.
Na fotce jsou vepředu jen proto, aby bylo vidět, co udělá nezalévání. Doufám, že je to na nich vidět.

Philty

Příspěvekod Philty » 24 říj 2008, 10:50

cykas píše::mrgreen:
Vše co jsem tam psal platí, tak to pěstuju. Ty 2 telokaktusy jsem celou sezónu nezaléval. Zmoknout nemůžou, protože sklopná střecha nejde otevřít úplně kolmo, takže cca na třetinu rostlin, které jsou u zadní stěny se nikdy déšť nedostane.
Na fotce jsou vepředu jen proto, aby bylo vidět, co udělá nezalévání. Doufám, že je to na nich vidět.

Je to vidět. Měl sem taky takovej jeden, koupil sem ho jako velkou rostlinu prakticky bez kořenů a pár let seděl a vypadal stejně. Tejko už se teda trochu nasosnul, takže už trochu i zezelenal :lol: Já teda nějak extra nezalejvám, v podstatě zaleju tak pětkrát do roka, ale na takovouhle tvrďárnu jakou podnikáš ty bych se asi necejtil.. :wink:

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 25 říj 2008, 20:49

Dělám to jen s rostlinami, které mám ve více kusech, případná ztráta by nevadila.
Cíl všech pokusů je jediný: vypěstovat nízké, kompaktní rostliny. Nelíbí se mi ty řídké skleníkové rostliny.

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 27 říj 2008, 19:16

Podle mě je škoda každého dne, ještě to nevypadá na to, že by mělo mrznout.
Pokud jsou rostliny suché, zvládnou všechny běžné druhy (Ferocactus, Mammillaria, Thelocactus, Notocactus, Gymnocylycium, ...) teploty pod 0°C, běžně kolem -3°C mám každý rok.

Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 27 říj 2008, 19:33

Nechám to trochu přemrznout, skleníček uzavírám až v mrazech. Vybraní jedinci lobivií, oreocereusů, rebutií, trichocereusů, opuncií, tephrocactusů, gymnocalycií, mediolobivií, echinocereusů a notocactusů zůstanou venku pod přístřeškem na zkoušku po celou zimu.

Marles

Příspěvekod Marles » 27 říj 2008, 19:38

Já mám kytky ještě ve skleníku ,kde si do půlky listopadu pobudou.Nic mepomrzlo,vydrželi i -5stC(uf to jsem si oddech).Jinak kytky z pařeniště jsem přesunul do skleníku po rajčatech ,takže je to ok.Pro případ silnějších a stálých mrazů ,mám je již naskládané v přepravkých ,aby to nebylo tolik práce najednou :lol: (ještě bych pomrz já)

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 27 říj 2008, 20:29

pro Petra K.:

Přes celou zimu bych to neriskoval. Bývá většinou v lednu a únoru pod -10°C a to už většina kaktusů nezvládne, zkoušel jsem to na přebytcích. Hlavně vadí stálé změny teplot.

petr 21
 poděkoval: 11 krát

Příspěvekod petr 21 » 28 říj 2008, 14:54

Já jsem taky proto, rostliny uklízet až když hrozí trvalejší mzazy. Loni to bylo až před vánoci. Určitě je jim lépe na světle než ve tmě v přepravkách. A krátkodobých (několik hodin) poklesů pár stupňů pod nulu se není nutné obávat.

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 28 říj 2008, 14:57

Jsem rád, že se mnou souhlasíte. Většina známých už má dávno uklizeno, ale podle mě je to škoda. Dneska je venku krásně teplo, prostě teplota, která rostlinám svědčí.

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“